Poradkyne pri dojčení O.z. Mamila

Poradkyňa pri dojčení je väčšinou mladá mamička, ktorá s rôznymi trampotami dojčila svoje bábätko. Skúsenosti a prekážky, ktoré musela sama prekonať, ju vedú k potrebe pomáhať iným mamičkám pri dojčení. Pozná výhody dojčenia pre dieťa  i pre mamičku. Pozná riziká, ktoré so sebou nesie rozhodnutie nedojčiť a sprostredkúva ich najmä mamičkám, ktoré dojčiť neplánujú . Takmer každá mamička by mohla svoje dieťa dojčiť, ak by dostala správnu pomoc a informácie v pravý čas.

Každá tehuľka sa koncom tehotenstva nevie dočkať svojho bábätka. Zameriava sa na deň “D”, kedy už dieťatko uvidí. Veľa mamičiek sa dôsledne zaujíma o pôrod a jeho priebeh , naštudujú si množstvo informácií, hľadajú pôrodnice, ktoré im umožnia alternatívny pôrod. Pôrod berú ako míľnik, ktorým sa  končí ťažké obdobie a otvára sa ružová budúcnosť ako z knižky o bábätkách. Pripravujú výbavičku, postieľku s baldachýnmi, kočík  s množstvom doplnkov,  hrazdičku , hrkálky, cumlíky… Mať bábätko je predsa také krásne , veď ešte si každá snáď spomenie na bábiky o ktoré sa v detstve starala.  V tehotenstve sme tak trošku sebecky zamerané na vlastné pocity, obskakuje nás manžel, rodina, sme stredobod pozornosti. A zrazu príde deň “D”, bábo je na svete a nič nie je tak, ako sme si vysnívali. To malé škvŕňa plače nech sa snažíme ako chceme. Dojčenie , ktoré malo ísť samé ( však je to pre ženu prirodzené) sa zrazu nedarí. A čo to? Sme príšerne unavené z pôrodu a  sestričky nás zháňajú z postele a nútia k aktivite, starať sa o svoje bábätko. To malé stvoreniatko je stále odkázané na nás, pôrodom sa vlastne nič nezmenilo, bez mamičky neprežije. Často plače (ktovie prečo), málo spinká , prsníky sú ako cudzie.  Toto je tá ružová vysnívaná budúcnosť? Tento balvan zodpovednosti a bezradnosti?

Prvé dni s bábätkom sú obrovský zlom v živote ženy. Zmena prekvapí snáď každú mamičku. Pripravená mamička ju zvládne lepšie. Je veľmi vhodné na príchod bábätka sa vopred pripraviť, už v tehotenstve si teoreticky  naštudovať starostlivosť o bábätko a dojčenie. Napriek príprave sa však každý deň vynára množstvo pochybností a problémov. Hlad bábätka je základná potreba, ktorú musíme uspokojiť. Musíme mu zabezpečiť teplo, istotu a  bezpečie.  Tieto potreby uspokojí mamičkin prsník . Musíme dojčiť. Ale ako, keď to vôbec nejde tak jednoducho?

Pri komunikácii s mamičkami cez internet zisťujem, že mnohé majú strach, obavy osloviť a vyhľadať osobne laktačnú poradkyňu, majú pocit že budú zaťažovať či otravovať banalitami. Uplakaná mamička len ťažko zdvíha telefón a žiada o pomoc,  keď vlastne ani sama nevie, čo je zlé. Veď zlé je takmer všetko a nejde vôbec nič. 🙂 Mamička sa však potrebuje o niekoho oprieť, často len uspokojiť a potvrdiť, že postupuje správne a jej bábätko nehladuje. Pomôcť môže manžel, babka , ktorí poradkyňu kontaktujú. Alebo si mamička môže sadnúť k mailu a napísať niektorej poradkyni.  Ako poradkyne sme pripravené na neporiadok v byte, neupravenú mamičku, na uplakaný uzlíček nervov. Našou úlohou je pomôcť mamičke dojčiť, ale i zvládnuť život s jej vysnívaným dieťatkom.

Na Slovensku začalo školiť a združovať poradkyne pri dojčení občianske združenie Mamila. Úzko spolupracuje s nemocnicami a venuje sa i školeniu lekárov a sestier. Nie každá laktačná poradkyňa je školená, nie každá má certifikát Mamily. Sú poradkyne, ktoré neprešli školeniami a ich odporúčania, i keď v dobrom úmysle, nemusia byť vždy v prospech dojčenia.

Poradkyne Mamily sú poradkyne, ktoré získali certifikát pod záštitou UNICEF. Prešli školeniami,  ktoré sa opierajú o oficiálne dokumenty autorít v oblasti dojčenia a výživy dojčených detí. Vďaka tomu poradkyne sprostredkúvajú mamičkám  jednotné kvalifikované štandardné postupy. Zaručili sa dodržiavať Marketingový kódex marketingu náhrad materského mlieka, ktorý zabraňuje marketingu umelého mlieka a propagácii výrobkov, ktoré sú náhradami materského mlieka ako aj fľašiek či cumlíkov. Keď som ja sama uvažovala, či sa pridať k poradkyniam Mamily, presvedčili ma postupy pri dojčení. Protokoly Dr. Newmana sú geniálne jednoduché a prirodzené. Vďaka nim môže každý pochopiť podstatu  dojčenia. “Čisté” dojčenie bez  umelých náhrad bradavky a prsníkov (cumlíkov, klobúčikov, fľašiek), správne asymetrické prisatie, dáva mamičke šancu svoje dieťa dlhodobo s radosťou dojčiť.

Poradkyňa Mamily:

 • pomáha mamičke prikladať si bábätko správne
 • učí ju pozorovať, kedy bábätko na prsníku pije
 • vie jej vysvetliť, ako zistí, či bábätko prijíma dosť mliečka aj bez váženia
 • neponúkne mamičke klobúčiky na dojčenie, ktoré znemožňujú správne prisatie
 • vysvetlí mamičke, že jej prsníky a bradavky sú správne, že ich netreba pred tehotenstvom nijako pripravovať a formovať
 • vysvetlí, že bábätko, ktoré sa prikladá správne asymetricky, sa dokáže prisať i na plochú či vpáčenú bradavku
 • nikdy neodporučí mamičke na kŕmenie fľašu
 • vysvetlí mamičke dôvody, prečo je cumlík pri dojčení nevhodný a ako sa jeho používaniu vyvarovať
 • naučí mamičku v prípade potreby dokrmovať tak, aby sa bábätko predčasne neodstavilo
 • pomáha bábätkám, ktoré sa neprisávajú
 • pomáha mamičkám, ktoré majú málo mliečka
 • vysvetľuje mamičkám, že  má veľký zmysel dojčiť aj keď je bábätko do istej miery na prsníku dokrmované
 • pomáha mamičkám, ak musia krátkodobo dojčenie prerušiť
 • informuje mamičky, že výhody dojčenia väčšinou prevažujú riziká s rozhodnutím prerušiť dojčenie ak je chorá a užíva lieky
 • vysvetľuje mamičke, ako postupovať v dojčení predčasne narodeného či postihnutého bábätka
 • vysvetľuje mamičke, ako postupovať v dojčení pri hypoglykémii, novorodenenckej žltačke
 • rieši boľavé bradavky a prsníky
 • pomáha bábätkám ak majú drobné tráviace problémy ako je reflux či kolika

Keďže dojčenie nie je len kŕmenie, poradkyňa pomáha mamičkám i pri vytváraní vzťahovej väzby s bábätkom, vysvetľuje, ako bábätko upokojiť či uspať . Vysvetľuje mamičkám potrebu bábätka často sa nosiť či spať spolu s mamičkou. Veľkú časť poradenstva tvorí práve zvládnutie príchodu bábätka do rodiny tak, aby v rodine nepanovali stres a nervozita.

Osobné stretnutie s poradkyňou je jednoznačne najlepšia forma poradenstva a komunikácie s mamičkou. Väčšine problémov sa dá vyvarovať správnym prisatím a polohou. Poradkyňa dokáže takmer všetko odčítať pozorovaním dojčenia a manipulácie s bábätkom pred a po dojčení.

Ako poradenstvo prebieha?

Poradkyňa si po príchode do domácnosti dôkladne umyje ruky. Porozpráva sa s mamičkou, ideálne i za prítomnosti manžela či iného člena domácnosti. Keď sa bábätko zobudí, pozoruje dojčenie a prípadne i pomôže mamičke pri prikladaní a dojčení. Jedna návšteva trvá väčšinou 1-2 hodiny. Väčšinou jedna mamička potrebuje 2-3 návštevy poradkyne. Poradkyňa by mala s mamičkou zostať v dlhšom kontakte. My sme veľmi zvedavé, ako dojčenie pokračuje a ako sa darí. Keď mi mamička napíše po niekoľkých mesiacoch ako spokojne dojčí svoje bábätko, je to tá najkrajšie odmena.

Veľa poradkýň poskytuje poradenstvo zadarmo, niektoré radia pri osobných návštevách za poplatok. Verím, že to mamičky neodrádza. Poradkyňa odchádza od svojej vlastnej rodiny, od svojich detí, ktorým sa musí venovať niekto iný. Radí vo svojom “voľnom” čase doslova na úkor rodiny. Ide radiť mamičke, ktorá má jedno bábätko no ona má doma svoje vlastné deti. Každopádne ako poradkyne sme často považované za nepochopiteľné čudáčky, ktoré sa v dnešnej dobe diktátu moci a peňazí venujú s nadšením bábätkám a ich mamičkám. Dojčenie je krásna súčasť života ženy a bábätka. Chceme, aby si ho dosýta užila každá mamička a každé dieťa. Dieťa sa rodí , aby bolo dojčené. Nie aby bolo kŕmené umelou náhradou bradavky a prsníka. Pomáhame mamičke problémy s dojčením prekonávať, pretože sa prekonať dajú. Nebojte sa nás osloviť, sme tu pre každú mamičku bez ohľadu na rasu či národnosť.

Ak sme Vám niekedy pomohli alebo sme Vás naším poslaním oslovili, ak Vám pomohla táto stránka alebo stránka Mamily, budeme veľmi radi, ak Mamilu finančne podporíte či už 2% z daní alebo priamo hoci len malým finančným darom s variabilným symbolom 2303. Rozpočet Mamily sa pohybuje len v stovkách eur, väčšinu nákladov na činnosť a školenia hradia členky z vlastných súkromných peňazí. Je to taký náš drahý, ale krásny koníček. 🙂 Ďakujeme.

Takisto budeme radi, ak dojčenie na Slovensku podporíte i  členstvom v  skupine Mamila na Facebooku.

Snažíme sa, aby sa sieť poradkýň rozširovala. No ak v súčasnosti  nie je poradkyňa v okolí, stojí za to ísť za ňou i viac kilometrov. Už jedna návšteva môže pozitívne ovplyvniť celé dojčenie a tým i život a zdravie bábätka a mamičky.

aktuálny zoznam poradkýň pri dojčení O.z. Mamila

5 Responses to Poradkyne pri dojčení O.z. Mamila

 1. Dobry den. Chcem sa spytat, ci je mozne vyvolat laktaciu aj napriek tomu, ze po porode sa mliecko nezacalo tvorit. Mala ma uz skoro 3.mesiace a papa z flase. Prvych 18 dni sme sa snazili o kojenie, papala na prsniku cez hadicku, v noci cez striekacku. Pila som dostatocne mnozstvo vody, cajov, v nemocnici mi dali nejake kvapky, ale mliecko mi neprislo vobec dokonca ani kolostrum. Da sa este aj napriek takemuto casovemu odstupu nejako pomoc?

  • annag says:

   Dobrý deň Gabika, neviem z týchto pár slov posúdiť príčinu, prečo sa to tak stalo a laktácia sa nerozbehla. Pravdepodobne ste aspoň nejaké kvapky mliečka produkovali,však ?. Vo vzácnych prípadoch sa to môže stať – príčin môže byť veľa – vedenie pôrodu a udalosti po pôrode -napr. oneskorené prisatie, odlúčenie od mamičky, zbytočné zásahy počas pôrodu, spôsob prisávania bábätka – niekedy dieťa vyzerá ako správne prisaté a napriek tomu to tak nie je – napr. ak mu to nedovolí nejaký, hoci len skrytý defekt v pusinke – čiastočný ráštep podnebia, prirastená podjazyková uzdička … Aj zo strany mamičky – napr. nevyvinuté prsné tkanivo , ale i “zabudnutý” kúsok placenty v maternici, nejaký významný hormonálny problém… Najčastejšie však za tým stojí zbytočný nátlak na mamičku – bábätko sa nemusí prisať hneď a treba mu dať šancu. Mliečko nemusí nabehnúť hneď . Tlak tabuliek, koľko má bábo vypiť a ako málo stále pije, depresia z odsatých niekoľkých kvapiek mliečka …. to všetko dojčenie ubíja … Nie sme na pretekoch, dojčenie nie je choroba, malo by prinášať radosť mamičke i bábätku …

   Ale v zásade by sme sa na dojčenie mali pozerať asi takto: Dojčenie nie je len kŕmenie. Tesný fyzický kontakt pri dojčení, jedinečný a nenahraditeľný , pôsobí blahodárne na bábätko i mamičku. Bábätko sa pri každom dojčení ubezpečuje, že je mamičkou prijímané, že ho ľúbi. Bábätko si na prsníku dokáže uspokojiť takmer každú základnú potrebu – cíti sa v bezpečí, optimalizuje bez námahy svoju telesnú teplotu, tlak, tep srdiečka… Vytvára si s mamičkou pevnú väzbu , pripúta sa k nej , dôveruje jej a tým sa pripraví na bezpečné odpútanie , ku ktorému o pár rokov prirodzene dospeje…. Toto si určite veľmi dobre uvedomujete.

   Ak bábätko dokrmujeme na prsníku, tak ono si môže vychutnávať všetky výhody dojčenia, rovnako i mamička. Bez ohľadu na to, koľko dokrmu mu tečie cievkou. Ak je dokrmované fľašou, tak o tieto výhody prichádza mamička i bábätko. Cumeľ a fľaša vytvárajú bariéru medzi mamičkou a bábätkom, ľahko dochádza k odcudzeniu a takáto mamička musí vynaložiť nesmierne úsilie, aby sa tak nestalo… Dokrmovanie na prsníku v drvivej väčšine prípadov skôr či neskôr laktáciu rozvinie natoľko, že sa dokrm úplne eliminuje. No ak by aj nie, tak napriek tomu bábätko prijíma aspoň pár kvapiek mliečka dojčením a tým i napr. jedinečné protilátky. Napriek tomu mamička i bábo využívajú všetky ostatné výhody dojčenia.

   Preto určite stojí za to bábätko opäť skúsiť prikladať. V tejto chvíli to bude asi ťažšie než bolo po pôrode, lebo už sa mohlo zabudnúť prisávať. Dá sa to naučiť. Dá sa “rozkojiť” žena, ktorá nikdy neporodila svoje dieťa a dojčí adoptované bábätko. Čím skôr sa o to pokúsite, tým väčšia je šanca, že sa to podarí.

   Určite by stálo za to skontaktovať sa s poradkyňou, ktorá by Vám pomohla. Ako prvý krok kým sa s ňou nespojíte a budete chcieť dojčiť, je – odsávanie. Zrejme len krátko, maličké kvapky, ale zato často, hoci i každú hodinu – dve …. Takisto môžete bábätku skúšať prsíčko ponúkať v polospánku a vždy namiesto cumľa – teda na nenutritívne sanie po kŕmení, ak je nepokojné, nervózne , na uspanie, v noci … Klokankovať sa s ním – čiže nahé bábätko prikladať na svoju holú hruď,spať s ním, kŕmiť ho v náručí v polohe ako sa dojčí …

   Gabika, 4 mesiace je ešte začiatok, veď dojčenie sa počíta na roky. Vaša otázka hovorí za všetko . Trápi Vás to, ako asi každú mamičku a ak sa rozhodne vyskúšať opäť dojčiť, určite tým nič nepokazíte 🙂 Držím palce.

 2. jarka says:

  dobry den, moja dcerka ma len 4 mesiace, bola plne dojcena, ale ma hospitalizivali a som na infuziach. mlicko odsavam, ale mala papa z flase, co robit aby sme sa potom mohli po mojom vylieceni vratit k dojceniu?

  • annag says:

   Dobrý deň Jarka,

   maličká papá z fľaše Vaše odsaté mliečko, nemôže byť s Vami ? Nemôže byť dojčená aspoň pár krát za deň pri návšteve? Alebo Vaše mliečko teraz nesmie?

   – bolo by fajn zmeniť spôsob kŕmenia na bezpečnejší – kŕmiť ju pohárikom alebo cievkou po prste. Toto je najlepší spôsob , aby maličká prsníky po vyliečení neodmietala. Určite by to zvládli i doma. Z pohárika vie piť aj novorodenec. Pointa je v tom, že bábätku mliečko nelejeme do pusy, ale len okraj pohárika či lyžičky priložíme k spodnej pere a bábätko jazýček vyplazuje a líže mliečko ako mačiatko. Pri troche cviku to ide veľmi rýchlo. Kŕmenie po prste takisto doma zvládnu – len k tomu treba kúpiť vo Výdajni zdravotníckych potrieb vyživovaciu cievku CN01. Viac píšem v tomto článku:

   https://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-dokrmovat-ako-a-cim/

   No a samozrejme, veľmi dobre pokračujete, ak odsávate. Laktáciu je nutné udržiavať, ideálne je odsávať každé 2-3 hodiny i v noci. Ak by predsa len trošku tvorba mliečka poklesla, pomôžu bylinky ako napr. senovka grécka a benedikt lekársky či liek COSTI 10mg . Ak by poklesla výrazne a na prsníkoch by reagovala na pomalý tok mliečka, tak by bolo potrebnú dokmrovať ju priamo na prsníku pomocou cievky.
   https://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-podporit-laktaciu/

   To, či sa vráti k dojčeniu teda záleží najmä od spôsobu, akým je bábätko zatiaľ kŕmené a od času, ako dlho bude mimo prsníka. Jarka, ideálne by bolo, ak by ste sa skontaktovali s laktačnou poradkyňou. Naučí rodinu kŕmiť maličkú alternatívne a zároveň Vám pomôže i naspäť sa vrátiť k dojčeniu.

   https://dojcenie.wordpress.com/2010/01/25/prerusenie-dojcenia/

   Držím palce, prajem Vám skoré uzdravenie a ozvite sa prosím, či sa podarilo k dojčeniu vrátiť

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: