Dojčenie dvojčiat

Dvojčatá obe klasická

Každé dieťa má právo byť dojčené a nič na tom nemení skutočnosť, že sa do rodiny narodilo naraz  s jedným či viacerými súrodencami. Správa o tom, že v brušku je namiesto jedného bábätka viac detí, prekvapí určite každú mamičku i celú jej rodinu. Mať dvojčatá i vďaka hormonálnej liečbe a asistovanej reprodukcii nie je v dnešnej dobe nič nezvyčajné. Takúto mamičku čakajú náročné dni tehotenstva i materstva. Je normálne, že mamička dvojčiat potrebuje pomoc najbližších, najmä manžela. Nie je hanba mať prvé týždne či mesiace neustále pri sebe pomoc aspoň jednej osoby. Celé generácie to tak platilo aj naše prababky mali zvyčajne pomoc okolia, svojich sestier, mám , svokier, starších dcér … Rovnako i dnešná mamička napriek vymoženostiam doby pomoc potrebuje.

Dvojčatá jedno futbalová, druhé priečna

Pri mamičke , ktorá čaká viac detí, je príprava na dojčenie už počas tehotenstva nesmierne dôležitá. Platí zásada, čím lepšie pripravená budúca mamička, tým vyššia pravdepodobnosť, že dojčenie bude úspešné. Porodiť dve deti naraz je človeka prirodzené, a aj preto máme  prsníky až dva. Vďaka tomu môžeme naraz dojčiť a plne živiť svoje deti vlastným mliečkom. Materské mlieko sa vytvára na princípe aký dopyt, taká ponuka.  Ak budeme dojčiť dve deti, bude sa mliečka tvoriť naraz pre dve deti. Ale ak budeme dojčiť naraz tri deti, bude sa tvoriť mliečka pre tri deti.

Pri tehotenstve s dvomi deťmi vzniká vyššie riziko predčasného pôrodu a popôrodných komplikácií. Ťažký začiatok sa spája i  s ťažším rozbehom dojčenia. Je potrebné už vopred počítať s tým, že naše deti možno budú v inkubátore, možno budú živené istý čas priamo do žalúdka sondou. Možno sa bude musieť zachraňovať ich život a nebudú priložené k mamičke i viac hodín či dní. Takéto deti materské mlieko a dojčenie potrebujú o to viac. Ak sa mamička s deťmi dostane do podobnej situácie, je potrebné začať mliečko čím skôr, najneskôr do 6-12hodín od pôrodu i odsávať. A musí v záujme dojčenia odsávať každé 2-3 hodiny či cez deň, či v noci. Len odsávaním sa laktácia dobre rozvinie  a nezrelé bábätká budú môcť dostávať optimálnu výživu, mlieko ušité práve im na mieru. Mliečko svoje vlastnej matky. Dojčenie výrazne ovplyvňuje stres z pôrodu i strach o zdravie detí. Pomáha vzájomný kontakt s deťmi telo na telo – klokankovanie. Sú mamičky nezrelých detí, ktoré odsávanie veľmi uspokojuje, pretože majú pocit, že sú v danej situácii užitočné a že pomáhajú svojim bábätkám dospieť a vyzdravieť. Potláčajú tak vlastnú bezmocnosť a ich pohľad na budúcnosť je optimistický.  🙂

Deti, ktoré sú predčasne narodené a doteraz boli kŕmené sondou, môžu prejsť akonáhle im to zdravotný stav umožňuje priamo na dojčenie. To znamená, že nie je potrebné detičky najskôr kŕmiť fľašou, cumľami či cez klobúčik. Dojčenie sa spája s nižšou desaturáciou kyslíka než kŕmenie fľašou.  Ak sú deti kŕmené fľašou, sú to len nevhodné zaužívané rutinné postupy jednotlivých nemocníc. Sú nemocnice, ktoré bohužiaľ i dnes neumožňujú mamičkám neustály pobyt so svojimi deťmi. Mamička dvojčiat by preto mala byť v kontakte s certifikovanou poradkyňou, ktorá jej pomôže deti správne prikladať už v nemocnici. Rovnako jej pomôže deti kŕmiť alternatívne, pokiaľ sa už síce dojčiť môžu, no nevedia sa prisať. Prisávať  a dojčiť sa bábätko učí a rovnako aj mamička sa učí dojčiť. Dôležité je, aby sa aj deti aj mamička naučili dojčiť správne. A najmä, aby mamička i deti dostali šancu naučiť sa dojčiť. Kŕmením detí fľašou sa šanca plne dojčiť svoje dieťa znižuje.

Dvojčatá dojčené na požiadanie

Pri dojčení, ale i výchove dvojčiat je potrebné myslieť na ich individualitu. Každé dieťatko je samostatný človiečik, má svoje individuálne potreby, ktoré musíme rešpektovať. V rámci režimu dňa je isto výborné robiť jednotlivé úkony pri ich opatere súčasne (ako napr. kúpanie, prechádzky, kŕmenie). No nie vždy sa to zhoduje s potrebami konkrétneho dieťatka. Takže spoločný režim im vytvárame citlivo a postupne. A ak aj budú mať spoločný “režim”, vždy sa nájdu rozdiely a každý deň bude trošku iný.   Bábätká nie sú stroje, nemôžu sa správať ako automat. Takže napr. nebudíme bábo na kúpanie – ak spinká, necháme ho spať a okúpeme len jedno. Ak je jedno z dvojčiat uplakané a chce sa nosiť, tak ho nosíme, druhé si možno pospí v kočíku. Ak sa jedno budí na kŕmenie každú hodinu a iné každé dve, je potrebné to rešpektovať. Mnohé mamičky budia deti a podľahnú diktátu hodín. Deti sa im za to ” odmenia” plačom a nervozitou, výsledkom je chaos, plač a stres v celej rodine. Deti sa potrebujú veľa nosiť. Klokankovať, nosiť ich treba už od začiatku. Veľa mamičiek zbytočne čaká , kým bábo trošku podrastie. Naopak, práve novorodenci sa  potrebujú nosiť najviac. Zapojiť môžeme i partnera, babky. Existuje viacero ergonomických nosičov, šatiek , vakov.  Nosiť sa naučia ľahko i ockovia a babky. Bude to veľká pomoc pre deti i pre mamičku. Nosenie detí prinesie do veľkej rodiny pokoj  a pohodu. Voľné ruky zostanú voľné na to, aby sa zvládli niektoré domáce práce či na hru so staršími deťmi.

Prvé týždne budú len o dojčení prebaľovaní a kúpaní, domácnosť bude stáť bokom, resp. bude ležať na pleciach iného člena domácnosti. Úlohou mamičky je venovať sa deťom. Dieťa na prežitie nepotrebuje chladnú postieľku s krásnymi obliečkami, ani drahé hračky či krásne fľašky a cumlíky. Potrebuje jedine mamičku – v jej náručí sa cíti bezpečne, je mu teplo, môže si zasýtiť hlad či smäd. Mamička potrebuje veľa oddychovať, ideálne je stráviť prvé týždne na gauči spolu s deťmi. Nepotrebujú spávať v postieľkach samé a opustené, môžu spať priamo na gauči, na dojčiacom vankúši, v nosičoch, kde cítia ľudské teplo a bezpečie. Väčšina detí dobre spáva vonku, prechádzky v kočíku či vo vaku skúsime v rámci dňa absolvovať aj 2-4 krát.

Pri prvom dojčení je ľahšie priložiť každé bábätko samostatne, ideálne s pomocou odbornej poradkyne. Správny začiatok, správne priloženie a prisatie bábätka je alfa a omega úspešného dojčenia. No potom je fajn kombinovať individuláne dojčenie s dojčením obidvoch detí naraz. Ak deti nepoznajú cumlíky, sú v kontakte s mamičkou a druhým bábätkom, zvyčajne sa začnú budiť na dojčenie v približne rovnaký čas. Dojčenie obidvoch detí naraz skracuje čas kŕmenia. Zároveň sa dojčením naraz zvyšuje hladina prolaktínu a tým i produkcia mliečka. Je fajn zaobstarať si vankúš na dojčenie. Na stránke Polohy pri dojčení sú fotografie viacerých polôh pri dojčení dvoch detí naraz. Vankúš na dojčenie poskytuje mamičke pohodlie, odľahčuje si ruky a chrbticu. Každé bábätko sa môže dojčiť tak dlho ako v danej chvíli chce a potrebuje. Jedno sa samé pustí a len drieme na vankúši, iné si prsíčko ťahá o čosi dlhšie. Mamičky dvojčiat väčšinou uprednostňujú futbalovú polohu pre obidve deti.

Nedá sa vopred stanoviť presný a jednotný postup pri systéme dojčenia. No dá sa vopred i počas celého dojčenia komunikovať s laktačnou poradkyňou. Systémom dojčenia sa dá krásne laktácia rozvinúť a udržať tak, že obidve detičky sú schopné napapať sa dobre, bez tráviacich problémov.

Dojčenie sa v čase mení, čo platilo včera už dnes nemusí, je potrebné vždy reagovať na danú situáciu, napríklad:

  • po pôrode môže jedno bábätko byť silnejšie než druhé. Je možné, že sa spočiatku bude prisávať len jedno dieťa. Dojčením aspoň jedného dieťatka sa výrazne  uľahčuje mamičke i odsávanie mlieka pre slabšie bábätko.
  • silnejší súrodenec môže pomôcť vyrábať veľa mliečka v obidvoch prsníkoch.  Čiže jedno dieťa bude mať raz pravý prsník, ďalší raz ľavý prsník.  Pokým nie je dojčenie dobre rozbehnuté, prsníky je vhodné  striedať, aby sa v obidvoch prsníkoch tvorilo veľa mliečka. Inak sa môže stať, že silné dieťa si bude vytvárať veľa mliečka, no slabšie dieťa si v “svojom” prsníku bude vyrábať mliečka málo.
  • neskôr, pri vynikajúco rozvinutej laktácii a pri dobrom satí obidvoch detí,  už môže mať jedno bábätko “svoj” pravý prsník a druhé “svoj” ľavý prsník. Sú totiž deti, ktoré si obľúbia jeden prsník a druhý odmietajú.
  • keďže mliečko sa stimuláciou bradavky spúšťa naraz v obidvoch prsníkoch, môže jeden súrodenec spúšťať mliečko obidvom a uľahčí tým dojčenie bábätku, ktorému vadí oneskorené spúšťanie mliečka
  • niektoré mamičky majú jeden prsník o čosi menej produktívny než druhý. Situáciu je možné vyriešiť napr. takto: dojčiť jedno dieťa na silnom  prsníku, druhé dieťa na slabom prsníku a ak mu nebude stačiť, dokončiť dojčenie ešte na silnom prsníku. Pri ďalšom dojčení bude začínať slabým prsníkom to dieťa, ktoré predtým pilo na silnom prsníku. Takto eliminujeme riziko, že niektoré dieťa bude mať menší prísun mliečka než druhé.
  • sú mamičky, čo majú jeden prsník úplne nefunkčný, napr. poškodený pri úraze či operácii. Vtedy je možné dojčiť obidve deti len na jednom prsníku. Bude produkovať dosť mliečka pre obe deti. Rytmus dojčenia potom bude taký, že pri každom dojčení sa budú deti striedať –  začne piť jedno dieťa a druhé dojčenie ukončí. Pri nasledujúcom dojčení si deti poradie vymenia.
  • pokiaľ ešte nie je laktácia dostatočne rozvinutá vďaka nepriaznivým okolnostiam po narodení a deti musia byť dokrmované, hoci sa na prsník prisávajú, je ideálne ich dokrmovať priamo na prsníku pomocou hadičky – suplementora. Suplementor má jeden zásobník a dve hadičky, čiže pri jednom dojčení môžeme naraz dokŕmiť jedno alebo obidve deti.

Dvojčatá dojčenie veľmi potrebujú či už z hľadiska  zdravia alebo z hľadiska vzťahov a citového vývoja.  Necítia sa odstrčené, dojčenie posilňuje medzi nimi i s mamičkou jedinečné puto, ktoré si vytvorili ešte pred narodením. Mamička nemá pocit, že niektoré dieťatko zanedbáva. V neposlednom rade je správne rozbehnuté dojčenie oveľa jednoduchšie, mamička môže rýchlo reagovať na potreby detí, nemusí narýchlo a popri náreku detí pripravovať v kuchyni fľaše s umelou výživou. Deti sa dokážu napapať rýchlo, zdravo, bez rizika infekcií. Dojčenie však výrazne ovplyvňuje i ekonomiku domácnosti, materské mliečko je zadarmo, v akomkoľvek množstve, neobsahuje choroboplodné zárodky a má ideálnu teplotu. Ak sa deti správne dojčia, budú mať minimum tráviacich problémov, čo sa odrazí na ich väčšej spokojnosti. Náročný začiatok dojčenia určite stojí za námahu. Väčšina dlhodobo dojčiacich mamičiek si nevie dojčenie dvojčiat vynachváliť.

Je možné dojčiť tri deti?

áno,  prsníky dokážu produkovať dosť mliečka i pre viac než dve deti. Najmä v zahraničí dojčenie trojčiat nie je ojedinelé. V princípe sa postupuje rovnako ako pri dvojčatách. Väčšinou mamička dojčí dve deti naraz. Tretie dieťa sa dojčí po súrodencoch – či už tesne po dojčení alebo uprostred prestávky.  Ich poradie sa strieda a tým sa zabezpečí dobrý prísun mliečka pre všetkých. Niektoré mamičky uprednostňujú kŕmenie  tretieho dieťaťa alternatívne, napr. kŕmením po prste za asistencie ďalšej osoby. Niektoré mamičky jedno dieťatko vôbec nedojčia, len mu mliečko odsávajú. No ak sú schopné mliečko odsávať, je oveľa ľahšie a správnejšie  bábo na prsník prikladať.  Cieľom je, aby žiadne dieťa nebolo z dojčenia vylúčené.

One Response to Dojčenie dvojčiat

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: