Prečo nenaučiť bábätko na cumlík?
29. novembra 2009 43 komentárov
Väčšina mamičiek berie cumlík ako bežnú súčasť potrieb bábätka. Väčšina mamičiek sa až príliš neskoro dozvie, že používanie cumľa pri dojčení sa spája so zbytočným rizikom predčasného ukončenia dojčenia a prechodu na umelú výživu. Prečo cumlík nie?
– mätie bábätko: môže zakrývať hlad bábetka – ono si saje naprázdno, je spokojné, spinká – normálne sa dokáže nastaviť na miniatúrny prísun mliečka dojčením
– mätie mamičku: – však bábo si cucká, je spokojné – (ale nie je i hladné? – to mamička nezistí)
– mätie prsníky: – stoja, i keď by mali byť dávno vyprázdnené dojčením – ak, prsníky stoja nevyprázdnené, hromadí sa v nich inhibítor, ktorý laktáciu tlmí
– cumeľ je zdroj infekcie: – napr. spóry candidy albicans sa ničia veľmi ťažko a napriek dôkladnej hygiene, sterilizácii sa infekcia prenáša. Väčšina detí, ktoré sa v pôrodnici čo i len raz stretla s cumlíkom, fľašou … má v pusinke soor.
– cumlík je častý dôvod tzv. bojkotu prsníka u detí: – môže sa stať, že sa bábätko na prsníku bude hnevať napriek tomu, že je tvorba mliečka dobrá – môže \”štrajkovať, odmietať prsník\” . Mliečko sa totiž nespúšťa hneď,niekedy po niekoľkých sekundách, občas sa stane, že je to až po napr. minúte . Ak sa to stane bábetku naučenému na cumlík, bude prsník odmietať, však ono nechce cuckať, ono chce piť, nebude ochotné čakať na spúšťací reflex
– bábätko, ktoré pozná cumlík zabúda otvárať pri prisatí na prsník veľkú pusu: široké otvorenie pusinky a čo najväčšie uchopenie dvorca zospodu je jedno z najdôležitejších kritérií správneho prisatia. Bábätko, ktoré sa prisáva správne si dokáže vytiahnuť veľa mliečka v krátkom čase. Naopak, bábätko , ktoré pozná cumeľ, môže uchopovať len bradavku a maličkú časť dvorca
Na prsníku bábo nájde všetko čo potrebuje k prežitiu – jedlo, teplo, bezpečie. Potrebu dávať cumlík majú mamičky, ktoré sa usilujú o dokonalosť podľa múdrych kníh a narážajú na množstvo mýtov , napr. bábätko má predsa spať vo svojej postieľke, musí prespať celú noc, dudlovanie na prsníku poškodzuje bradavky , cucanie je zlozvyk, ktorého sa nezbavíš …. Bábätku, ktorému bude mamička dávať svoju pozornosť, bude ho dojčiť na požiadanie, nebude cumlík zrejme nikdy chýbať .
Tento článok poukazoval na riziká spojené s používaním cumlíka. Či skutočne dôjde k spomínaným problémom alebo nie, nevieme vopred predpovedať. Určite je však cumlík forma klamstva vlastného dieťatka, nie nadarmo sa v češtine volá príznačne : “šidítko” 🙂
Dobry den, moj syncek ma 7 tyzdnov a doteraz sme cumlik nepouzivali, ale spravil sa mu pruh na brusku a bolo mi povedane, ze ho nesmiem nechat plakat, aby sa mu to nezhorsilo. On neplace vela, viem ho upokojit na prsku, alebo v naruci – ale pri prebalovani, prezliekani a jazde autom krici ako o zivot :(. Myslite, ze moze dudlik posobit nebezpecne na dojcenie aj ked by bol pouzivany len vyhradne pri hore uvedenych cinnostiach? Dakujem velmi pekne. Betka
Dobry den,
Rada by som reagovala na Vas clanok. Tiez som sa snazila so byt so svojim babatkom co najviac, ponukala som mu prsnik, kedy chcelo. Problem nastal vtedy, ze ked zaspaval, musela som casto k nemu chodit aj kazdych 5 minut, kedze sa vzdy prebudil a vyzadoval cucka nie na prsniku. Rodina ma teda presvedcila, aby som mu dala cumlik. Spociatku ho domietal, no potom si zvykol. Teraz ma 3,5 mesiaca a svoje rozhodnutie dat mu cumlik velmi lutujem. Je typickym prikladom bojkotu prsnika, odmieta sa napapat, nakrmi sa iba vtedy, ked je ospaly. Poradte mi prosim, ako to mam riesit, som z toho zufala. V manduce sa mu moc nepaci, mam doma este 3rocnu dcerku a nie je vzdy mozne venovat sa syncekovi na 100% ako to vyzaduje. Okrem toho este chodim do skoly a kazdy druhy den na 3 hodiny do prace. Manzel si s nim nevie rady bez cumlika…Poradte mi prosim…. Dakujem
Martinka, pokúste sa osobne obrátiť na poradkyňu pri dojčení, s ktorou osobne prejdete kroky, ako sa môže táto situácia zlepšiť. Ako sa bežne pri takýchto situáciách postupuje, nájdete v tejto odpovedi http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=472.
dobry den, ja by som vas chcela poprosit o radu, mam 4mesacneho syna, nechcem mu davat cumlik. vylucne kojim, aj v noci spime spolu a zaspavame pri kojeni, cez den ked ho davam spat v kociku, cmula prsteky, ako odnaucit od prstekov, alebo ako ich nahradit? neviem ci mu mam dat radsej cumel, ci nieje potom narocnejsie odnaucit dieta od prsteka..
dalej mam problem, ze sa mi konci materska ked bude mat syn 5 a pol mesiaca, a vratim sa do roboty,minimalne na den dva tyzdenne (hoci dufam ze mozno len 5hodin denne), a bojim sa ako to manzel s malym zvladne, ked mu nechceme davat flasu, ci ho dokrmi poharikom, lebo som to skusala, a minimalne polovica mlieka sa vylievala dolu bradou.. mozem naucit pit syna z poharika s naustkom, alebo to moze tiez negativne ovplyvnit dojcenie a mam sa tomu vyhnut?
vopred dakujem za rady 🙂
Bambinko, skúste si prečítať túto odpoveď http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=226, ak by ste mali ešte podotázky, napíšte prosím.
Čo sa týka cmúľania prstov, ak ide o satie, ktoré je spojené so skúmaním ručičky, je to v poriadku, je to bežná súčasť správania bábätka. Riešiť to má zmysel, ak vidíme, že dieťa sa cmúľaním prsta uspokojuje alebo uspáva. Cumlík riešením nie je, aj keby sa nepodarilo odstrániť všetky situácie, kde sa dieťa upokojuje satím prstov. Riešením je postupne v týchto situáciách ponúkať namiesto prštekov trpezlivo prsník, napr. ak si cmúľa prsty v kočíku, je možné mu pomôcť tak, že sa bude uspávať v detskom nosiči, kde mu pocit bezpečia, ktorý si navodzuje satím, pomôže navodiť fyzická blízkosť človeka, ktorý ho nosí, existujú aj spôsoby, ako nosiť dieťa a pritom dojčiť, kde môžete satie na prstoch priamo nahradiť satím na prsníku.
Ahoj,
ja mam jedno dieta ´odchovane´ priblizne podla rad ake davaju laktacne poradkyne (dojcene na poziadanie, tulene, nosene, ktore so mnou spavalo v posteli… a teraz nam pribudlo druhe dieta, ktoremu by som nic z toho tiez nechcela odopriet, ale moj problem spociva v tom, ze starsi syncek (3 roky) sa este stale domaha spolocneho spania, pricom keby sme boli vsetci v jednej izbe, novorodenec (3 tyzdne) by starsieho budil castejsim placom v noci. Skusali sme ho ´osamostatnit´ este pred druhym tehotenstvom, ale marne. Tulenia so mnou celu noc sa odmietal vzdat, nepomohli ani rady psychologov, pediatrov ako keby este nebol zrely na osamostatnenie v noci, tak skusam, ci by som tu nedostala nejaku ucinnu radu na to, ako vysvetlit dlhodobo v noci tulenemu malemu dietatu, ze sa v tom teraz neda pokracovat. Nespava teraz sam, je pri nom babicka a bude otec, ktori sa mu ale ´nerataju´.
A kvoli mozno podobnym problemom do buducnosti pri druhom dietati by som sa chcela spytat dokedy je odporucane spavat s babatkom (viem ze odpoved asi nebude pocet rokov dietata) a ako je ucinne ale dost jemne voci detskej dusi ich od toho oducat.
Ospravedlnujem sa za nespravne zaradenie, neviem to vsak zrusit…
Ahoj,
mam doma 9 tyzdnove babatko. Do 7tyzdnov sme cumlik vobec nepouzivali, ja som bola proti, nechcela som ju na to zvyka a mala si ani nepytala, odmietala ho. Ale mali sme par krusnych dni, ked mala nevedela zaspat aj cely den a stale si len pytala papat a cucat aj kazdu pol hodinu,v noci tiez nespala pokojne stale ju trapilo brusko, mrvila sa a mrncala, dost ju trapili prdiky. Tak sme jej ponukli cumlik a ona ho prijala a upokojila sa a ja som sa mohla po dvoch dnoch aspon trochu vyspat. Vlastne to bol napad mojej mamy,bohuzial ma presvedcila ,ze cumlik je neskodny a ulahci nam zivot. No velmi lutujem, lebo odvtedy si mala tak zvykla na cumel,ze teraz je cela nervozna ked ho nema, aj cez den, ja som to chcela obmedzit len na zaspavanie, lebo fakt sme mali problem zaspat cez den, potom bola tak vycerpana vecer, ze uz nevedela zaspat od vycerpania. To cucanie ju ukludnilo, ale teraz je to skor naopak, ked ho nema tak place, a myka sa, cmula si pasticky a chce cucat, ale casto jej vypadne z pusinky a potom zase dokola. Takze ja podavaam cumel asitak 100 krat za den, som z toho totalne nestastna lebo mam pocit, ze teraz je este viac nervozna ak ho nema. A ak ho ma a vypadne jej tak, to ju znervozni tiez. Tiez mam po cit, ze si prestala pytat papat, kedysi ho vedela,ze chce papat, cmulala si prstiky a otacala sa mi na rukach k prsniku, ale teraz ked jej ja neponuknem tak ani malokedy si vypyta sama. Bojim sa, aby to nejak nenarusilo kojenie, presne toho som sa bala, ale bohuzial som sa nechala presvedcit. Neviem, ako ju mam oducit, a ci vobec sa to uz teraz da…ci to nie je velmi tvrde brat jej cumel, ked je uz nanho tak zvyknuta..prosim poradte, velm isom z toho nestastna.
Ahoj Lubica,
mamička a bábätko sa musia po jeho príchode na svet navzájom spoznať. Oveľa rýchlejšie a lepšie sa spoznajú, ak sú spolu v tesnom kontakte – napr. ak mamička bábätko dojčí, ak s ním spolu spáva, ak ho veľa nosí. Spoznať svoje bábätko, jeho potreby, nálady, prejavy sa z diaľky nedá. Mamička, ktorá má bábo uložené na sebe v šatke, môže zblízka pozorovať svoje bábätko, nenápadné pohyby jeho telíčka, mimiku tváričky . Spoznávať bábo uložené v postieľke s cumlíkom v puse sa dosť dobre nedá.
Cumlík je obrovská bariéra medzi mamičkou a bábätkom, hoci to väčšina mamičiek vôbec nevníma a často na to ani nikdy neprídu. Spomínajú iba , aké majú náročné bábätko, aké je závislé na cumlíku, aké je náročné cez deň, v noci , aké je ustráchané , ak ho nemá. Spomínaš, že Tvoja maličká mala nejaký problémik okolo 7. týždňa. Pri bábätkách sa často potláčajú len príznaky a nehľadá sa príčina – čo sa vypomstilo i Tebe. Bábätko je nepokojné, možno sa pučí, možno sa vypína, možno je plačlivé, vyzerá, akoby sa chcelo i nechcelo dojčiť, ak sa prisaje zúrivo prsník saje, až mu v brušku všetko žblnkoce, samozrejme, nahltá sa veľa vzduchu a skutočne nakoniec trpí i nejakým tráviacim problémom. Bolí bruško – bábätku sa dajú lieky, nakoniec sa skúsi cumlík -potlačí sa príznak, príčina zostáva. Bábätko cíti, že mu okolie nerozumie, že nerobí to, po čom túži , že sú všetci okolo neistí, nervózni, v strese, dostáva sa i ono do neustáleho stresu až nakoniec odmieta prsník, mamičku, schúli sa do klbka a radšej si saje prštek alebo cumlík. A zrazu sa mu vo svojej osamelosti stáva oporou. Ak ho čo i len na chvíľku stratí, zneistie a vehementne sa ho dožaduje. Potrebuje potlačiť príznak, ktorý mu spôsobuje nepohodlie.
Bábätko, ktoré saje cumlík, nepije žiadne mliečko, potláča si hlad, presne ako si my potláčame hlad žuvaním žuvačky. A mamička vidí spokojné bábo, hoci s cumľom oveľa dlhšie, než keď ho nemalo.
Dojčenie nie je len kŕmenie, pri dojčení sa bábo dokáže uhasiť smäd, utíšiť, dodať novú energiu, upokojiť, optimalizovať si tlak, tep, telesnú teplotu, dokáže uspať. Teda dokáže presne to, čo cumlík, dokonca cumlík len jeho nedokonalou náhradou. Preto je normálne, že bábätko sa istú časť dňa, resp. isté obdobie dojčí veľmi často, trebárs každú polhodinu. Tomu sa hovorí dojčenie na požiadanie – bábo sa ozve, mamička si ho priloží a ono si nejakú svoju potrebu uspokojí.
Zdravé bábätká sa potrebujú uspávať – nedokážu len tak zaspať keď ich položíme do statickej postieľky. Potrebujú byť v bezpečí, v teple , mať pocit útulnosti, intimity. Nevedia chodiť, nevedia sa brániť, v prírode by ľudské mláďa bez mamičky neprežilo. Potrebujú náruč, prítomnosť mamičky prakticky stále. Naša spoločnosť nám však odporúča pravý opak – dieťa si nerozmaznať nosením, dojčením na požiadanie, niektorí dokonca normálne materinské správanie považujú za ohrozovanie života a zdravia detí. Mamičky pod tlakom okolia potláčajú svoj inštinkt a prenechávajú svoje kompetencie iným a nakoniec – cumlík uspokojí moje dieťa lepšie než ja, monitor dychu lepšie stráži než ja, UM zasýti lepšie než ja, mama, kamoška, svokra sa postarajú o moje dieťa lepšie než ja. Vo svojom vnútri sú neisté, nedôverujú naplno svojim schopnostiam starať sa o svoje bábo. Ich bábätko to cíti, každodenne vzniká séria nedorozumení medzi mamičkou a bábätkom. Mamička netuší, kedy má prsník ponúkať, bábätko ide veľakrát na prsník príliš neskoro, príliš hladné, intervaly medzi dojčeniami sa predlžujú, laktácia sa nenápadne tlmí.
Maličká nevedela sama zaspať – prsne ako nedokážu zaspať iné deti v jej veku. Správala sa normálne, hľadala Tvoju prítomnosť a keďže rozprávať nevie, musela plakať, dostávala sa do stresu. Mamičky sa často sťažujú: je nadojčené, prebalené, odgrgnuté a aj tak reve, aj tak nechce spať. Potreba byť pri mamičke je rovnocenná s potrebou zasýtiť sa.
Urobiť A = zobrať je cumeľ a neurobiť B by bolo ozaj veľmi tvrdé. Navyše, prešla by na cmúľanie niečoho iného – pršteka, svojich pier, ručičiek, kúska látky … Pretože je stále veľmi maličká a stále potrebuje zažívať pocit bezpečia, istoty, byť v pokoji a nie v strese, potrebuje Tvoju náruč. Aby sa z nej stalo spokojnejšie a šťastnejšie dieťatko, ktoré bude zaľúbené do svojej mamičky a bude sa k nej obracať vždy, keď to potrebuje a nie ako teraz, keď si na prsník často ani nespomenie. Potrebovala by sa nosiť- v šatke, vaku, nosiči. Keďže medzi Vami existuje bariéra, je možné, že spočiatku by ju nosenie až tak neuspokojovalo. No postupne , po malých krôčikoch by si isto nosenie a dojčenie opäť veľmi obľúbila.
Šatka , ergonomický nosič sú drahšie, ale vždy sa dajú cez bazár ľahko predať. Bábätko v šatke je odstrihnuté od okolia, môže sa dojčiť, môže pozorovať okolie, môže spinkať. Mamička zatiaľ varí, upratuje, oddychuje … a pozerá sa na svoje spokojné šťastné bábätko, vníma jeho potreby, rýchlo ich rozpoznáva, môže na ne hneď reagovať. Toto Ti pomôže zbaviť sa cumľa, dlhodobo dojčiť, mať šťastné bábätko, ktoré sa raz s istotou “vyberie do sveta”. Nebude potrebovať barličku v podobe cumľa, bude mať oporu v Tebe, svojej mamičke.
V tejto chvíli sa teda potrebujete vrátiť o krôčik späť – veľa sa mojkať koža na kožu,aby ste sa navzájom vnímali, aby maličká zistila, že prsíčka slúžia nielen na zasýtenie. Skús si ju brávať k sebe do postele, len tak s ňou spolu spať, ona bude mať prsko po ruke, ak bude chcieť, tak si ho vezme len tak pocuckať. Bude zaspávať s pocitom istoty, že si pri nej, do istoty sa bude prebúdzať – lebo budeš pri nej. Rovnako sa jej to bude dariť v šatke. Nebude mať kedy toľko plakať, byť nervózna, cumeľ je bude chýbať čoraz menej. Počas celého obdobia dojčenia , kým mamička chce dojčiť, aj keď už bábo papá príkrmy, by mala mamička prsníky aktívne ponúkať. Skús teda prsníky ponúkať prednostne pred cumľom, smelo pri akomkoľvek nepokoji. Platí pravidlo ponúkať, nenútiť, rozhoduje sa bábätko.
Zrejme to nebude jednoduché, ale možno budeme prekvapené. Maličká je totiž podľa opisu ozaj dosť napätá, nervózna a Tvoju prítomnosť (=nosenie, dojčenie, tesný fyzický kontakt, spoločné spanie) potrebuje ako soľ. A potrebuješ to i Ty, aby z Teba bola šťastná mamička, ktorá rozumie svoju bábätku, lebo ho dobre pozná.
Dakujem za odpoved.
Na vysvetlenie, malicka spinka s nami v posteli, nie v postielke.
Od zaciatku v podstate ako sme sa vratili z nemocnice trpela kolikami, nebolo to az take hrozne ako niektore deticky,ze sa az zadusaju od placu,ale plakala kazdy den, niekedy vecer niekedy rano. Uz pocak kojenia sa zacala zvierat a bolelo ju brusko. ja si davam pozor na stravu aj na to co pijem, doktor nam povedal, ze je to prejde casom, ze musi dozriet traviaci aparat. Takze bola nosena v podstate stale,lebo jedine na rukach v polohe tygrik, sa vedela ukludnit. Skusala som satku, ale nepaci sa jej v nej, necicit sa pohodlne, na ruckach ano, ale v satke nie, Mne je to luto, ja by som ju rada nosila, ale proste ona to odmieta.
Po tych 7 tyzdnoch sa koliky zacali zlepsovat a teraz je to uz v poriadku. Co sa tyka problemu v 7mom tyzdni, objavili jej dysplaziu bedroveho klbika, takze doktor nasadil Pavlikove remienky, ktore strasne neznasala..ked mala koliky tak sa potrebovala hybat a vystierat nozicky a s tymi remiankami sa to nedalo, to ju vzdy hrozne nahnevalo a hodne plakala. Bohuzial sme si nevedeli inac pomoct, muselo sa to liecit. Uz sa to upravilo ,ale este stale musime nosit, aby sa to zafixovalo, preto vlastne ani nemoze spat inac ako na chrbatiku, takze dojcenie v posteli, lezat vedla seba a dojcit, to nemozeme. To boli aj tie tazke dni, o ktorych som pisala. Nosili sme na rukach, mojkali sa, ponukala som zakazdym prsniky,ale odmietala, lebo bola dobre napapana..a ked si ucla tak, sa jej mliecko vracalo spat do pusinky a to bolo este horsie.Skusala som nosenie, dojcim na poziadanie odkedy sme prisli z nemocnice. Papa velmi dobre, odchadzali sme s porodnou vahou 2,62kg a po dvoch mesiacov ma 5 kg.
Vzdy ponukam prsnik pred cumlom, ale proste ona nechce len tak cucat. Sme spolu 24/7, zijem s manzelom v zahranici, takze tu nemame ziadnu rodinu, ktora by ma nahradila, sme odkazane len jedna na druhu, tam nejde o to zeby jej chybala moja pritomnost alebo pozornost, lebo vlastne cely den aj noc sme spolu.
Problem je len, ze ona nevie zaspat cez den doma. skusali sme vselico, jedine co pomaha je kocik a ist von…aj to sme chodili dva krat denne, ale niekedy som proste tak unavena, ze idem len raz, alebo doma potrebujem nieco porobit a najest sa a oddychnut si. A ked ma zaspat tak aj ked ponukam prsia tak podmieta, proste nechce len tak cucat. vecer jej to staci, vacsinou nie je problem pekne zaspat, napapa sa a zaspinka este na rukach.ale cez den nie a nie.
Dobrý deň, aj ja by som sa chcela niečo opýtať, poradiť…
Mám 3mesačné bábätko – je veľmi šikovný, ako mesačný začal dvíhať hlavičku, ako 2mesačný sa začal pretáčať z bruška na chrbátik, teraz ako 3mesačnému chytím rúčky a on sa posadí… v tomto je výnimočný!! len ma trápi papanie a spinkanie!!
Prv to bolo tak, že mi po kojení pekne spinkal na 2/3hodinky, ale niečo sa zmenilo a mne sa zdá, že je stále na cicíku, u nás to vyzerá asi takto:
ráno o 7 sa zobudí, väčšinou sa vykaká, napapá z jedného, lebo ho sám pustí, tak mu už druhý nedávam – potom je hodku hore a začne plačkať, chce sa mu spať, tak mu dám zas druhý cicík. Tak spime max. hodinku, zobudí sa a ja mu zas ponúknem cicík, buď ten z ktorého papal naposledy , alebo ak papal z neho viac, tak mu ponúknem ďalší a buď zaspí, alebo je hore zas nejakú hodinku/dve, potom znova vidím na ňom, že sa mu chce spať, tak ho prebalím a nakojím, zas z druhého, zaspáva horko-ťažko, pri kojení už nie, ale vo vibračnom kresielku, pekne kľudne, v postieľke mi hrooozne plače. Spí zas max. hodinku, zas sa zobudí a ja mu núkam papanie… proste vyzerá to tak, že akoby sa nevedel naporiadok zasýtiť pred spaním spať viac ako hodinu…. čo mám robiť, ako to riešiť?? skúšala som, že by som ho nekojila hneď po zobudení, ale hrozne si cmúľa prsty a aj moje rameno, ak ho mám na rukách 😀 tak fakt neviem.
Mliečka mám dosť, priberá krásne – narodil sa 3,1kg, keď nás púšťali mal 3,05kg, začal krásne papať už v pôrodnici, ako 1mesačný mal 4,4kg ako 2mesačný 5,85kg a teraz ako 3mesačný máme 6,3kg.
No a skúšali sme aj prechádzky, pred odchodom ho nakojím, ponúknem mu jeden i druhý a ideme von, vonku v kočíku krásne zaspí ALE po pol hodine je zas hore a je nervozny, chce papať…. ja začínam byť z toho tiež smutná, keď čítam, ako niektoré detičky dokážu prespať aj 3hodinky a pod. aj ja by som chcela.
A ešte by som sa chcela popýtať na krmenie v noci, prv mi pekne zaspal okolo 8 a zobudil sa až o 4/5, tak sa napapl z jedného i z druhého si dal a spal až do 6… TERAZ zaspí horko-ťažko až niekedy najneskôr do 10 ale o 1/2 je hore, vypije z jedného prsníka a spí, potom sa zobudí okolo 4 a zas pije len z druhého a znova spí!
Tak ja neviem, ako to mám robiť, dojčim na požiadanie, ale spánok nikde teda práve teraz spí už hodinu a pol vo vibračnom kresielku, tak neviem……PORAĎTE MI PROSííííííM
a ešte som zabudla, skúšala som aj cumlík, že by mu nahradil cicík, ale 0bodov 😀 čo je aj dobre! a ako pozerám, som to napísala asi to zlej témy – tu je v hlavnej úlohe cumlík a my nedudláme 😀
ahoj, chcem sa opytat co robit. maly ma 11 tyzdnov a ekologicky dojcime…kazdy sa ma pyta kde ma cumel, no on ho doteraz nepotreboval, vzdy ked nieco, dostal prsnik. no teraz uz byva cez den coraz viac hore a kym sme doma, vsetko ok. no ked chcem niekam s nim v kociku zajst, a nespi, nedokaze zaspat bez prsnika…nie vzdy je mozne mu ho dat – napr v kostole je to dost onicom.. vzdy musim bezat domov, dam mu prsnik a do 3 minut je tvrdy :))) neviem co mam robit. nemozem maleho ani nechat rodine na polhodinu, lebo ak by chcel zaspat, bez cicika to nejde. velmi rozmyslam nad cumlom, aj ked ani nevies ako nerada…no neviem to inak riesit.maly este nema taky pevny rezim, zeby som sa riadila len podla neho a dala maleho nasim ked spi napr.
Ela, dojčiť sa dá aj nenápadne, existujú tričká na dojčenie, v ktorých z prsníka skutočne nevidieť viac ako pár milimetrov alebo ešte lepšia možnosť je naučiť sa zručne používať detský nosič a dojčiť v ňom s voľnými rukami, pri chôdzi, práci, oddychu. Nosič môžeš mať aj napr. pri prechádzkach s kočíkom a keď bábätku nebude v kočíku dobre, môžeš si ho uviazať k prsníku a voľnými rukami tlačiť kočík, mnohé mamičky dokonca kočík pri používaní šatky prestanú používať úplne. Pozri napr. fotky vo fotogalérii tohto blogu https://sites.google.com/site/blogodojceni/ Takéto nosenie neprináša len voľnosť matke, ale veľké výhody aj pre vzťah matky a dieťatka a pre zdravie bábätka. Ak by sa Ti používanie nosiča pozdávalo, sú aj možnosti si nejaký požičať na určitú dobu a rozhodnúť sa potom či kúpiť alebo nie.
nad satkou som rozmyslala, no nepaci sa mi velmi poloha dietata.. nahodou zacne plakat a co s nim? kym ho vymotam 🙂 tiez vazi uz peknych 6kg…kde sa daju pozicat?
nemam problem dojcit ho vonku aj bez osica, ale toto su pripady kedy sa nechce dojcit, len nenutritivne sat kym sa neukludni a nezaspi… ked sme doma, vobec to nevadi, a rada mu to umoznim aj cele hodiny…vecer saje aj hodinu a pol… napapa sa a potom cucka. ale ked sme niekde inde, co je len malokedy, je to zlozite atazko sa to realizuje. kedze cumel nepozna, mozno mi ho rovno bude odmietat.. od narodenia mam maleho stale pri sebe a len jediny raz som ho nechala mame na hodinu, napapaneho a musela mi volat ze maly place a neda sa utisit..potreboval prsnik..myslim ze na takeho extremy by sa nic nestalo keby dostal cumel. v clanku sa pise o pouzivani cumla nonstop, toto je podla mna ine. prilezitostne. teraz uz vidim ze mu ten cumel chyba. prve mesiace som sa nevedela pre toto od neho dostat ani navarit ani na zachod, lebo xcel byt stale pri mne. myslim ze deti bez cumla su placlivejsie ako tie s nim
V Piestanoch prave v kostoloch je coraz viac vidiet mamicky s nosicmi – zistili aka je to skvela vec, moct s babatkom sa nerusene zucastnit omse. Ked je babo hladne, napapa sa priamo na mieste a mamicka nemusi byt mimo diania. Aj ked je dietatko vacsie – tak do 2 rokov, prave v nosici je omnoho pokojnejsie, nepotrebuje pobehovat po kostole a babky sa nedurdia, ze ich deticky vyrusuju.
Kedze uz mas vacsie babo, mozno uz bude vhodnejsie ergonomicky nosic – Manduca (moj oblubeny), Ergo, MaiTai… skus sa inspirovat na http://www.nosime.sk, tam je vela popisane.
Dufam, ze Tebe sa tiez podari maleho nosit a ze prave ty potom budes inspirovat ostatne mamicky, aby Ta nasledovali.
Ela, myslím, že výhrady, ktoré máš voči šatke, by sa Ti dali najlepšie premyslieť, keby si reálne niekoho videla šatkovať. Okrem toho potrebuješ praktickú ukážku podľa mňa aj preto, že pri šatkovaní treba vychytať muchy, ktoré Ti bez pomoci môžu spôsobiť, že Ti bude šatka pripadať nezvládnuteľná chobotnica. Treba pochopiť, ako to podoťahovať, aby bol úväz správny a pohodlný pre Teba aj pre dieťatko. Inak sa Ti tam bude hnevať a budeš rozmýšľať, ako to tam tie iné deti zvládajú. Keď si to budeš vedieť reálne predstaviť, budeš si môcť lepšie premyslieť, či toto je na Teba alebo nie. Šatka pri správnom používaní skutočne nesmierne uľahčí život a práve to nenutritívne satie sa tam ľahko realizuje, bábätko si môže cuckať koľko chce a prípadne pri tom zaspať, keď má 6 kíl, ani nebudeš vedieť, že niečo na sebe máš.
Pomôcť by Ti mohla napr. návšteva miestneho materského centra, kde väčšinou robia aj kurzy viazania, alebo tam chodievajú maminky, ktoré dobre šatkujú.
Cumlík vždy prináša problémy s dojčením, aj pri príležitostnom používaní. To však nie je jediný dôvod, pre ktorý stojí za to pohľadať prirodzené varianty uspokojenia dieťatka. Používanie cumlíka na upokojenie dieťa učí, že jeho potreby uspokojujú veci, používanie prsníka ho učí, že sú to ľudia. Annag na tejto stránke má odkaz na perfektné prezentácie dr. Briana Palmera, ktorý je uznávaným zubárom a popisuje závažné riziká (aj občasného) používania cumlíka pre zdravie dieťaťa. Napr.
“Počas dojčenia sa prsník prispôsobí tvaru ústnej dutiny. Každému inému objektu sa ústa dieťaťa musia prispôsobovať. Neprirodzené sily následne menia postavenie zubov a tvar podnebia. Tlak svalov vždy zvíťazí nad pevnosťou kostí = zuby sa uhnú.”
Používanie fľaše a cumlíka spôsobuje zmenšenie nosových štrbín. Títo ľudia v budúcnosti častejšie trpia apnoe fázami počas spánku, upchatými nosnými dutinami počas choroby a dýchajú ústami, čo vedie k zvýšenej kazivosti zubov.
Používanie fľaše a cumlíka spôsobuje vznik vysokého podnebia, zubné oblúky sa tvarujú do písmena V (namiesto do U), to vedie okrem iných porúch k tomu, že zuby sú natlačené na seba, prípadne sa prekrižujú.
Cumlík a fľaša majú zásadný vplyv na nesprávny vývoj ústnej dutiny a vznik porúch ako: apnoe pauzy v dýchaní počas spánku, chrápanie, hyperaktivity, oneskorený vývoj, pomočovanie, nočné mory, spánok, pri ktorom si dieťa neoddýchne, bolesti hlavy, obezita, zväčšené mandle, počuteľné dýchanie, chronická nádcha, časté zápaly horných dýchacích ciest…
Neprirodzené sily, ktoré po používaní cumlíka a fľaše tlačia na zuby môžu spôsobiť tzv. abfrakciu – zo zuba sa postupne odštiepuje sklovina a dentín, ako keby doňho niekto vyrýval dieru.
Deti, používajúce cumlík, majú štatisticky významne vyššie riziko zápalu stredného ucha, kandidózovej infekcie, ktorá sa môže preniesť aj na matku a spôsobiť bolesti bradaviek, prsníkov, opakovane zablokované mliekovody a pod.
Treba to preto všetko skutočne dobre zvážiť, cumlík nie je vôbec taký neškodný, ako sa v našej spoločnosti myslí. Šatka by Ti mohla pomôcť vyriešiť aj problém, čo s tým, keď potrebujem niekam ísť a nikto bez možnosti dojčenia nemôže dieťa zavarovať – v šatke môžeš s dieťaťom ísť úplne všade bez problémov a nepotrebuješ riešiť takéto situácie, kým je bábätko príliš malé a bez matky nedokáže vydržať.
no uplne vsade by som dieta ani nevlacila – urcite tak skoro ho nevezmem do supermarketu, do mesta po obchodoch alebo ku kadernicke…to sa jednoducho neda. a myslim ze nakupne centra su miesta kde tak male dieta jednoducho nepatri. ale zas nakupit treba! kym idem do obchodu postara sa onho muz, lenze ked mu zacne plakat, neporadi si. hlavne ak place dieta kvoli prsniku.
samozrejme sa nechcem hadat, no neviem co je zle na tom, ze dieta bude vediet ze niektore potreby uspokojuju veci a nie ludia. ved je to vlastne tak, nie vsetko uspokojuju ludia.
mozno cumel vazne dokaze narobit taku skodu ako pisete, ale myslim ze pri pouziti raz za par dni urcite nie. to mozno v tych extremnych pripadoch kedy ma dieta cumel v puse nonstop. okrem toho, zacali vyrabat cumle presne v takych tvaroch aby sa predislo vyssie spominanym problemom.
som za prirodzenost vo vsetkych smeroch, snazim sa tak zit, a to aj na ukor svojej pohodlnosti a aj vo veciach ohladom svojho dietata, no odmietat niektore veci len preto, ze to nie je prirodzene sa mi zda trosku nezmysel, hlavne ak nam maju ulahcit zivot… myslim ze ovela viac zla narobi napr lizatko a sladkosti…
tiez su pripady kedy dieta tak lipne na matkinom prsniku, ze ked je starsie a su trebars von, zacne mame trhat tricko, lebo xce cicik…neviem..
skusim mozno tu satku, aj ked nevedia co by pytali za jeden rovny kus latky 😦
Ela, cumlíky sa stali súčasťou našej kultúry. Preto sa mnohým matkám zdajú ako vhodné a dobré riešenie. Nie je ľahké vyriešiť túto dilemu. Pretože používanie šatky či iné riešenia častej potreby dojčenia dieťaťa, ktorá síce je úplne korektná a prirodzená, nepripadajú prirodzené a najmä akceptovateľné mnohým matkám. Riziká používania cumlíka sú vedecky dokázané a nespochybniteľné. To však samozrejme neznamená, že všetky budú reálne pri každom dieťati. Nie každé dieťa používajúce cumlík prekoná do 12. mesiacov života aspoň jeden akútny zápal stredného ucha (odhaduje sa, že „len“ asi polovica týchto detí). Nie každému dieťaťu hrozí, že mu používanie cumlíka naruší vývoj ústnej dutiny tak viditeľne, že to bude treba riešiť strojčekom alebo častejšou opravou zubných kazov, či riešením iných porúch. Existujú deti, ktoré napriek používaniu cumlíka zvládnu byť popri tom dlhodobejšie dojčené a matky, ktoré napriek cumlíku netrpia bolesťami bradaviek počas dojčenia. Ale naproti tomu existujú deti, ktoré už pri občasom používaní cumlíka zrazu začnú úplne odmietať dojčenie, napr. po 3. či 4. mesiaci života, deti, atď. Skrátka riziká sú riziká, dajú sa zľahčovať, ale sú reálne a existujúce. Predstava o menej škodlivých, nových „ortodontických“ cumlíkoch, je bohužiaľ len výsledkom dobrého marketingu firiem, ktoré vedia veľmi dobre, prečo používanie cumlíka propagujú – poznajú ich dopad na dojčenie a profitujú z nedojčenia.
Preto, ako hovorím, je toto ťažké vyriešiť, na jednej strane sa človeku nezdá, že by občasné používanie cumlíka mohlo prinášať také riziká, na druhej strane možnosť, ako to zvládnuť bez cumlíka, nie je akceptovateľná pre každého. Možno by stálo za to, pouvažovať nad nejakým kompromisom – nájsť si nejaký nosič, ktorý môže byť pohodený v kočíku a dieťa dojčiť pri prechádzke, keď potrebuje a inak ho zase voziť v kočíku, dať občas dieťa varovať niekomu z rodiny, ak je to naozaj potrebné, a poprosiť ich, aby na upokojenie dieťaťa používali čistý prst, prípadne, ak bude treba dieťa nakŕmiť, naučiť sa na to používať pohárik, ktorý ohrozí dojčenie menej než fľaša… skrátka, možností je veľa, vymyslieť sa dá všeličo.
Šatky sú drahé, ale napr. v porovnaní s kočíkom, už také drahé nie sú a dajú sa kúpiť aj z druhej ruky, ušetriť tak aj 20 Eur a sú rovnako dobré a kvalitné, ako nové, mnohé dokonca lepšie, zanosené sa lepšie viažu. Ich cena vyplýva aj z toho, že nejde len o obyčajný kus látky, ale o špeciálne tkané látky, čo sa potom prejaví pri nosení, kedy pri obyčajnej látke úväz nedrží tak dobre alebo sa nepohodlne viaže celá šatka.
ja osobne na cumlik nedam dopustit. najskor som bola velky odporca typu, moje dieta ho nikdy nedostane. ale musim povedat, ze sa mi osvedcil hlavne pocas jazdy autom. 90% travim sama za volantom, pricom mam obe deti (4 roky a 18mesiacov) vzadu. neviem si predstavit, zeby som stala kazdych 15min, ked moje dieta zaplace a davala mu prsnik. ved by som nikam nedosla. hlavne 900km by mi trvalo nie 12-13hodin, ale 2 dni. alebo cesta cez priesmyky (vyska cca.2000mnm) ci cez tunel do urciteho veku bez cumlika kvoli tlaku nemyslitelna. a neviem si predsatvit kojit a soferovat zaroven.
dudu mali obaja od takeho 2.- 3.mesiaca a starsi ju mal do nieco vyse 2 rokov, mladsi ju ma zatial stale a nejako to neriesim, kojila som oboch rok a kedze mi to ku koncu uz bolo neprijemne, tak som ich bez placu odstavila.
Ano, v neprirodzenom prostredi (autosedacka) sme nachylnejsi pouzivat neprirodzene prostriedky (cumel). Vela mamiciek ma problemy pri cestovani autom, ale tie, ktore cumlik vedome nechcu pouzivat, ho pouzivat nebudu. Su rozne prostriedky pristupu – nadojcit pred cestou, castejsie zastavky, oblubene CD, ja som musela par mesiacov celou cestou vyspevovat a v najhorsom sa cesta autom obmedzi a radsej sa pouzije iny dopravny prostriedok. Mne to vyspevovanie za to stalo (nastastie to bolo potrebne len pri jednej) a nikdy som nemusela riesit komplikacie, ktore by mohol priniest cumlik. A rizik z pouzitia cumlika je rozhodne viac ako par tazsich chvil v aute. To, ze u vas cumlik neovplyvnil dojcenie je super, bohuzial existuje vela matiek, ktore take stastie nemali. Zaujimave by bolo napriklad vediet, preco dojcenie ku koncu uz nebolo pre vas prijemne.
Este jedna vec – Ela a vascina mamiciek neriesi 900km cestu, ale kostol, obchod a bezne zalezitosti zivota. A dufam, ze im pri tom zalezi tiez na tom, aby im dojcenie prinasalo radost co najdlhsie (i tri roky pokial bude mat dietatko zaujem) a bolo im to cely cas prijemne (napr. bolestive prisatie, hryzenie, kandida alebo dojcensky strajk kvoli cumliku nie je prijemna zalezitost).
ahoj a preto som začala používať cumel.. nič v zlom.. ak niekto je zástancom neustáleho vyťahovania didy kdekoľkovek, ked dieťa trošku zaplačká, alebo nespokojne zamrnká je bohužiaľ veľmi zaťažujúce.. naozaj nič v zlom. ak to niekomu vyhovuje, tak dobre. ale ja na používaní cumla nevidím nič zlé +-.. bábo ho potrebuje na ukludnenie a po chvíli ho pustí z úst, alebo mu ho vyberiem.. neviem si predstaviť, že by som zakaždým musela vyťahovať prsník.. na prechádzkach v zime, na návšteve a nemôcť ho nachvílu niekomu nechať na postráženie a odbehnúť si niekam.. príde mi to tak, že potom sa matka musí strašne obmedzovať a robí jej to ťažkosti niekde s ním vyraziť, ked si predstaví, že akonáhle začne plakať treba riešiť prisatie za každých okolností. ja by som poradila dať cumel a po chvíli ho skusiť vybrať z úst.. nenechať ho dlhodobo v ustach, vyslovene len na upokojenie. ja si myslím, že tých negatív používania cumla je menej, ako ked by matka mala prisposobiť život tomu, že jej didy musia byť vždy k dispozícii kdekoľvek a kedykoľvek.. a hlavne by mala dať žena na svoj vnútorný pocit.. radšej dám dieťaťu cumel a sme spokojní, ako sa stresovať a pociťovať nepohodu pri tom, že ho treba len takto upokojovať.. ale klobúk dole pred ženami, ktorých to nezaťažuje.. ale zase pozor. ako od cumla aj od didy si dieťa bude musieť odvykať.. takže v tomto je to jedno.
Ahoj Annag
takze som jej ponukla cumlik..ten ju upokojil a zaspala 😦
tiez by som sa chcela zbavit cumlika,citim sa otrasne zakazdym,ked ho malej”musim”dat,ale bohuzal,inak mi nevie zaspat.starsia dcerka mi v pohode zaspavala na prsniku,hlavne ma to tesilo vecer,kedy sme si uzivali chvilku same dve v spalni a ona sa mi smiala a rozpravala do prska:-)az kym nezaspinkala..zuzanka vsak vedela zaspinkat po napapani len ako male par tyzdnove babatko,ci uz na pol hodinku alebo na dve..po prebudeni som jej ponukla prsnik a ona zas zaspinkala,ak teda nebola pokakana 🙂 no teraz je to tak,ze ak chce spinkat a ja jej ponuknem prsnik,tak ho chvilu saje a potom sa zacne hnevat.z ust jej tecie mliecko,z coho usudzujem,ze ju hneva,ze jej stale tecie a ze nevie zaspinkat.proste nevie sa na prsniku uspokojit tak aby mohla zaspinkat.uspokoji si na prsku iba hlad a ostatne potreby,ale k spanku sa uz nedopracujeme
no teraz prichadza moje najvacsie trapenie a to vecerne zaspavanie:-( kedze na prsku zaspat nevie-skusala som ponukat stale jeden prsnik,aby tam uz nebolo tolko mliecka,skusala som ju dat spat skor/neskor..nepomohlo nic,stale na prsniku znervoznie,place,na rukach sa nosit nechce…tak ju dam lezat,dam jej cumik,prilozim k hlavke plienku a capkam ju po ritke,potom zaspi 😦 no najskor asi 10minut velmi place(a potom placem ja 😦 )nijaky iny sposob na vecerne uspavanie som ale nenasla,pretoze uz som sa ju pokusala dat spat aj tak,ze mi zaspala v satke,ale po prelozeni sa zobudila a zacal ten isty kolotoc,prsnik,nosenie,prsnik…postel cumlik,plienka,capkanie :-(vzdy sa to tak skonci,nech skusam cokolvek,zakazdym som z toho vycerpana.zuznaka bude mat teraz tri mesiace,pribera pekne-za prvy mesiac 1400gr,druhy mesiac kilo a narastla uz 12cm..cez den uspavam v kociku,kedze chodime na prechadzky so starsou dcerkou a uspavanie v kociku tiez je systemom cumlik,plienka a vozenie…pred ulozenim do kocika ju este vzdy dojcim,ale uz sa iba hnevka,ze jej mliecko tecie az von z pusinky..uz mliecko nechce..spinka velmi zle cez den,stale sa mrvi,budi,spinka iba ked sa vozi a niekedy ani vtedy 😀 cez den inak nezaspi,iba v kociku.v satke mi spinka tak pol hodinku.v noci prespi aj 6hodin,ale najcastejsie mame noci,ked sa budi po troch hodinach,vtedy zaspi pekne na prsku,v noci cumlik nepotrebuje.inak dojcim kazdu hodinu,ked dlhsie spi,tak po troch hodinach.ale do pol hodinky jej ponuknem zas ten isty prsnik a ak je hore,tak do pol hod.ten isty zas-tak tri krat z jedneho a az po spanku z druheho.
budem ti velmi vdacna za kazde slovo 🙂
jarka- kostri;-)
Ahoj Jarka – Ty už toho o dojčení vieš veľmi veľa, preto myslím, že jediný problém je v práve silnom toku mliečka – čo by možno stálo za to trošku zredukovať – tak, aby po opakovaných dojčeniach prsíčko ľahšie prijala – čiže teraz to vychádza tak, že do cca 2-3 hodín ponúkaš ten istý prsník? Skús zvýšiť to rozpätie na cca 4-6 hodín. Spočiatku asi efekt nezistíš, ale o 2-3 dni zrejme aspoň trochu áno – budem však rada, ak mi každý deň napíšeš, ako sa darí – trebárs i cez kontaktný formulár.
dakujem,skusala som uz aj rozne polohy,aj tok mliecka spomalit,ale nedarilo sa..urcite sa ozvem 🙂
Ahoj
spala od druhej do pol stvrtej.odvtedy som jej ponukala stale ten lavy,spinkala zas od piatej do siestej,ale zas len s cumlom a na prechadzke,lebo ked postal kocik bola hore..potom po siestej papala zas z laveho,spokojna bola az do kupania-o siedmej-potom sa uz dojcit nechcela,len plakala,sla spinkat,takze klasika-cumlik,plienka a buchanie po rituske 😦 tot cely nas den,zatra sa hlasim zas 😉
tak tu je hlasenie z dnesneho dna
ratala som dojcenie od osmej,vtedy som dojcila z laveho,ale zuzka si vypytala aj pravy,lebo z laveho som dojcila uz od piatej rana.po osmej sla spat,polozila som ju,ale plakala,prsnik uz nechcela,takze “pomohol”cumel..takze som na pravom dojcila do pol druhej.o pol druhej som este chcela dojcit z praveho,ale som sa nasmiala 😀 ta moja dcera sa neda len tak oklamat 😀 ona zacala pri tom prsniku smoklit,ani sa ho len nedotkla,tak som jej ponukla lavy,na ten sa hned chytila,napapala a spokojne grgla,no spat sa jej nechcelo.a ked uz sa jej chcelo,tak uz prsnik nechcela ani jeden ani druhy,len plakala,takze v kociku zas bol cumel
ahoj 🙂
znova prsnik vobec nechcela ani jeden,papala o piatej,o pol siestej a o pol siedmej stale z jedneho prsnika,no na uspanie si ho nevzala 😦
dnesny den sa skoro vo vsetkom kopiroval s vcerajsim,v zaspavani sa nic nezmenilo,akurat ,ze uz mala tak velmi neplace ked ju ukladam do kocika,ale cumel jej treba :-(no vecerne zaspavanie bolo dnes horsie,ako vcerajsie,skusila som ju dat spat skor ako sa pytala,aby nebola taka unavena pri zaspavani,myslela som,ze lahsie zaspi..a otocilo sa to proti mne
aha,oprava..zmena oproti vcerajsku,teraz si vypytala dojcenie,zaspinkala pri prsniku :-)no po chvili nastupil cumel,lebo prsnik uz zas nechcela
Jarka, písala som Ti na email , ktorý si uviedla pri registrácii príspevku
Ahoj, je prirodzene, ak pri dojceni a zaroven zaspavani mi babo zuzle bradavku a ked jej ju opatrne vytiahnem, tak sa hned preberie? Moze taketo uspavanie trvat aj hodinu? Dcerka ma uz 3 mesiace a nechcem jej davat cumel, ale taketo dlhe uspavanie ma vycerpava. Spava s nami v posteli. Moze byt problemom aj to, ze z REM spanku sa preberie aj preto, ze nie je dostatocne nasytena? Totizto pri dojceni (vo vecernych hodinach) mi rychlo zaspinka, zaroven dudluje bradavku – niekedy aj tu hodinu – a ked jej ju opatrne vyberiem, tak sa lahko preberie. Nestihnem teda dat aj druhe prso, lebo ju nechcem budit zo spanku. Dakujem
Ahoj Janka,
v podstate je to prirodzené. 🙂 No príčin, prečo sa malá neuvoľní a nepustí bradavku, resp, sa rýchlo preberie môže byť viacero. A môže sa stať i to, čo spomínaš , že bábätko sa nezasýti pri dojčení, keď sa samé prebudí a je pripravené sa dojčiť . To sa stáva i vtedy, ak cez deň spí len veľmi málo. Zaspaniu na prsníku vždy predchádza len sanie naprázdno – bez “páuz v brade”) – preto je fajn pozorovať dojčenie, najmä cez deň, v noci či potme sa to veľmi nedá. No ak zaspí na jednom prsníku a vyberieš ho po dlhšom čase a preberie sa, môžeš ponúknuť i druhý. Dôležité však je, aby bábätko bolo cez deň dostatočne dojčené skutočne na požiadanie – často mamičky bábo všelijako uspávajú namiesto dojčenia, alebo ponúkajú iba jeden prsník, hoci by si vzalo i druhý alebo sa snažia dodržiavať nejaký interval. Až keď sa vylúči malý prísun mliečka, môžeme hľadať i iné príčiny – únavu z nedostatku spánku, prehriatie , nepohodlie, rušivé vplyvy v okolí …
Dobry den,
dcerka ma skoro 3 mesiace a odkedy objavila palceky, pri zaspavani a aj preberani ich casto cucava, aj napriek dojceniu. Dokonca mam pocit, ze si kvoli ich cmulaniu aj menej pyta papat, skoro vobec neplakava, odhadujem, ze keby som jej nedala papat po priblizne 3 hodinach, este dve bez mlieka vydrzi a nevypyta si. Okolie ma presvieca, ze jej mam dat cumlik, kedze od toho sa lahsie oduca ako od palceka, ja by so vsak radsej vyriesila tie palceky, ked sme uz bez cumlika vydrzali tak dlho. Dcerka je velmi pokojne a kludne babatko, velmi neplakava a aj v noci krasne spinkava. Dakujem za radu.
Dobrý deň Mirka, bola by to ozaj škoda 🙂 objavenie palčekov je dôležitá súčasť zdravého vývoja bábätka. Palčeky sú vlastne prvá hračka bábätka a ak bude mať dostatok podnetov , tak ich bude čoraz viac využívať na objavovanie sveta. Dávajte jej často do ručičiek hračky, hrajte sa svojimi rukami s jej rúčkami…. To isté platí o pusinke, bábätko si musí prejsť dlhým obdobím, kedy každú novú hračku (vrátane palčekov) bude vkladať do pusinky. Cucanie palčekov pri zaspávaní jej pomáha uzavrieť sa do svojho vnútra , nie je to nebezpečné ani nevhodné. Časom si možno vezme k sebe bábiku. Nemyslím si, že by sa to “zvrhlo” do nejakého “zlozvyku”, je to totiž ako píšete spokojné, málo plačúce bábätko, ktoré má zrejme veľa lásky a pozornosti, nepotrebuje si neustále v strese nervózne palčeky sať či obhrýzať.
Pri dojčení platí, že mamička musí prsníky aktívne ponúkať, lebo deti sa napr. pri hre môžu menej hlásiť dojčenie . Až oveľa neskôr , po 2 rokoch , keď chce mamička bábo postupne odstaviť, platí neponúkať prsníky, iba čakať, kedy si ich bábo samé vypýta. Takže smelo prsíčka aktívne ponúkajte, len rozhodnutie nechajte na ňu – ak bude hladná (smädná, unavená …) vezme si ich, ak nie, nenúťte ju. Prajem Vám krásne materstvo i “bezcumľové” dojčenie 🙂
moja mala nikdy nepouzivala cumlik a ani jej nechyba, pocula som vsak, ze cumlik je uvadzany ako jeden zo sposobov zabranenia SIDS. je na tom nieco alebo je to len marketing vyrobcov?
Ahoj Martinka, riziko SIDS znižuje tzv. nenutritívne sanie naprázdno. Každé dieťa potrebuje i tzv. nenutrívne, naprázdno sať . Dojčené dieťa najskôr na prsníku pije, a potom zvyčajne prechádza do fázy sania naprázdno, čo ho okrem iného upokojí a uspí. Často sa v priebehu spánku nakrátko prebudí a len chvíľu si prsník pocucká. Dieťa, ktoré nie je dojčené, potrebuje tiež nenutritívne sať. Preto keď vypije fľašu, zvyčajne sa dožaduje i cumlíka, pomocou ktorého môže tiež nenutritívne sať a uspať sa. Preto cumlík možno pomáha deťom nedojčeným, no dojčené dieťa má k dispozícii prsník, nepotrebuje ho nahrádzať cumľom. Cumlík nedojčeným deťom môže pomáhať najmä vtedy, ak pijú väčšie dávky mlieka a dokážu prespať súvisle hlbokým spánkom viac hodín (možno aj celú noc), ak spia samé v postieľke, či dokonca v inej izbe bez dozoru. Pre ľudské mláďa, ktoré je dojčené, je príznačné piť skôr menšie dávky. Častejšie sa budí, dokázateľne trávi v úzkom kontakte s matkou viac času. Sanie prsníka a dotýkanie sa matky , pri ktorom vníma pohyby jej hrude pri dýchaní, striedanie fáz spánku ako i niektoré faktory v materskom mlieku znižujú dokázateľne riziko SIDS. (štúdie uvádzajú až 50%)
Ako odnaucit dietatko od cumlika? Mam pocit, ze pre Andrejka, 3 mes. a 3t. je najdolezitesie na svete maminka a cumlik. Cumlikuje stale, pri zaspavani, len tak cez den, hraje sa s nim. Vystreli ho len ked zaspi tvrdym spankom, alebo ked sa hraje, chce si papat ruciky.
Dobrý deň Renátka, oveľa ľahšie je na cumlík nikdy nenaučiť ako potom bábätko odúčať. :-). Chápem, že pre niektoré deti je niekedy veľmi náročné sa cumlíka vzdať a náhly zákaz by mohli ťažko znášať, najmä, ak by nebol cumlík nahradený. A snáď ešte ťažšie je to pre mamičky 🙂 I keď neskôr by to už pre bábätko ani pre mamičku určite nebolo také “náročné” než v prvých dňoch bez cumlíka.
Cumlík je vlastne umelá náhrada bradavky. Niekedy na začiatku teda mamička prenechá svoju kompetenciu cumlíku – nariadi mu, aby bábätko aspoň čiastočne uspokojoval. Ak sa teda chceme cumlíka vzdať, musíme sa vrátiť o krok späť a vždy, keď má bábo potrebu intenzívne sať, ponúknuť prsník. Presne ako spomínate- Andrejko chce cumlík pri uspávaní . No prsník – dojčenie takisto úspešne bábätko uspáva. Je normálne bábo dojčiť napr. po prebudení a aj pred spaním. Bábo sa trošku zasýti, uhasí smäd a zároveň krásne prenesie do ríše snov. Je normálne dojčiť bábätko, keď prechádza z jednej aktivity do inej – napr. bábätko sa hrá s hrazdičkou a o pár minút ho prestáva zaujímať, začína mrnkať – potrebuje zmenu. Dojčenie ho buď uspí, alebo, ak na to nie je správny čas, naštartuje na novú činnosť, pretože mlieko mu dodá energiu v podobe mliečneho cukru.
3-4 mesačné bábätko ručičky zbožňuje – je to súčasť jeho prirodzeného vývinu, bábätko objaví ručičky, najskôr si ich obzerá, potom vkladá do pusinky, neskôr si pomocou nich vkladá do pusinky aj iné predmety a tým spoznáva svoje okolie – hračky. Takže ak svoje palčeky objavil je to normálne. Ak si ich cmúľa napr. neprestajne, až zúrivo, nervózne – určite v takej chvíli potrebuje upokojiť – a prsník je na to vtedy ako stvorený.
Spätné upozornenie: Dojčenie a menštruácia « dojčenie
Rena, záleží, ako má nesprávny návyk zafixovaný. Avšak každý deň s cumlíkom môže situáciu zhoršovať. To čo opisuješ – oneskorené spúšťanie mliečka môže súvisieť skôr s miernym útlmom laktácie, ktorý je jednak prirodzený, pretože väčšina mamičiek má po pôrode najskôr nadprodukciu. Zároveň mohol vzniknúť i používaním cumľa, pretože vďaka nemu sa mohli intervaly medzi dojčeniami neprirodzene predlžovať. V takomto štádiu sa môže objaviť typický štrajk bábätka, kedy začne prsník odmietať (viď Odmietanie prsníka). Môže sa totiž stať, že nebude mať trpezlivosť čakať na oneskorený tok mliečka, ak bude napr. veľmi hladná. Však ona nechce sať naprázdno to, z čoho nič netečie, ona chce svoje rýchlo tečúce mliečko. Cumeľ ju popletie, bude mať pocit, akoby sa bradavka zmenila na cumeľ, cez ktorý nič netečie. Bábätko, ktoré cumeľ nepozná, si na svoje mliečko tých pár sekúnd zvyčajne ochotne počká.
Ahoj je mozne naucit babatko poriadne sat potom co uz je naucene na cumlik? Ked nemala cumel vzdy som pocas dojcenia citila ako silno saje a vytahuje mliecko z mliekovodov,teraz bratavku pekne chyti ale potom skor len zuzle a caka kedy sa spusti mliecko. Je vsak zvyknuta na silny spustaci reflex tak neviem ci je problem cumlik alebo rychly tok.Dakujem
Ahoj, chcela by som sa spytat, ci je normalne, ked dieta (ma 2 tyzdne) zaspava na bradavke a akonahle mu ju vyberiem zacne plakat. Niekedy taketo uspavenie trva aj niekolko hodin. Predtym, pri dojeceni je prisate na kazdom prsniku po cca 15 minut, cize predpokladam, ze hladne nie je. Dojcim ho kazde 4 az 5 hodin, podla toho ako sa zobudi. Uz som 2 krat nahradila bradavku cumlom a zaspalo bez problemov, ale nemam z toho dobry pocit. Viete mi podarit? Dakujem. Zuzana
Zuzanka, je to bežné, ale nemusí to byť v poriadku. Slabý tok mliečka totiž bábätko uspáva. Takéto maličké bábo sa dokáže prispôsobiť nízkemu prísunu mliečka a zdanlivo vyzerať v poriadku. Rovnako ho i sanie cumľa naprázdno uspáva, bude ospalé, ale nemusí byť dobre zasýtené. Je normálne, že dojčenie bábätko uspí. No najskôr je potrebné, aby sa na prsníkoch dobre zasýtilo. 15 a 15 minút nám nič nehovorí o tom, koľko mliečka bábo vypije. Možno vypije veľmi málo, možno vypije veľa. Bábo môže byť na prsníku niekoľko hodín, a predsa môže byť hladné, ak pije len veľmi málo mliečka. Skús si pozrieť videá, kedy bábo pije a kedy len saje naprázdno. Musí piť systémom hlboký pokles brady,pauza , návrat brady a preglgnutie. Počas pauzy má bábo v sebe plnú pusu mliečka – ak je dlhá, tok mliečka je silný, bábo vypije na jeden hlt veľa mliečka.
Bábätko by malo byť po dojčení spokojné. Také malé bábo by sa nemalo niekoľko hodín uspávať bez dojčenia – ono už mohlo medzitým dávno vyhladnúť. Takže nadojči a ak nebude spinkať a bude nespokojné, zrejme bude hladné a dojči opäť – hoci už po hodine od začiatku predchádzajúceho dojčenia … je to jedno. Treba využiť čas, kedy je bábätko bdelé a dojčiť ho v tom čase viackrát. Lebo ak tuho zaspinká, ťažko bude aktívne papať, hoci ho prebudíš. Práve v tomto je cumlík potvora, lebo nedokážeš reagovať na prvé známky hladu, resp. hlad bábätka cumeľ potláča.
Ťažko mi je na diaľku z tých pár informácií posúdiť, či je to celkom v poriadku. No to, že ho uspávaš niekoľko hodín, že je nespokojné po dojčení a že papá len raz za 4-5 hodín naznačuje, že prijíma menej mliečka než by malo a mohlo. Zrejme bude potrebné, aby si dojčila oveľa častejšie, možno i viac než 12-15 krát a 24 hodín – ako si bábo určí. Zrejme bude treba prsníky pri jednom dojčení prestriedať viackrát, aby nezaspávalo a určite je dôležité využívať i techniku stláčania prsníka
https://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-dost-mliecka/
https://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-malo-mliecka/
https://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlacanie-prsnika/
Ak nebudeš stále vedieť posúdiť, či je všetko v poriadku, vyplň mi prosím dotazník:
https://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotaznik-o-dojceni/