Prvé príkrmy II.

Ako naučiť bábätko papať príkrmy a aké príkrmy zaradiť:

Niektoré deti rady sedia vo svojej stoličke, iným vyhovuje papať na kolenách mamičky. Niektoré chcú papať len samé lyžičkou či rukami, iné sa nechajú kŕmiť i mamičkou. Je fajn kŕmiť bábo v miestnosti s ľahko udržiavanou dlážkou, aby mohlo samé experimentovať a ochutnávať nové jedlo. Kŕmenie sa môže pre bábätko stať veľmi  zábavná  časť dňa. Nevadí, že narobí neporiadok, je to škola hrou, samostatným kŕmením bábätko získava zručnosti, ktoré ho posúvajú ďalej. Je to úplne rovnaké ako keď sa bábätko učí pretáčať, liezť, chodiť …. aj papať sa musí naučiť.  Vždy mu dáme k dispozícii lyžičku, aby sa mohlo kŕmiť i samé. Bábätko nesmie cítiť z našej strany nátlak. Platí zásada ponúkať pestrú stravu, ale nenútiť. Malo by papať pravidelne, v rovnaký čas, na rovnakom mieste. Mnohé deti do jedla povzbudzuje okolie, ak vidia , ako papá starší súrodenenec, mamička … Veľa robí pekné prostredie, obrázkové či farebné mištičky, nápadito servírované jedlo …

Nikdy nenechávame bábätko, ktoré papá bez dozoru, lebo by sa mohlo udusiť kúskom jedla. Aby sme predišli riziku udusenia, guľaté plody, napr. hrozno, mrkvu, nakrájame na plátky, tvrdé ovocie môžeme šetrne spariť aby zmäklo.

Príkrmy pripravujeme čo najšetrnejšie, nevaríme zbytočne dlho. Ideálne je varenie v pare, pretože potraviny si zachovajú najväčšie množstvo živín, ich chuť je po príprave výraznejšia, je prirodzene slanšia, bábätkám viac chutí.  Jedlo v pare môžeme pripravovať v šepciálnom parnom hrnci, parenj rúre, tlakovom hrnci, na  vložke do hrnca – paráku. Ďalší vhodný postup je dusenie, varenie. Pečené príkrmy odložíme po prvom roku, vyprážané jedlá by dieťa malo papať len príležitostne takisto najskôr po prvom roku.

Príkrm pripravujeme ideálne každý deň čerstvý, vtedy si uchová najviac živín. Ak si uvaríme viac, môžeme ho zamraziť do dvoch hodín od uvarenia. Nikdy nemrazíme a neodkladáme príkrm, ktorý už bábo papalo, lebo sa mohlo kontaminovať. Môžeme ho mraziť do rôznych nádob na mrazenie, alebo do kociek na ľad. Je však lepšie zvyšok príkrmu dochutiť a primiešať do jedla pre ostatných. Napríklad ako omáčku na cestoviny pre staršie deti , samotnú mamičku …  Ak chceme do príkrmu pridávať odsaté mliečko, vždy ho pridávame až tesne pred podávaním.

Hotové kupované  príkrmy pre bábätko neprinášajú žiadnu výhodu. Výhodu prinášajú iba mamičke, lebo je to pohodlnejšie. Ich chuť je unifikovaná, deti môžu odmietať domácky pripravenú stravu. Treba si uvedomiť, že bábätko učíme na jedlá, ktoré bude papať aj po prvom roku. Ak si zvykne na zdravé, doma pripravené jedlá, bude ich dobre znášať aj ako staršie.  Zelenina a ovocie v našich obchodoch  zvyčajne vyhovuje normám a nie je zdraviu škodlivé. na trhu je i široký výber bioproduktov. Vyvarujeme sa jedine rýchlenej zelenine, starej, nahnitej či poškodenej. V zime, resp. mimo sezóny, môžeme príkrmy pripravovať z kvalitnej mrazenej zeleniny. Hotové príkrmy prinášajú výhodu na cestách, na dovolenke atď. no v bežnom živote by sme sa ich v záujme bábätka mohli radšej vzdať.

Prvé príkrmy sú výborný čas, kedy môžeme do života bábätka vniesť nenápadne viac režimu. Stanú sa akýmsi oporným bodom dňa. Bábätko sa postupne naučí, že napr.  po raňajkách sa ide hrať, po desiate ide na prechádzku, po obede ide spať, po olovrante sa hrá s ockom, po večeri sa ide kúpať a spať . Deti režim v podstate milujú, len sa musí zavádzať nenápadne, prirodzene tak, aby sa rešpektovali ich potreby.  Pravidelnosť im dodáva pocit istoty a bezpečia. Väčšina detí je vykoľajená, ak sa čosi v ich živote výrazne  zmení , napr. počas sviatkov, po dovolenkách atď.

Často sa rozhodujeme, čo dať bábätku ako prvý príkrm. Vzhľadom na osvojenie si rôznych druhov jedla a potrebu papať príkrm bohatý na železo,  odporúča sa začať zeleninou  a mäsom. Nič hrozné sa nestane, ak bábätko začne s ovocím, avšak bez osladenia cukrom. Niektoré deti taký príkrm akceptujú lepšie, keďže ovocie je sladšie. Pre dojčené deti, ktoré stále dostávajú potrebné živiny z materského mlieka nie je poradie až tak rozhodujúce ako pre deti nedojčené. Začať príkrmy obilninovou kašou sa neodporúča, ani v prípade, ak bábätko slabšie priberá. Ak potrebujeme podporiť rast bábätka, lebo sa zdá, že prijíma dojčením menej mlieka, bude lepšie priberať a dosatne viac živín z mäsovo zeleninového príkrmu než z obilninovej kaše. Najmä železo sa oveľa lepšie vstrebáva z mäsa.

Príkrmy v prvom roku nikdy nesolíme ani nekoreníme, obličky bábätka sú ešte nezrelé, zbytočne by sa zaťažovali. Nepridávame bujóny, vegetu … Bábätko nepotrebuje poznať údeniny, párky, klobásy ani po prvom roku. Ochutiť príkrm môžeme neskôr  napr. rascou, feniklom.

Začína sa spočiatku jedným druhom zeleniny či ovocia . Ďalší druh sa zavádza s odstupom cca 3-7 dní.  Je to dôležité preto, aby sme videli reakciu bábätka na dané jedlo. U nás je zvyk začínať mrkvou, no nie je to povinnosť. Je však tiež prirodzene sladká a je to zelenina, ktorú deti  dobre tolerujú. O pár dní sa už tempo pridávania nových potravín môže zrýchliť. Materské mliečko totiž obsahuje enzýmy, ktoré pomáhajú bábätku tráviť tuky, bielkoviny, škrob. Negatívne reakcie sú preto zriedkavé.  Ako rozpoznať negatívnu či alergickú reakciu na príkrm:

 • bábätko nafukuje, má plynatosť
 • objaví sa výsyp, vyrážka
 • môže mať náhle zaparený, červený zadoček okolo konečníka
 • má náhlu nádchu, slzia očká, má kruhy pod očami
 • má hnačku alebo naopak je zapečené a nemôže sa vykakať
 • vracia, viac sliní
 • je celkovo nepokojné, dráživé

Prvý príkrm by mal byť vyzerať ako polotekutá kaša , pyré. Avšak nemusí byť rozmixovaný úplne do hladka, polročné bábätko už je zvyčajne schopné papať i trošku hrubšiu kašičku. Môžeme do neho pridať trošku materského mlieka na zriedenie. Je jedno, či bábätko má alebo nemá prerezané zúbky. Žuje na ďasienkach a dokáže s nimi vytvárať dostatočný tlak. V závere prvého roka bude príkrm podobný ako u dospelých, napr. na tanieriku bude mať bábätko nakrájané mäsko, zeleninovú prílohu , cestoviny ….

Začíname jednou čajovou lyžičkou, možno na prvý raz bábätko spapá len štvrtinku. Postupne dávku zvyšujeme na plnú, cca 150-200g. Sú deti, čo bez problémov zjedia naraz viac lyžičiek, prečo nie, ak im chutí ?:-) Nezabudnime, že bábätko potrebuje nové jedlo ochutnávať aj týždeň – dva, kým si novú chuť osvojí. To, že niečo odmietne dva – tri krát ešte neznamená, že to tak bude už navždy.

V priebehu jedného mesiaca môžeme pripravovať viaczložkové príkrmy. Ak napr. bábätko dobre toleruje mrkvu, o niekoľko dní zistíme, že dobre toleruje zemiak, začneme ich podávať spolu. Postupne pridávame do príkrmu vždy nový druh zeleniny a pridáme i mäso.  Pripravujeme rôzne kombinácie už odskúšaných potravín a jednej novej, neodskúšanej.

Bábätko by nemalo začať papať naraz veľa chodov, lebo jeho organizmus nie je na veľký a častý prísun príkrmov privyknutý. Nedokázalo by dobre jedlo stráviť, mohlo by byť nepokojné, horšie spať, mohlo by ho zapekať atď.

Prvý príkrm sa zvyčajne  zavádza na obed, ale môže to byť v podstate akákoľvek časť dňa. Vyberieme čas, kedy je bábätko zvyčajne spokojné, aktívne, nie príliš unavené a hladné. Príkrm by sme  teda mali zaviesť niekde medzi dojčeniami, aby bábätko dobre spolupracovalo. Po príkrme sa môže vždy prakticky ihneď nadojčiť. Dáme pozor na pusinku, prípadne ju vypláchneme od zvyškov jedál, aby nás bábo nechtiac nepohrýzlo.

Druhý príkrm zavedieme cca 1 mesiac po prvom príkrme, zvyčajne to býva ovocný príkrm,  desiata alebo olovrant. Začiatkom 9. mesiaca pridáme príkrm tretí, čo býva väčšinou obilninová kaša na večeru. Tempo zaraďovania príkrmov si určí v podstate samé bábätko. Jedno sa rozpapá rýchlo, iné pomalšie. Často sa strieda lepšie obdobie s obdobím absolútnej ignorancie príkrmov. Je to v poriadku, ak sa bábätko nenúti, určite začne opäť dobre papať. Posledné 3 mesiace prvého roka pridáme i ďalšie dva chody – raňajky a desiatu či olovrant. V roku teda bábätko papá ako my dospelí a k tomu sa neustále dojčí na požiadanie. Jeho režim vyzerá asi takto: prvé ranné dojčenie, raňajky, desiata, obde, olovrant, večera, dojčenie pred spánkom, dojčenie v noci podľa potreby. A k tomu ešte koľkokoľvek dojčení od smädu, únavy či pre potešenie.  Večerať by malo najneskôr dve hodiny pred spánkom. S plným bruškom sa zle spinká.

Veľa detí na začiatku prikrmovania trpí zhoršeným trávením, buď i zapeká alebo naopak preháňa. Stolica mení svoj vzhľad podľa toho, čo bábo nedávno spapalo. Ak bábo zapečie, pomôže vynechať “zapekajúce” druhy, napr. mrkvu, zemiak, a pridať napr. cuketu, slivku alebo nastrúhanú surovú mrkvu, prechodne znížiť celkový objem príkrmu. Veľmi dobre pomáhajú ovsené vločky a vývar z ovsených vločiek, pokiaľ už bábätko môže lepok. Takisto môžu pomôcť dlhšiu dobu podávané probiotiká.

mäso

Podávať sa môže i má prakticky od začiatku prikrmovania, plná dávka na jednu porciu je cca 35g. Výživné látky sú oveľa viac koncentrovanejšie v chudom mäse. Mäso varíme, niektoré deti môžu mať problém s vláknami mäsa, vypľúvajú ho, nevedia prehltnúť. Preto mäso môžeme najemno nakrájať, rozmixovať. Chudé mäso je bohaté na stopové prvky – železo, zinok, na bielkoviny. Vhodné je najmä mäso kuracie, morčacie, teľacie, králičie, jahňacie, hovädzie. Vynikajúca je i niekedy zaznávaná pečeň, najmä preto, že sa hovorí o tom, že je zásobáreň škodlivých látok. V skutočnosti sa väčšina škodlivín z pečene vyplavuje. Ľahko sa pripravuje a neobsahuje vlákna, deti ju rady papajú. Je vhodné vyberať si pečeň z mladých zvierat -napr.  teľaciu , jahňaciu pečeň, kuraciu z overeného zdroja. Pečeň je bohatý zdroj minerálov, bielkovín a vitamínu B12. Ak ste chodili okolo regálov s hotovými príkrmami pre deti, možno ste si s prekvapením všimli príkrmy pre deti od cca 8. mesiaca s obsahom rýb. Podľa európskych odporúčaní sa ryby skutočne v tomto veku odporúčajú. Biele ryby obsahujú menej tuku, ostatné obsahujú viac tuku, ale s obsahom polynenasýtených mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre nervový vývin bábätka. Obsahujú veľa železa, zinku i jód. Mäso potrebuje papať bábätko každý deň. V prípade, ak sa rozhodujeme pre vegetariánsku formu výživy, musíme bábätku zabezpečiť živiny, ktoré mu poskytuje mäso, vajcia či mliečne výrobky inak.

vajcia

Jeden deň v týždni môže byť mäso  nahradené vaječným žĺtkom. Bielok minimálne  do 1 roka zvyčajne nepodávame, lebo je silný alergén. Žĺtok je bohatý zdroj aminokyselín železa, tuk v ňom obsahuje veľa polynenasýtených mastných kyselín. Keďže vajcia u nás často obsahujú salmonelu, je veľmi dôležité ich vždy dobre uvariť (vajce uvaríme natvrdo, bielok oddelíme, žĺtok primiešame do príkrmu)

zelenina a ovocie

O potrebe zeleniny a ovocia asi žiadna mamička nepochybuje. Poskytujú bábätku rozmanité vitamíny, minerály, škrob a vlákninu. Vitamín C v zelenine a ovocí pomáha resorbovať železo z rastlinných potravín. Práve striedaním rôznych druhov dosiahneme optimálny prísun živín. Varením a vylúhovaním vo vode sa môže vitamín C strácať, preto je dôležité pripravovať príkrmy šetrne. Pomocou jednotlivých druhov zeleniny, môžeme pomôcť bábätku, ak má problém so stolicou. Napr. je známe, že varená mrkva zapeká, surová urobí stolicu redšiu. Čím šetrnejšia príprava , tým viac živín si príkrm zachová. Preto je ideálne podávať ovocie hneď surové.

ako prvé príkrmy sa odporúča:

zelenina – mrkva, zemiak, sladký zemiak, cuketa, tekvica, brokolica, karfiol,  špenát

ovocie -z exotických  banán, avokádo , z domácich  : jablko, hruška, slivka, dyňa , broskyňa, marhuľa

Keď bábätko otestuje všetky tieto potraviny, bude mať zrazu 8- 9 mesiacov a môžeme zaradiť ďalšiu zeleninu či ovocie:

zelenina – patizón, petržlen, kaleráb,  kukurica, pór, kel, uhorka, fenikel, kapusta, paradajky, hrášok, zelená fazuľka, fazuľa, šošovica (na strukovinách je ťažko stráviteľná šupka, ak ju chceme podávať bábätku pred prvým rokom, je fajn ju odstrániť pred podávaním; podobne je to so šupkami ostatných potravín, ak bábätku vadia)

ovocie – čučoriedky, čerešne

Okolo prvého roka už môžeme po troške pridať do varenia na ochutenie cesnak, cibuľu, zelené bylinky, zaradiť môžeme  čerešne, zeler, kyslú kapustu,  papriku, višne, ríbezle, maliny.

Oveľa kratší je zoznam potravín, ktoré by bábätko malo spoznať určite až po roku :  vzhľadom na vysoké riziko alergie sú to citrusy, kivi,  orechy, najmä arašidy, sója a sójové výrobky. Niektoré úvahy vylučujú iba orechy.

Je to len príklad potravín, určite tu nie sú spomenuté všetky druhy. Dieťa, ktoré nemá alergické predispozície a je popri zavádzaní príkrmov dojčené, zvyčajne toleruje príkrmy veľmi dobre.  Je vysoko pravdepodobné, že ak dáme povedzme mandarínku 8 mesačnému bábätku, bude ju dobre tolerovať. Ak sa teda stane, že bábo spapá niečo , čo by nemalo a zlá rekcia nenastala, určite sme mu neublížili a môže ju papať aj naďalej.  Mamičky sú často až príliš opatrné a bezradné čo bábätku dať, aby mu neuškodili. Vo svete sa “problematické” potraviny zavádzajú oveľa benevolentnejšie než je zvykom u nás. Významná hranica v rámci tolerancie “problematických” potravín je 9 mesiacov. Ak si nie sme isté, je lepšie počkať s danou potravinou na 9 mesiac.

obilniny

Obilniny tvorili základ jedálnička našich predkov. Dodávajú nám energiu, obsahujú množstvo enzýmov, vitamínov , predovšetkým B a E, minerálov, najmä železo, draslík, horčík, vápnik. Obsahujú málo tukov, veľa sacharidov a zdraviu prospešnú vlákninu.  Avšak niektoré obilniny môžu obsahovať lepok (gluten). Niektoré deti sú vnímavé na vznik celiakie , trvalej neznášanlivosti lepku, pri ktorej vzniká poškodenie sliznice tenkého čreva. Potvrdzuje sa, že dojčenie a súčasné podanie obilnín s obsahom lepku až po ukončenm 7.-8. mesiaci znižuje riziko vzniku celiakie. Preto sa odporúča dovtedy podávať deťom len obilniny bezlepkové – ryža, pšeno, kukurica, resp. obilninám podobná pohánka.  Ovos, pšenica, raž, jačmeň lepok obsahujú. S ovsenými vločkami, klasickým chlebom či cestovinami počkáme cca 1 mesiac od začiatku prikrmovania – na ukončený 7.mesiac. Výživnejšie sú celozrnné obilniny.

Existujú i komerčne vyrábané obilninové kaše, pôvodne vyvinuté pre deti nedojčené. Sú dva druhy – tzv. mliečne – s obsahom umelej výživy – “mlieka”, do ktorých sa pridá už len voda alebo bezmliečne, do ktorých sa pri príprave pridá voda alebo odsaté materské mlieko.  Tieto kaše sú väčšinou obohatené i o niektoré stopové prvky, najmä o železo.  Každopádne dieťa dokáže využiť lepšie železo obsiahnuté v mäse než v bezmäsitých potravinách. Ak sa rozhodneme pre mliečnu kašu,  treba si uvedomiť dve veci. Mliečna kaša je vlastne sušené umelé mlieko s obilninou. Ak bábätko po zjedení reaguje zle, príčinou nemusí byť reakcia na obilniny, ale môže to byť reakcia na umelé mlieko ako také.

Veľa mamičiek sa pýta, či sú kupované kaše potrebné.  Nie sú, bábätko potrebuje obilniny, no obilninovú kašu mu môžeme pripraviť i doma . Stačí uvariť napr. ryžu vo vode, zmiešať ju s ovocím, zeleninou alebo s odsatým materským mliekom. Vynikajúcou obilninou sú ovsené vločky, ktoré deti dobre tolerujú. Obsahujú množstvo živín, majú nizky glykemický index, dokážu zasýtiť na dlhšie. Kašu môžeme nahradiť cestovinami či chlebíkom.

mlieko a mliečne výrobky

Dojčené deti si i po polroku svoje mliečne potreby napĺňajú dojčením . Mliečne výrobky vôbec  nepotrebujú, no v malých množstvách na spestrenie jedálnička , môžeme zaradiť tzv. fermentované (=kyslomliečne) mliečne výrobky . Fermentácia je proces kvasenia mlieka bez prístupu vzduchu. V takýchto výrobkoch je vďaka fermentácii menšie množstvo laktózy a väčšie množstvo dobrých mikroorganizmov – baktérií mliečneho kvasenia. Preto kyslé mlieko,  jogurty a syry dobre tolerujú i ľudia so zhoršenou toleranciou laktózy. Zaradenie kyslomliečnych výrobkov pomôže i vtedy, ak sa mamičke zdá, že bábätko sa menej často dojčí, ak má obdobie, keď prechodne prsník odmieta. V závere roka môžeme pridať maslo. Tvaroh až po prvom roku vzhľadom na vysoké množstvo bielkovín. Rôzne sladké krémiky, pribináčky … sú skôr dezerty, ktoré bábätku dávajú len minimum živín a v podstate ich nepotrebuje poznať. Jogurt nikdy nedávame odtučnený. Bábätko potrebuje prijímať len na tuk bohaté mliečne výrobky. Kupujeme teda jogurty s normálnym obsahom tuku a probiotickými kultúrami, vždy čerstvé, nie tesne pred skončením záruky. Klasické kravské mlieko sa môže do jedálnička zaradiť najskôr po prvom roku, musí  byť plnotučné. Bábätko ho však nepotrebuje poznať kým sa dojčí.

hríby

Väčšina hríbov je ťažko stráviteľná, preto ich zaradíme do jedálnička oneskorene. Šampiňóny a hliva sú ľahko stráviteľné a v malom množstve ich dobre  tolerujú aj deti po prvom roku. Šampiňóny sú dokonca súčasťou hotových príkrmov pre deti do jedného roka. Je však lepšie počkať s hríbami aspoň na 2-4 roky , vždy ich dostatočne správne a dlho tepelne pripravovať a len druhy, ktoré poznáme a sú  čerstvo nazbierané.  Často sa uvádza až 5-6 rokov, čo už je trošku prehnané, pretože hríby sú zdravé a môžu obohatiť a spestriť jedálniček škôlkara.

med

Med sa odporúča až po prvom roku, kvôli riziku alergií, ale najmä kvôli potenciálnej nákaze botulotoxínom

spracované podľa dokumentu Európskej komisie: výživa dojčiat a batoliat : Štandardné odporúčania pre EU .

plné znenie komentáru k príkrmom ESPGHAN (v angličtine)

258 Responses to Prvé príkrmy II.

 1. Janka says:

  Ahoj annag,

  poprosila by som o radu. Od narodenia sa trapime s bolestami bruska,mlinku naduva strasne,nafkuje sa jej brusko a ma velke bolesti,ked nespinka(co je cez den velmi malo),tak len placka cely cas. Je plne kojena na poziadanie,no ako ju boli brusko tak sa koji raz za 2 hodiny a to 5 minut od narodenia tak kratko,dlhsie nechce sat,puci sa a rozculuje. Prisata je urcite dobre. No a tymto som chcela povedat,ze by som chcela zacat skor prikrmovat,od 4-och mesiacov,co bude mat za 4 dni.Chcem davat len mrkvicku trosku na lyzicku,aj ked by som mala davat len lyzicku 2 mesiace az do ukonceneho 6-teho mesiaca,no chcem,aby sa jej to nejak trosku napravilo,ale dalej plne kojit. Myslis,ze by som mohla zacat?Dakujem za vsetky rady 🙂

  • Viera Červená says:

   Janka, pokiaľ bábätko dobre priberá, je možné, že sa napije aj za 5 minút. Dojčenie však zahŕňa aj to, že dieťa pomerne veľa času strávi na prsníku satím naprázdno, čo sa z toho, čo píšeš, u Vás veľmi nevyskytuje. Ak napr. používate cumlík, dieťa si môže toto nenutritívne sate uspokojovať na cumlíku a potom sa môže na prsníku hnevať, keď sa zníži tok mlieka. To prináša so sebou riziká ohrozenia dojčenia a bolo by dobré toto osobne prekonzultovať s poradkyňou pri dojčení. Redukovať bolesti bruška môže aj intenzívne nosiť bábätko v pohodlnom nosiči, napr. v dobre uviazanej šatke.
   Nepíšeš, prečo chcete prikrmovať už od 4. mesiaca, ale odporúčania hovoria jasne – je dôležité začať prikrmovať dojčené dieťa okolo 6. mesiaca, v čase, kedy je zreteľne vidieť, že dieťa je pripravené a o jedlo má záujem. Prikrmovanie v skoršom čase je rizikové zo zdravotného hľadiska, znižuje to tvorbu mlieka a môže to viesť k predčasnému odstaveniu dieťaťa. Žiadna zdravotnícka organizácia neodporúča začať s príkrmami pri výlučne dojčenom dieťati skôr ako po 6. mesiaci, vyjadrenia, ktoré sa v posledných mesiacoch občas objavili v slovenských médiách sa zakladajú na nesprávne pochopenom dokumente ESPGHANu. Nezmenilo sa nič – prikrmuje sa naďalej od 6. mesiaca.

 2. cygnus says:

  Dobry den,

  uz jednou jsem se na vas obratila s prosbou o radu, slo o bojkot kojeni. Poradila jste mi a podarilo se nam bojkot zvladnout. Proto vas moc prosim o dalsi radu, tentokrat jde o bojkot prikrmu 😦 Synovi je uz 10m, na zacatku jedl prikrmy krasne, uplne se na lzicku vrhal a nove chute nebyly zadny problem. Zacali jsme s kasi na noc, doktorka nam ji doporucila aby lepe spal. Tu jedl par dni a pak ji zacal odmitat. Potom jsem v 6m zacala se zeleninou, vsechno slo krasne. Potom zacal zase jist kase a v 8. mesici jsem zavedla ovocnou svacinu. Uz je to ale asi 2 mesice, co prikrmy odmita. Kazde jidlo je boj aby neco snedl. Pritom mi nepripada, ze zalezi na chuti. I kdyz spis sni sladky banan nez zeleninu. Uz to ani nevypada na konzisteci, odmitne hladke pyre i pyre s kousky. Podari se mi ho nakrmit jen kdyz ma neco v ruce. Davali jsme mu do ruky lzicku, aby se s ni i ucil manipulovat. Ta uz nestaci a musime vystridat nekolik hracek, pokud se ma najist, Kdyz je zabaveny, tak automaticky otvira pusu a vetsinou se naji bez problemu. Ale vim, ze to neni dobre. Nemela bych od jidla odvadet pozornost, mel by naopak vedet ze se ji a nedela se nic jineho. V tom pripade ale neni temer mozne ho nakrmit. Syn je pomerne zivy, leze, sedi, nevydrzi si hrat dlouho s jednou hrackou. Musi vsechno prozkoumat a obcas mi uz doma z niceho nic place, asi se nudi. Zkusila jsem mu dat jidlo nakrajene na male kosticky, aby se tim zabavil a krmil se tim sam, ale porad se tim trochu zakuckava a hlavne to moc neji, spis to patla. Zkusila jsem i kusy potravin, to ho bavi a ji. Ale potom zase mekke veci bud jen patla, nebo si ukusuje prilis velke kusy a davi se tim. Kdyz mu potravinu chci drzet aby ji jedl, tak se driv nebo pozdeji zacne vztekat, ze si ji chce drzet sam a je zase konec s krmenim. Jsem z toho uz zoufala, nevim co delam spatne, casto mi spis pripada ze si jen postavil hlavu, ze odmitani nema zadny duvod, nevim. Byl by asi nejspokojenejsi, kdybych ho porad jeste plne kojila. Kojila jsem proto doted i treba 7x denne, v noci chce pit 2x. Ale napadlo me, jestli toho mleka nema moc a proto neodmita, takze se snazim odbourat 1 kojeni v noci a pres den nabizet prso mene casto, navic uz jsem v poslednich dnech zavedla i dopoledni svacinu, ovoce s jogurtem. Momentalne ma ale syn horecky, takze jen kojim a asi tim vzala za sve veskera snaha.
  Napad vas, v cem muze byt problem? Co delam spatne? Jak se tedy pri jidle chovat? Vim, ze se do jidla nema nutit. Snazim se ho nenutit a nebyt z toho nijak nervozni, ale kdybych se vubec nesnazila tak proste nic nesni a vyzaduje jen prso 😦
  Mnohokrat jeste jednou dekuji za drivejsi rady a moc prosim o dalsi. Dekuji.

 3. Lucka says:

  Dobry den, mam otazocku. Maly ma 4,5 mesiaca a zacal slabo priberat, je plne dojceny a pani doktorka poradila 2 krat denne UM. Ja som to odmietla s tym, ze to mu radsej dam nejaky prikrm ako flasu s mliekom. Tak po porade sme sa dohodli na banane, mrkve a ryzovej krupicke od nestle..bez UM, ze sa to davam detickam aj v nemocniciach pri hnacke a crevnych tazkostiach. Takze sa dojcime, raz denne spapame po nadojceni nejaku tu lakotku 🙂 a zasa sa nadojcime. Tiez mi maly v noci papa kazde dve hodinky..som ako zombie…ale snad z toho vyrastie a bude buvat lepsie. Myslite si, ze som urobila spravne, ked som to mlieko umele odmietla? Dost to stale dookola riesim, ci dobre som spravila, ci zle…ale mam pocit, ze zeleninka z nasej bio zahradky od svokry je lepsia, ako nejaky Nutrilon umelo obohateny o kadeco…a zaujme dojcenia odmietam ponukat flasu, nemame ani cumlik, tak zbytocne ho zvykat na to nechcem. Poprosim o vas nazor.
  Dakujem

  • Viera Červená says:

   Lucka, podľa dr. Newmana je v situácii, keď je nutné dodať k materskému mlieku inú potravu je po 4. mesiaci života dieťaťa vhodnejšie pridať príkrmy, vzhľadom na to, že používanie UM so sebou prináša isté riziká a spôsob jeho použitia (väčšinou fľašou) ohrozuje dojčenie. Takže rozhodnutie podávať pevnú stravu je pravdepodobne lepšou voľbou.
   Čo je však dôležitejšie je zistiť, prečo prestal synček dobre priberať, teda – čo sa stalo s dojčením, keď zrazu príjem mliečka nie je postačujúci pre dostatočné priberanie. Ak by sa podarilo upraviť dojčenie, nebolo by potrebné riešiť, či pridať príkrmy alebo umelé mlieko, pretože by synček pil dostatok materského mlieka, ktoré by malo byť do približne 6. mesiaca výlučným zdrojom potravy aj tekutín pre bábätko. Navyše, ak sa problém s dojčením prekryje prikrmovaním, nevyrieši sa, len sa odsunie do neskoršej doby. Preto aj v rámci prevencie predčasného odstavenia bábätka by som odporučila kontaktovať poradkyňu pri dojčení (zoznam je na http://www.mamila.sk), spolu zhodnotiť dojčenie a nájsť príčinu nedostatočného príjmu MM a pracovať na jej odstránení. Existujú rôzne postupy, ktoré v tejto situácii môžu pomôcť, bola by škoda to nevyužiť.

   • Lucka says:

    Vierka, maleho dojcim na poziadanie, cez den kazdu hodinku, potom pri zaspavani a po zobudeni a ak nedopapa prsnik do dna, tak opakovane prikladam na ten isty aby sa mu dostalo zadne mliecko, pri poklese satia stlacam prsnik aby vypil vsetko..obrazne povedane. V noci papa kazde dve hodinky, takze si myslim, ze kojenie je v poriadku. Samozrejme, nedavam prikrmy len tak z brucha ako sa hovori a aj to len raz za den ak sa mi zda, ze akosi mu bolo malo aj v pripade, ze spapa oba prsniky. Som zasadne proti umelemu mlieku a mame vyhodu, ze mame tu nasu zahradu, nad tym, ze raz za cas dostane mrkvu, alebo banan, alebo jablcko nic nepokazim a aj to max 3 lyzicky dojcenske zmiesane s mojim mlieckom, co po kojeni este s prsnika vytlacim. Nechce mi ani v kociku spinkat, lebo nemoze mat pri sebe svoj prsnik, tak vacsinou sme doma a tu spinka aj 4 hodinky s jednou-dvoma prestavkami na nakojenie, to si potaha 5-10 minut didusku a spi dalsie dve hodinky, prisava sa bez problemou, mliecko sa spusta na 4.-5 potiahnutie a az sa zadusa, ale po piatich minutach prestane tak silno hltat a potom stlacame prsnik a zhruba 2-3 minutky papa este a tvari sa ze dost mu je, potom za hodinku zas, zas si potaha chvilku a o hodinku ide spat a to sa napapa zas systemom hltania 5 minutoveho a potom si cucka pomaly az kym nezaspi…ked ideme von pre starsiu dceru, zvykneme sa po zobudeni nakojit, za pol hodku mu dam bananik napr. a za hodinku este nadojcim a ideme von, sice z revom…ale ideme 🙂

    • Anonym says:

     Lucka, podľa popisu to vyzerá, že dojčenie je OK, ale fakt je ten, že synček pri dojčení prvé tri mesiace dobre priberal a potom prestal. Čo sa stalo? Podľa mňa by sa na to mal pozrieť odborník na dojčenie, pretože bábätko sa môže dojčiť často, na požiadanie, ale podstatné je, koľko pri tom vypije mliečka. Z rôznych dôvodov môže dochádzať po 3. mesiaci k poklesu tvorby mlieka a bábätko sa síce môže naďalej dojčiť často, ale je možné, že pri tom nevypije dostatok mliečka. Ty napr. uvádzaš, že opakovane ponúkaš jeden prsník, kvôli zadnému mlieku, čo nemusí byť optimálne, touto technikou sa môže postupne znižovať tvorba mlieka, ak nemáš výraznú nadprodukciu, môže to znížiť množstvo mlieka na hraničnú úroveň. Priberanie poukazuje na dve veci – dieťa prijíma dostatok potravy a vie ju využiť pre svoj optimálny rast a prospievanie. Ak by si s poradkyňou pri dojčení zistila, že dojčenie je skutočne OK a prijem mliečka pri dojčení je dostatočný, bol by to aspoň o to vážnejší argument pre hľadanie inej možnej príčiny nepriberania. Mimochodom prikrmovanie zaberá? Začal priberať?

     • Lucka says:

      Ahoj, ja to prikrmovanie nejak vazne neberiem…dostane tak tri koliesky mrky alebo bananu, alebo pol deci rzzovej krupicky a aj to nie kazdy den. A pribral mi za tri tyzdne 240 gramov….zalotne malo, je zly ako cert, vcera som mu vecer dala tu krupicku a tak ako sa on vrhal po lyzicke, to som este nevidela. My sme mali s kojenim stale problem…z nemocnici sme prisli aj s flasou, ale posledne tri mesiace som len kojila, pila caje, homeopatika jedla, od predu od zadu studovala vsetky clanky o kojeni, som uz tak vycerpana, ze ledvy zijem…som jeho otrokom. A najnovsie pije kazdych 45 minut po 5 minut, dnes rano som si jeden skusila odsat a po 2,5 hodine som z neho dostala 70 ml….skusim este teda striedat ich castejsie. Ma 6200 g a 65 cm, pri porode 50 cm a 3400 g.

      • Viera Červená says:

       Lucka, nestíham to teraz skontrolovať podľa percentilových grafov, ale je potrebné podľa môjho názoru spolu s pediatrom, ktorý prístup k týmto grafom má, zhodnotiť, ako je na tom synček s priberaním, či nepriberá málo na svoj vek. A ak áno a nezlepšilo sa to prikrmovaním, je potrebné urobiť opatrenia, ktoré povedú k optimálnemu vývoju dieťatka. Správne priberanie totiž nie je cieľ, ale ukazovateľ, či je všetko v poriadku a ak tu opakovane vidieť, že dieťa priberá menej, ako by malo, je potrebné to riešiť, nie kvôli priberaniu samornému, ale kvôli tomu, že synček pije menej ako potrebuje. Najoptimálnejšou možnosťou je riešiť dojčenie, pretože dostatočný prísun materského mlieka by mal postačovať pre optimálne priberanie. Ak súčasná situácia nie je uspokojivá, je skutočne najvyšší čas obrátiť sa na certifikovanú poradkyňu pri dojčení a spolu pracovať na technikách, ktoré zvýšia príjem mlieka pri dojčení, nasadiť prostriedky, ktorými sa zvýši tvorba mlieka a prípadne aj dokrmovať, ideálne odsatým mliečkom pomocou cievky na prsníku, tak aby dokrmovanie neohrozilo dojčenie a mohlo byť len dočasné. Držím palce!

 4. jana says:

  milá annag, rada by som vedela tvoj názor na začatie príkrmov u nedonosených detičiek…moja malá sa narodila v 29tt, práve zajtra dovŕši 7mesiacov (korigované 5)…zatiaľ som nezačala s príkrmami, pretože sa dosť líšia aj odporúčania našej pediatričky a primára novorodeneckého odd, kde sme tiež sledovaní…pediatrička odporučila príkrmy od cca 6,5mesiaca gestačného veku a takmer súčasne už podávať aj lepok, primár sa prikláňa skôr počkať do dovŕšenia korigovaných 6mesiacov, čo sa mi zdá zas už neskoro…tak mám z toho trochu hokej a priznám sa, že mi je kojenie aj pohodlnejšie ako príprava príkrmov…malú kojím samozrejme na požiadanie, posledné dni je to aj 2hodinový interval, v noci spí pri mne, takže aj častejšie prisatie nie je problém…
  a ešte by ma zaujímala ďalšia vec ohľadom zeleniny a obsahu dusičnanov v nej…aké množstvo zeleniny by muselo bábo zjesť, aby mu hrozil vznik methemoglobinémie???
  ďakujem za odpoveď, prajem pekný večer a tebe aj tvojej rodinke všetko dobré

 5. bala says:

  Ahoj Annag, mala by som jednu otázku, a to pred týždňom v sobotu dovŕšila moja malá 6 mesiacov, tak som ju začala dokrmovať. Podľa inštrukcii detskej doktorky som začala s uvareným zemiakom s mrkvou, po troch dňoch som jej pridala kaleráb, problém nie je v tom žeby mi nechcela papať, ale v tom že mi od piatku nekakala. Je inak plne kojená, viem že plne kojené deti nemusia viac dní kakať a ona aj zvykla kakať raz za 3-4dni, ale keď som jej začala dávať príkrmy tak si myslím že by mala mať stolicu každý deň. Po prvom jedle kakala každý deň, neviem či ju niečo zapeká alebo je toto v poriadku, nemá inak žiadny problém, nemá ani kŕče ani nič, ja sa len bojím či je toto v poriadku alebo by som to mala začať riešiť, či mám vynechať nejaký druh zeleniny alebo by som potrebovala radu čo mám alebo nemám robiť. Budem veľmi rada ak mi odpovieš lebo som s toho dosť nešťastná, zatiaľ ďakujem a pekný večer 🙂

  • annag says:

   ahoj bala, príkrmy môžu trochu zapekať, (vrátane mrkvy a zemiaku) , ale pokiaľ ich nezjedla veľa a ak sa veľa dojčí, tak sa zrejme v nasledujúcich 1-2 dňoch vykaká spontánne. Okrem druhu potravín skôr problém spôsobuje množstvo príkrmu – práve preto je fajn najskôr nadojčiť, tak dať príkrm a po ňom opäť nadojčiť – bábo ho spapá akurát , nie viac než zvládne stráviť a enzýmy v MM mu trávenie ešte viac uľahčujú.

 6. mimka says:

  ahoj annag, rada by som sa opytala kedy sa mozu dietatu podavat pohankove chrumky? zlozenie 100% pohanka nic ine ! a taktiez ma zaujima kedy podavat zeleninu v surovom stave ako je napriklad uhorka /dieta je stale dojcene/ dakujem

  • annag says:

   mimka – žiadne relevantné súčasné odborné odporúčanie neobmedzuje deti a ich mamičky v podávaní pohánky či surovej zeleniny – samozrejme, varenú mrkvu môže bábätko jesť i celú a žuvať ju, surová musí byť postrúhaná, aby bábätku nezapadlo. Podobne i uhorku či inú zeleninu, ktorá sa dá podávať i v surovom stave. Pohánka je zdravá a deti ju dobre tolerujú, takisto sa môže podávať bez obmedzenia. (rôzne tabuľky, ktoré môžeme nájsť v časopisoch či na weboch a ktoré si často navzájom protirečia, nemajú oporu v súčasných európskych odporúčaniach. Dôležité je zavádzať nové potraviny popri dojčení, na poradí viacmenej nezáleží)

 7. mirkaska says:

  ahoj annag.
  prosím ťa o radu. 6 mes. dcérke som začala dávať príkrm – varenú mrkvu, roztlačenú vidličkou. ostali v nej malé kúsočky. malá pri ochutnaní zmraštila tvár, zabehlo jej to, vygrckala trochu a dusilo ju. na druhý deň som skúsila rozmixovať s vodou, v ktorej sa to varilo. aj tak v mrkve boli malinké kúsky (je to domáca mrkva, trošku suchá, nedá sa to úplne pomixovať). pila viacej vodičku ako mrkvičku, ale trošku predsa len zjedla. papali sme to poobede, na obed sme nestihli. na druhý deň ráno mala v stolici maličké kúsočky mrkvy nestrávené. je to normálne? bojím sa, či je všetko v poriadku s jej trávením. asi pred tromi týždňami malá nekakala cca 3 dni. viem, že u dojčených detí to môže byť, preto som to nejako neriešila. po troch dňoch sa vykakala (stolice bolo dosť veľa), mala inú konzistenciu ako zvykla mať predtým ale hlavne zápach. Je dosť kyslastý, podobne ako moje prsné tampóny večer ked si ich mením.
  pediatrička tomu nevenovala pozornosť, ako by to bolo v poriadku. no ja mám obavy, či nemáme nejaký problém.
  dakujem

  • annag says:

   ahoj mirkaska, podľa opisu malej ozaj nič nie je. Zvyšky nestrávenej mrkvy sa v stolici môžu objaviť (podobne ako aj iných potravín, čo budeš dávať) . Ak plne dojčené bábätko nekaká viac dní, stolica môže mať inú konzistenciu aj vôňu, ale je to úplne v poriadku . Hrubšie kúsky spočiatku bábätku takisto môžu trochu vadiť, však doteraz poznalo iba tekutiny. Nemusíš mixovať úplne najemno, stačí len o čosi jemnejšie než prvý deň a postupne čoraz hrubšie, lebo deti žuvať potrebujú a polročné bábätká sú už zvyčajne dostatočne zrelé aby si s kúskami poradili. Držím palce a prajem veľa zdravíčka . 🙂

 8. Martina says:

  Ahoj annag, mám jednu otázočku. Moja dcérka bude mať o 3 týždne 1 rok. Veľmi pekne papá všetky dovolené príkrmy, denne ju dojčím 4 – 5krát, v noci 2x. S papaním nemáme žiadne problémy, malá pekne priberá a je veľmi spokojné a usmiate bábätko. Problém je inde. Už viac rokov mám problémy s chrupavkami v kolene + narušený meniskus. Pred otehotnením som brala lieky Glukomed a kortikoidové injekcie do kolena, to mi veľmi pomohlo, dva roky som mala pokoj a vyhla sa tak operácii. Asi 2 mesiace po pôrode som začala mať slabé bolesti, bola som na ortopédii, tam mi lekár vravel, že mi môže znovu nasadiť tú liečbu (predpokladáme, že znovu zaberie a nožom sa ešte vyhnem) až po ukončení dojčenia. Kolená som si začala zväzovať, mám pestrú stravu a problémy ustúpili behom 2 týždňov. Lekár mi ešte vravel, že na môj stav nemá vplyv vápnik ktorý sa odbúrava počas kojenia, ja mám prpblém s chrupavkami. Teraz po dlhšej dobe ma začali obe kolená znovu bolieť, ale je to silnejšie ako po pôrode, zaväzujem si ich, ale nejako to neprestáva. Veľmi by som chcela naďalej dojčiť, ale bojím sa, že keď sa to bude zhoršovať, tak to budeme musieť ukončiť. To si neviem ani predstaviť, lebo dcérka nepozná cumeľ ani fľašu, tak neviem ako by som ju uspala v noci, lebo na to máme výlučne prsník. Aký je tvoj názor na mlieko po ukončení dojčenia? Určite to je niekde na stránke uvedené, ale nemám čas celé to to čítať. Prejsť na umelé mlieko alebo klasické plnotučné? Ešte dodám, že zatiaľ sme nepapali ani jogurty, s mliekom sa malá stretla akurát v kupovanej mliečnej ryžovej kaši a asi 2x v zemiakovom pyré. Problém som vtedy nezaznamenala. Takže ako ďalej? Ďakujem za odpoveď.

 9. Ruzena says:

  Ahoj anagsk, rada by som sa spytala ohladne prikrmov. Maly ma teraz 6mesicov +5dni zacala som s mrkvou chuti mu velmi. Len som sa sprave docitala,ze plene kojit treba do ukoncenia 6 mesiaca koli alergiam. Ja este k tomu alergicka(pel brezy). Mam radsej pockat s tymi prikrmami(zatial som mi dala len 4 krat na obed tu mrkvicku)? Malicky sa narodil 2,5 tyzdna pred terminom porodu,inak pekne pribera aj z mojho mliecka. (porodna vaha 2,75kg a teraz ma uz 8,450kg).Budem Ti moc vdacna za odpoved.S pozdravom Ruza.

  ospravedlnujem sa za to ze som tuto otazku pisala do nespravnej sekcie o priberani, neskor som az videla ze to sem patri.

  • annag says:

   ahoj Ruženka, nevadí , prekopírujem odpoveď aj sem 🙂

   Ahoj Ruženka, dňom narodenia sa začína prvý mesiac života – teda maličký už dovŕšil 6. mesiac a momentálne žije už 7. mesiac svojho života. Narodil sa v rámci rozpätia plus mínus dva týždne v termíne, čiže príkrmy sú namieste. Maličký ozaj krásne prospieva z materského mliečka, čo Ti dáva výborný predpoklad na to, aby príkrmy dobre toleroval a naďalej dobre prospieval, hoci vrodenej predispozícii sa celkom vyhnúť nedá. Pre maličkého bude dôležité, aby každú novú potravinu ochutnal popri dojčení – teda bude výborné, ak budeš dojčiť dlhodobo. Držím palce

   • Ruzena says:

    Anicka dakujem za odpoved. Este by som sa rad spytala ohladam mnozstva prikrmu ,lebo malickemu naozaj velmi chuti a zvladne na posedenie spapat 60g mrkvicky -to bol jeho 5. prikrm a potom plakal ze uz som nemala viac pre neho pripravene. Neskor za 2 hodinky troska vygrckal,malinko. Kolko mu mozem dat uz dalme tomu 2 tyzden, aby som to neprehnala. Dakujem za odpoved. (to mu chcem dat mkrva+zemiacik).

    • annag says:

     Ruženka, na základe dotazníka som Ti odpovedala i do emailu .

     no časť k príkrmom doplním i tu, možno to pomôže i iným mamičkám:

     Nedá sa striktne povedať, koľko ml môže alebo nemôže spapať na jeden krát- bábätko by malo byť po jedení spokojné. Ale : pri zavádzaní príkrmov potrebujeme v záujme bábätka, jeho prospievania i dlhodobého dojčenia dodržať pravidlo: Príkrmy zavádzame k dojčeniu. Nenahrádzame jednotlivé dojčenia príkrmom. Bábätko sa stále dojčí veľmi často.

     Ak bábätko povedzme po prebudení pred obedom najskôr nadojčíme, po napr. polhodine dáme príkrm a aj po príkrme ešte ponúkneme prsník , tak bábo nebude jesť neprimerane veľké dávky, ktoré by sa mu zle trávili. Samozrejme, bábo do dojčenia nenútime, prsník ponúkame a ono sa rozhodne- presne tak, ako mamičky nedojčiace ponúkajú vodu alebo cumlík. Enzýmy v materskom mliečku mu trávenie uľahčia a výsledkom by malo byť spokojné bábätko, ktoré pije dostatok materského mliečka a primerané množstvo príkrmov – “primerané” si skôr určuje ono samé, lebo sú deti, čo jedia po lyžičke a sú deti, čo zjedia plnú misku. Oboje je v poriadku, pokiaľ má bábo zabezpečený základný a stále podstatný prísun živín dojčením. 🙂

 10. JanaZv says:

  Ahojte, zabudla som sa opýtať na ešte jednu vec. Už dva mesiace od kedy vôbec nespím, trpím masívnou kvasinkovou infekciou a tiež masívne streptokok agalactiae. Mám až krvavé rany a hrozný výtok. Skoro žiadne lieky mi doktorka nemôže dať kvôli kojeniu. Ja trpím na poruchu imunity, doteraz to však bolo ok. Chcem sa opýtať či by som mohla prípravok diflucan 150 (tiež jedna tableta ) na kvasinky a na streptokoka dalacin (klyndamicin). aj Tieto leiky sú v letáku kontraindikované pri kojení. Nechcem v žiadnom prípade ohroziť dcérku, ale tiež tie ťažkosti sú už neznesiteľné. Na masť fungicidin som dostala alergiu. ĎAkujem.

  • annag says:

   Janka, tieto infekcie sa majú liečiť a to i popri dojčení.

   Na ten streptokok sa používajú i bežné atb penicilínového radu , ale i klindamycín je s dojčením zlúčiteľný podľa oporúčaní Americkej asociácie pediatrov. Bolo by fajn poradiť sa ešte s iným lekárom , resp. s klinickým farmakológom, aby Vám vybrali vhodný liek .

   http://drugsafetysite.com/clindamycin/

   Diflucan sa dokonca pri dojčení používa i v rámci liečby kvasinkovej infekcie na bradavkách. Máte infekciu i na bradavkách? V článku nájdete i protokol na liečbu flukonazolom, ak máte choré i bradavky, ozvite sa prosím, potrebujeme popri systémovej liečbe liečiť i lokálne pokožku prsníkov.

   https://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcenie-nesmie-boliet/

 11. JanaZv says:

  Ahojte, mám 5 a pol mesačnú dcérku. Po pôrode mi asi dva mesiace trvalo kým sa mi úplne spustilo mlieko, aj to po tom čo som kojila na požiadanie. Pri pôrode som stratila veľa krvi a dva týždne po pôrode mi zistili 2,4 železo, tak som dostala 10 infúzií železa a aj mlieko sa zlepšilo. Prikrmovali sme Nutrilonom HA ale len 50-150 ml denne väčšinou na večer po tom čo som ju nakojila z obidvoch prsníkov, alebo popr cez deň keď bola po nakojení aj naďalej hladná. Od 3,5 mesiaca až do včera do 5, 5 mesiaca bola výlučne kojená. Prvé 4 mesiace dokázala v noci spať 3 – 6 hodín, čo bolo super. Od 4,5 mesiaca sa jej zhoršil reflux, aj to som neskôr zistila, že je to kvôli silnému toku mlieka. Začala papať každú hodinu až dve hodiny. Doteraz to bolo ustálené na dvoch hodinách. Ale posledné dva týždne to je opäť hodina až dve. POsledných pár nocí dokonca polhodina, čo už je pre nás z manželom neúnosné. Malá od 4 mesiaca spáva kvôli častému kojeniu, grganiu a polohovaniu s nami v posteli, to je ok, ale polhodinové intervaly sú už veľmi málo. V noci spávam tak 3 hodinky dokopy. Obaja z manželom sme chorí, a naše ochorenie sa spúšťa pri strese, vyčerpaní. Snažíme sa vyhovieť všetkým potrebám našej dcérky, ale aby sme sa dokázali o ňu postarať musíme byť relatívne ok. Obom sa nám dosť pohoršilo.. Malá je od narodenia príliš aktívna, dosť veľká a rýchlo rastie. My sme 1,82 a 1,92 m vysokí. Takže je predpoklad že aj naša dcéra bude. Dokonca aj včera v noci, keď sa už budila po pol hodine som jej dala Nutrilon a vypila 100 ml, vydržal jej hodinu. Malá je veľmi šikovná. Od konca 2 mesiaca o obracia zo strany na stranu, vďaka kojeniu ležmo, od narodenia veľmi kope nožičkami, ako náhle je rozbalená, už začína aj loziť a ťahá sa do sedu, hranie z hračkami na bruchu aj trištvrte hodinku nie je problém. Prospieva výborne. Dr. mi dnes povedala, že je načase začať prikrmovať. Chcem sa opýtať či to nie je veľmi skoro a či príkrmy pomôžu pokryť energetickú potrebu našej dcéry. Cez deň mi časté kojenie nevadí ani v noci, pokiaľ tie intervaly boli tak že som si trošku mohla oddýchnuť. Viem je to dieťa nedá sa naprogramovať. Nechcem ju vyhladovať. Cez deň spávala do kopy tak 3,5 hodinky, a vďaku častému a dlhému grganiu si neoddýchnem. Najlepšie spí v kočíku. Ale posledné dva týždne to už nie sú ani 3,5 hodiny cez deň a v noci tiež málo. Vidno na nej, že je unavená a mrzutá. Všemožne sa snažíme aby spala, ale vždy ju budí hlad. Je možné, že má vyššiu energetickú potrebu a je nutné začať prikrmovať a prejsť tiež na nutrilon ha 2. Nutrilonu by som sa radšej vyhla, dosť ju zapeká. Ktorá nemliečna kaša by sa mohla začať podľa vás podávať aspoň na noc /detská krupica napr). Vopred ďakujem za odpoveď. Mohli by ste mi odpísať čo najskôr.

  • annag says:

   Dobrý deň Janka,

   nie každý prejav nespokojnosti bábätka je hlad. Presne ako ste zistili -maličkej ste ponúkli 100 ml UM a napriek tomu sa po hodine prebudila – to pre hlad zrejme nebolo. Deti využívajú rýchly tok tekutiny a sú schopné piť až kým sa neporgckajú. Pri pití z fľaše ani inú možnosť nemajú, nemajú tok tekutiny pod kontrolou .Informácia o tom, že už je bruško plné , prichádza do mozgu oneskorene. Rozdiel je zasýtiť sa a rozdiel uspokojiť sa z prijímania potravy. Je výborné, ak ju dojčíte na požiadanie a tým jej pomáhate rýchlo zaspať .

   Môžeme skúsiť pohľadať pravú príčinu jej nespokojnosti, hodina a pol je interval, ktorý je pre malých deťoch bežný a fyziologický . Ak sa však budí každú pol hodinu, zrejme jej čosi vadí. Mali by sme hľadať riešenie, ako by sme uľahčili život Vám. Aby ste nemali pocit únavy a vyčerpanosti. Neviem, ako spáva, ale ideálne je vziať si bábo k sebe do postele, aby si mohlo vziať prsíčko kedy potrebuje. O to menej by sa mohla budiť a o to menej by Vás to malo vyčerpávať, keďže by stačilo len sa k maličkej nakloniť, aby sa mohla prisať. Možno i tento zdanlivo malý krok situáciu výrazne zlepší. Deti potrebujú prítomnosť mamičky, tesný fyzický kontakt. ten im pomáha zapať s pocitom bezpečia a istoty. Následne i spánok je pokojnejší a aj bábätko sa prebúdza pokojné – do istoty náruče svojej mamičky.

   Maličká má 5.5 mesiaca, to znamená, že je v 6.mesiaci života a čas na príkrmy je tu – o 2 týždne dovŕši 6 mesiacov a začne 7. mesiac Nemali by sme si však robiť nádeje, že je pomôžu spávať lepšie. Materské mlieko, pokiaľ bábo dobre vyprázdňuje prsník, obsahuje viac tuku než UM.

   ak si nebudete vedieť rady, vyplňte mi prosím dotazník, faktorov, ktoré k jej nespokojnosti prispievajú môže byť veľa a nedá sa to posúdiť na základe pár viet. 🙂
   https://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotaznik-o-dojceni/

 12. Dada says:

  Ahoj Anna,
  chcela by som ta poprosit o radu. Moja dcera bude mat tento tyzden 5 mesiacov. Od narodenia je dokrmovana Bebou. Byvalo to tak 80/20 (Beba/MM), teraz ratam je to 50/50. Laktaciu som zvysila senovkou, lebo ani suplementor mi v tomto nepomohol. Costi sa bojim brat, predsa len je to chemia a bojim sa, aby som tym malej neublizila. Chcem sa spytat, kedy by som mala zacat s prikrmami? Vsade je pisane len o detoch, ktore su dojcene alebo nedojcene, ale tie co su dokrmovane, o tych sa velmi nepise. Podla coho sa mam teraz ja riadit? Kedy co zavadzat? Hlavne by ma zaujimal lepok a nie len to.
  Dakujem za odpoved.
  Dada

  • Viera Cervena says:

   Dadka, ak môžem k tomuto – čo sa týka lepku, ale pravdepodobne aj iných potenciálnych alergénov, je pravdepodobne najmenej rizikové ich zavádzať hneď po začatí prikrmovania, ideálne v malých množstvách a využiť ochranný účinok súčasného dojčenia (hoci je príjem materského mlieka vo Vašej situácii v obmedzenejšom množstve, než pri dieťati, ktoré mohlo byť výlučne dojčené celých 6 mesiacov, aj tak je to rozhodne lepšie, než žiadne dojčenie popri zavádzadní príkrmov).
   Problematiku lepku som po sporných odprúčaniach, ktoré sa objavili v slovenských médiách v minulom, ale aj v tomto roku, konzultovala priamo s členkou Európskej spoločnosti pre pediatrickú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu, prof. Szajewskou, celý článok si môžeš prečítať tu https://sites.google.com/site/dojceniemamila/dojcenie-a-prikrmovanie (treba prejsť dole, je to na konci článku). Stručne – pre Tvoju situáciu je odporúčané zavádzať príkrmy, vrátane lepku (v malých množstvách) už po ukončenom štvrtom mesiaci a postupne nimi znižovať dokrmovanie umelým mliekom, až sa časom môžeš dostať na úroveň, kedy dojčíš na požiadanie a k tomu prikrmuješ, bez nutnosti akéhokoľvek umelého mlieka.
   Neviem, či na úprave dojčenia pracuješ sama, alebo si bola v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ale ak nie, veľmi Ti odporúčam to skúsiť. Okrem senovky sa dá urobiť aj zopár ďalších opatrení.
   Costi obsahuje ako účinnú zložku domperidón, ktorý odporúča pre zvýšenie tvorby mlieka (ak je to opodstatnené) popredný odborník na dojčenie – dr. Jack Newman, ktorý je zároveň aj pediatrom. Ide o pomerne bezpečný liek, veď Costi sa predpisuje už novorodencom na reflux, v plnej dávke – pri dojčení sa do materského mlieka dostáva zanedbateľné množstvo. Ak sa obávaš domperidónu z hľadiska zdravia dieťaťa, potom je možno dobré vedieť aj to, že ak pomôže znížiť množstvo potrebného dokrmu umelým mliekom, je to omnoho bezpečnejšia alternatíva, keďže umelé mlieko samotné nie je bez rizík a vedľajších účinkov, práve naopak. A nakoniec – samotná senovka účinkuje preto, že obsahuje domperidón – inými slovami, už domperidón užívaš, ale nie v tak koncentrovanej forme, ako v tabletkách. Ak si kedysi mala tvorbu mlieka dostatočnú, Costi zvykne účinkovať veľmi dobre a mohlo by pomôcť odbúrať umelé mlieko, prejsť na čisté dojčenie a prikrmovanie a takto môže dojčenie bez problémov pokračovať mnoho ďalších mesiacov až rokov.

 13. jumama says:

  Ahojte, chcem sa podelit so svojou skusenostou, a mozno by mi pomohli vase nazory.
  Mala ma 6,5 mesiaca, od narodenia bola dokrmovana umelacom, spociatku sa mi darilo popri tom aj dojcit, asi dva mesiace, no potom som moje mliecko uz len odsavala a dostava ho flaskou, mam ho malicko, tok bol pre nu uz opmaly a prsko odmietala, mam tak 230-290 milickov na den.
  Lekar navrhol, aby sme od piateho mesiaca davali ryzovu kasu, dva tri razy za den a vytesnili tak co najviac umelaca. Ryzovu kasu jej kazdy den pripravujem, rozmixujem ryzu v dojcenskej vode, pridam lyzicku UM. Kasicku papala prekrasne, naucila sa behom mesiaca prehltat, dokonca otvarala pusinku ham ham ham 🙂
  Od piateho mesiacika sme pridali zeleniny, lekar je toho nazoru, a ja suhlasim, ze ak dieta dlhodobo niektoru zeleninku odmieta, pripadne z nej grcka, tak mu ju nenutime, u nas je to mrkvicka, v podstate malej chuti iba brokolica a karfiol, aj to len primiesany do ryzovej kasicky. Lekar je spokojny, dieta vraj nepotrebuje az tak pestru stravu.
  Od ukonceneho siesteho mesiaca som chcela pridat masko aj ovocie, lekar vsak mysli, ze vhodna je iba zeleninova strava zatial…. Co si o tom myslite?
  A druha vec co ma trapi, minuly vikend mala prekonala siestu chorobu, mala trochu hnacky, horucky 39tky a nasledne sa vysypala vyrazkami. Pocas horucky odporucil lekar nepodavat UM, uplne som salela, ze bude mala dehydratovana, pretoze ponukanu vodicku alebo cajik z flase, hrnceka, lyzicky si vzdy iba cucne, ale nevypije vela. A teraz mame nadalej byt bez UM. Lenze mala zacala absolutne odmietat papanie aj pitie, uz len v spanku jej sucjnem flasu s mlieckom a vypije ho, ale ani ta kasicka jej uz nechuti… Co robit? Pripadam si, ze ked jej stale vynukujem, tak jej to este zodporujem…

  • Janka Mich says:

   Najlepsie by bolo zvysit tvorbu vasho mliecka. Da sa to aj napriek tomu, ze nedojcite z prsnika. Pozrite si sekciu Ako dojcit, laktagoga a specialne domperidon. Ak mozete, vytlacte si zaciatok aj ukoncenie uzivania a skuste od obvodneho lekara vyziadat, aby vam ho na zaklade tychto materialov predpisal. V lekarni si ho mozte kupit aj bez perdpisu ako liek Motilium, inak na predpis Costi (je lacnejsi ako Motilium – mozno sa vam podari lekarnicku prehovorit aj bez predpisu). Domperidon zvykne zaberat dost rychlo, je vhodne tiez zvysit intezitu odstriekavania (aspon kazde tri hodiny), aby sa este viac podporila tvorba mlieka.

  • annag says:

   Dobrý deň,

   práve pre takéto situácie sa ako poradkyne tak všemocne snažíme mamičkám pomáhať pri dojčení tak, aby mohli svoje detičky dlhodobo dojčiť. Pretože v istom období takmer každého dieťatka sa stáva, že bábätko odmieta piť i jesť. Dojčené deti však väčšinou prsník neodmietajú a toto obdobie preklenú bez toho, aby ich to nejako negatívne ovplyvnilo. Nedojčené bábätká sú ohrozené viac a je veľmi ťažko radiť, pretože zázračná rada snáď ani neexistuje. Dúfajme, že ak raz budete mať druhé bábätko, budete mať i profesionálnu pomoc a podarí sa Vám dlhodobo dojčiť, dnes sa ešte mamičky takej pomoci často nedočkajú …

   Veľmi dobre ste postrehli – nútiť nemá zmysel, bábätko sa musí samé rozhodnúť, či bude papať , inak si vypestuje úplnú averziu k jedlu. Je ešte taká maličká, že ak v tejto chvíli odmieta príkrmy, môže byť čisto na mlieku . Problém bude, ak ho bude odmietať . Ak si ho vezme, hoci len v spánku, je to veľmi fajn a treba to využívať . Samozrejme, jednotlivé dávky môžu byť i veľmi malé, je možné, že radšej si vypije menšie množstvo no častejšie. Vôbec to nevadí. Materské mlieko má výhodu i v tom, že sa prispôsobuje rastúcemu organizmu a aj menší celkový objem bábätku prinesie potrebné živiny.

   Umelé mlieko obsahuje ťažko stráviteľnú kravskú bielkovinu, v období hnačiek ho bábätká môžu tráviť ešte horšie. Zvýšenie produkcie materského mliečka by bolo aj preto veľmi fajn – Jankou spomínaný domperidon veľmi pomôže, samozrejme za podmienky, že prsníky budú zároveň i často vyprázdňované odsávaním- teda aspoň každé 2-3 hodiny vždy obidva a čo najviac, aj v noci. Už o 1-3 dni by ste mali cítiť výraznú zmenu. Materské mliečko dokáže rýchlo obnoviť poškodenú črevnú flóru a tým i podporiť chuť do jedla.

   K mäsu – Odporúčania európskej komisie pre výživu dojčiat aj spoločnosti ESPGHAN sa zhodujú v tom, že bábätko by malo začať mäso papať v rámci prvých príkrmov, najmä kvôli tomu, že z mäsa sa dá lepšie využiť železo než z rastlinnej stravy. Deti, ktoré majú dobrý prísun mäsa majú menšie riziko vzniku anémie.

   • jumama says:

    Dakujem vam za nazory. Este by som chcela povedat, ze ja si naozaj kazde tri hodiny odsavam, dokonca aj v noci. Bolo obdobie, ked som si cez den odsavala kazde dve hodiny. Vtedy som mala mliecka viac tak o 30 milickov. Teraz odsavam po dvoch hodinach ak mi vyjde cas, predsa len mala je uz vnimava a uz sa jeduje a vydrapuje mi ruckami odsavacku, ak si odsavam pri nej. Odsavam vzdy tak dlho pokial mliecko aspon kvapka, dva razy na striedacku z oboch stran, tak 15, 20 min dokopy, no nijako to moj objem mliecka nezvysilo. A to tak existujeme uz 4 mesiace. Ja som dala vela na rady z tejto stranky, dokonca som sa snazila na zaciatku prejst z umelaca na moje mliecko pouzivanim suplementora, ale ani to nepomohlo. Niekedy si myslim, ze mliecko nemam, lebo som mala vyvolavany porod, pretoze som uz dlho prenasala a hormony sa nikdy nenastartovali ako sa mali… ale to uz vlastne do tejto sekcie nepatri 🙂

    • annag says:

     dobrý deň, tak to je super , v takomto prípade by domperidon mal fakt veľmi účinne zabrať . Mám vynikajúce skúsenosti s mamičkami, čo len odsávajú . Keďže odsávanie samé osebe je veľmi náročné a bábätko nedojčené je náročnejšie na pozornosť, domperidon skvele pomôže dlhodobo udržať výbornú tvorbu mliečka .

     Je ozaj pravda, že na rozvoj laktácie majú dlhodobo nesmierny vplyv najmä prvé hodiny a dni po pôrode. Vyvolávaný pôrod je významný zásah, o to viac, ak je pôrod ozaj veľmi rýchly a ak sa mamičke následne ani neumožní bábätko priložiť tesne po pôrode . Prepasú sa tak tie najdôležitejšie chvíle ….

 14. maca says:

  ahojte

  mam dcerku 6.5 mesacnu a zacali sme s prikrmami…. vedie si celkom dobre.. chcem sa opytat ako je to s tekutinami? citala som ze staci mliecko ale tu niektore pisu ze davaju polievocky.. tak mozem uz davat aj ja?
  dakujem za odpoved =)

 15. renata says:

  Ahoj Annag, niekolko krat som s tebou riesila kojenie na MK – zo zaciatku to bol boj, z porodnice sme isli z nutrilonom, ale krasne sa mliecko rozbehlo. Andrejko uz bude mat bud. tyzden 9mes. a je z neho riadny cvalik. Stale kojim – velmi sa z toho tesim, je to uzasna vec. Je mi luto mamiciek, ktore nekoja – nemozu, aleob nechcu,je to vsak ich rozhodnutie. K mojej otazke. Mozno sa bude zdat moj problem niekomu zvlastny.Andrejko je cvalik – gulicka, vaha cca 10 kg. Prikrmy som zacala davat od 6,5 mes. na obed polievocky – zeleninkove cca 100-120l. , od 7,5 mes. na olovrant varene ovocie – jedno jablcko, hrusko,… od 8,5 cca o 18-19h. kasu – vacsinou z prosa alebo ryze – 100 ml. V polievocke vzdy varim aj trochu morskej riasy. Andrejko vsetko spapa. Ked vidi lyzicku uz chce papat, alebo ked vidi nas, ako nieco jeme. Ale davam mu len jeho jedno, v tomto som dost zasadova. Kojim Andrejka na poziadanie, kazde 2 hod., po prikrme si vypyta mliecko, kojim vzdy z dvoch prsnikov, a v noci kojim tiez kazde 2 hodiny. Andrejko od miminka krasne pribera. Len si niesom ista, ci toho nanho nie je vela, ci by som mu nemala davat mensie porcie prikrmu. Ked vzdy vypije este aj oba prsniky. Viditelne problem so svojim buclatym telickom nema, mrstny je, krasne sa plazi – stvornozkovat mu moc nejde, smyka sa mu na podlahe. Je krasne, usmievave a spokojne babatko. Ja viem, ze az zacne chodit, tak to vybeha, len chcem vediet, ci nezatazujem jeho traviaci system. Cca pre 2 mes. mu dr. robil krvne testy a zistil, ze mam malo zeleza, dostali sme aj kvapky, ale kvoli fistule v konecniku sme ich nebrali. Teraz sa snazim davat potraviny, ktore obsahuju viacej zeleza a myslim, ze to pomaha. Z kasiciek ma uz aj peknu stolicu.

  Dufam, ze som to napisala zrozumitelne. Vopred dakujem za odpoved.
  Keby si chcela vidiet fotku nasho Andrejka – na MK ju najdes pod nikom krakulka.

  • annag says:

   Ahoj Renátka,

   maličký je krásny chlapček, zdravý a dobre prospieva. Dr. Newman – svetoznámy pediater a odborník na dojčenie nám prízvukuje – bábätko môže papať koľko mu chutí, stačí príkrmy podávať k dojčeniu. Nie je dôvod ho obmedzovať, ak mu papať chutí . Každé dieťa je iné, má iné potreby. Deti nemajú držať diéty či hladovky, my môžeme jedine vplývať na skladbu ich jedálnička. Keďže mu dávaš zdravú výživu, umožňuješ mu hýbať sa, vydávať energiu, je všetko v poriadku. Dojčenie po príkrme je výborné. Práve to, že ho nadojčíš mu pomáha relatívne ťažké jedlo oproti mliečku dobre stráviť. Pretože enzýmy v mliečku mu trávenie uľahčujú. Materské mlieko samé osebe obsahuje 87% vody a je veľmi ľahko stráviteľné, organizmus nezaťažuje. Iné tekutiny tým pádom ani nepotrebuje. Super, len tak ďalej, nech Ti Andrejko prináša veľa veľa radosti 🙂

   • renata says:

    Dakujem Annag za odpoved. Budem teda pokracovat v tom co robim a asi az ked sa postavi a bude chodit nebude uz taka mala gulicka. 😉 Este sa chcem spytat, masko mu nedavam, teda dala som az 1x hovadzie. Stretla som sa s nazorom, ze ak su deti kojene – co Andrejko je a celkom dost, nemusia uz papat masko. Vsetky vitaminy ktore maso obsahuje dostanu v mat. mlieku. A co si o tom myslis ty?

    • annag says:

     ahoj Renátka,

     dieťa, ktoré rýchlo rastie , potrebuje prijímať veľa železa. Železo z mäsa dokáže bábo lepšie vstrebávať než železo z rastlín, tam je dôležité zabezpečiť vhodné kombinácie potravín, aby sa dobre vstrebávalo. A to sa pri malom bábätku nie vždy dá.

     Dieťa sa rodí s istou zásobou železa -akou, záleží od termínu pôrodu – či bolo donosené, ale napr. i od toho, kedy bola pupočná šnúra prestrihnutá. V materskom mliečku je tiež železo, ktoré sa v porovnaní s inými potravinami veľmi dobre vstrebáva. No po cca 6 mesiacoch (niekdy i skôr) už zásoby železa v organizme, ktoré tam boli pri narodení, ubudnú a bábo potrebuje prijímať železo i z iných jedál. Keďže z mäsa to je v tomto veku najjednoduchšie, malo by bábo začať jesť mäso už medzi prvými príkrmami, aby sa rozvoju anémie predišlo. (to sa stalo i maličkému ) čiže mäso by mu malo výrazne pomôcť . 🙂

     • renata says:

      Dakujem za odpoved. 🙂 Nasla som si na nete obsah zeleza v potravinach a myslim, ze “mozem kludne spat”. 😉 Andrejkovi varim polievocky aj kase s morskou riasou a na veceru davame skoro kazdy den kasu z proso, miesam ju s ryzou. Masko som zacala tiez davat, ale tak max. 1x za 1-2 tyzdne. Tak dufam, ze to bude ok. Dr. nezistil Andrejkovi anemiu. Andrejko ma selest na srdiecku a dr. hovoril, ze sa tak niekedy prejavuje aj nedostatok zeleza, a ma po mne velmi svetlu pokozku. Robil mu nakoniec rozbor krvi a zistil, ze zeleza ma menej, ale hodnoty nie su hranicne. Uz teraz – cca za mesiac, co papa kase je vidiet pokrok. Farba sa mu zlepsila, aj dr. si to vsimol.
      Dakujem Annag este raz.

      • annag says:

       Ahoj Renátka, tak to je potom výborné . Samé dobroty mu vyváraš, super 🙂

       Pri vegetariánskej strave dieťatka je fajn poradiť sa i priamo s nejakým odborníkom v tejto oblasti, dietologom . Pretože nejde len o obsah nehemického železa, ale i o možnosť jeho dobrého vstrebania, čiže napr. i paralelný prísun vitamínu C atď.

      • renata says:

       Vit. C mu davam v kvapkach – Cebion. Lebo MM nosi casto domov vselijake virusy – chripku, prechladnutia atd. 😉
       Zelam ti vsetko dobre. Tvoje stranky odporucam aj svojim znamym a kamaratkam. Ja som sa k nej tiez dostala rovnakym sposobom. Je super, ze si tu pre vsetkych, co dama problematika zaujima. Moooc dakujem. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

 16. Martina says:

  Ahoj Annag, rada by som ta poprosila o radu. Dcerka dovsila 6. mesiacov, tak zaciname s prikrmami, zatial papa este len mrkvicku. Problem vsak je, ze sa asi pred tyzdnom vysypala na brusku. Boli sme s nou aj pri doktorke, povedala, ze je to bud reakcia na kozmetiku (pouzivali sme po okupani detsky olivovy olej, ale uz sme ho vysadili) alebo som pojedla nieco ja. Neprisla som vsak na nic, davam si na stravu pozor, nejedla som nic nove, z coho by mohla mat taku reakciu. Teraz vsak neviem, ci mam s prikrmami pokracovat alebo nacas prestat, kym alergia ustupi, aby sme vedeli ak by mala reakciu na prikrm. Takto nebudem vediet, ci je to este stara alergia alebo uz nova reakcia na prikrm… Dakujem za odpoved 🙂

  • annag says:

   ahoj Martinka, tiež by som radšej pár dní počkala 🙂 ale ak by to neprešlo za pár dní, poraď sa s pediatričkou, bolo by zbytočné dlho oddiaľovať príkrmy , prajem veľa zdravia

 17. Katka says:

  Ahoj Anag,
  chcela by som sa spytat. Mam doma 3,5 mesacne dievcatko ktore vazi skoro 6300g (pri narodeni mala 3800g). Je plne dojcena. Od prveho mesiaca spavala v noci 5-6 hodin. Posledny tyzden sa budi kazde dve hodiny uplne prehladnuta. Je mozne ze pri jej vahe jej len mliecko nestaci? Viem ze pre plne dojcene deti sa odporuca zavadzat prikrmy az okolo 6 mesiaca. Bude jej dovtedy stacit len moje mliecko alebo mam zacat s prikrmom. Ak ano tak ta prosim porad kedy a co jej mozem davat. Dakujem velmi pekne za odpoved.

  • annag says:

   Ahoj Katka, detičky často priberajú skokom, po období pre mamičky relatívneho pokoja väčšinou prichádza obdobie, kedy sa deti častejšie na papanie hlásia. To, že papá každé dve hodiny alebo i častejšie, ešte neznamená, že jej mliečko nestačí. Stačí, do 6 mesiacov bábätku materské mliečko dokáže plne pokrývať jeho rastové potreby. No podmienka je, že musí mať jeho dobrý prísun – že ho musí veľa piť. Ty jej to umožňuješ, nesnažíš sa intervaly predlžovať. Uvažovať o prikrmovaní je zbytočné , stačí dojčiť na požiadanie ako doteraz . Držím palce 🙂

   • Katka says:

    Ahoj Anag,
    dakujem za rychlu odpoved, ktora ma potesila. Hlavne ked z kazdej strany pocuvam ze my v ich veku sme uz jedli kasicky a pili caje a rozne stavy. Este ma trapi jeden problem. Dcerka je cely den v poriadku pekne spi, papa, hra sa. Vecer zaspi medzi 18:30 – 19:30, potom papame okolo 23:00, dalsi krat medzi 2-3 rano. Vacsinou sa naje a hned zaspi. Problem je ten ze skoro stale sa budi okolo 4 rano s placom, napina brusko a kruti sa. Ked ju zoberiem na ruky vacsinou sa upokoji ak nie tak este natrieme brusko kremom “Pupik” a necham ju pokopkat bez plienok (este stale balim na siroko). Niekedy to prejde po par minutach niekedy ju mam na rukach aj hodinu. So stolicou problem nema a aj poprdka si bez problemov. Uz som vyskusala pit vsetky mozne caje, vylucila som zo stravy mlieko, syry, chlieb….ale nic nezabralo. Nevies mi poradit co s tym? Dakujem za odpoved.

    • annag says:

     Ahoj Katka, je možné, že nadránom pije z príliš plného prsníka, ktorý nedokáže dobre vyprázdniť alebo sa pri dojčeneí z neho nahlce veľa vzduchu a to sa následne môže prejaviť i kolikou,. Nemá to s Tvojou stravou nič spoločné. Kedže pri kolike veľmi dobre pomáha dojčenie, lebo vďaka nemu sa v brušku všetko pohne a plyny, stolica ľahko odchádzajú vonku, môžeš skúsiť (ak bude malá ochotná) priložiť ju, hoci sa bude i trošku na prsníku krútiť (ak to samozrejme vydržíš 🙂 Tak by sa mohla i skôr upokojiť. Možno sa bude v tom čase ochotná dojčiť krátko, ale často – umožni jej to,len ponúkaj ten istý prsník, aby ho dobre vyprázdnila.

     Už len na okraj, moje dievčatá mali problémy s kĺbmi : balenie naširoko pri 3.5 mesačnom bábätku nemá zmysel, ak má dyspláziu, mala by sa liečiť (široké balenie nie je liečba). A ak ich má v poriadku, tak je to úplne zbytočné. Možno by to stálo za konzultáciu s iným ortopédom …. tu je vestník 52-53/2008 Ministerstva zdravoitnícztva, ako by mali ortopédi postupovať:

     http://www2.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/976ec0027178d08ac1256b15004f187c/a3c514a42c5be5e0c12576cb004c270b?OpenDocument

     • Katka says:

      Ahoj Anag

      dakujem za rady. Vyskusali sme a zda sa ze pomohlo. ;o) Dcerka sa sice budi medzi 3-4 rano ale uz z dovodou ze je hladna a chce sa trochu pomojkat a pohrat… vacsinou do hodinky spokojne zaspinka. Este raz dakujem velmi pekne. Tesim sa na nove clanky ako aj otazky ostatnych mamiciek.
      PS: po dalsej kontrole u lekara uz balit na siroko nemusime. Mala je cela rada ze si moze kopkat a vrtiet.

 18. Mária says:

  Ahoj Annag, prosím poraď, moja dcéra má 7 a pol mesiaca, pred mesiacom a pol som začala s príkrmami, ale je to veľká bieda, vyskúšala som rôzne zeleniny , zemiaky, a kuracie mäso, všetko rozmixované, avšak vždy mi malá zje max jednu až dve lyžičky, a dnes ani jednu lyžičku, ona sa pritom tvári akoby to chcela vyvrátiť resp. niekedy to vyzerá akoby sa dusila, a o to mám väčší strach aby sa to nestalo, ona akoby nevedela čo s tým jedlom v pusinke robiť, inak ju len kojím, tak neviem či jej mám dať pauzu alebo to takto skúšať dalej…

  • annag says:

   Ahoj Majka, tak, ako každé bábo začne chodiť v inom mesiaci a predsa v “norme”, tak i papať môže začať v inom mesiaci a predsa to bude v “norme”. Optimálny čas na zavádzanie príkrmov je čas, kedy samotné bábätko je ochotné skúšať i niečo iné než mliečko. Platí zásada, ponúkať, nenútiť. Skús prenechať iniciatívu i na malú, nech si po maličkých kúskoch vkladá jedlo do pusy prštekami. 1-2 lyžičky v jej veku sú normálne. Pokiaľ má bábätko zabezpečený dobrý prísun mliečka, tak mu treba dať čas – jej chvíľa ešte len príde, možno o mesiac či dva, ale príde. Držím palce , hlavne jej neobmedzuj dojčenie, aby mala zabezpečený dobrý prísun živín. 🙂

   • Mária says:

    Ďakujem za radu, tak mi neostáva asi nič iné len byť trpezlivá, dnes sa s jedlom doslova hrala čakala som že si oblíže aspoň prstíky, avšak sa tak nestalo takže opäť nič ani jedna lyžička:))kojím ju dosť často cca 2 hodiny niekedy aj skôr a noci sú teraz hrozné, niekedy aj každú hodinu ale postupujem podľa Tvojich rád v článkoch mám ju v posteli a dávam jej prsník na požiadanie, snáď to obdobie už nebude dlho trvať aj ked je to už skoro 2 mesiace…., ešte raz ďakujem.

 19. Janka says:

  Ahojte, mozem sa opytat? Syncek ma ukonceny 8.mesiac, je kojeny, okrem ovocnych vyziviek, zeleninovej polievky a kasicky Nutrilon a sem tam mu dame aj chlebik..nic ine neje. Tu kasicku papal len par krat aj to len zopar lyziciek. Chcem sa opytat, co mu mozem od 8.mesiaca pridat do stravy? Svokra mi navrhla rajcinovu polievku, alebo spenat…uz sa nevie dockat kedy bude maly papat to co my…neviem ako jej mam vysvetlit, ze ma na to este cas.
  Annag prosim porad co zaradit do jedalnicka, aby stale nepapal to iste…takto nam to totiz poradila lekarka. Dakujem.

  • annag says:

   Ahoj Janka, malý má jedálniček primeraný k veku, 3 príkrmy 8-9 mesačnému dieťaťu väčšinou bohato stačia. Chlebík či kašu papať samozrejme môže. Môžeš mu zaradiť ešte nejaké ovocie či zeleninu v kúskoch – trebárs do ručičky banán, mäkkú hrušku, varenú mrkvu, zemiak … aby bola konzistencia jedla hrubšia a aby mohol na ďasienkach žuvať. Neviem, či papá mäso – ak nie, tak ho určite potrebuje. Takže napr. mäso so zemiakmi, ryžou, cestovinou atď. by už mohol papať (na obed či na večeru). Môže papať prakticky všetky druhy ovocia či zeleniny, špenát a ani paradajková polievka nie sú vylúčené. No paradajky sú alergén, takže ich treba zavádzať v malom množstve a pozorovať reakciu. Dnes významné európske inštitúcie (na ktoré sú odvolávky v článkoch) neodporúčajú oddiaľovať zavádzanie rizikových potravín na neskoršie obdobie. Stačí ich zavádzať v malom množstve a s odstupom pár dní, aby si videla reakciu. Keďže je dojčený, riziko nežiaducich reakcií na akékoľvek jedlo sa výrazne znižuje. Je jeseň, na trhu je veľmi pestrý výber ovocia či zeleniny, čo by bolo fajn využiť.

   • Anonym says:

    Dakujem velmi pekne za odpoved. A mozem pouzivat pri priprave stravy olej, alebo maslo? Masko papa ale zatial len kuracie, uvarene v tej zeleninovej polievke..ale vela toho nezje, skor si to nahromadi v pusinke a potom mi to vrati spat..A ovocie som mu zatial len rozmackala vidlickou, alebo papal vyzivu. Dakujem za rady. Jana

    • annag says:

     Áno, môžeš používať i olej – ideálne je olivový, môžeš i maslo. Mäso môžeš skúšať rôzne druhy, ak mu vadia vlákna, tak pomôže, ak ho rozmixuješ na jemno a pridáš k zvyšnému príkrmu. Deti potrebujú žuvať, preto je lepšie, ak jedia príkrm len popučený, je to lepšie než hladká výživa, ktorú rovno prehĺtajú. 🙂

 20. Julia says:

  Ahoj Annag, rada by som sa Ta poprosila o dalšiu cennu radu…. moja skoro už 11mesačna dcerka doteraz celklom pekne papkala.. ale teraz asi už dva týždne mi hrozne zle papká obedy… či je to ryža, zemiaky zelenina všetko… ostatné veci ako olovranty a desiate papá pekne, len tie obedy su horor…. niekedy su to hodiny čo sa s nou trapim…. puštam jej rozpravky, či hračkami sa hrá.. vieš mi poradiť ako postupovať dalej, aby som nerobila ešte viac chýb než asi robim… s tym hranim pri jedle a tak…..
  Budem rada ak mi odpovieš čim skôr….. Dakujeeeem papa

  • Julia says:

   Neviem Annag, či tu ešte chodiš ale stále čakám že mi dáš nejakú radu… Dakujem pekne

  • annag says:

   ahoj Julia, prepáč za oneskorenie, prázdniny sa už končia, už budem mať viac času odpovedať, teraz sme mali celý režim obrátený ….

   11 mesačné dieťa je také tvrdohlavé, že ak si niečo vezme do hlavy, ťažko to zmeníš a už vonkoncom nie nátlakom. Dobré je, ak bábo spapá aspoň niečo. Ak papá ostatné príkrmy, tak sa nemusíš báť, že by jej niečo chýbalo. Deti (dojčené i nedojčené) mávajú obdobia, kedy i bez zjavnej príčiny nie sú ochotné papať vôbec nič. Ak je bábo dojčené, zvyčajne prsník neodmieta a má zabezpečený dostatok živín. To je veľká výhoda dojčenia staršieho dieťaťa.

   Môžeš skúsiť, či nie je príčina len v čase príkrmu. Možno by zeleninu zjedla úplne v pohode napr. na večeru, keď bude za stolom celá rodina… Ak zistíš, že to nie je v čase, ale len v chuti – že odmieta mäsovo-zeleninový príkrm, môže jej vadiť jeho zloženie alebo konzistencia. Možno to chce len nejakú zmenu vo forme príkrmu – niekedy stačí zvoliť iné kúsky jedla, niekedy pomôže, ak sa príkrm začne ochucovať – má už takmer rok, môžeš jej ho skúsiť ochutiť jemnými bylinkami, okolo roka už i trošku prisoliť … často deti začnú opäť pekne papať, keď už má príkrm výraznejšiu chuť. Je to preto, lebo dieťa už spoznalo napr. chlieb, pečivo, syr … ktoré sú solené.

   Odborníci neradi vidia, ak sa dieťa pri jedení rozptyľuje rozprávkami či hračkami. Ale na druhej strane, množstvo rodičov na to nedá dopustiť. Pre dieťa je zábava všetko vrátane obedovania a ak je pre neho zábava povedzme kŕmiť popri sebe i bábiky a funguje to, tak prečo nie 🙂 každopádne by som obed nenaťahovala na celé hodiny, radšej by som skúsila príkrm ponúknuť častejšie, ale v menších dávkach.

   Ber to s nadhľadom, obdobia dobrého papania sa často striedajú s obdobím zlého papania, i dieťa má právo občas nepapať alebo papať oveľa menej než zvyčajne alebo si vyberať jedlá, ktoré mu chutia a ktoré nie …

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: