Prerušenie dojčenia

Choroby  nás bohužiaľ ani počas dojčenia neobchádzajú. Je ochorenie mamičky či bábätka dôvod na odstavenie? Dá sa vrátiť späť k dojčeniu? Aký postup zvoliť?

Pri ochorení mamičky a rozhodovaní sa  čo s dojčením ďalej, musíme vziať do úvahy niekoľko faktorov. Ak ma mamička osloví o čosi skôr, snažíme sa spolu zistiť na ako dlho sa musí dojčenie prerušiť, či je prerušenie vôbec nutné, či sú vytvorené v nemocnici podmienky na dojčenie bábätka. Až príliš často sa stretávam s bezdôvodným prerušením, resp. i úplným ukončením dojčenia. Je to obrovská škoda, ktorú si mamička začne uvedomovať niekedy až s odstupom času. Stáva sa, že mamička v panike o zdravie bábätka napriek odporúčaniam lekárov pokračovať v liečbe i dojčení , dojčenie preruší, resp. lieky odmieta užívať.  Nečakané ochorenie mamičky skutočne nemusí znamenať koniec dojčenia. Pokiaľ si udržíme laktáciu a bábätko budeme dokrmovať alternatívne, návrat k dojčeniu bude jednoduchý.

Pri akútnom, krátkodobom ochorení zvyčajne nie je dôvod na obavy. Dojčenie sa v drvivej väčšine prípadov prerušiť nemusí , resp. sa preruší len na pár hodín. Pokiaľ vopred vieme, že nás liečba čaká , môžeme sa na túto situáciu vopred pripraviť:

 • V prvom rade  lekárom je veľmi dôležité prízvukovať ako nám na dojčení záleží. Mnoho odborných lekárov navrhne mamičke i bezdôvodne dojčenie ukončiť.  Lekár je povinný nás vypočuť a urobiť v danej chvíli maximum. Výhody dojčenia takmer vždy prevyšujú riziká spojené s liečbou mamičky.
 • Pokiaľ ide o operáciu, odporúčam vopred konzultáciu s anesteziológom, ktorý pri operácii môže zvoliť také anestetiká, ktoré sa rýchlo z tela odbúravajú. Aby sa nestalo, že sa až na sále dozvie o tom, že pacientka dojčí. Pri väčšine bežných akútnych operácií ako je operácia žlčníka, slepého čreva, obličkového kameňa  atď.  sa dajú zvoliť anestetiká, po ktorých je možné dojčiť už po cca 4 hodinách. Pri lokálnych malých zákrokoch ako je napr. ošetrenie zuba, odstránenie znamienka atď. sa dojčenie nemusí prerušiť vôbec.
 • Po operácii  nastupuje liečba. O liekoch a ich účinkoch píšem v článku Lieky a dojčenie. Skupina úplne kotraindikovaných liekov je veľmi úzka. Ústretový lekár dokáže spolu s napr. farmakológom nájsť vhodnú kombináciu liečiv, pri ktorých dojčenie nie je nutné prerušiť. Niekedy je potrebné osloviť viacerých lekárov. Veľmi často sa nakoniec z 3 týždňov prerušenia stanú 3 dni. Nedajte sa, prosím, odbiť vyjadrením jedného lekára. O podpore dojčenia nestačí písať, treba ju v praxi realizovať. Nechcem, aby to vyznelo ako útok na lekárov. No dojčenie sa pri štúdiu medicíny spomína len okrajovo, navyše chorých dojčiacich mamičiek nie je veľa. Z toho vyplýva i neinformovanosť lekárov o problematike lieky vs. dojčenie.
 • Je dôležité si uvedomiť, že ak chceme neskôr v dojčení pokračovať, musíme si laktáciu udržať. Nedá sa povedať: “Je mi zle, kašlem na odsávanie či kojenie”.  Laktácia sa môže veľmi rýchlo utlmiť. Niekedy stačí pár hodín – jeden deň prsníky nevyprázdniť a mliečka sa začne tvoriť oveľa menej. Keďže dojčenie je ideálne  pre mamičku i bábätko, má prednosť. Ak však pár hodín kvôli účinným látkam v plazme a mliečku dojčiť nesmieme, musíme mliečko pravidelne odsávať. Tu stojí za úvahu vopred si zabezpečiť kvalitnú, najlepšie elektrickú odsávačku.  V niektorých nemocniciach sú úžasné sestričky, ktoré mamičke pomôžu a mliečko jej odsávajú, ak sama nevládze či nemôže. Alebo sa mamička dohodne s niekým z rodiny, s mamou, svokrou, kamarátkou, ktorá k nej príde a pomôže. Prsníky je nutné odsávať aspoň každé 3 hodiny aj cez deň aj v noci. Prsníky sa musia zakaždým odsať obidva až “do dna”. Čím viac mliečka v nich pri odsávaní zostane, tým viac sa i laktácia utlmí. Len vo vyprázdnených prsníkoch sa môže tvoriť nové mliečko.
 • V niektorých nemocniciach je možné bábätko hospitalizovať na detskom oddelení, odkiaľ ho mamičke na dojčenie nosia. Alebo umožnia rodine bábätko na dojčenie nosiť z domu. Takéto riešenie je priam ideálne v danej chvíli. Dojčenie a kontakt s bábätkom hoci len počas dojčenia mamičke pomôžu rýchlo sa zotaviť. Odlúčenie od dieťatka veľmi zle vplýva na rekonvalescenciu snáď každej mamičky.
 • Pokiaľ zvolená nemocnica nie je ochotná pristúpiť na naše požiadavky, máme právo obrátiť sa na iné zariadenie.

Ako  nakŕmiť bábätko, ktoré sa dojčiť nesmie i bez fľaše:

 • Pokiaľ ide o maličké plne dojčené bábätko, odporúčam kúpiť si sumplementor,  resp. zaobstarať si samostatné  cievky. V zásobníku suplementora či vo fľaške bude mliečko a bábätko bude kŕmené po prste cievkou. Kŕmenie po prste môže byť niekedy trošku zdĺhavé, ale dá sa veľmi dobre zvládnuť a deti si dokážu v rozumnom čase potrebnú dávku mliečka vytiahnuť. Nejde o náročnú techniku a statočný otecko či babka si isto rýchlo zvyknú :-). Pokiaľ je kŕmenie zdĺhavé, bábätko sa môže dokŕmiť pohárikom. Takéto aletrnatívne kŕmenie je z hľadiska dojčenia najmenej nebezpečné. Pravdepodobnosť, že bábätko opäť prsník prijme je  vysoká. Naopak, kŕmenie bábätka z fľaše predstavuje obrovské riziko odmietania prsníkov po vyliečení.
 • Suplementor nám pomôže i v prípade, ak mamičke kvôli prerušeniu dojčenia príliš poklesne tvorba mliečka. Keď sa bude môcť bábätko opäť dojčiť, bude sa pár dní dokrmovať cez cievku priamo na prsníku.
 • Pokiaľ ide o bábätko prikrmované tuhou stravou, mliečko môže piť i  z pohárika s náustkom, lyžičkou. Časť mliečnej dávky, dokonca i celá potreba  sa dá pokryť jogurtami a kyslým mliekom.

Pravdepodobnosť, že ozaj počas dojčenia ochorieme je našťastie malá. No keďže riziko existuje, je fajn poznať svoje prsia, osvojiť si napr. ešte v pôrodnici správnu techniku odsávania. A ak máme chuť a čas, bradavky nebolia, môžeme si odsávať mliečko do zásoby. Netreba veľa, stačí si napr. povedať, každý večer či ráno odsajem 50ml mliečka. Sú totiž mamičky, ktoré i odsávanie baví. 🙂 Odsávajú si mliečko do príkrmov, odovzdávajú do laktačných bánk.  Nie je to nutné,  s odsávaním sa môže začať až počas odlúčenia.

Čím nakŕmiť bábätko?

 • ideálne vlastným mliečkom, ktoré máme v zásobe z obdobia pred liečbou
 • ak vlastné mliečko nemáme, resp. nemáme dosť, tak materským mliečkom z laktačnej banky
 • ak takú možnosť nemáme, tak umelou výživou po porade s pediatrom

Chronické ochorenie

Dnes už máme množstvo mamičiek, ktoré normálne dojčia popri svojom chronickom ochorení, ako je napr. astma, alergia, hypertenzia, migréna, diabetes, artritída, depresia, poruchy štítnej žľazy. Niekedy mamičky prerušujú liečbu počas tehotenstva a po pôrode v nej pokračujú. Niekedy lekári prerušia liečbu počas tehotenstva i dojčenia a  odporúčajú odstaviť bábätko okolo polroka. Aj tu stojí za to poradiť sa s odborníkom (ideálne i farmakológom) . Pretože deti po cca 6 mesiacoch už dokážu dobre metabolizovať a vylučovať látky, ktoré sa do tela dostali z materského mliečka. Väčšinou sa podarí nájsť z danej skupiny liekov taký, ktorý bude s dojčením zlúčiteľný.

Ochorenie mamičky je určite nepríjemná časť života mamičky. Pri všetkej trpezlivosti a nadhľade sa však dá väčšinou pekne zvládnuť bez toho, aby bábätko o dojčenie predčasne prišlo. 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: