Dlhodobé dojčenie a prirodzené odstavenie bábätka

Veľa mamičiek má v sebe zafixovanú métu dojčiť svoje bábätko 6 mesiacov, potom nech už sa odstaví kedy chce. Však po polroku už papá príkrmy a pije iné tekutiny. Skutočne bábätko dojčenie neskôr  nepotrebuje? Stáva sa dojčenie zlozvykom? Môžeme si v roku bábätka povedať, že bolo dojčené dlhodobo? Naozaj materské mlieko bábätku nič nedáva?  Musí byť odstavenie sprevádzané s plačom a stresom ?

6 mesiacov nie je koniec dojčenia, je to len prvý míľnik na ceste dlhodobým dojčením. Prikrmovaním nenahrádzame dojčenie, len k nemu pripájame nové jedlá či tekutiny. Mnohé mamičky sa pýtajú, aké umelé mlieko bábätku vybrať. Výrobcovia i lekári zdôrazňujú potrebu podávať dieťaťu do 3 rokov formulu, nie obyčajné kravské mlieko. Tak teda umelé mlieko potrebuje, ale dojčenie mu nič nedáva? Materské mlieko poskytuje bábätku neustále dôležité živiny, vitamíny, minerály… Mamičky starších detí určite spozorovali, že na odsatom mliečku sa po usadení  vytvorí hrubá vrstva tuku, oveľa hrubšia než sa usádza v prvých mesiacoch. Dokáže stále bábätko vynikajúco zasýtiť. Obsahuje látky, ktoré mu posilňujú imunitu a pomáhajú mu prekonávať  množstvo infekcií, ktoré počas detstva nachytá. Dojčené bábätko sa nikdy nemusí stretnúť s umelým mliekom ani so skrytým umelým mliekom v mliečnych kašiach.

No dojčenie dieťatku prináša oveľa viac. Vytvára pevnú väzbu medzi ním a mamičkou. Bábätko vie, že na prsníku dostane všetko čo potrebuje. Cíti, že je mamičkou prijímané, že ho neodmieta , že dostáva jej lásku a pozornosť. Dojčenie staršieho bábätka má neopísateľné čaro. Je liek na každú boliestku. Na boľavé kolienko, na udretú hlávku, na veľkú krivdu , čo sa mu prihodila. Pri dojčení bábätko s mamičkou komunikuje, vysiela jej signály, ktoré vycibreným vnímaním mamička rýchlo rozpozná. Je úžasný pocit, ak sa dojčenie končí smiechom a zábavou. A nemyslím si , že je hanba a zlé, ak bábo príde k mamičke a pohladká si prsíčka.

Našťastie, poznám veľa mamičiek, ktoré si dokonca až po polroku  začali dojčenie skutočne vychutnávať .  Najmä pri prvom bábätku je prvý polrok veľká neznáma, ktorú sprevádzajú obavy, strach a neistota. Postupne mamička získa pevnú pôdu pod nohami, cíti istotu. Pokiaľ mamička nájde dôveru v seba, v to, že dokáže svoje dieťa uživiť svojím vlastným mliečkom, dojčenie sa pre ňu stáva obrovskou satisfakciou.

Mnohé mamičky sa nevedia dočkať, kedy ich dieťatko bude konečne papať mrkvičku, piť čajíčky. Dojčiť sa bábätko prinútiť nedá, no dá sa prinútiť bábätko rôznymi fintami veľa papať a piť. Ak bábätko nechce piť, v zúfalstve skúšajú  čaje, fľaštičky, cumlíky, sladia vodu cukrom, medom… len aby konečne začalo veľa piť. Ak nechce papať, vymýšľajú rôzne výrazne ochutené kaše, výživy, len aby papalo “plné” dávky príkrmov. Príliš rýchle zavedenie príkrmov a iných tekutín je jedna z častých príčin predčasného odstavenia bábätka.

Do toho vstupuje negatívny tlak okolia – babky, svokry, susedy s údivom odsudzujú mamičku, ktorá si nevie dieťa vychovať a odstaviť ho v rozumnom čase (t.j. v polroku?).” Ak ho neodnaučíš teraz, bude to potom ešte horšie, už sa ho nezbavíš.”

Veľa mamičiek hovorí: “Mňa už to nebaví, nevládzem, lepšia spokojná mamička než vyšťavená kojením”. Skutočne za vyšťavenie môže dojčenie? “Som príšerne unavená z kojenia, z prebdených nocí, nevládzem k nemu vstávať, na spoločnú posteľ ho nenaučím. Som strašne chudá, bábätko ma vysáva, vyciciava. Chcem už športovať, chcem si dať pohár vína, chcem mať ďalšie dieťa”. Ale dojčenie nemôže za to, že sa bábätko fyziologicky v noci budí. Áno, dojčiaca mamička môže byť podvyživená, “vysatá”. No to nie je chyba dojčenia, je to výsledok fám, ktorým mamička uverila. Pretože mamička sa prakticky nemusí obmedzovať v strave, naopak, má jesť zdravo tak, aby jej mliečko obsahovalo všetky potrebné látky, vitamíny či minerály. Ani športovanie nie je prekážka dojčenia, ani drvivá väčšina iných aktivít. Pohár vínka takisto bábätko neohrozí , ba dokonca i príležitostná cigaretka je podstatne menšie zlo než predčasné odstavenie bábätka.

Všetko má svoj zmysel, aj to, že  žena, ktorá dojčí, nemá menštruáciu a nemôže otehotnieť. Je spravodlivé, ak prvorodené bábätko príde predčasne o mamičkin prsník len preto, aby prišiel na svet druhý súrodenec? Amenorea (absencia menštruácie) je znakom toho, že naše telo nie je na ďalšie tehotenstvo pripravené, že naše bábätko sa dojčiť  stále chce a potrebuje. Nie je lepšie riešenie než predčasné odstavenie dojčiť naďalej a dať tomu voľný priebeh? (Pozor, to, že mamička má menštruáciu automaticky určite neznamená, že má málo mliečka, vstupuje tam veľa iných faktorov)

Dieťa má právo byť dojčené a má právo byť dojčené až kým sa samé dobrovoľne neodstaví. Dobrovoľne sa bábätko odstaví najskôr v druhom roku života, niekedy sa uvádza až dva a pol roka. Právo dojčiť sa je základné právo dieťaťa uzákonené i v Medzinárodnom kódexe práv dieťaťa. Je na rovnakej úrovni ako právo nebyť týrané či právo nepracovať.

Preto platí pravidlo: prvé dva roky dojčiť na požiadanie, prsník ponúkať. Až potom prichádza obdobie, kedy môžeme v súlade so záujmami dieťatka postupne prejsť do fázy odstavovania : dojčiť na požiadanie – prsník neponúkať, ale ani neodmietať. Teda bábätku prsník dáme, keď si ho popýta – nebránime mu dojčiť sa. No zároveň mu prsník neponúkame. Bábätko si bude pýtať prsník čoraz menej, až sa jedného dňa odstaví samé. Možno to bude v 2.5 roku, možno v 4 rokoch. 2-4 roky sa udávajú ako obdobie, počas ktorého sa dieťatko spontánne odstaví. Občas sa nájdu i výnimky 🙂 – výnimky v našej kultúre – a dieťatko sa odstaví ešte neskôr. Ak by sme nakukli do prírody medzi cicavce, tak tie sa odstavia až v čase, keď mláďatám rastú trvalé stoličky. U človeka to potom vychádza až na cca 6 rokov.

Bábätko, ktoré sa nasilu odstavuje v čase, keď na to nie je pripravené, bude o prsník bojovať. A dokáže byť veľmi silný súper. Väčšinou aj vyhráva, mamička často celé mesiace neustále prehráva. Cez deň ho akosi “obalamúti”, no podvečer či v noci to nejde. Hororové dni, plné stresu a plaču sa aj tak končia dojčením. Trpí bábätko. Trpí mamička, lebo podvedome cíti , že robí niečo neprirodzené a nesprávne. Trpí manžel, trpí celá rodina. Má zmysel robiť si peklo zo života , keď môže byť nádherný a plný šťastia i rodinnej pohody? Koľkým mamičkám zostáva rana na duši?

Spomínam si na svoju vtedy 26 mesačnú dcérku: už dlhší čas sme sa o dojčení rozprávali, hovorili sme si, že mliečko sa už stráca. Spolu sme sa pri dojčení smiali, ona si pocuckávala. Posledný krát uprostred dojčenia sme si opäť hovorili, že prsíčko sa pokazilo, mliečka je málo. Zrazu sa prsníka pustila a nikdy viac si ho nevzala. Bez jedinej slzičky. Od toho dňa prespala v postieľke súvisle celú noc, možno prvých pár nocí len s krátkou prestávkou na vodičku. Odvtedy dobrovoľne a spokojne spáva vo svojej posteli . Jej braček v ničom nezaostával. Jeho odstavenie bolo minimálne pre mňa predčasné, lebo v 18. mesiacoch zareagoval na pomalší tok mliečka. V mojom brušku ho už čakala ďalšia sestrička. Takisto si však jeden večer ľahol do postieľky bez prsíčka a už sa nikdy na dojčenie neozval.

Neverte prosím, radám žien vo Vašom okolí, ktoré tvrdia, ako ťažko sa staršie dieťatko odstavuje. Žena, ktorá skutočne dlhodobo dojčila svoje dieťa až kým sa samé neodstavilo, by takú radu nedávala. Lebo vie, že to nie je pravda. 🙂

178 Responses to Dlhodobé dojčenie a prirodzené odstavenie bábätka

 1. Lucia says:

  Dobrý deň, chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu. Mám 2,5 ročného synčeka, ktorého stále dojčím. Pred 4 mesiacmi som prekonala potrat a teraz som tehotná opäť. Včera večer som mala trošku ružové špinenie, iba minimálne a len trochu na papieri a odvtedy nič aj dr. dnes na kontrole hovoril, že je všetko ok, že je to čisté. Len vravel, že to mohol byť hroziaci potrat. Tak sa chcem spýtať nemohlo to súvisieť s dojčením? Ak hej treba malinkého odstaviť? Ak áno, ako? Ja by som strašne nerada aby z toho mal dáku traumu alebo tak..
  Veľmi pekne ti ďakujem za odpoveď
  Lucia

  • O dojčení v tehotenstve má o. z. Mamila odborne zastrešujúce poradenstvo dojčiacim matkám tento leták https://sites.google.com/site/blogodojceni/mozem-dojcit-v-tehotenstve. Pri väčšine potratov sa na príčinu potratu nepríde a ak matka počas tehotenstva dojčila, je najjednoduchšie obviniť z potratu dojčenie. Obavy z dojčenia v tehotenstve sú najmä výsledkom týchto obáv. Vo vedeckej literatúre však neexistujú žiadne dôkazy či dáta, ktorými by lekári mohli odôvodniť odporúčanie odstaviť dieťa počas tehotenstva. Matky môžu lekára, ktorý odstavenie odporúča požiadať, aby jej ukázal štúdie, ktorými svoje tvrdenie podporuje. Všeobecne platí, že pokiaľ lekár tehotnej žene neodporučí zdržiavať sa sexuálneho života, nie je dôvod ukončovať dojčenie, stimulácia bradavky nespôsobuje také kontrakcie, ako orgazmus. Pre pokračovanie v dojčení v prípade rizikového tehotenstva existujú obavy, ktoré však nie sú založené na reálnych vedeckých dôkazoch, ale rovnako neexistujú ani jednoznačné dôkazy, že je pokračovanie v dojčení za takýchto okolností bezpečné.

 2. Vladka says:

  Ahojte dievcata, dlho som tu nebola, co je pre mna znakom, ze je vsetko ok. Maly mal 11.1.11 rok, stale dojceny na poziadanie, v noci kazde dve hodiny, v chorobe aj castejsie…je pravda, ze som v havarijnom stave, ale vydrzime snad. Menzes, ani svalovka a ani cokolvek ine mojmu drobcovi nevadi, on ten prsnik tam miluje, ze ho noedradi nic, zaspava len na nom, aj pocas spanku, ci denneho ci nocneho sa prebudi a musi pocuckat, neriesim kolkokrat za den pil, vsade kde to ne neho pride, tam to ma. Ja osobne si dam aj pohar dva cerveneho vina…..mam ho rada a aj tu cigaretku…..nie 10..ani 5, ja som sa tesila na prvu ako maly chlapec a ked som si presitala famy a myty o dojceni, tak zvitazilo kompromis- dojcenie a obcasna cigaretka……vela zien ma zrejme odsudi….ale radsej takto, ako bez kojenia a zakazovat zene dopriat si co ma rada je najlepsia cesta k odstaveniu. Zena ma pravo zit a dieta ma pravo sa dojcit. A jedno nevylucuje pri rozumnej kombinacii druhe.
  Tak vela zdaru 😀

 3. Henrieta says:

  Ahoj, ja ešte dojčím, som na začiatku, ak to beriem tak, že do 20 mesiaca ešte ďaleko (4. mesiac), ale zaujíma ma, ako sa vlastne končí dojčenie? Prestane sa dieťa tak často dojčiť, až sa mlieko samo prestane vytvárať, alebo aký je to proces? .. Vytvorené mlieko sa potom vstrebe? Dík za odpoveď 🙂

  • Viera Červená says:

   O prirodzenom odstavení hovoríme až po 2,5 roku života dieťaťa. A väčšina detí sa neodstavuje ešte ani po tomto termíne. Až neskôr nastupuje čas prirodzeného odstavovania, ktoré trvá niekoľko mesiacov, často viac než rok, počas ktorého matka vidí, ako jej dieťa postupne získava na sebavedomí a nezávislosti a ako postupne mnohé situácie, ktoré dovtedy vždy potrebovalo riešiť s pomocou matky na prsníku, začína zvládať samo. Postupne si trúfa riešiť viac a viac vecí samo, najskôr redukuje denné dojčenia a potom postupne aj nočné, prestáva potrebovať dojčenie pri nočných precitaniach a nakoniec aj pri zaspávaní. To, ako sa dieťa odstaví, je rôzne, niektoré deti seknú s dojčením zo dňa na deň, iné majú ešte nejakú dobu napr. dojčenie každý piatok a pod. 🙂 Každopádne pri prirodzenom odstavení sa tvorba mlieka prispôsobuje požiadavkám dieťaťa a postupne sa znižuje natoľko, že pri odstavení dieťaťa s ňou nebývajú žiadne problémy. Niektorým matkám sa dá kvapka mlieka vytlačiť ešte aj mnoho rokov po ukončení dojčenia, to je v poriadku. Mlieko v prsníkoch počas tejto doby nestojí, netreba sa báť zápalu či iných komplikácií.
   V našej spoločnosti nie je dlhodobé dojčenie bežné a normálne, bohužiaľ. Preto je skvelé, že dnes už mnoho poradkýň pri dojčení vedie podporné skupiny dojčiacich matiek, kde je možné vidieť dlhodobé dojčenie v praxi. Je dôležité mať predstavu ako dojčenie staršieho dieťaťa prebieha a ako prebieha odstavenie.

 4. mária says:

  moja 22 mes. dcéra sa asi odstavila – je to normálne v jej veku? dojčila som ju pred spaním na obed a večer, v noci a ráno na požiadanie, no včera začala prsníky odmietať. vraj už nechce mliečko – pritom jej nikto z okolia nič negatívne na dojčenie nehovorí, ja jej prsníky ponúkam. malá vyzerá v pohode, mňa to asi zobralo viac, ako ju. neviem teraz, ako jej nahradiť materské mliečko… môžeme prejsť na kravské? alebo ešte do 2 rokov piť umelé? tlačia sa jej stoličky, môže byť to odmietanie mliečka len dočasné?

  • Viera Červená says:

   Mária, môže to byť dočasné, najmä, ak budeš naďalej udržiavať tvorbu mlieka odstriekavaním (ideálne ju aj zvýšiť napr. bylinkami senovkou gréckou alebo benediktom lekárskym alebo domperidónom (Motilium)) a k tomu maximálne zvýšiš telesný kontakt s dieťatkom, ideálne čo najviac koža na kožu, nosiť sa, spať spolu, využiť precitanie dieťaťa na ponúknutie prsníka. 22 mesiacov dojčenia je pre dieťa nesmierne dôležitých, ak by si našla v sebe silu zabojovať o viac, malo by to ísť. Najlepšie by bolo osobne to ešte rozobrať s poradkyňou pri dojčení, aby ste mohli poriešiť všetko to, čo sa s dojčením dialo pred tým.

 5. Monika says:

  Ahoj annag
  Chcela by som sa spytat ci je mozne aby sa moj prave rocny syn uz sam odstavil? Este donedavna sme sa kojili rano a vecer…ale behom par tyzdnov sme to zredukovali na 1x a teraz uz 3 dni nekojim vobec..maly nevyzera ze by mu prsnik chybal, cez den ho nepyta /ale to nerobil ani predtym..len ked som mu ho sama ponukla tak sa chytil). Dnes som mu prsnik skusila ponuknut, ale len sa zarehlil, pohladkal ma po nom a nic. Som na zaciatku tehotenstva, takze mliecka mam menej a je mozne ze mu uz asi nechuti . A aj pred uplnym odstavenim este ked to bolo 1x denne, tak si len parkrat cucol a potom ma zacal hryzt a rychlo stratil o prsnik zaujem…ale po precitani clanku som trosku znepokojena, kedze podla neho je odstavenie sa samo od seba neprirodzene… dakujem za odpoved, Monika

 6. Anci says:

  Ahoj Katka! prosim ta, mohla by si napisat nieco o tom, ked sa babatko samo odstavi?? je to naozaj tak?je mozne, aby sa odstavilo samo? alebo ide len o prechodnu nechut, ktoru mamicka zle vyhodnoti a skonci s dojcenim skor ako by bolo treba??..
  Sama dojcim uz 11 mesiacov-vsetko bolo OK, este pred 2 tyzdnami mi mala nechcela doobeda papat nic iba mliecko, do vecera sice prikrm 3krat ale popri tom tiez vela mliecka.. teraz sme na tom bohuzial tak, ze zrazu nechce nic.. par lyziciek prikrmu, a mliecko iba pred spanim a v noci.. inokedy ju k pitiu mliecka neviem motivovat (o.i. zacala menej cikat-su aj 2-3 hod. intervaly, ked zostava sucha)..neviem, ci ide o kombinaciu rastu zubkov, aktualnej virozy (sice s miernym priebehom), resp. odozvu na minulotyzdnovy pobyt mimo domu (kt. evidentne neznasala najlepsie)..
  Viem, ze treba byt trpezlivou.. len sa zacinam zamyslat, ci neprislo nahodou obdobie, ked sa ide sama odstavit.. to by mi bolo teda luto:(
  dakujem

  • Janka Mich says:

   Prirodzene odstavovanie zacina najskor okolo 30mesiacoch. V 11 mesiacoch je to este neprirodzene. Je mozne, ze je to sposobene zmenou, co si spominala – choroba, zubky, stres mimo domu. Moze to byt aj zmena u teba – menzes, tvoj stres, tehotenstvo… Treba zintenzivnit fyzicky kontakt (nosenie, spolocna sprcha, spolocna postel…), mliecko casto a nenasilne ponukat a ak nahodou pouzivate cumlik alebo flasu napr. na caj , tak odstranit. Je zrejme, ze doslo pritom aj k poklesu tvorby mliecka – bolo by zrejme vhodne zvysit ho bylinkami (senovka, benedikt), pripadne rovno Domperidonom (lieky Costi, Motilium). Podrobnosti najdes v sekcii Ako dojcit. Kde a ako zohnat ti urcite poradi i poradkyna z tvojho okolia.

 7. Zuzana says:

  Dobry vecer,
  prosim o radu, kedze som sa tu o mojom probleme nedocitala alebo ho nenasla. Moj syn ma 23 mesiacov, stale ho kojim, spava pri mne (jeho postielka je prilozena k nasej), v noci sa niekedy budi 2x, 3x, niekedy vobec, iba nad ranom sa nacucka a vecer samozrejme zaspava na prsniku, inak si to neviem predstavit a ani sme to inak neskusali. Odstavit ho nechcem, chcela som to dosiahnut tak, ze sa odstavi sam, ked bude chciet a bolo by mi jedno, ci to bude v troch ci styroch rokoch. Dost ma rozculuje okolie, ktore by ho uz odstavilo, ze je velky chlapec atd. Ale nie to som chcela riesit, lebo s tym si poradit viem. Problem je v tom, ze sa mu kazia zubky, na jednotkach ma kazy, ktore sa zhorsuju. Zubarka mi povedala, ze je to tym zaspavanim na prsniku, ze to sladke mlieko posobi na sklovinu a je jedno, ze mu predtym zuby umyjeme.Musim podotknut, ze zuby mu cistime pravidelne, odkedy ma kazy, tak trikrat denne, sladkosti nedostava, nepije sladene caje ani dzusy, stravu ma vyvazenu a zdravu, kedze aj ja sa tak stravujem. Samozrejme u zubarky sme neporiesili nic, lebo v ordinacii bol neskutocny rev a nedal si ani pozriet do pusy, i ked som ho na to pripravovala. Som z toho nestastna, nechcem, aby sa mu dalej kazili zubky, ale ani ho nechcem odstavit. Stretli ste sa uz s podobnym problemom? Dakujem za vsetky rady od Vas.
  Zuzana

  • annag says:

   Dobrý deň Zuzanka, ak si prečítate odkaz vpravo na bočnom paneli – prezentácie zubára Dr.Palmera, ktorý dopodrobna vysvetľuje pozitívny vplyv na dojčenie a zúbky i vývoj čeľuste, tak sa tam zároveň dočítate, že dojčenie je v tom nevinne.

   Ak by som to v skratke zhrnula:
   – samotné materské mlieko významne neznižuje hladinu ph v pusinke
   – materské mlieko obsahuje látky, ktoré ničia baktériu spôsobujúcu zubný kaz – streptoccocus mutans (ktorým sa bábo infikuje od starších – dospelých slinami)
   – spôsob príjmu mlieka dojčením zabraňuje “kúpaniu sa zúbkov” v mliečku – bradavka , z kadiaľ mliečko pri pohybe sánky strieka do pusinky je veľmi hlboko v puse a pri každom zatvorení mliečko bábo reflexne prehĺta, lebo sa dostáva na koreň jazyka

   Mnohokrát sa materské mlieko dáva do rovnice cukor – laktóza. Ale ono obsahuje našťastie i rôzne iné látky. Teda nehovoríme, že materské mlieko chráni pred vznikom kazu či poškodením skloviny, ale o tom, že samotné materské mlieko neničí sklovinu a nespôsobuje zubný kaz.

   Cukor ako taký znižuje ph v pusinke a tým oslabuje sklovinu, baktériám sa v nich darí, zubný kaz je otázka času – ale tu nejde len o sladkosti, ale o každé jedlo, potravinu, ktorá sa na cukor rozkladá – a mnohokrát i veľmi zdravé jedlo – trebárs obilnina . Rovnako nie je dôležité až tak nárazové množstvo cukru, ale čas, počas ktorého sú zúbky v styku s cukrom – čiže je úplne jedno, ak dáme bábätku len “trošku” osladený čaj, riedenú šťavu alebo sirup od teploty alebo chrumky alebo ovocie …

   ďalším dôvodom môže byť napr. i to, či bábo nespí s otvorenými zúbkami, čo znižuje množstvo slín . Alebo prirastená uzdička pod hornou perou , reflux .

   Detská sklovina je náchylnejšia na poškodenie, niektoré deti ju majú i vrodene slabšiu – a ak je už poškodená a ak už bábo je infikované, tak jediný spôsob ako kazu predchádzať je nedať šancu vzniku povlaku a šíreniu kazu- a teda dôsledné čistenie i naďalej (mne osobne sa osvedčili i jedno štetinové kefky po normálnej kefke – čo bábo nedráždi a pekne sa dá plôška po plôške vyčistiť aj po okrajoch ďasienok) . Pred spaním už nedávajte okrem vody bábätku nič, už nech sa len dojčí – ale to zrejme tak robíte .

   Keď sa rozprávam s mamičkami a hľadáme príčinu, tak väčšinou vždy nájdeme pravdepodobnú hlavnú príčinu, prečo k poškodeniu zúbkov došlo – je to ozaj na dôkladnej anamnéze, zvaliť to na dojčenie je obrovské zjednodušenie, ktoré sa nezakladá na žiadnych relevantných dôkazoch.

   • Zuzana says:

    Mila Annag,
    dakujem velmi pekne za odpoved. Trochu sa mi ulavilo, lebo fakt ho nechcem odstavovat nasilu a narychlo. Je mozne, ze sa mu kazia aj preto, ze ma z nich odbite, co sa stalo v desiatich mesiacoch, ked ohryzoval uplne vsetko a pri chvile nepozornosti sa zahryzol do radiatora a problem je na svete. Zubky cistime teraz 3x denne, docitala som sa o liecbe ozonom, tak patram po zubaroch, co tym liecia. Dufam, ze Vam nebudem musiet pisat ohladom odstavenia mojho syna a odstavi sa sam, ako si to zelam. :o))
    Zelam Vam vela uspechov, je to velmi prospesna praca a krasna praca, ktoru robite. Skoda, ze som tuto stranku neobjavila skor, ked sa mi narodil syn, lebo prvy mesiac bol boj o spustenie laktacie, ale asi to mam za to vynahradene tym, ze ho kojim doteraz..:o))
    Pekny vecer

    • Viera Červená says:

     Zuzka, špeciálne v situácii, ak má dieťa odbité zo zúbka, je dlhodobé dojčenie dôležité, pretože materské mlieko pomáha “zapečatiť” ten zúbok, aby sa toľko nekazil. Je možné, že zúbky boli oslabené pri vývoji, často stačí mierna infekcia v tehotenstve v nevhodnom čase (a človek nemôže 9 mesiacov žiť v izolácii, aby neochorel) a zúbky sa potom takto môžu štiepiť. Dojčenie to nezhoršuje, naopak, výrazne zlepšuje.

     • Zuzana says:

      Dakujem velmi pekne za komentar. Pocas tehotenstva som nemala ziadne infekcie. Ale docitala som sa, neviem sice ci je to pravda, ze ked zena pocas tehotenstva uziva zelezo, ze to odvapnuje a tym sa to prejavi aj na vyvoji zubkov. Ale to by malo asi kazde dieta oslabene zubky, lebo skoro kazda tehotna uziva zelezo. Som rada, ze som nedala na zubarku, ale opat nechala zvitazit materinsky instinkt. Este by som mala jednu otazku, tiez neviem, ci je to pravda, ak matka je sladkosti, tak aj mlieko je ,,sladsie” a tym viac posobi na sklovinu alebo to vobec s tym nesuvisi?
      Dakujem a zelam pekny vecer.

      • Elenka says:

       Dobry den, Zuzka, zlozenie mliecka zavisi aj od stravy mamicky, takze ak mamicka je vela sladkeho, aj mliecko je sladsie.

  • Anonym says:

   Zuzana, pridávam sa k Annag vo všetkom, čo napísala, prezentácie dr. Palmera spracovala poradkyňa Mamily do prezentácie, ktorá bude už čoskoro zavesená na stránky o. z. Mamila, ktorú pre prípad potreby môžete dať prečítať aj Vašej zubárke.
   Rada by som k tomuto doplnila toľko, že práve v situácii, ktorú popisujete, je veľmi dôležité pokračovať v dojčení, práve preto, aby okrem iného chránilo stav zúbkov a zdravie ústnej dutiny.

   • Zuzana says:

    Dakujem velmi pekne za odpoved, budem sa tesit a sledovat stranku Mamila, ktora uverejni prezentaciu dr. Palmera.
    Pekny vecer

 8. Katka says:

  Prajem pekny den,
  velmi potrebujem radu resp. pomoc pri odstaveni. Moja 24 mesačná dcérka je ešte stále dojčená. Nevie zaspať bez toho, aby som jej dala prsník . V noci sa však pravidelne budí a zaspí až po opätovnom nadojčení. Už som jej to vysvetľovala, že maminka mliečko nemá, no žiaľ, nedokáže sa ho vzdať. Myslíte si, že je lepšie počkať pokiaľ sa odstaví sama, alebo ju trápiť a počúvať neskutočný plač pred uspávaním. Niekto vraví, že treba len vydržať a že ten plač bude čoraz menej. Ako ju mám naučiť zaspávať samú ?
  Ďakujem za pomoc

  • Elenka says:

   Dobry den, Katka, dojcenie poskytuje Vasej dcerke ovela viac, ako len potravu. Potrebuje sa nadojcit, aby zaspinkala, aby sa upokojila, aby sa utvrdila v tom, ze ju lubite. Rozhodne by som sa nesnazila ju nasilu oducat od dojcenia a ucit spinkat samu. Vas materinsky instinkt Vam radi spravne – pokracovat v dojceni na poziadanie. Nebojte sa, Vasa dcerka sa sama odstavi, ked na to bude pripravena. Nasilnym odstavovanim by ste sa vsetci len zbytocne trapili.

 9. darina says:

  Ahoj Anag,

  mam 16 mes. dcerku ktoru som doteraz dojcila. Kedze som bola velmi vycerpana, nevladala som sa postarat o starsieho synceka ( bola som slaba), taktiez kvoli tomu aj rodina na mna naliehala aby som s kojenim prestala.
  Casto sa my opakovali zenske mykozy , na nohe mam bradavicu…S tymto som bola u jednej lekarky a ta mi povedala aby som malu odstavila, pretoze moje mlieko pre nu je nezdrave. Co si o tom myslis?

  • annag says:

   Ahoj Darinka, dojčenie nie je choroba. Tak ako na tehotenstvo, aj na dojčenie je ženské telo vopred nastavené. Naše telo sa týmto obdobiam dokáže dokonale prispôsobiť, dokáže dokonca lepšie hospodáriť so živinami . A tak, že ženy , ktoré rodili a dlhodobo dojčili svoje deti, sú v ďalšom živote dokázateľne zdravšie a majú nižšie riziko vzniku niektorých ochorení – napr. rakoviny prsníka, vaječníkov či osteoporózy.

   Na zdravie dojčiacej mamičky však vplývajú rôzne mýty o dojčení . Tvoja otázka a postoj okolia nie je nezvyčajná. Slovenské mamičky sa nezmyselne obmedzujú v jedle, ich jedálniček niekedy dlhodobo tvorí dvojdňový chlieb, rasová polievka a vinea :-). Pritom strava mamičky negatívne ovplyvňuje bábätko len veľmi zriedkavo. Mamičky sa boja športovať, starať o svoje telo, často sa odmietajú liečiť ak sú choré. Opäť – lieky do mliečka prechádzajú v tak maličkých dávkach, že len málokedy nie sú s dojčením kompatibilné. Prakticky každé bežné akútne, ale i chronické ochorenie sa dá liečiť i popri dojčení. To platí i o mykózach – hormonálne zmeny, životospráva, stres …. môžu spôsobiť premnoženie kvasiniek, nízku obranyschopnosť voči infekciám.

   Je veľmi, veľmi smutné čítať, že lekár označil Tvoje mliečko pre maličkú za nezdravé. Práve naopak, ak je mamička chorá , tak bábätko prijímaním mliečka získava dôležité protilátky na vírusy a baktérie, ktoré mamička vytvára. Čiže by sme mohli povedať, že dojčením akoby bezpečne očkuje bábätko . Darinka, dojčenie nevyčerpáva, vyčerpáva starostlivosť o deti, domácnosť , no dojčenie ako také môže byť obrovskou pomocou a uľahčením života pre ženu. Ak sa pozerá mamička na dojčenie nie ako na príťaž, ale ako na relax, pri ktorom si aspoň na pár minút môže oddýchnuť, prečítať noviny, vypiť čaj … Ak si mala oslabený organizmus, tak možno stresom, nedostatočným prísunom pestrej stravy a vitamínov, resp. ochorením, ktoré sa však dá a má liečiť popri dojčení. Prajem Ti veľa zdravia a krásne materstvo 🙂

 10. Martina says:

  Mila Annag,
  chcela by som Ta poprosit o radu. Mam 9 mesacnu dcerku, ktora stale dojcim – poobede a vecer sa tak aj uspavame a v poslednej dobe vyzaduje casto (tak 4- 6x) aj nocne dojcenie (idu jej zubky). Problem vsak je, ze v priebehu dna inak o prsnik nema zaujem, ked ju prolozim, potiahne si tak 3-5x, potom ho pusti a ide sa hrat. Takto sa v podstate v priebehu dna poriadne nadojci len rano, poobede pred spankom a vecer pred spanim. Nie je to velmi malo? Nepridem takto postupne o mliecko, ked v priebehu dna papa len tak malo?
  Dakujem
  Martina

 11. henas says:

  Este pre doplnenie, mliecko si neodstriekavam, z poharika pije ked tak vodicku.

  A dakujem za zaujimave clanky, ktore tu publikujes 🙂

 12. henas says:

  Ahoj, po precitani clanku, ako aj reakcii nan by som ta chcela poziadat o radu ohladne uspavania dcerky. Teraz ma 16 mesiacov a dojcim ju na poziadanie. Vsimla som si, ze ked cez den nie je so mnou aj viac hodin, tak jej ani nepride, ze nema mliecko. Zato, ked sa vratim, hned sa na mna vrhne 🙂 Tiez sme skusali, ze ju uspaval niekto druhy, ak som musela cez den ist prec, bola som prekvapena, ale nebol s tym problem. No a tak mi napadlo, ci by to mohlo takto zafungovat aj pred vecernym spanim? Mame taky klasicky ritual, ze pred spanim sa nadojcime. Zatial sa nechystam s dojcenim skoncit, len uz by som aj ja rada zasla raz za cas niekam vecer, napr. do divadla. Myslis, ze by sa dalo zvladnut aj nocne uspavanie niekym druhym (u nas asi najskor babka)?

  • annag says:

   ahoj henas,

   presne takto by to pri staršom bábätku dojčenom ozaj na požiadanie malo vyzerať, super.

   Maličká má s Tebou vytvorenú silnú, bezpečnú väzbu – a o to viac je samostatnejšia keď si od nej preč a ona zostáva so “svojimi” ľuďmi, ktorých už dobre pozná a ktorým dôveruje. Takto môže fungovať i večer, hoci toto je trošku náročnejšia časť dňa pre bábätko. Deti večer mamičku (a dojčenie ) potrebujú, aby sa dokonale uvoľnili a mohli spokojne a súvisle zaspinkať. Nie nadarmo je večerné dojčenie zvyčajne posledné, ktorého sa bábätko počas odstavovania vzdá. No už teraz je v období, keď sa jej dá kadečo vysvetliť a o pár mesiacov to isto pochopí naplno a aj večer bez Teba zvládne ľahko. Zrejme by ho zvládla i teraz , ale asi by sa ešte trochu trápila .Možno by pomohlo, ak by si celý večerný rituál urobila s ňou ešte pred odchodom – napr. okúpala, dala do pyžamka , nadojčila …. a rozlúčila sa s ňou tak, aby vedela že odchádzaš a že prídeš neskôr . Nám sa to nezdá, ale deti nám rozumejú viac než si myslíme. Pre dieťa je dôležitá istota, nesmie byť sklamané a oklamané. Lepšie zvládne situáciu, keď Ťa vidí odchádzať, než by zvládla situáciu, keď sa v noci prebudí a Ty nie si doma, hoci si ju predtým uspávala.
   Držím palce, každá mama má predsa právo užiť si pár chvíľ povedzme v divadle 🙂

   • Vladka says:

    Ahoj henas…..nedavno som musela odist na pol dna prec a nechala som maleho so znamou, je na nu nauceny, tak pohoda, Strasne som sa ponahlala, aby som na cas spania bola doma, lebo zaspava s dojcenim. Po ceste mi kamaratko volala :PRAVE SOM TI USPALA SYNA……strasny sok som dostala a tak mi bolo luto, ze bezo mna zaspal, normalne som mu to v duchu vycitala, ze ako mi to mohol spravit :-DDDD , asi som vadna, hehe a tiez ked sa vratim so starsou s treningu albo odkialkolvek ze nebol so mnou.prve co urobi, nalepi sa mi na prsko :-D, ale kym som s nim neni, tak je uplne v pohode.
    Nuz, asi je to zdravy silny jedinec.

 13. Simona says:

  Mila Annag,

  velmi by som Ta chcela poprosit o radu. Mam 20 mes. syna, ktoreho stale dojcim – na obed a vecer sa tak uspavame a vyzaduje casto aj nocne dojcenie. A v tom je moj problem. V noci sa budi niekedy aj kazdu pol hodinu a pyta “mnam mnam”. Momentalne som v 3. mesiaci tehotenstva a tento nocny spanok-nespanok ma velmi vycerpava a cez den som velmi unavena, az sa o maleho ani starat nevladzem.
  Neviem, co s tym mam robit. V podstate mi dojcenie pomaha pri uspavani, nikto okrem mna ho neuspi, ale kvoli tomu nocnemu dojceniu by som s tym asi najradsej skoncila.

  Co by si mi poradila?

  Dakujem
  Simona

  • Janka Mich says:

   Je mozne, ze tehotenstvom sa vam znizila tvorba mliecka. Ak by to bol tento pripad, tak riesenim by bolo podporit tvorbu mlieka. Vid sekcia Ako dojcit, laktagoga.

  • Janka Mich says:

   Este otazka, kde momentalne spi vas syncek? Vo svojej postielke alebo pri vas? Ak spi vo svojej postielke, tak by stalo za uvazenie dat si ho do postele ku sebe – mozno je to vacsie nepohodlie, ale vacsinou deti spia pokojnejsie. Je mozne, ze momentalne citovejsie preziva vasu zmenu a snazi sa to v noci nahradit. Mnoho mamiciek voli tuto cestu aj s dvoma (ci viac detmi) naraz a uspesne dokonca tandemovo dojcia.

  • annag says:

   Ahoj Simonka,

   začiatky tehotenstva sa spájajú so zvýšenou únavou , ak malý v noci zle spáva, ozaj musíš byť extrémne unavená. Jeho nepokoj zrejme súvisí s hormonálnymi zmenami, ktoré sa v Tebe odohrávajú. Tehotenstvom skutočne výrazne klesá tvorba mliečka a poklesu sa prakticky nedá zabrániť , nepomôžu ani čajíky. Je zimné obdobie, v bytoch je suchý vzduch, izby sú často prekúrené, deti môžu byť viac smädné, môžu mať nepokojný spánok, čo tiež môže byť dôvod častého nočného budenia. Ak sa v noci prebudí, samozrejme ponúkni prsníky, ale skús mu ponúknuť i vodičku. Ak sa totiž cítiš zle, si unavená a navyše tehotná, mliečko sa mu už môže spúšťať pomaly a málo ho na jeden raz vypije.
   Dôvodov však môže byť veľmi veľa, nepokojný spánok ovplyvňuje jedlo, ktoré počas dňa je, tekutiny, ktoré pije, aktivity, denný spánok , môže ho v noci rušiť okolie či iné nepohodlie bez ohľadu na to, či je alebo nie je dojčený. Ako spomínala Janka, spanie v spoločnej posteli je ideálna voľba, ako si čo najviac oddýchnuť. No ak si nevieš pomôcť, pozrieme sa na to podrobnejšie a skúsime nájsť pravú príčinu. Napíš mi potom do kontaktného formulára.

 14. Miška says:

  Ahoj Annag,
  precitala som si Tvoj clanok o prirodzenom odstaveni. Ale skoda, ze az dnes. Chcela som ist touto cestou a dojcit do obdobia, kym sa syn odstavi sam. Ale pred druhym rokom (teraz ma 2 roky aj 3 tyzdne) sa zacal v noci casto budit a pytat si cicik. V podstate spal len s cicikom v puse. Ked som sa otocila, hned sa zobudil a putoval za cicikom. Tak som ho skusila pred par dnami v noci odstavit. (nechala som sa totiz presvadcit tvrdenim, ze sa jedna uz o zavislost) No a skoncilo to presne ako pises, po dlhom placi sladke zaspinkanie s cicikom v puse. Moja otazka znie, ci sa mozme vratit spat a na nocne odstavenie zabudnut a pockat az to pride prirodzene, ale je lepsie pokracovat v zacatom – kvoli doslednosti. Aj ked sa v podstate o doslednosti hovorit neda, lebo aj tak napokon ten cicik dostal. Dakujem za odpoved

  • annag says:

   veru Miška, o dôslednosti sa nedá hovoriť 😀 . Smelo pokračuj v dojčení, jeho čas ešte len príde , možno onedlho, možno o pár mesiacov, i keď práve takéto “skúšky” odstavenia čas predlžujú. Mamičky, ktoré túžia dlhodobo dojčiť, sú často smutné, že ich povedzme 2 ročné bábo nemá taký záujem o prsník – áno , lebo ak bábo nie je do niečoho tlačené, tak to začne robiť zvyčajne dobrovoľne o čosi skôr – skôr sa naučí chodiť na nočník , skôr začne “pekne” papať, “skôr” sa odstaví. 🙂

   • Miška says:

    Annag ďakujem pekne za odpoveď. Už som syna ďalej netrápila. Prvú noc skoro celú prespal na mojom bruchu s cicíkom v puse, keď som sa nad ránom otočila na brucho, vyliezol mi na chrbát a spinkal spokojne ďalej. Očividne dobiehal, čo mu bolo odopreté… No ja sa naozaj o synov nedostatok záujmu o prsník nemôžem stažovať, do toho nešťastného pokusu o nočné odstavenie bol dojčený na požiadanie. Ďakujem ešte raz a prajem všetko dobré. M

 15. mima says:

  ahoj. chcem sa poradit a najma poziadat o pomoc 🙂 Mam rocnu dcerku a stale kojim . . .co ma tesi. . . 🙂 ale zacali mi problemy s menstruaciou (strasne moc krvacam) a moj gynekolog mi odporucil hormonalnu liecbu . . .to znamena, malu odstavit. Nerada, ale viem, ze inak to asi ani nepojde. Lenze uz som skusila 5druhov mlieka a vsetko odmieta, davi sa 😦 Som uz zufala a neviem, ako dalej postupovat. Vopred dakujem za radu . . .. Mima.

 16. LuciaS says:

  ahoj Katka,
  moja dcerka bude mat o tyzden pat mesiacov a ja som vcera dostala menstruaciu aj ked ju plne dojcim. Nejako som s tym neni stotoznena kedze som si myslela, ze menstruaciu dostanem az po skonceni dojcenia. Nevies mi prosim poradit ci by som nemala navstivit lekara ci je vsetko ok alebo je to uplne normalne. Dakujem za odpoved. Lucia

 17. Zuzana says:

  Ahoj Annag, mám 14 mesačného syna, ktorého dojčím – cez deň kedykoľvek chce a samozrejme pred obedným spaním a taktiež večerným spaním. V noci (nadránom) ho kojím raz. Moja otázka – som tehotná, v počiatočnom štádiu. Doktor ma upozorňuje, že mám s dojčením prestať, pretože moje mlieko aj tak nemá potrebné živiny, nakoľko si ich berie plod a taktiež, že ma to bude výrazne oberať o energiu. Mne osobne dojčenie vyhovuje – hlavne kvôli pitnému režimu Tomáška a taktiež preto, že má nábeh na atopický ekzém. Ďalší problém je, že ak by som aj prestala postupne dojčiť, neviem akú náhradu by som mu ponúkla, lebo na umelé mlieko, aj na kravské prevarené, dosiaľ reagoval hnačkou na druhý deň po podaní. (raz išlo o krupicovú kašu s kravským mliekom, niekoľkokrát o instantné kaše s prídavkom umelého mlieka).
  Ak z nejakého dôvodu dôjde k odstaveniu Tomáška alebo sa odstaví sám, ako mám postupovať?
  Ďakujem za odpoveď.
  Zuzana

  • annag says:

   Ahoj Zuzka, tandemové dojčenie je už v modernom svete úplne bežné, podobne ako v je bežné v zaostalých častiach sveta, kde matky naraz dojčia aj viacero detí. 100% nie je pravda, že Tvoje mliečko nemá potrebné živiny, nie je to možné. Materské mlieko je fyziologická tekutina, ktorá podobne ako krv obsahuje množstvo látok v rozsahu “od – do”. Môže vďaka slabej výžive obsahovať niektoré látky na spodnej hranici, no úplne prázdna voda z neho nikdy nebude 🙂 Pokiaľ sa mamička normálne stravuje podľa zásad zdravej výživy, nemá ju tandemové dojčenie či dojčenie v tehotenstve prečo oberať o energiu a jej mliečko bude obsahovať všetky živiny, proste mlieko vždy zostane mliekom. Náš organizmus má geniálnu schopnosť produkovať také mlieko, ktoré bude dobré pre obidve deti. Bol by hriech pripraviť Tomáška o mliečko, ktoré mu nespôsobuje alergické rekcie, zdravotné problémy.

   Prosím, prečítaj si tento článok a komentáre k nemu, snáď Ťa upokojí. No je možné, že vplyvom hormónov tvorba mliečka poklesne a že sa malý sám i odstaví. Deti často zle reagujú na iné mlieko, no mliečne výrobky im vyhovujú. Ak je to tak i u malého, stačí, ak bude papať iba jogurty, syry, kyslé mlieko …, plne dokážu mlieko nahradiť.

   https://dojcenie.wordpress.com/2010/02/12/tandemove-kojenie/

   Prajem Ti veľa zdravíčka, i malému Tomáškovi, nech bábätko v šťastí a zdraví privedieš na tento svet

   • Zuzana says:

    Veľmi pekne ďakujem, Annag. Iba si potvrdila to, čo som považovala intuitívne za správne. Krásny deň

   • rimmel says:

    annag tiez sa snazime o babatko a stale dojcim, mlay ma 18mesiacov, myslis ze je dobre brat vit.doplnok ? normlane by som nebrala stravujem sa zdravo ale tak….ze ked stale kojim….? dakujem!

    • annag says:

     Ahoj rimmel, ak sa zdravo pestro stravuješ, tak vitamínové doplnky nepotrebuješ. Mamičky a deti sú výborná cieľová skupina farmaceutov, tak to naplno využívajú 🙂

     • rimmel says:

      aj ked dojcim momentalne napriklad kazdu hodinu? bojim sa hlavne o zelezo…ale dakujem za odpoved! bohvie co vobec otehotniem, nakolko takto casto kojim 😦 nuz uvidi sa, este raz dakujem 🙂

     • rimmel says:

      annag, len som ti chcela povedat, ze sa nam hned na prvysup zadarilo aj napriek kojeniu, no o mesiac som musela prestat kojit lebo sa ta bolest bradaviek nedala vydrzat ale maly si za den na kojenie ani nespomenul!!! 😀 takze spokojnost na kazdej strane 🙂

      • annag says:

       Rimmel, výborne – spokojnosť na obidvoch stranách, tak to má byť 🙂 . Bolesť bradaviek počas tehotenstva je pre mnohé mamičky veru neprekonateľná, každý organizmus reaguje inak. Držím palce, nech všetko dobre dopadne, bude väčšia zábava , keď Vás bude viac 🙂

 18. katka rimmel says:

  ahoj annag neviem ci si pamatas, rimmel z modrehokonika, v sept k nam pride pestunka 3krattyzdenn a ja sa obavam ako bude maly zaspavat bez mojho prsnika..prosim napis mi ze to bude vsetko ok?
  uz mi bolo aj poradene ze ho mam prestat uspavat cez obed k spanku ale to ja nechcem….jedine zeby to s petunkou nezvladal..dakujem za rady! maly bude mat rok a pol v sept ked zacnem skolu.

  • annag says:

   Ahoj Katka – rimmel, jasné že sa pamätám. Po mesiaci som sa konečne dostala na internet, a som zavalená mailami, tak sa ospravedlňujem zároveň všetkým mamičkám za oneskorené reakcie.

   Malý bude s pestúnkou zaspávať inak než s Tebou. Vôbec sa nevylučuje zaspávanie na prsníku s Tebou s uspávaním bez prsníka s pestúnkou. Pestúnka postupne nájde spôsob ako ho uspať , malý by mal rýchlo pochopiť, že bude musieť zaspinkať inak v čase, keď nie si doma. Všetko bude závisieť od vzťahu pestúnky s malým – ako rýchlo sa zblížia. Vôbec by som to v tejto chvíli neriešila. Naopak, ak by si ho teraz začala odúčať od zaspávania na prsníku, mohol by to zvládať ešte horšie. Mohol by zneistieť, báť sa o Teba, bojovať o zaspávanie na prsníku. Takto bude vedieť, že keď je s Tebou, môže si užívať všetky výhody dojčenia vrátane pocitu istoty. A o to ľahšie si vytvorí dôveru k pestúnke a statočne zvládne chvíle bez Teba. Držím palce

   • katka rimmel says:

    jee super sa extra rychlu odpoved! 🙂 aj som to tak citila, tak naozaj dakujem za radu, uplne to zo mna teraz akoby vsetko opadlo! plus maly teraz ako sme sa vratili z 3tyzdnovej dovolenky u nasich a u svokry vyhladava mna a cece este viac, nakolko bol nechavany s babkami osamote, co mu nevadilo ale ako som sa vratila uz ma nespustil z oci 😀 takze to som ozaj nechcela, oducat..jaj no super, este raz dakujem !!!!!! si super! 🙂

   • katka rimmel says:

    annag este jednu otazku by som mala. mame problem najst pestunku, no este mame mesiac casu ale ak sa nepostasti, myslis si, ze to bude malemu vadit ci ze to bude nejake neprospesne ak by mal dve? ze jedna by s nim bola jeden den v tyzdni na 5hodin a druha dva dni v tyzdni na 3 a 3 hodiny? uz som z toho zufala a chcem pre neho to najlepsie.

    • annag says:

     rimmel, ak si k nim vytvorí dobrý vzťah, nebude to problém. Deti majú bežne povedzme dve babky, dvoch dedkov a majú všetkých veľmi radi. Samozrejme, nedá sa to úplne porovnávať, no ak budú pestúnky dobré, tak to vadiť nebude.

 19. katka rimmel says:

  ahoj annag neviem ci si pamatas, rimmel z modrehokonika, v sept k nam pride pestunka 3krattyzdenn a ja sa obavam ako bude maly zaspavat bez mojho prsnika..prosim napis mi ze to bude vsetko ok?
  uz mi bolo aj radene ze ho mam prestat uspavat cez obed k spanku ale to ja nechcem….jedine zeby to s petunkou nezvladal..dakujem za rady!

 20. Lucie Vopravilova says:

  Ahoj Katko,
  Opět se ozývám se svým dotazem, na který jsem nenašla nikde odpověď… Chtěla bych svou dceru (skoro 9 měs.) kojit co nejdéle. Moje sestra kojila do 1,5 roku, odstavila dceru kvůli nočnímu kojení – malá se jí budila často i 8x za noc.
  Ráda bych, aby se mi nic podobného nestalo, snažím se proto jíst hodně (i když to na mě nejde vidět), spát jak to jde (spím s malou odpoledne přes den, v noci se budí teď asi 2x, ale vždy si ji vezmu k sobě a usnu s ní, takže mě pak budí jen lehce). I tak mám ale někdy pocit, že jsem unavená – přes den stihnu uvařit, jít s malou ven, pověsit prádlo, a jinak si spolu hrajeme, povídáme, kojíme – přes den mi často spí u prsíka, což mi nevadí, a na nic moc jiného čas nemám. Nechci si tu stěžovat, nemáme sice babičky nablízku, ale nám dvěma náš den celkem vyhovuje, i když jsem pak vycucnutá, nervózní (mám pocit, že se mi po porodu dost rozhodily hormony) No, jen by mě zajímalo, zda je ještě něco, co můžu teď dělat, abych pak případné náročné období zvládala. A jak se zachovat – muž je mi velkou podporou, ale celý den je v práci a v noci se taky musí vyspat….
  Díky za cenné rady, které tu stále znovu a znovu nacházím.
  Lucie

  • annag says:

   Ahoj Lucka, ak budeš takto postupovať i naďalej, nemyslím si, že by sa malá začala budiť veľmi často. Ak áno, tak to bude len prechodné obdobie – napr. ak ochorie či pôjdu zúbky … No ak bábätko nemusí o prsník a mamičku bojovať, dokáže zvyčajne spať spokojne a súvisle i viac hodín, lebo zaspáva s istotou, s pocitom bezpečia a presne s takým istým pocitom sa i prebúdza – do pocitu istoty a bezpečia.

   Každú ženu stereotyp materstva unavuje – neustále sa hrať a venovať bábätku či domácnosti je náročné fyzicky i psychicky. Potrebovala by si podľa mňa trošku relaxovať – možno by Ti stačila hodinka povedzme cvičenia, masáže atď. aspoň raz (pár krát) v týždni. Alebo aspoň cez víkend ju nechať na hodinku manželovi a využiť ju výlučne pre seba. Ak to nie je reálne, tak aspoň spoločné výlety , víkendy mimo domu. Proste malý , ale pravidelný únik z bežných dní . Ak to mamičke finančná situácia umožňuje, nevidím nič zlé ani zveriť staršie bábätko na krátky čas povedzme pestúnke, kamarátke…, ktorú dieťa pozná. Myslím, že každá z nás má na taký relax nárok. 🙂

   • Lucie Vopravilova says:

    Katko,
    moc děkuju za povzbuzení. Všechno co píšeš, je jasné a logické, jen kdyby si to člověk uvědomoval každý den 🙂
    Stereotypu se snažím uniknout, i když je to někdy za cenu zase jiných obětí. Ale každý si musí umět vybrat, já jsem si vybrala naši skvělou dceru a skvělého muže 🙂 Ostatní zas až tak podstatné není 🙂
    Ještě jednou ti moc děkuju a těším se na další čtení od tebe, ať už v podobě nového článku nebo odpovědí na dotazy od ostatních.
    Lucie

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: