Rozdielne prsníky

Nič v našom tele nie je rovnaké, ruky, uši, oči, ale i každý prsník je odlišný od druhého z páru. Rozdiely môžu byť v tvare bradavky, dvorca, v mliečnej žľaze. Je preto normálne, ak je jeden prsník o čosi viac produktívnejší než druhý. Niektoré mamičky majú jeden z prsníkov poškodený a plne funkčný je len jeden. Nevadí. Aj jeden prsník dokáže vyprodukovať dosť mliečka pre jedno, ba aj viac detí.

Rozdiely v prsníkoch sa začnú prehlbovať, pokiaľ mamička alebo bábätko preferujú jeden prsník. Bábätko nie je hlúpe, je veľmi múdre, preto ak sú prsníky rozdielne, začne preferovať ten, z ktorého sa najlepšie a najrýchlejšie napije. Teda reaguje na tok mliečka – silný alebo pomalý. Mamička preferuje prsník, v ktorej sa jej bábätko ľahšie prikladá, alebo ten, ktorý je zdravý. Často sa rozdiel zvýrazní po zástave mliečka – zápale prsníka. Zápal  je následok nedostatočného vyprázdňovania prsníka. Ak sa v prsníku mliečko hromadí a dobre sa nevyprázdňuje, laktácia v ňom sa utlmí.

Niekedy môžu rozdiely v prsníkoch narobiť prechodne problém v tom, že v jednom prsníku sa mliečka tvorí veľmi málo a v druhom vzniká nadprodukcia . Takže na jednom prsníku bábätko reaguje na pomalý tok a na druhom na príliš silný tok a silný vypudzovací reflex.

Najvýraznejším efektom dojčenia len z jedného prsníka je viditeľný rozdiel vo veľkosti prsníkov. “Funkčný” prsník zostáva veľký, “odstavený” prsník sa postupne viditeľne zmenší, lebo sa zmenší mliečna žľaza na svoju skoro pôvodnú veľkosť. Po ukončení dojčenia a odsávania sa však po niekoľkých mesiacoch zmenší i mliečna žľaza vo “funkčnom ” prsníku. Veľkosť prsníkov sa postupne približne vyrovná.

Počas dojčenia sa dá rozdiel medzi prsníkmi vyrovnať viacerými spôsobmi. Princíp spočíva v tom, že slabší prsník sa vyprázdňuje častejšie, silnejší menej často:

 • pokiaľ bábätko menší prsník neodmieta a na jedno dojčenie mu stačí len jeden prsník, zmeníme rytmus dojčení na niekoľko dní – až kým sa rozdiel nevyrovná:

1. dojčenie slabší prsník

2. dojčenie slabší prsník

3. dojčenie silný prsník

1. až 3. dojčenie dokookola opakujeme

 • pokiaľ bábätko menší prsník neodmieta, ale pri jednom dojčení musí piť z obidvoch prsníkov, môžeme dojčiť takto:
  • každé dojčenie začneme slabším prsníkom a dokončíme silnejším
  • k tomu je fajn pridať počas dňa i niekoľko odsávaní slabšieho prsníka – po dojčení krátko posledné kvapky a medzi dojčeniami uprostred dlhšej prestávky
 • pokiaľ bábätko menší prsník celkom neodmieta, ale hnevá sa na oneskorené spúšťanie mliečka
  • začneme silným prsníkom kým sa mliečko nespustí a neuhasí najväčší hlad, prejdeme rýchlo na slabý prsník a keď ho vyprázdni, vrátime sa späť na silný, aby sa dobre zasýtilo
 • pokiaľ bábätko slabší prsník úplne odmieta:
  • môžeme ho odsávať, užívať laktagogá a tým produkciu v ňom opäť naštartovať, odsaté mliečko odkladať na príkrmy po polroku . Je možné, že bábätko po čase prsník opäť prijme
  • môžeme v ňom laktáciu úplne utlmiť – teda neodsávať ho vôbec – bábätko bude plne dojčené len z jedného prsníka

17 Responses to Rozdielne prsníky

 1. Mária S. (Lili007) says:

  My sme museli prsníky striedať a po čase aj niektorý vynechávať kvôli príšerným ragádam, ktoré mi vznikli. Trápila som sa dlho no boj sme vybojovali. Obe deti boli plne kojené 6 mesiacov a popri strave do 9mesiacov. Na ragády sme skúšali všetko, klobúčik na kojenie, vetranie prsníkov atď. Pomohla až masť bepanthen a spomenuté striedanie prsníkov.
  Ako sa píše, prsník, ktorý som hojila sa okamžite menej napĺňal mliekom. Využívala som preto odsávačku, ktorá ho stimulovala.

 2. renata says:

  ahoj annag, zacinam stresovat, mala ma 9 mesiacov a stale ju kojim, a je to uzasne, neviem si predstavit ze by som mala prestat, len zacinam mat problem za ktory si môze sama, casto som ju v poslednej dome prikladala len k jednemu prsniku zo zvyku na lavu ruku zrejme preto , ze som lavacka . kojim ju nie uz tak casto kedze ma 9 mesiacov a prikrmujem a cez den jej davam z flase cajik, takze ju dojcim rano a potom poobde pred spinkanim ale zas si ju dam na vankus ku mne a na ten isty prsnik a stalo sa to, ze v druhom sa mi zacalo tvorit menej mlieka a nechce mi tam teraz tahat, mohla by mi pomôct odsavacka mlieka aby sa zacalo tvorit viac mlieka? a to odsate by som jej potom dala vypit z flase ked by sa natahala z prsnika v ktorom je dost mlieka? alebo ju mam prikladat k tomu prazdnejsiemu aj ked sa odtahuje… uz som si kupila aj cierne pivo … prosim porad mi dakujem dopredu

  • Viera Červená says:

   Renata, v otázke sa vynára viac sporných momentov. Píšeš, že by si rada s dojčením rada pokračovala a špeciálne v tejto situácii je dôležité vedieť, že 9-mesačné dieťa by sa naďalej malo dojčiť približne v takom systéme ako keď bolo dojčené výlučne. V našej spoločnosti je bežné po 6. mesiaci začať prikrmovať na úkor dojčenia – príkrmami nahrádzať dojčenia a podávať veľké množstvo príkrmu. Ak sa dieťatko dojčí v podstate 2x denne (ako píšeš, nepíšeš, či sa aj večer uspáva na prsníku a či sa dojčí v noci), znamená to okrem iného, že nevyužíva rôzne funkcie dojčenia, nielen výživovú. Často sa stáva, že výživovú funkciu dojčenia postupne nahradia príkrmy a tým, že dieťa nevyužíva iné funkcie dojčenia, prestane prejavovať o dojčenie záujem úplne (čo mamičky detí v tomto veku často popisujú ako “odstavil sa sám”). Je preto dôležité sa na situáciu pozrieť celkovo, pretože tak ako dcérka začína reagovať na znížený tok mlieka v prsníku, ktorý je výsledkom ponúkania jedného prsníka pri dojčení, tak môže postupne začať reagovať na znížený tok mlieka aj v druhom prsníku, ktorý postupne pravdepodobne nastane vplyvom toho, že dojčenie nie je také časté, ako v tomto veku býva.
   Ďalšia dôležitá vec je skúsiť zvážiť používanie fľaše. Cumlík na fľaši okrem zdravotných rizík, ktoré prináša, vždy ovplyvňuje spôsob, akým sa dieťa prisáva na prsník a tým prispieva k znižovaniu tvorby mlieka, nehovoriac o tom, že zvyšuje riziko infekcie bradaviek a prsníkov matky. Dieťa v tomto veku môže pokojne piť z pohárika. Pri prirodzenom vývoji dojčenia sa dieťa v tomto veku naďalej takmer výlučne dojčí a tuhá strava spolu s tekutinami by sa mala dieťaťu ponúkať a nechať na ňom, čo urobí. Materské mlieko tak predstavuje naďalej najdôležitejší zdroj potravy a tuhá strava a tekutiny slúžia len na to, aby sa dieťa naučilo jesť a piť, nie na to, aby sme ho nasýtili a napojili. Dojčené dieťa v tomto veku preto ešte nevypije veľa vodičky či čajíku a to nám ponecháva možnosť ho nechať učiť sa piť z pohárika. Dôležité však je, aby získavalo dostatok tekutín z materského mlieka.
   Základný problém, ktorý uvádzaš – zníženú tvorbu mlieka v jednom prsníku – by som preto aj vzhľadom na to, čo som napísala vyššie, odporúčala zvýšiť pomocou lieku – domperidónu (voľnopredajný pod názvom Motilium – 3×3 tabletky denne, ak sa situácia zlepší natoľko, že budeš spokojná, postupne vysádzať, alebo na predpis pod názvom Costi – takto je cenovo výhodnejšie, ale treba nájsť lekára, ktorý by ho predpísal).Domperidón špeciálne v tejto situácii výborne zaberá. Pre lepší účinok si môžeš z toho slabšieho prsníka aj odstrekovať či odsávať mlieko (odsaté mlieko môžeš primiešať do príkrmov alebo ho nechať vypiť pohárikom). Okrem toho treba samozrejme tento prsník začať ponúkať približne rovnako často ako ten “lepší”. Ten druhý prsník sa môže samozrejme viac nalievať, ak by sa nepríjemne preplnil, môžeš si ho odstriekať do úľavy. Domperidón zvýšením tvorby mlieka môže pomôcť aj, ak by si sa rozhodla začať ponúkať prsníky častejšie, ideálne aj v ostatných situáciách, ktoré dojčené dieťa bežne rieši dojčením – nielen pri zaspávaní a spánku, ale aj napr. pri utešovaní dieťaťa pri fyzickom či psychickom zranení, náročnej sociálnej situácii (návšteva atď).

 3. Monika says:

  Dobry den
  chcem sa opitat ci je normalne, ze po ukonceni dojcenia asi tak po 10.dnoch ma stale boli ten produktivnejsi prsnik, ci to prejde a kedy alebo mam radsej zajst k lekarke?? vopred dakujem za odpoved…

  • annag says:

   Dobrý večer Monika, ospravedlňujem sa za oneskorenie, zrejme už bolesť a naliatosť prešla. Ak sa dojčenie ukončí skôr, náhle, tak sú takéto reakcie normálne i viac dní.

 4. marta says:

  Annag,
  chcela by som sa spýtať čo je vhodnejšie pri prekonávaní laktačnej krízy, alebo pri prechode na plné dojčenie po čiastočnom podávaní UM. Je vhodnejšie v noci dieťa jemne zobudiť a ponúknuť prsník a ak odmietne mlieko odstriekať, alebo čakať kým sa zobudí a až potom ho nakojiť. V druhej možnosti vidím riziko, že ak budem čakať na zobudenie a predtým odstriekam mlieko a dieťa sa zobudí za hodinu po odstriekaní, budem mať málo mlieka, dieťa bude hladné a ja budem v pokušení podať dieťaťu UM.Ďakujem.

  • Janka Mich says:

   Pri tej zvoleni druhej moznosti predsa nebudes potrebovat UM – v pripade nedostatku budes mat to, co si odstriekala.
   Nech uz pouzijes na dokrmenenie svoje alebo UM, najdolezitejsie je ako ho dokrmis. Treba pouzit laktacnu pomocku, pri pouziti ktorej dojcis, i ked mozno nie uplne svojim mliekom a zaroven stimulujes tvorbu mlieka. Na zvysenie tvorby mlieka pozri sekciu Ako dojcit, Laktagoga.
   Co sa tyka noci samotnej – ta je co sa tyka dojcenia tej najlepsi pomocnik, lebo je tam najvacsia tvorba mlieka. Pokial babatko bude ochotne ostat na prsniku spokojne, i pri prazdnejsom prsniku (prazdny nie je v skutocnosti nikdy), treba vydrzat a spat v tejto polohe spolu s babatkom. Mozno to potrva niekolko noci, ale urcite sa to upravi k lepsiemu.
   Este otazocka – aka je potreba UM celkom za 24hod? Treba ho pri kazdom krmeni?

 5. vikuska says:

  Ahoj Annag,

  sme druhy den doma z porodnice a ja uz potrebujem velku radu.
  V nemocnici kvoli ich trojhodinovym intervalom som prekonala vcelku dost zle zdurenie prsnikov. Pomohla mi nemocnicna laktacna sestra, ale pravy prsnik rozbehli az oxytocinove injekcie. Este ked som odchadzala domov, laktacna vravela, ze vidi, ze maly pije s tohto prsnika s namahou, ze tomu musim dat este cas, okrem toho preventivne solux, masaze, atd. Uzavrela to vsak tym, ze prisatie je spravne, tam problem nebude, rozoznavat aktivne sanie od prazdneho, stlacat prsniky pocas dojcenia, atd.
  To vsetko robim. Situacia je momentalne taka, ze z laveho sa chlapcisko napije za cca 20 minut a pocuckavanim zaspi (zvycajne). Z praveho pije 20 minut, zaspi na rukach v pocuckavani. Znovu sa zobudi, spanok je culy, dalsich 20-25 minut. Toto sa opakuje niekolkokrat, vacsinou sa to natahuje na 1,5 az 2 hodinove dojcenie. Ak aj zaspi na prsniku, ci uz ze ho pusti, alebo cuckanim, nedokazem ho ani odsunut od seba, pretoze hned precitne. Oblizuje si prstiky (hlad?), vyplazuje jazyk (hlad?), otvara pusu dosiroka, ale ked do nej vkladam prsnik, trasie hlavickou a odmieta ho. Po tychto dvoch dnoch co sme doma uz vobec nerozumiem jeho rytmu: dnes sme vstali o 4.20 a prsnikova story trvala do siedmej (to sme uz medztiym dojcili aj z toho dobreho). Spal do pol desiatej, a vsetko sa zacalo od zaciatku, zaspal znovu az o pol druhej. Nieco – a zrejme viacero veci – robim zle. Okrem vsetkeho ineho, je vobec mozne, ze vladze byt tak dlho hore?
  Velmi prosim o odpoved.

  • annag says:

   ahoj vikuska,

   každá žena má rozdielne prsníky, niekedy ten rozdiel vidno viac, inokedy je to sotva badateľné. Podľa opisu maličký potrebuje po dojčení z pravého prsníka i prsník ľavý. Keď vezmeme čas prsníkovej story – 4.20 do 7.00 – sú tri hodiny, to je čas, kedy veľa detí v pohode zvládne i 2-3 výdatné dojčenia. Tým, že si sa neustále trápila s pravým prsníkom, Ti to logicky splynulo do jedného dojčenia.

   Rytmus dojčenia veľa mamičiek mätie. Často sa zameriavame na to, že bábätko môže dostať len jeden prsník pri jednom dojčení, inak dobre prsník nevyprázdni a nebude piť “zadné mliečko”. No ak bábätko na prsníku nepije a pre pomalý tok mliečka na ňom predčasne zadrieme, odmieta ho, neustále sa prisáva a púšťa…. neprijíma prakticky žiadne mliečko – ani predné, ani zadné. Je čas dať mu i druhý prsník pri jednom dojčení.

   Rozhodovanie, či má alebo nemá bábätko dostať pri jednom dojčení i druhý prsník, zostáva na bábätku – či pri týždňovom, alebo ročnom … Ako teda dosiahnuť stav, aby bábätko určite prvý prsník dobre vyprázdnilo a nešlo na druhý predčasne?

   Postupuješ veľmi dobre, ponúkneš prsník, sleduješ dojčenie, výdatne pije, stláčaš prsník , zadrieme na ňom. Po chvíľke precitne, hľadá prsník , priložíš si ho. A vtedy sleduj , čo pri opakovanom priložení na tom istom prsníku robí – ak od začiatku len cucká, naťahuje ho, púšťa sa – zrejme reaguje na slabý tok mliečka. Ponúkni hneď druhý plný prsník. Ak na druhom prsníku začne znovu aktívne piť – bol hladný, nechaj ho dopiť i druhý prsník. Ak bude od začiatku odmietať i druhý, plný prsník – tak ho nenúť, zrejme má iný problém. Aký – možno si chce grgnúť, možno sa mu chce kakať , možno sa cíti nepohodlne, vtedy ho ponos, prebaľ … a trebárs i po polhodinke hodinke opäť prsník ponúkni. Zásada je ponúkať, ale nenútiť.

   Takéto malé bábo sa napapá, možno si odgrgne, prebalí sa, prezlečie … a potrebuje hneď zaspinkať, tak do cca 1 hodiny od prebudenia už potrebuje spať. Ak nezaspí, je nevrlé, podráždené, je tak unavené, že už nevládze zaspať vôbec a zaspí až od vyčerpania. Veľa detí nevie doma spinkať len tak v postieľke. Dokážu spať na prsníku, alebo vo vaku-šatke, v kočíku. Je možné, že aj malému treba takto pomôcť, možno túži len po Tvojej prítomnosti. No v prvom rade , aby mohol zaspinkať, musí byť sýty. A že na zasýtenie bude potrebovať niekedy obidva prsníky, alebo ich dokonca bude potrebovať vystriedať i viackrát, je úplne v poriadku. Kým z jedného prsníka dojčíš, v druhom sa presúva mliečko pod dvorec. Po opakovanom priložení bude bábo opäť pekne piť.

   prosím, skús ponúkať pri dojčení z problémového prsníka i druhý a uvidíme, či bude malý spokojnejší. Ak nie , pohľadáme iné príčiny jeho nespokojnosti . 🙂

   • vikuska says:

    Mila Annag,

    dakujem za bleskovu odpoved!
    Kym sme na nu cakali, luskala som jeden clanok za druhym na tomto webe, a velmi rychlo som pochopila to, co som v akejsi naivite ocakavala: a sice ze dojcenie asi tazko bude podliehat nejakym pravidlam. Ako pises niekde inde, vsetko sa moze menit zo dna na den. A to som si pred porodom myslela, ze som teoreticky dobre pripravena. HA!
    Toto pochopenie ma velmi upokojilo, prestala som sama na seba – a na babatko – vyvijat nejaky mentalny tlak, samozrejme, aj mliecka je odrazu trochu viac a tecie lepsie. ZAcala som jednoducho ponukat oba na striedacku, podla toho, ci si este pyta, a vysledkom bolo podstatne pokojnejsie popoludnie aj noc. Inak, nase chlapcisko spava s nami v posteli, snazime sa mu byt tak blizko ako sa da. Dnes chceme tiez prvykrat vyskusat vak. 🙂
    Velmi Ti dakujem za Tvoj cas, a aj za ten opis moznych situacii a rieseni, ako maminka devatdnoveho dietatka sa casto citim bezradna.
    Chcem sa este opytat: chlapciatko travi na tom pravom, trochu problemovom, prsniku viac casu ako na lavom. Pravy je tak riadne vyzuzlany a zacervenany, a obcas pri prvotnom prisati riadne zaboli. Striedame viacere polohy (pri futbalovej neboli tamer vobec), a kremujem ho pravidelne lanolinom, Co pren mozem este urobit?

    Este raz vdaka!!!

    • annag says:

     ahoj viki, no paráda, veľmi, veľmi sa teším 🙂 Presne tak, neboj sa využívať svoj materinský inštinkt. Dojčenie má úžasnú výhodu pre mamičku , dokáže lepšie a rýchlejšie spoznať svoje bábätko. Bábätko nebude mamička dobre poznať, ak bude niekde v postieľke s cumľom v puse. 🙂

     pravý prsník – správne prisatie je prvý krok. Futbalová poloha je výborná v tom, že i mamička, ktorá nemá pomoc poradkyne, je donútená v nej prikladať bábätko veľmi dobre. Už len to, že je nútená pri tejto polohe držať hlavičku v ruke a bábätko prikladať k prsníku a nie naopak, je veľká výhra. Ak to v tejto polohe nebolí, zrejme sa Ti práve takto darí bábätko správne prikladať. Môžeš ju teda využívať hoci i pri každom dojčení.

     Nesprávny priložením sa bradavka veľmi rýchlo infikuje. Pusinka totiž nie je sterilná. Väčšinou je to mix baktérií a candidy. Bolo by fajn bradavku preliečiť antibiotickou a antimykotickou mastičkou (nie sú prekážka v dojčení) . Prosím, prečítaj si článok dojčenie nesmie bolieť, najdostupnejšie je mamičke aplikovať kombináciu Bactroban – Canesten. Ak by to do cca 5 dní nezabralo, ozvi sa mi prosím.
     https://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcenie-nesmie-boliet/

 6. zanare says:

  ahoj Annagsk,
  popravde nemám dobrý pocit z toho, že v silnom sa tlmí laktácia.. ja už iba čakám, kedy sa bude chcieť kojiť, lebo prasknem, nemôže prísť ku zápalu, alebo takto k strate úplne?? (naozaj som veľmi rada, že kojím, pri prvom dieťatku nám to nešlo vôbec, odsávala som, aj to iba 3 mes a teraz som vďačná, že kojím, nechcem o to prísť) nebude lepšie, po slabšom dať hneď aj silnejší, teda ak nezaspí, príp iba vtedy, keď bude silný už moc plný?? je to hlúposť takto robiť??
  a po kojení zo silného, mám odsať?? lebo naposledy veľa nepotiahol..
  asi moc vymýšľam, že 😦
  zatiaľ ďakujem, pa pa

 7. zanare says:

  ahoj Annagsk, veľmi ďakujem za rady, budem trénovať techniku stláčania.
  Len sa trošku bojím, aby som v silnejšom prsníku mliečko nestratila úplne a naopak, aby sa v slabšom naozaj začalo tvoriť viacej..dúfam, že sa to nestane..
  Takže 2x slabý 1x silný + stláčanie
  zatiaľ moc ďakujem 🙂 ahoj

 8. annagsk says:

  zanare, teraz som si prečítala dotazník. Píšeš, že dávaš aj obidva prsníky. Skús najskôr využívať techniku stláčania prsníka a pozri si, kedy bábo pije, kedy nie. Je možné , že jej pomocou stláčania bude väčšinou stačiť iba jeden prsník (ten silný určite, máš v ňom nadprodukciu).
  Večerný plač bude daný skôr typickým podvečerným nepokojom malých bábätiek, treba jej eliminovať všetky vzruchy, pozri článok Ach ten vecer. Skús ju okúpať až ráno, je možné, že pre teplý kúpeľ sa jej v brušku všetko pohne a bolí ju i bruško…

 9. annagsk says:

  ahoj Zanare,

  keďže maličká je schopná väčšinou sa zasýtiť iba z jedného prsníka, tak ozaj je ideálne niekoľko dní dojčiť dookola 2 dojčenia slabší prsník, 3. dojčenie silný prsník. Silný prsník necháš stáť plný až na prasknutie. Tým, že bude prsník stáť plný a nevyprázdnený, tým sa v ňom nahromadí inhibítor, ktorý laktáciu tlmí. Takže o pár dní by sa v ňom malo tvoriť mliečka o čosi menej. A naopak, v slabom prsníku vďaka častému dojčeniu poklesne hladina inhibítora a začne produkovať mliečka čoraz viac.

  Avšak ak sa malá nebude na taký plný prsník schopná prisať, môžeš tesne pred dojčením nechať nahromadené mliečko vystriekať (napr do plienky, do umývadla…) a tak ju priložiť, ozaj sa snaž málo (tak do 20-30ml). Pokiaľ sa stane, že sa ho pustí a mliečko bude striekať, nechaj ho opäť vystriekať a prilož ju.

  Väčšinou sa to napraví v priebehu týždňa – dvoch.

 10. zanare says:

  Ahoj annagsk, ďakujem, konečne som našla niečo o rozdielnych prsníkoch, ale aj tak si neviem poradiť. Slabší prsník mi dieťatko neodmieta, má 6 týždňov. Väčšinou kojím z jedného prsníka, striedam ich, lebo zaspáva. Keď vidím, že ešte vypije, tak dám aj druhý. Keby som s riadila tvojimi radami, že * pokiaľ bábätko menší prsník neodmieta a na jedno dojčenie mu stačí len jeden prsník, zmeníme rytmus dojčení na niekoľko dní – až kým sa rozdiel nevyrovná:
  1. dojčenie slabší prsník
  2. dojčenie slabší prsník
  3. dojčenie silný prsník, tak za ten čas sa mi druhý naplní a mám ho asi odsávať?????

  alebo: pokiaľ bábätko menší prsník neodmieta, ale pri jednom dojčení musí piť z obidvoch prsníkov, môžeme dojčiť takto:

  * každé dojčenie začneme slabším prsníkom a dokončíme silnejším
  * k tomu je fajn pridať počas dňa i niekoľko odsávaní slabšieho prsníka – po dojčení krátko posledné kvapky a medzi dojčeniami uprostred dlhšej prestávky, a silnejší nemám odsávať??????

  je mi jasné, že slabší odsávať, ale čo so silnejším?? ten mi “praskne” 🙂
  i keď priznám sa, odsávala som viacej práve ten silnejší..mala som to naopak..

  okrem iného, zo silného pije strašne hltavo, kašle až mu zabehne, plače..je v ňom silný vypudzovací reflex

  ps:tvoja stránka je perfektná!!
  zatiaľ moc ďakujem

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: