Neviem, ako mám správne dojčiť

všimnite si, že palec mamičky je pri ušku ....

Veľmi častá otázka mamičiek je, ako má vlastne bábätko papať. Má  pri jednom dojčení papať len z jedného prsníka alebo obidvoch? Ako dlho má byť na jednom prsníku aby sa dostalo i k zadnému mliečku? Ak mu ponúknem obidva prsníky, dostane sa k zadnému mliečku?  Ak papá len z jedného prsníka, čo s druhým? Je nutné ho odsávať? A ako často vôbec môže papať? Ak papá často, nebude mu z toho zle? Nebude sa mu miešať čerstvé mliečko s už natráveným? A ak grcká, je nutné dodržiavať viachodinový rozostup ?

O tom, či má bábätko piť z jedného prsníka alebo obidvoch, o tom rozhoduje vždy ono samé. Rovnako by malo rozhodovať o dĺžke dojčenia či intervaloch medzi dojčeniami. Toto pravidlo platí vždy, tesne po narodení, v polroku , roku či dvoch. Hovoríme o dojčení na požiadanie.

Ako to však rozpoznať? Našou úlohou je naučiť sa rozpoznávať, kedy bábätko na prsníku pije, kedy len saje naprázdno. Bábätko môže byť na prsníku aj 20 hodín, ak nebude piť , len cuckať, bude stále hladné:

Ak bábätko mliečko pije, sťahom svaloviny tváre, pohybom jazyka a sánky nadol sa vytvára podtlak , ktorý dopravuje mliečko zo sínusov prsníka (spod dvorca) cez bradavku do ústnej dutiny. Pusa sa napĺňa mliečkom, brada zostane krátko poklesnutá. Čím dlhšie je poklesnutá, tým viac mliečka bábätko v danej chvíli do pusinky vtiahlo – pozorujeme tzv. pauzu v brade.   Po určitom naplnení pusy mliekom dochádza k prehĺtaciemu reflexu: brada sa vracia späť,  ústa sa zatvoria, mlieko sa dostáva na koreň jazyka, dotyk vyvolá prehĺtací reflex, jazykom sa sústo posúva ďalej do hltanu.  Celý cyklus trvá v rozpätí cca 1-5 sekúnd. Na tomto videu vidno, ako bábätko pije s pauzami a prijíma veľa mliečka.

Ak bábätko na prsníku nepije, pusa sa otvára a zatvára veľmi rýchlo, klesá len plytko,  nemôžeme pozorovať pauzy v brade. Bábätko neťahá žiadne mliečko. Je to znak toho, že tok mliečka je už veľmi slabý, resp. žiadny.  Bábätko však môže takto cuckať niekedy i po dostatočnom pití,  vtedy, keď  sme už videli, ako na prsníku dostatočne dlho pije s pauzami.

Novorodenec, ktorý nepije žiadne mliečko (ani predné, ani zadné), na prsníku zaspáva. Najlepším riešením, ako spoľahlivo predísť predčasnému zaspávaniu na prsníku, skôr než sa bábätko dobre naje, je zabezpečiť mu silný tok mliečka. Nič iné nepomôže tak dobre,  žiadne šteklenie,  fúkanie , hladkanie po líčkach …

Silný tok mliečka bábätku nedovolí zaspať skôr než sa dostatočne napapá, dosiahneme ho:

 • pomocou využívania techniky stláčania prsníka

  stláčanie prsníka

 • výmenou prsníkov i viackrát pri jednom dojčení. Kým z jedného prsníka dojčíme, v druhom prsníku sa mliečko presúva z hĺbky prsníka pod dvorec. Pri opätovnom priložení bábätko bude na prsníku znovu pekne piť, hoci pri prvom priložení už na ňom nepilo.  Je to tým, že vypudzovací reflex pôsobí na obidva prsníky naraz. Preto je časté, že kým mamička z jedného prsníka dojčí, z druhého prsníka mliečko kvapká z bradavky. Ak sa bábätko dojčí na jednom prsníku a už na ňom napriek stláčaniu prsníka nepije len robí sacie pohyby naprázdno, prsníky vymeníme. Prsníky môžeme takto striedať toľkokrát, koľkokrát bude bábätko ochotné sa prisať a piť.

Bábätko sa na prsníku odtŕha, je to znak pomalého toku mliečka?

Ak sa bábätko ku koncu dojčenia na prsníku hnevá, ak bradavku púšťa a naťahuje,  krúti sa celým telíčkom, s plačom sa odtŕha, môže to byť reakcia na pomalý, resp. žiadny tok mliečka.  Či ozaj ide o pomalý tok, zistíme podľa toho, že pri priložení na druhý prsník bábätko opäť pekne dlhší čas pije.  Na tomto videu vidno bábätko, ktoré nepije skoro žiadne mliečko.

Odtŕhanie od prsníka niekedy môže znamenať napr.  potrebu tlačiť,  kakať vďaka tzv. peristaltickej vlne, pri ktorej sa posúva jedlo tráviacim traktom. Môže to byť potreba zmeniť polohu alebo odgrgnúť si. Podobne sa môže správať bábätko, ktoré je unavené, podráždené a chce napr. spinkať, no už sa na prsníku nevie upokojiť.

Ak si mamička nie je istá, či ide o reakciu na pomalý tok mliečka, alebo to bolo len pre inú príčinu, dá sa to zistiť. Bábätko z prsníka stiahneme, lebo sa hnevalo – nebudeme ho predsa nútiť. Ono si možno odgrgne, možno sa na rukách upokojí a po chvíľke sa opäť začne prsníka dožadovať. Ponúkneme bábätku ten istý prsník (môžeme skúsiť v inej polohe, napr. ak predtým pilo v priečnej, skúsime futbalovú) . Bábo bude po opakovanom priložení  na prsníku v pití pokračovať. No ak bude prsník odmietať, ak bude len sať naprázdno , je to čas ponúknuť bábätku prsník druhý. Pravdepodobne bude na druhom prsníku spokojne v pití pokračovať.

A čo trávenie mliečka?

Bábätku nevadí časté dojčenie, ani miešanie sa čerstvého mliečka s už natráveným. Zdravotníci často oponujú kolikou bábätka pri častom dojčení. Kolika však nevzniká pre  časté dojčenie, ale preto, lebo bábätko ide na druhý prsník predčasne. Teda ak mu mamička ponúkne druhý prsník skôr , než dobre vyprázdni prsník prvý. Ak bábätku umožníme piť prsník na etapy, teda tak, že ho po krátkej prestávke priložíme na ten  istý prsník a pozorujeme, čo na ňom robí, kolika sa neobjaví, viď článok Kolika. Bábätká majú nezrelý zvierač pažeráka, grckanie k nim patrí. Väčšine detí grckanie nevadí. Často sa najedia, odgrgnú si, niekedy i vygrckajú časť mliečka a o chvíľu v dojčení pokojne pokračujú. Za grcaknie často môže skôr nešetrná manipulácia s bábätkom. Viac v článku o refluxe detí.

Nebude piť len predné mliečko?

Ak máme pocit, že pilo na prsníku krátko a prsníka sa pustilo bábätko predčasne, ponúkneme mu po prestávke  teda opakovane ten istý prsník. Ak však pri opakovanom priložení nebude piť, nebude prijímať žiadne mliečko. Ani predné, ani zadné. Bábätko bude hladné. Potrebuje v dojčení pokračovať na druhom prsníku.

asymetrické prisatie - brada je zaborená v prsníku, noštek je voľný

V tejto súvislosti je dôležité spomenúť úlohu čo najlepšieho prisatia. Je možné, že bábätko, ktoré sa prisáva slabo, skutočne bude na tok mliečka reagovať predčasne, hoci v prsníku mliečko stále zostáva. Pomôže úprava prisatia tak, aby sme dosiahli čo najhlbšie, asymetrické prisatie. A samozrejme nám už známe stláčanie prsníka. Hlboké asymetrické prisatie pomôže bábätku ľahšie vytiahnuť mliečko z pod dvorca – ak má bradu zaborenú do prsníka , jej pohybom pri pití si bude dvorec masírovať a tým pomôže mliečku vytekať cez bradavku vonku. Stláčaním prsníka zabránime bábätku nežiaducej reakcii na pomalší tok mliečka. Bábo vytiahne mliečko, ktoré by za iných okolností nedokázalo vytiahnuť. Slabé prisatie sa spája s používaním cumľa, alebo klobúčikov. Reakcia na pomalý a striedavý tok mliečka (hoci v skutočnosti dostatočne rýchly) je tiež reakcia dieťatka, ktoré pozná fľašu . Tok akejkoľvek tekutiny (MM, UM, čaj, voda) je úplne iný než tok mliečka pri dojčení, viac v tomto článku.

I v tejto situácii je fajn si uvedomiť, že je lepšie “predné” mliečko pred žiadnym mliečkom. Keďže hranica medzi predným a zadným mliečkom neexistuje, nedá sa ani vopred predpokladať, či bábo ozaj bude horšie prospievať, lebo prsník dobre nevyprázdni. Mliečko je stále rovnaké, no mliečko, ktoré vyteká na konci dojčenia obsahuje viac tuku , než mliečko, ktoré vypije v úvode dojčenia.  Preto je vždy lepšie ponúknuť dieťatku druhý prsník, aby sa dostatočne nasýtilo, než ho nechať hladné sa hnevať  na prvom prsníku , lebo sa slabo prisáva. A zároveň popri tom neustále pracovať na čo najlepšom prisatí.

Rýchlym znakom toho, či bábätko prsníky dobre vyprázdňuje , či prijíma i zadné mliečko, je stolica bábätka. Pokiaľ je veľmi častá, riedka, vodnatá, dokonca až strieka, skôr zelená než žltá,  ak má bábo nafúknuté bruško plné plynov, pije skutočne menej tukové mliečko. Viac v článku stolica dojčeného bábätka.

Ako máme správne dojčiť?

Ak už vieme, kedy bábo pije  a kedy len cucká, chápeme, prečo môže byť dojčenie zakaždým iné. Ráno môže bábo papať z jedného prsníka každé 3 hodiny, po obede každú hodinu, lebo je už unavené. Raz bude papať od smädu len pár hltov, inokedy od hladu vypije celý prsník. Ak bude po dlhšej prestávke veľmi vyhladnuté, vezme si prsníky obidva. Každý deň môže byť iný.

Po narodení je mliečka, tekutého zlata – kolostra , menej. Málo ho aj má byť, pretože ho bábo veľa nepotrebuje. Ale bábo sa k nemu musí dostať. Dostane sa k nemu ľahšie, ak bude čo najlepšie prisaté a zároveň ak mu pomôžeme tok mliečka zrýchliť stláčaním prsníka. Ak sa mliečka tvorí menej, dojčenie zvyčajne trvá krátko, možno len 3-10 minút. Málokedy po narodení trvá dojčenie dlhšie než cca 20 minút. Tu niekde vznikol i diktát hodín, stretávame sa s rôznym, zaručene správnym časom, aký má dieťa na prsníku stráviť. Ak však pochopíme rozdiel medzi pitím a satím naprázdno, ak sa naučíme rozpoznávať pauzu v brade, tak pochopíme, že sledovať čas je absolútny nezmysel. Raz sa môže dojčiť 3 minúty, inokedy 30 minút.

Bábätko, ktorému stačí na dojčenie jeden prsník, sa po dojčení prsníka samé pustí. Resp. na prsníku po dostatočnom dojčení začne nenutritívne  sať  naprázdno a na prsníku zadrieme. Keď ho mamička z prsníka stiahne, nechá ho pri sebe ležať a spinkať , alebo si ho vloží do šatky, vaku a ono  spokojne zaspí možno i na viac hodín. Bábätko, ktoré sa vzápätí preberie a opäť sa zúrivo, s plačom bude prsníka dožadovať, zaspalo na prsníku zrejme predčasne, skôr , než sa zasýtilo. Pozor, bábo, ktoré odložíme niekam do postieľky, môže byť sýte, plače a prsníka sa dožaduje len preto, lebo sa cíti samé.  I tu pomôže prsník – uspí ho, no potom si ho už radšej nechajme pri sebe v posteli, v náručí … Opakom je bábätko, ktoré sa zabúda na dojčenie hlásiť, je apatické a vydrží spinkať i niekoľko hodín. Také dieťatko zrejme  prijíma len málo mliečka.

Väčšina mamičiek má po pôrode v prvých týždňoch nadprodukciu. Ak sa mliečka tvorí veľa, bábätku často stačí na jedno dojčenie jeden prsník. No čo s druhým? Veľa mamičiek radšej ponúka obidva prsníky aby sa vyhli zápalu a nepríjemného pocitu. No je to riešenie, ktoré má za následok nepokoj bábätka, koliky, keďže bábätko neprijíma dosť tukového mliečka. Sú mamičky, ktoré druhý prsník odsávajú. Alebo odsávajú prsník, na ktorom sa bábätko dojčilo. Odsávať prsníky nie je potrebné, pokiaľ nemáme záujem robiť si zásoby mliečka, odovzdávať ho do laktačnej banky… Nadprodukcia sa postupne i sama utlmí . Odsávaním neustále udržiavame vysokú produkciu mliečka, dokonca jeho tvorbu zvyšujeme. V prsníku, ktorý stojí dlhšie plný a nevyprázdnený , sa zvýši hladina inhibítora, ktorý laktáciu tlmí. Niektoré mamičky sa často zľaknú, že večer išli spať s plnými prsníkmi a bábätko si v noci urobilo dlhšiu prestávku a prsia zostali ráno “prázdne”. Ony prázdne nezostali,  len sa prispôsobili potrebám bábätka. Mliečka sa bude tvoriť toľko, koľko bábo vypije – ak dodržíme pravidlo dojčiť na požiadanie. V prípade , že nadprodukcia spôsobuje mamičke či bábätku problémy, je vhodné laktáciu i cielene v krátkom čase utlmiť na optimum, viac v článku o nadproducii.

druhou rukou mamička prsník pridržiava ďalej od dvorca

Pri dojčení je veľmi dôležité pozorovať bábätko. Bábätko, ktoré dojčíme, nosíme, s ktorým spíme , klokankujeme sa, a nedávame mu cumeľ, spoznáme oveľa skôr a lepšie. Naučíme sa, čo nám svojou mimikou, mrnkaním rozpráva. Hlad je hlavná príčina nespokojnosti bábätka. Aby nebolo hladné, aby sa dokázalo rýchlo a dobre zasýtiť, musíme pozorovať dojčenie. Sledovať, kedy pije, či pije dosť mliečka, viac v článku Mám dosť mliečka? Keďže dojčenie nie je len kŕmenie, bábätko sa môže dojčiť aj z x iných príčin, veľakrát za deň. No vždy sa medzitým musí nájsť niekoľko výdatných dojčení, ktoré bábätku umožnia dobre prospievať , rásť. Kŕmenie ako ktorákoľvek iná činnosť (kúpanie, prebaľovanie, obliekanie …), je pre bábätko námaha, ktorá ho pomerne rýchlo unaví. Našou úlohou je využiť čas tesne po prebudení, kedy je bábätko ešte čulé, oddýchnuté a plné energie dobre sa zasýtiť. Čo najlepšou polohou pri dojčení a silným tokom mliečka mu pomáhame zasýtiť sa v krátkom čase s čo najmenšou námahou. Potom si už môže cuckať na prsníku koľko mu je príjemné a koľko to okolnosti  mamičke umožňujú. Bábätko netúži po baldachýnoch a postieľke , túži byť sýte, v teple a bezpečí . To nájde v náručí mamičky. Ak nie je práve dojčené, najlepšie mu je, ak je nosené – najlepšie v nejakom nosiči, aby sa nosenie stalo príjemné a neúnavné i pre mamičku.  Ak mu to umožníme, budeme mať spokojné a usmievavé bábätko, ktoré nám bude prinášať veľa úsmevu a radosti.  🙂

29 Responses to Neviem, ako mám správne dojčiť

 1. michaela says:

  Ahoj potrebovala by som radu.Mám dcérku ktorá má 2a pol mesiaca a zdá sa mi že veľmi málo papa keď sa narodila malá 3000g keď nás prepustili tak 2860g po 4týždňoch pribrala na 3640g potom 3950g a naposledy mala 4150g a doktorka povedala že malo pribrala Tak ju teraz vážim a váha ide strašne pomaly hore neviem čo mám robit.prsia sa mi vobec už tak nenalievaju tak neviem čo mám robiť prosím nevedela by si mi poradiť ďakujem.

 2. isabelle says:

  Ahoj. Potrebovala by som radu. Doma mam 12 dnove babo. Prvych 5 dni bol v inkubatore a krmeny flasou. Potom sme mali probkem s prisatim co sa nam podarilo cca na 9ty den za pomoci klobucika. Zial dojcime sa aj hodinu alebo hodinu a pol a napriek tomu po takom dlhom dojceni pyta a stiahne potom este 40 dokonca 60ml odsateho mliecka. Ako ho nadojcit tak aby sa aj napapal. Prisatie je v poriadku, klobuciky ma plne mluecka obcas sa zakusca a vzdy ma pusku od mliecka a napriek tomu je hladny.

 3. Mishuu says:

  Ahoj 🙂

  chcela by som ťa veľmi pekne poprosiť o radu ako odnaučiť bábätko (dnes máme 10 dní) od klobúčika, používam ho od 4 dňa po pôrode, nakoľko malinká sa nechcela prisávať zrejme preto, že som ešte nemala dosť mliečka, začalo sa mi tvoriť prakticky až v deň odchodu z pôrodnice, teraz ho mám,myslím, dostatok, prsia sa krásne plnia, ale už sme si asi zvykli na tie klobúčiky, pozrela som si info o správnom prisatí tu na tvojej stránke aj videá na mamila, budem teda postupovať podľa pokynov a uvidím či to pomôže malej sa prisať aj bez klobúčika, aj keď teraz, keď je naň zvyknutá to už asi bude náročnejšie…uvidíme. Len som ťa chcela poprosiť, či nemáš nejakú fintu ako sa ich zbaviť, alebo či treba postupovať radami o správnom prisatí, stláčať prsník aby mliečko dobre tieklo hneď od začiatku atď. … ak mi vieš dať ešte nejakú radu, budem ti veľmi veľmi vďačná, nakoľko veľmi túžim malinkú kojiť čo najdlhšie a správne a tešiť sa z toho 🙂

  ďakujem

 4. simona says:

  Ahoj, Annag
  som zúfalá, dnes som bola v poradni a môj dva a polmesačný synček nepribral ani deko. Domov sme išli z nemocnice s váhou 2990g, po šiestich týždňoch mal 3990g a dnes to isté. Ostala som v šoku, lebo sa mi zdalo, že je všetko v poriadku, dojčila som ho na požiadanie, ale kratšie, lebo som si myslela, že má dosť. Prvého syna som dojčila takmer 3 roky, tak som si myslela, že ma nič neprekvapí. Mliečka mám, zdá sa dosť, niekedy sa malý až zanáša, tak neviem, kde je problém. Môže to byť tým, že pije iba predné mlieko? Prosím, poraď mi. Mám prísť na preváženie o 5 dní (doktorka mi chcela dať už umelé mlieko, ale potom sa rozhodla, že to ešte mám skúsiť). Tak som malého dojčila dnes každú chvíľu, už mu bolo večer asi ťažko.

  • annag says:

   ahoj, vyplň mi prosím dotazník , aby sme odhalili všetky možné príčiny slabého prírastku ,. Pravdepodobne ozaj nevyprázdňuje prsníky dostatočne, čo sa však dá zvyčajne v krátkom čase pekne napraviť.
   https://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotaznik-o-dojceni/

   • simona says:

    Milá Annag, podrobne som si prečítala Tvoje články a poprezerala videá, veľmi mi to pomohlo. Malého dojčím teraz častejšie, niekedy aj každú hodinu. Problém bol zrejme v cumlíku, už mu ho nedávam, len večer, lebo nevie zaspať, ale aj to chcem odstrániť. Niekedy sa pri dojčení hnevá, odťahuje sa , prsník má v pusinke a myká s ním zo strany na stranu. Aj keď ho preložím na druhú stranu, tak robí to isté a nepije. Keď vytiahnem prsník, tak začne plakať, tak ho opäť priložím, niekedy vymením prsníky aj 4krát. Zdá sa mi, že sa ešte nevie tak dobre prisať, ale stále to zdokonaľujeme.Včera a ešte ani dnes nekakal. Skúsila som ho vážiť, je možné, aby za 3 dni pribral 300g? Nie je váha zlá? Veľmi by som bola rada, keby si mi mohla poradiť, čo mám robiť s tým, keď nechce piť a zároveň plače. Ďakujem

 5. Lucia says:

  Mila Annag,
  moj chlapcek ma teraz 19 dni. Porodnu hmotnost mal 3440 gramov, z nemocnice sme isli s 3280 g. Doma mi celkom pekne papkaval, sice s klobucikmi, ale tak do 20 minut papal z jedneho prsnika kazde 3 -3,5 hodiny, v noci spinkal aj dlhsie. Problem vsak je, ze ho doma kazdy druhy den vazim a teraz nam zakazdym o 10 g schudne…:-( Vcera mal svoju porodnu hmotnost, co si myslim, je malicko, aspon podla toho, co citam na nete. Papa tak max 15 minut, potom zaspinka, potom sa niekedy prebudi a este by papal, ale po 5 minutach ma zasa dost… alebo zaspi a musim ho na dalsie papanie budit o 3 hodiny. Som zmatena, vobec neviem, co mam robit, ako k tomu prisptupit, nervozna som, ze nepribera, ostatne deti su uz ako mackovia a moj ma len porodnu hmotnost. Stolicu ma takmer v kazdej plienke – oranzovu, viac tekutu ako tuhu. Len co zacne cuckat, uz aj kaka. Prosim ta, porad mi, lebo sa uz zblaznim…

  • annag says:

   Ahoj Lucka, veľmi sa ospravedlňujem za oneskorenie, zrejme sa situácia odvtedy výrazne zmenila, je to už 5 dni. Obávam sa, že v tejto chvíli už bábätko dokrmuješ, zrejme fľašou. 😦

   Tvoje bábätko podľa opisu pilo len málo mliečka, nedokázalo sa k nemu totiž dostať práve kvôli klobúčikom. Aby sa bábätko dokázalo z prsníka zasýtiť, musí si prsník čo najlepšie uchopiť. Mliečko ťahá bábätko spod dvorca, bradavkou bez ohľadu na jej tvar len vyteká. Ak mu medzi prsník a pusinku vložíme klobúčik, bábätko sa neprisáva na prsník, ale na klobúčik, stláča viacmenej iba klobúčik, dvorec bábo nemá v puse skoro vôbec a ak aj niečo z neho v puse je,nedokáže ho stláčať účinne, dostatočne silno. Výsledkom je, že bábätko vypije len mliečko, ktoré ide z prsníka rýchlo, mliečko, ktoré by za iných okolností v pohode vytiahlo, zostáva pri klobúčikoch v prsníku. Bábätko sa nedokáže dobre zasýtiť, chce byť non stop na prsníku, predčasne na ňom zaspáva – neprospieva. AK bábo pije cez klobúčiky, prisáva sa slabo a aby sa mohlo zasýtiť, tak mamička musí mať vynikajúco rozbehnutú laktáciu, ba až nadprodukciu. Klobúčiky sú zbytočná, nevhodná pomôcka, ktorú ženy nepotrebujú a ktorá veľmi často vedie k predčasnému odstaveniu či iným komplikáciám pri dojčení. Keďže väčšina žien má po pôrode nadprodukciu, klobúčiky zdanlivo pár dní môžu fungovať. No akonáhle sa laktácia znormalizuje, resp. vďaka slabému prisatiu utlmí, vznikne problém aký opisuješ.

   Lucka, stále existuje pomoc, len by to chcelo predovšetkým kvalifikovanú pomoc poradkyne, ktorá by Ti osobne pomohla s priložením malého bez klobúčika. Pokiaľ by sa napriek dostatočnému prisatiu nedokázal dostatočne zasýtiť, lebo produkcia mliečka medzitým pre nesprávne prisávanie poklesla, bábätko sa dá dokrmovať priamo na prsníku pomocou cievky. Nebude hladovať a za pár dní sa tvorba mliečka vďaka dobrej stimulácii prsníka zvýši. Takisto sa dá bábätko naučiť technikou kŕmenia po prste správne prisávať na prsník.

   Neviem, aká je situácia dnes, ale ak si to ešte nevzdala, začni prosím po každom dojčení prsníky odsávať (resp. každé 2-3 hodiny), aby si si udržala dostatočnú tvorbu mliečka. A ozvi sa prosím laktačnej poradkyni v Tvojom okolí, ak taká nie je, tak sa ozvi ešte raz mne.
   http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/poradkyne-mamily

   • Lucia says:

    Ahoj Annag,

    nakoniec sme klobuciky dokazali odstranit, malinky sa vie krasne prisat a cuckat z prsnikov 🙂 teraz ho davam kojit kazde 2 – 2,5 hodiny cez den, papa priblizne 20 minut, aj ked s prestavkou na grgnutie, lebo zozaciatku sa stale jeduje, pusta prsnik, vypina sa – zrejme brusko? Pri poslednom vazeni mal 3710 gramov (pri prepustani 3280)- je to podla teba dobre? V soboru bude mat 4 tyzdne, tak neviem, koko by mal optimalne mat vahu. Este ma trosku trapi prave to, ze sa niekedy tak jeduje a aj ked vidim, ze je pekne prisaty a ide mu mliecko, pusti sa a potom znova hlada. Mliecko tam iste je, lebo mu tecie z pusy a aj po kojeni, ked si stlacim prsnik, tecie.
    No a este by ma zaujimalo, vcera napriklad prespal dve kojenia cez den – budila som ho, zoparkrat si cucol a zaspal ako zarezany. Na dalsie kojenie presne to iste. Som sa bala, ci sa vobec jeho hlad nejak prejavi…Pototm vecer papkal ako zvycajne, aj v noci sa dvakrta zobudil. Nevadi to, ze dve papkania prespinkal?
    Dakujem pekne za rady :-))
    Lucia

    • annag says:

     Ahoj Lucka, tak to je krásna správa, veľmi sa teším. Však je to obrovský rozdiel dojčiť bez klobúčikov? Skontaktovala si sa s poradkyňou, alebo si len tak sama od seba prišla na to, že klobúčiky treba dať preč? Hlási sa na papanie, je aktívny a ak po počiatočnom chudnutí už takto pekne pribral, je to výborné. Netreba sa až tak pozerať na váhu, skôr treba brať teraz do úvahy tempo rastu – teda, že už začal krásne priberať , čo je znakom toho, že už prijíma oproti predchádzajúcim dňom veľa mliečka. Môžeš byť spokojná, len tak ďalej 🙂

     Ak sa hnevá zo začiatku dojčenia, tak to bude skôr reakcia na tok mliečka. Ak mu spočiatku nahromadené mliečko tečie až príliš rýchlo, tak ho v hrdielku dráždi a to ho núti odpájať sa. Tu je fajn neustále zlepšovať prisatie. Keď je bábätko prisaté klasicky (brada sa málo dotýka prsníka, noštek sa prsníka dotýka) , tak bradavka smeruje skôr priamo na hrdielko a mliečko strieka rovno na hrdielko-koreň jazyka. Ale ak je bábätko hlboko asymetricky prisaté, tak mu bradavka smeruje šikmo na horné podnebie, kde sa tok mliečka láme a hrdielko až tak nedráždi. Proste má vtedy bábätko tok mliečka lepšie pod kontrolou. Keď ho máš prisatého, skús mu teda mierne zakloniť hlávku (zatlač rukou-zápästím, ktorou držíš hlávku zozadu na jeho ramienka). Brada sa vysunie viac dopredu, zaborí sa do prsníka, noštek zostane voľný, bradavka tým v puse trošku zmení smer. Ak mliečko strieka keď sa odpojí, nechaj ho voľne vystriekať do plienky a až tak ho opäť prilož. No keďže je schopný potom pokojne pokračovať v dojčení, je to ešte v poriadku.

     Ak bábätko pije veľa mliečka, môže spinkať koľko chce. Budenie aj tak nepomôže, pretože keď je v hlbokom spánku, tak ho sať nedonútiš. Bábo sa dokáže dojčiť iba ak polospánku. Našou úlohou je preto vždy naplno využiť čas, keď je bábätko hore – umožniť mu napapať sa rýchlo, bez námahy a veľa. Aby sa mohlo takto napapať, musí byť v prvom rade správne prisaté. Kým boli klobúčiky, tak to nešlo, teraz je situácia úplne iná. Maličký sa zrejme prisáva oveľa, oveľa lepšie, dostatočne na to , aby krásne prospieval. Keďže naraz vypije veľa mliečka, je spokojnejší a ak si občas spraví dlhšiu prestávku, je to úplne v poriadku. Presne tak má dojčenie vyzerať, zdanlivo chaoticky, no vždy presne kopírujúce potreby bábätka. Je normálne, ak povedzme doobedu papá každú hodinu, potom každé 3 a sem tam trebárs každých 6. A aj každý deň môže byť úplne iný. Pokiaľ nemá cumeľ, bude sa na dojčenie aktívne hlásiť presne vtedy, keď to bude potrebovať a rovnako i Ty budeš vedieť ľahko rozpoznať prvé známky hladu a potreby ísť na prsník. Sleduj si aj plienočky, či má aspoň 6 ťažkých plienok za 24 hodín. Lucka, prajem Ti krásne dojčenie , aby si si už konečne naplno užívala materstvo a maličkého

     • Lucia says:

      Dakujem velmi pekne za povzbudenie a za mile slova 🙂 Ano, maly sa prisava pekne, skusim teda tu zaklonenu hlavicku, aby sa mu ulavilo. Je to naozaj ine bez klobucikov, sama to vidim – hlavne citim, ako saje – cez klobuciky som to pocula, niekedy to boli naozaj divne zvuky… Dudlik ale pouzivame, vie s nim pekne zaspinkat…Dufam, ze ho to velmi neovplyvni, vsak aj my sme vyrastali s dudalmi…

      • annag says:

       Ahoj Lucka, áno, vyrastali sme s cumľami, ale zároveň i na umelom mlieku :-). Máloktoré dieťa z našej generácie bolo dlhodobo dojčené. Bohužiaľ, len málo sa vie, či už medzi lekármi alebo medzi mamičkami, že práve cumlík môže za drvivú väčšinu problémov pri dojčení a že stojí často za predčasným odstavením bábätka. Alfa omega úspešného dojčenia je čo najlepšie prisatie – bábätko musí pusu otvárať dokorán , čím viac, tým lepšie. Vďaka tomu si dokáže uchopiť čo najväčšiu časť dvorca do pusinky , dokáže sa rýchlo a dobre napapať a čo je nesmierne dôležité, dokáže dobre prsníky vyprázdniť. Mamičky často hovoria – moje dieťa je lenivé vypiť si zadné mliečko – ono sa však hlavne k nemu nevie dostať, ono mu tečie len pomaly, a keďže deti majú rady silný tok mliečka, tak sa začnú na slabý tok hnevať . Takisto bábätko , ktoré pozná cumeľ stráca trpezlivosť v období, keď sa z nejakej príčiny spúšťa mliečko oneskorene. Dieťa, ktoré cumeľ nepozná, si trpezlivo prsník rozpumpuje, to, ktoré ho pozná, sa začne čertiť, však ono nechce sať naprádzno , ono chce svoje mliečko a to hneď. A potom mamičky trápi bojkot dojčenia. Strach zo zúbkov môžu mať oprávnene mamičky, ktorých bábo cumeľ pozná. Takéto bábo si bradavku často zamení za cumeľ a bolestivé dojčenie je na svete. No a samozrejme, je to bariéra, ktorá zavádza bábätko i mamičku. Bábo si saje prsník a pritom sa zabúda napapať – intervaly medzi dojčeniami sa predlžujú. Presne ako píšeš – tzv. nenutritívne sanie uspáva. No kým cez cumeľ pred spaním netečie vôbec nič, pri dojčení áno – bábätko i pri pocuckávaní dokáže vypiť trochu mliečka, čo sa odráža na jeho raste. Cumlík zavádza i mamičku – nevie rozpoznať jemné náznaky hladu, často má bábo cumlík celé hodiny namiesto toho, aby sa dojčilo. Mamička rieši koliku – kŕčovité pohyby bábätka, plač , nepokoj, to, že nevie zaspať a pritom ono je len hladné… Bábo, ktoré má cumlík spí neprirodzene dlho, lebo bábätko sa na dojčenie prihlási až pri veľkom hlade. Potom pije z preplneného prsníka, príliš hladné na to, aby pilo spokojne – nahlce sa veľa vzduchu, má tráviace problémy.
       Mamička používaním cumlíka prenecháva časť svojich kompetencií na umelú náhradu svojho prsníka. To ju vlastne nútiť rozhodovať o tom, či bábätko má alebo nemá v danej chvíli papať, dojčiť sa. No základná podmienka úspešného dlhodobého dojčenia je nechať rozhodovanie na bábätku . Ono po prisatí ak chce pije dlho pre hlad, krátko pre smäd, nenutritívne pre únavu a potrebu zaspinkať. Je normálne ponúknuť prsník povedzme tesne po prebudení a následne ešte raz pred spaním. Takéto bábo sa bude dojčiť aj v roku. Cumeľ a jeho následky často vidno až s odstupom dlhšieho času, v období príkrmov.
       Mamičky sa väčšinou obávajú toho, že ich bábo bude bez cumľa na prsníku celý deň. Nie je to pravda. Možno bude viackrát dojčené – lebo mamička bude využívať dojčenie i na uspatie, upokojenie atď., ale nebude to nekonečné cuckanie celý deň. Zvyčajne sa dokáže také bábo rýchlo napapať a keďže prsník má k dispozícii kedykoľvek, nie je nútené oň bojovať, nepotrebuje byť na ňom nervózne celé hodiny zavesené. Ono si vlastne okrem kŕmenia pár krát za deň navyše urobí krátke “dojčiace prestávky”, pri ktorých si len tak chvíľu pocucká. Často to pozorujem na preliezkach, v detských kútikoch – deti s cumlíkmi často potrebujú neustále nenutritívne sať, aby sa vôbec dokázali sústrediť na nejakú činnosť. Toto dieťa bez cumľa nerobí a ani to nepotrebuje robiť. Vezme si prsník len keď to ozaj potrebuje a aj to väčšinou len na krátky čas…

       … to bolo len na predstavu,aby si vedela o rizkách, rozhodnutie je vždy na mamičke 🙂

    • Anonym says:

     Ahoj Lucka, máme rovnaký problém s klobúčikmi, vedela by si mi prosím napísať, ako ste sa ich zbavili? ďakujem krásne 🙂

 6. Tinaki says:

  Annag poprosim ta o radu .Mam 6tyzdnovu dcerku ,ktoru sa snazim kojit ,ale kedze zaroven pracujem a mam nepravidelnu pracovnu dobu odstriekavam si tiez mlieko a davame jej ho potom z flasky .Uz na zaciatku po porode som urobila chybu a neinfornmovala sa spravne a malu som si zacala prikladat az na treti den,a v nemocnici (zijem v grecku) ma na to nikto neupozornil a hned ju zacali krmit umelym mlieckom .Mala sa nastastie chytila aj na ten treti den a zdalo sa mi ze nam to ide celkom dobre..dokrmovala som ju na radu lekarky prvy tyzden este po kazdom kojeni UM,niekedy ho nechcela niekedy vypila 30-50 ml ..potom som prestala a zacala som si mliecko odstriekavat , a tak som mala vzdy po ruke aj svoje..asi po mesiaci zacala mala mat silne koliky ,dostali sme probioticke kvapky a odporucili nam aj Sab simplex, a po problemoch s kakanim aj tzv.kminove cipky (prilezitostne).Teraz som si vsimla ze mala sa mi zacina niekedy zlostit na prsniku , chyta ho zopar sekund taha,pri tom pocujem zvlastne zvuky z hrdla akoby zblnkotanie..obcas sa rozkasle, mam pocit ze je to reflux,ze sa jej mliecko vracia naspat .obcas sa rozplace ,a neviem ukludnit a s flaskou sa to opakuje ale po chvili sa vzdy ukludni ..a pije.nechavame ju vzdy po papani odgrgnut,niekedy to ide niekedy nie,vacsinou v noci si neodgrgne a aj pije kludnejsie…neviem teraz posudit ci mam pomaly alebo prirychly tok mliecka,rada by som ju este kojila aspon ked som doma.Mam tiez pocit ze nemam dost mliecka ,rano zvycajne sa napapa a este si odstriekam takych 150ml ,ale po dalsich 3-4 hodinach viac ako 80 neodstriekam .Tiez ma prekvapuje ze viac ako 10 -15 minut ju pri kojeni neudrzim ,vacsinou zaspi a uz ju nie som schopna zobudit.. tak sa chcem opytat co by si mi radila?vsetko odtriekavat a davat jej to len z flasky ?mam pocit ze ju tym miesanim kojenia a pitia z flasky len pomotam..:-))v noci mi to samozrejme vyhovuje..spava v noci celkom dobre az na niektore kolikove noci …(4- 5 doteraz), vydrzi aj 4-5 hodin .ez den je to vzdy ine ,niekedy spi pekne na 3x po 3 hodiny ale uz sa stalo ze kvoli brusku nespala od rana od desiatej do vecera o deviatej…
  tu v grecku bohuzial laktacne poradkyne nemame ,teda zatial som sa s tym nestretla..tak dufam ze mi poradis aspon pisomne …dakujem vopred velmi pekne…

 7. nora says:

  ahojte, som uz hotova, velmi by som potrebovala poradit.Mam syna, ma 6 tyzdnov a vobec nechce tahat pri dojceni, mame dobre i zle dni, spociatku to islo relativne ok, aj ked bez klobucikov sa nedalo nic, ale s klobucikmi to slo relativne dobre,vypil, zaspal a spal strasne dlho lebo mal silnu zltacku, v podstate prespal cely prvy mesiac, brala som to tak ze je unaveny, lebo ma este vysoky bilirubin.Teraz sme v stadiu ze vypije len predne mlieko a potom bud zaspi, alebo protestuje, nechce uz tahat.skusala som vsetko.nakoniec som rezignovala a davam mu odsate mlieko, z flase,odsavam stale, uz mi z toho sibe. V piatok spom rezignovala, uz mu nestacilo odsate mlieko, kym som stihla odsta dalsiu 125 ml flasu,bol zase hladny a mlieko som este nevedela ziadne vytiahnut, nakolko interval medzi odsavanim bol cca 20 min.Manzela som poslala kupit Nutrilon a davam mu jednu davku vecer, inak place od hladu, ma uplne zachvaty a nespi.Po nutrilone prespi cca 6 hodin vkuse.Teraz som v zacarovanom kruhu – na jednej strane som rada ze papa, na druhej sa trapim a obvinujem ze mu davam umele mlieko.Cez den sa trapime, nakolko sa nutrilonu branim a tak stalle prikaldam, ale je nepokojny a vidim ze nie je najedeny, takmer nespi a stale place.Mam starsieho syna, pri nom som dojcila uplne bez problemov, sice len 7 mesiiacov, ale ziadne problemy.Mate nejaky tip co s tym? Obavam sa ze tymto sstylom pridem o mlieko, citim ze produktivita klesa.Prosim poradte, vopred vdaka.Nora

  • annag says:

   Ahoj Nora, veľmi sa ospravedlňujem za oneskorenie, dnes je situácia asi odlišná, je možné, že už neodsávaš a nedojčíš vôbec. Napíšem Ti preto aspoň dôvody, ktoré viedli k tomu, že to takto dopadlo. Chyba vznikla niekde na úplnom začiatku. Základ úspešného dojčenia je totiž správne prisatie. Bábätko musí mať v puse veľkú časť dvorca. Bábätko ťahá mliečko spod dvorca, musí dvorec účinne stláčať, bradavkou mliečko len vyteká vonku. Klobúčiky sú umelá náhrada bradavky, ktorá robí bariéru medzi pusou bábätka a prsníkom – dvorcom. Pri klobúčiku má bábätko v puse len veľmi malú časť dvorca, prakticky len bradavku. Dokáže pri ňom piť bábätko len vtedy, ak má mamička dobre rozbehnutú laktáciu, dokonca až nadprodukciu. Akonáhle sa tvorí mliečka akurát, alebo prechodne o trošku menej, tak sa bábätko nedokáže k svojmu mliečku vôbec dostať. U Vás to fungovalo rovnako – len kým si mala výbornú tvorbu mliečka – väčšina mamičiek má po pôrode nadprodukciu (a práve naliate prsia, po ktorých mamičky túžia, spôsobujú kopec problémov, či už s prisatím alebo s vyprázdňovaním prsníka) . Akonáhle sa laktácia ustálila, maličký sa k svojmu mliečku nedostal – vypil len mliečko, ktoré bolo nahromadené pod dvorcom, no keďže nedokázal dvorec dobre stláčať, zostával hladný, napriek tomu, že v prsníku mliečko bolo. Navyše, novorodenec je spokojný, aj keď mu mliečko tečie pomaly, dokonca si bude cuckať i naprázdno, bude zaspávať a zabudne sa hlásiť na dojčenie. Staršie bábätko sa pri slabom toku mliečka začne na prsníku hnevať – preto sa tak často zrazu objavujú krízy okolo 6-8 týždňa – proste zrazu prepuknú problémy, chyby, ktoré sa ťahajú už od pôrodu. Pri žltačke je obzvlášť veľmi dôležité zabezpečiť čo najlepšie prisatie, ktoré je zárukou toho, že bábätko bude piť veľa mliečka, veľa kakať a bilirubín z tela rýchlo odburávať.

   Výčitky , že je Tvoje bábätko na umelom mlieku nesmeruj sebe. Smeruj ich tomu, kto Ti ich ponúkol a nevaroval Ťa o ich negatívach, nepomohol Ti so správnym prisatím. A to sa asi stalo ešte na úplnom začiatku v pôrodnici… Nora, prajem Ti , aby Ti synčekovia prinášali radosť a úsmev, aby si sa netrápila. Negatívnu skúsenosť si, prosím, ulož do pamäti tak, aby si raz mohla poradiť kamoške či o pár rokov ako dobrá svokra povedzme neveste – správne prisatie je základ úspešného dojčenia a klobúčiky ho znemožňujú.

 8. Biba B. says:

  Ahoj.
  chcem sa opýtať. Som čerstvá mamička malej dcérky (5 dní). Dojčiť sa len učím. Ako postupovať, najprv prebaliť a potom dojčiť, alebo naopak? Ako zistím, že je malá dobre napapaná??? Ja viem chce to asi len čas.
  Ale ďakujem za odpoveď s tým prebaľovaním

  • annag says:

   Ahoj Bibka,
   gratulujem k dcérke. Dojčené bábätko by malo ísť na prsník pri prvých náznakoch hladu, nie v čase, keď už prejde tortúrou prebaľovania, prezliekania. Potom sa stáva, že sa bábätko nedokáže ani prisať, alebo pije hltavo a nepokojne, s plačom sa púšťa. Má tráviace problémy a je večne nespokojné. Preto je fajn prebaľovať bábätko po dojčení, resp. skôr pomedzi dojčenie. To znamená nadojčiť hneď ako sa začne prebúdzať. Potom nechať bábätko trebárs i zaspinkať v polohe ako sa dojčilo. A keď sa po chvíľke preberie, zdvihnúť, asi si rýchlo odgrgne a prebaliť. No a čo je dôležité – ponúknuť prsník opäť – na prsníku sa zvyčajne upokojí, rýchlo zaspinká, spláchne mliečko, ktoré jej vybehlo do pažeráka späť do žalúdka.

   Pri takomto maličkom bábätku je dôležité sledovať plienky – pocikané 6-8 za 24 hodín, 2-3 výdatné stolice za 24 hodín. Bábätko, ktoré pije veľa mliečka zvyčajne nemá potrebu neustále sa dojčiť. Napapá sa, chvíľu i nenutritívne naprázdno na prsníku saje a zaspí možno aj na hodinu či dlhšie. Ak sa sama prsníka nepúšťa a pri dojčení pozoruješ len málo “páuz v brade” smelo jej ponúkni i druhý prsník a ak je treba, tak ich i opakovane pri jednom dojčení prestriedaj. Tak, aby priskoro nezaspávala – skôr, než sa dobre zasýti.

   https://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-babo-pije/
   https://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlacanie-prsnika/

 9. katarina vanacka says:

  to som jaaaa:)))

 10. Anonym says:

  Ahoj Annag/Katka:)))
  dojcim presne podla tohto tvojho postupu,ale situacia sa nezmenila:(((stale ma pocas dna viac zltozelenu riedku stolicu.Zaujimave je,ze v noci nekaka cize rano ma plienocku iba pocikanu.Vidi sa mi,ze v noci aj lepsie papa.CCA 10 min.iba z jedneho prsnika.Cez den je to iba 5 min jedno dojcenie ako som pisala.
  Chcem sa opytat,moze ta riedka stolica nejako uskodit??teda,ci to nie je nejaka zataz pre organizmus.
  Inac prospieva a pribera,ale je cez den dost nervozna a nepokojna,pripisujem to dojceniu:((((
  Napadlo mi este,ze sme boli na ockovani, dovtedy mala stolicu cca jeden krat za tyzden,hustu zltu.Asi den po ockovani sa stolica zhorsila…ale neviem,ci to mozem pripisat ockovaniu.Mozno len vyrastla a potrebuje uz viac mliecka.
  dakujem ti

  • annagsk says:

   Ahoj Katka,ak pekne prospieva, priberá,je to v poriadku. Ani riedka, vodnatá stolica jej neublíži. Nič by nebolo potrebné riešiť, no ak je nepokojná,môžeme to ešte posúdiť:

   Po 5 minútach si už druhý prsník nie je ochotná vziať?

   Keď sa nadojčí 5 minút a napr. po 15 minútach je nepokojná – skúsila si jej ponúknuť prsník? ponúkla si jej ten istý a pila z neho alebo si už musela ponúknuť i druhý prsník?

   Ako cez deň spinká? Dojčí sa cez deň často, či skôr nemá záujem?

   Očkovanie môže mať súvis v tom, že môže byť viac nepokojná či podráždená

   • katarina vanacka says:

    Ahoj Annag,
    k tomu spanku…cez den spinka dobre,niekedy si potrebuje len tak zdriemnut cca pol hodinky.Niekedy ma dni,ked doobedu spi napr aj 2/3 hodinky a poobede tiez a medzitym si dokaze aj zdriemnut na kratko ako som pisala.
    Zistila som,ze ked je unavena,tak nechce jest,vtedy ju ulozim najprv spinkat a az potom jej dam papkat.vtedy papka spominanych 5 /7 minut a je spokojna.No po kratkom case zacne byt mrzuta a samozrejme ju hned prilozim,no ona sa zacne odtrhat od prsnika.Ponuknem jej ten isty.Ked vidim,ze sa odtrha,dam jej druhy a niekedy zacne pit ale niekedy nie,je mrzuta. Skusala som si ju aj vyzliect a obcas pomohlo,ze papala
    Neviem,ci som spominala,ale v noci papka dobre,vidi sa mi,ze je to ovela lepsie ako cez den.Cez den si ju prikladam casto,ale nie vzdy ma zaujem.Mam pocit,ze sa nevie tak fajne,do syta napapat.
    Velmi ma trapi ta jej nespokojnost.Ona neplace,ale je velmi mrzuta.
    Od ockovania preslo uz par tyzdnov a situacia sa nezmenila.
    mam to robit tak,ze aj ked sa odtrhne od prsnika a mam pocit,ze este ho nevyprazdnila,mam jej vtedy ponuknut druhy?neviem,ci ta jej mrzutost prejde…skusala som uz vselico…
    dakujem ti

    • annagsk says:

     Ahoj Katka, nemyslím si, že ide o chybu v dojčení či hlad. Bábo môže byť nepokojné len preto, lebo sa cíti nepohodlne, je unavené alebo ak cíti mamičkin stres. Často to vyústi až do toho, že sa nedokáže uvoľniť ani v náručí mamičky, cíti jej napätie a odmieta i prsník a jej náruč.

     Deti dnu cez deň spávajú často veľmi zle, skús využívať prechádzky vonku, aby ste sa obe prevetrali. Aby si nemusela rozmýšľať nad každým prehltnutím, nad dĺžkou dojčenia, či papá alebo nie. Ak bábo nejde spinkať v pravý čas, tak je také napäté, že už nedokáže zaspať vôbec alebo zaspí len na krátko. A naopak, ona sa už môže nudiť 🙂 . Takéto bábo už nepotrebuje na prsníku tráviť celé hodiny, nemá čas, chce objavovať svet, prsíčka si necháva skôr na noc. Preto i v noci lepšie papá.

     Bábätká sa takto správajú, jeden deň majú lepší než druhý. Postupuješ veľmi dobre, no ak prsíčka odmieta, nenúť ju, Nechce, hľadaj iný spôsob,ako jej pomôcť. Napr. spomínanou prechádzkou. V kočíku, nosiči – ak bude spinkať, pospí si, ak bude chcieť obzerať svet, nech si ho obzerá. Takéto deti sú nadšené hoci sa išlo len vedľa do stánku po noviny 🙂 Uvítajú aj 10 prechádzok, hoci vemi krátkych ….

     Mrzutosť prejde – ide leto, budete môcť celé dni tráviť vonku, bude čoraz aktívnejšia, čaká je množstvo dobrodružstiev, dostáva sa do veľmi krásneho obdobia , kedy ju ešte poľahky ustriehneš pri jej objavovaní sveta, bude to zábava pre Vás obidve 🙂

    • annagsk says:

     AK sa od prsníka odtŕha, skús jej dať ten istý, ale úplne v inej polohe. Môžeš aj improvizovať – dať jej ho počas chôdze, v úplne inej miestnosti atď.

 11. katarina says:

  Dakujem Ti annag,si mila zienka:))

 12. katarina says:

  Ahoj Annag,
  za posledny tyzden ma nasa mala 4 mesacna Bibiana asi2 krat do dna vodnatu zelenu alebo zltu stolicu..asi robim chybu v dojceni..zda sa mi,ze papa kratko asi 5 min. z jedneho prsnika a mam pocit,ze ho dobre nevyprazdni.Po tych piatich minutach sa zacne vrtiet,odtrhat od prsnika.Dam ju odgrgnut a opat ju prilozim k tomu istemu,no vacsinou sa zacne opat takto odtrhat od neho.Chcem sa opytat,mam ju prilozit v takej chvili k druhemu aj ked mam pocit,ze ten prvy este nevyprazdnila?A mam skusit dojcit 2 krat z toho isteho pocas nasledujuceho dojcenia?Mala je asi pol hodinu po dojceni vacsinou nepokojna,akokeby si nieco vyzadovala,neviem,ci nie je hladna,ale v tom pripade,ked je uz nepokojna,tak nechce jest,ked si ju prilozim.
  v noci sa budi kaze 3 hodiny,a zda sa mi,ze to dojcenie je v noci ovela lepsie..
  dakujem

  • annagsk says:

   Ahoj Katka, ak sa z prsníka odtŕha napriek stláčaniu prsníka a správnemu prisatiu a odtŕha sa i pri opakovanom priložení, tak jej smelo ponúkni i druhý prsník a pozoruj, čo sa bude diať – či bude v dojčení na druhom pekne pokračovať, alebo sa ani neprisaje, alebo si len potiahne pár hltov. Ponúkni druhý prsník napriek pocitu, že nie je celkom prázdny. Môže byť, že sa to deje len na jednom prsníku, lebo rozdiely medzi prsníkmi sú bežné a najmä staršie bábätko môže reagovať na rozdielny tok mliečka.

   Pri nasledujúcom dojčení postupuj rovnako – ak bude piť obidva prsníky, ponúkni najprv prsník , na ktorom si naposledy dojčila. Ak sa opäť po napr. 5 min pustí, odgrgne, prilož ju opäť naň, ak bude v odtŕhaní pokračovať, daj i druhý prsník. 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: