Nové diskusné fórum o dojčení a živote s bábätkom

Milé mamičky, chcete sa podeliť o svoje starosti a radosti s dojčením a starostlivosťou o bábätko? Pozývame Vás na nové diskusné Fórum o dojčení, ktoré je iné než ostatné.

Výnimočné je v tom, že dodržiava etické princípy najmä Medzinárodného kódexu marketingových náhrad materského mlieka. Bude bez reklám na umelé mlieka a výživy, fľaše, cumlíky , detské čaje či dojčenecké vody a bez akýchkoľvek reklám výrobcov, ktorí Kódex neustále masívne porušujú.

Je určené všetkým mamičkám, ktoré plánujú, čakajú alebo už majú doma svoje bábätko, ktoré chcú dojčiť alebo riešia problémy s dojčením alebo sa tešia z dojčenia a chcú sa o svoje skúsenosti podeliť s druhými. Určite však nie je uzavreté pre mamičky, ktoré z hocijakých príčin nedojčia a potrebujú riešiť problémy so svojimi bábätkami. Fórum je otvorené akýmkoľvek iným témam mladých mamičiek a ich rodín. Medzi diskutujúcimi mamičkami budú i certifikované poradkyne pri dojčení z o.z. Mamila, ktoré sú pripravené pomôcť každej mamičke.

Dojčenie nie je len kŕmenie. Je jedným z kľúčových nástrojov vzťahovej výchovy (okrem vytvorenia bezpečnej väzby po pôrode, nosenia bábätka, spaní v jeho blízkosti, plaču, ktorý má vždy svoju príčinu a harmónii medzi matkou, jej dieťatkom a ich potrebami). Preto sú tu i témy o tehotenstve, pôrode , nosení detí, spaní či “bezplienkovaní” .

Toto fórum vzniklo ako reakcia na neustále porušovania základných práv každého dieťaťa – práva dojčiť sa. Každé dieťa má právo dojčiť sa a každá matka má právo, aby dojčila. Tendenčné informácie, reklamy a PR články na veľkých informačných  portáloch a fórach porušujúcich kódex často vedú k predčasnému ukončeniu dojčenia. Okrádajú bábätko i mamičku o nádhernú súčasť ich života, pretože poskytujú nesprávne a  zavádzajúce informácie. A nielen im, ale i širokej laickej i odbornej verejnosti.

Nové články o dojčení naďalej nájdete tu na stránke https://dojcenie.wordpress.com/, naďalej mi môžete klásť otázky pod článkami čo v Online poradni.

http://forum.dojcenie.eu/index.php je diskusia mamičiek , medzi ktorými je i viacero mamičiek – poradkýň pri dojčení, dúl, mamičiek, ktoré majú skúsenosti s nosením detí v šatkách či Bezplienkovou komunikačnou metódou.

 

55 Responses to Nové diskusné fórum o dojčení a živote s bábätkom

 1. LaskaWema says:

  Автопрозвон- Уникальная программа Автопрозвон позволяет совершать скоростной автоматический обзвон телефонных абонентов по всему миру. Отличительной особенностью программного телефонного робота «Автопрозвон» является его способность звонить без телефонной линии. Для автоматического дозвона достаточно только наличие Интернет, т.к. автоинформатор после скачивания на ваш компьютер совершает прозвон через голосовой Интернет шлюз(VoiP), что обеспечивает дешевые звонки по всему миру (10 коп. в мин ). Одним из преимуществ данной программы является многопоточность. Скачав программу Автопрозвон, Вы получаете готовый к работе автоинформатор.

  Сайт поддержки http://www.avtoprozvon.ru/

  Скачать демо-версию http://www.avtoprozvon.ru/download.php

 2. miska says:

  Dobrý deň

  Chcela by som sa spýtať ako dlho trvá kým zaberie domperidon? Uživam costi 3×3 uz tri týždne bez efektu, prípadne by som sa chcela spytať či je možné že by vôbec nezabral. Prisatie bolo skontrolovane aj technika dojcenia dakujem pekne

 3. Natalia says:

  forum dojcenie.eu nefunguje, je to tak už navždy? čo sa stalo?

 4. Anonym says:

  Ahoj, prosím ťa ak si mamičkou­­­ na materskej­­­ dovolenke,­­­ prosím ťa o vyplnenie­­­ môjho dotazníka,­­­ ktorý je anonymný­­­ a slúži len pre moju bakalársku­­­ prácu. Dotazník­­­ nájdeš na odkaze: http://www.survio­­.com/survey/d/Q5A1O5H6T8T9N1E4F…ď­akujem

 5. Eliška says:

  dobrý deen, liečim sa na sklerízu multiplex. dostala som atak – trpne mi ľ.ruka a ľ. polovica tela. podávajú mi solumedrol 500mg- infúzie, mala by som vybrať 5 dávok. Chcela by som sa opýtať, ako dlho sa táto látka udrží v materskom mlieku,koľko dní treba na očistenie org., alebo či vôbec môžem po skončení liečby pokračovať v dojčení. počas liečby mlieko odstriekávam a vylievam, malý má zásobu namrazeného mlieka, no nie veľkú. Dakujem

 6. Janka says:

  Ahoj mám sedem mesačnú dcérku ktorú plne kojim.Yačali sme už aj s prvými príkrmami a niekde som čítala že ked dieťa nahradí jednu dávku mlieka stravou malo by vipiť asi 200 ml čajíku alebo vody. Tak by ma zaujímalo či to aj v praxi funguje.Ak podám bábätku čajík z flašky bude sa chcieť ešte kojiť?

 7. ronnel says:

  Milá Annag a všetci, kto sa spolupodieľate na tejto krásnej webovej stránke, predovšetkým vám chcem poďakovať za užitočné informácie, ktoré som tu našla a nachádzam. Bola som v 16 t. gravidity, keď som ju objavila a aj vďaka nej sa mi podarilo viac- menej bezproblémovo dojčiť našeho synčeka až doteraz – o pár dní bude mať jeden rok. Chcela by som pokračovať čo najdlhšie, ak by som čakala ďalšie dieťatko, chcela by som aj tandemovo dojčiť.
  Chcela by som položiť dve otázky, i keď asi s dojčením súvisia len čiastočne, ale hádam nie sú úplne nevhodné a možno mi budete vedieť poradiť.
  Ako som uviedla- malý bude mať jeden rok a doteraz pil prakticky len z prsníka. Keď mal asi 8 mesiacov, začala som mu dávať aj iné tekutiny, lyžičkou, lenže prakticky každý hlt, ktorý dostane do úst, “precedí” cez zúbky von. Myslím si, že mu to robí radosť, niežeby ju nechcel. Rovnako dopadli aj pokusy s pitím z klasického pohára. Tak som asi od 10. mesiaca začala skúšať pohárik s nepretekavým náustkom, ale z neho takisto nepije, len ho hryzie, nesaje. Fľašu s klasickým cumľom som neskúšala, ani mi to nepríde vhodné. Neviem, či je to v poriadku, že nevie/nechce piť, ani vlastne neviem, koľko tekutín by mal denne vypiť (váži 9,5kg). Nejaví známky dehydratácie, myslím, že pekne prospieva.
  Druhá otázka súvisí so spaním. Asi do pol roka spával v postieľke, v noci som ho na dojčenie vyberala a dojčila posediačky (bol balený naširoko, nedal sa otočiť nabok, nevedela som ho nadojčiť vľahu), ale od šiesteho mesiaca ho už mám pri sebe v manželskej posteli a dojčím ho v noci poležiačky. V detskej postieľke nespáva už vôbec, ani cez deň, lebo zaspáva len v kočíku. A tak rozmýšľam, ako postupovať ďalej, či ho mám začať učiť zase na svoju malú postieľku (ktorá mu bude asi tesná, lebo on v spánku precestuje riadne vzdialenosti), či ho nechať pri sebe v manželskej posteli (ale chudák manžel už rok spáva na gauči), alebo aký postup zvoliť. (Počula som o prípade, kedy manželia museli pre seba kúpiť novú manž. posteľ, lebo v pôvodnej spával synček a nevedeli ho už z nej dostať).
  Vopred ďakujem za odpovede a prajem všetko dobré.

 8. Ahoj
  potrebujem poradiť. mám 6 týždňového chlapca. keď ho dám kojiť prisaje sa papa aj hodinku ale stále je hladný neviem čím to môže byť. mlieko mam a vyzerá to že ho mám dosť. toto je moje druhe dieťa a prve som kojila 2 týždne. stratila som mlieko. malý sa mi narodil dosť veľký mal 3,80kg a za 4 mesiace pribral kilo. a ešte to vyzerá tak že mam zápal prsníka. budem vám veľmi vďačná ak mi poradíte. Ďakujem

 9. Alena says:

  Ahojte,
  dovolim si požiadať o radu a zároveň už v úvode prosím – neodsudzujte ma, ako sa to mnoho krát stáva. Telo ženy je prispôsobené tomu, aby mohla počať, vynostiť, porodiť a kojiť dieťa, ale ešte nie je automatické, že to musí urobiť aj s radosťou. A to je môj problém. Mám 30 rokov, dieťatko som si aj s manželom želala, podarilo sa mi po nejakom čase otehotnieť, teraz som v 19.tom týždni. Dieťatko je zdravé, veľmi si to cením, je to dar. Obaja sa naňho tešíme, je to moje prvé tehotenstvo a prvé dieťa, mám zatiaľ skúsenosti so sestrinými deťmi, strávila som s nimi veľa času mám ich veľmi rada. To bol úvod, aby ste pochopili širšie okolnosti a teraz k problému. Predstava, že budem musieť kojiť dieťa, je pre mňa dosť hrozivá. Vadí mi pach mlieka, vadí mi ten dotyk, vadia mi zvuky ako dieťa pije, vadí mi ten pocit, že moje telo čosi produkuje, vadí mi tá nesmierna závislosť dieťaťa, aťď. Proste absolútne negatívne nastavenie vo všeobecnosti – a teraz mi neide o to šupnúť dieťaťu náhradnú stravu, nehľadám elegantné riešenie pre mňa, hľadám riešenie PRE DIEŤA. Preto sa snažím toto negatívne nastavenie riešiť už teraz, podľa mňa určite nemôže byť dobré, keď dieťa cíti, že mám k niečomu vo vzťahu k nemu odpor. Čo si o tom myslíte? Ja viem, že je to dôlžité pre imunitu, že je to základná funkcia matkinho tela, že je to to najlepšie, čo môžem dieťaťu dať atď. Som si toho vedomá, ale nepomáha mi to – možno sa mi podarí kojiť, ale kojiť s odporom a stresom asi nie je to najlepšie ani pre dieťa. Neviem čo je so mnou, nemám žiadnu vedomú negatívnu skúsenosť, moja mama ma kojila bez problémov, moja sestra kojila obe deti bez problémov cca 1,5 – 2 roky. A možno posledná info – prsia mám zdravé, nemala som nikdy žiadne problémy alebo bolesti, veľkosť mám C, teraz v poloici tehotenstva už D. Co robiť? Ako nevysielať tieto negatívne signály dieťaťu už teraz? A ako nemať potom z kojenia horor? ĎAKUJEM

  • Viera Červená says:

   Alenka, nikto si nemôže dovoliť odsudzovať matku, keby sa aj vedome a informovane rozhodla, že dojčiť nebude. Sama cítiš, že tieto pocity sú zvláštne a podľa môjho názoru by bolo dobré pokúsiť sa nájsť ich príčinu spolu s nejakým psychoterapeutom. Nie preto, aby Ťa presvedčil dojčiť, ale aby si si aspoň vedela zodpovedať, prečo to takto cítiš.
   A okrem toho, čo by som navrhovala ja, je neriešiť dojčenie už teraz. Myslím, že pre matku s takýmito pocitmi je mimoriadne dôležité zažiť prirodzený pôrod bez rutinných a preventívnych zásahov, pri ktorom by mala pocit, že to bol úžasný a krásny zážitok a že svoje dieťa porodila sama, že si pôrod a jeho priebeh mohla sama menežovať. V tomto by Ti mohla pomôcť kvalitná predpôrodná príprava s nejakou dulou. A po pôrode si myslím, že je pre budovanie vzťahu dieťaťa s matkou najdôležitejšia práve tá prvá “zlatá” hodinka po pôrode, kedy by dieťa malo byť v tesnom telesnom kontakte koža na kožu s matkou od okamihu pôrodu. Tento kontakt koža na kožu je pre dieťa zásadne dôležitý, matka pri ňom nesmierne uľahčuje popôrodnú adaptáciu dieťaťa, dá sa povedať, že v žiadnom inom prostredí nedokáže byť dieťa v takom dobrom zdravotnom stave. Preto by bolo skvelé si tento čas užiť v tesnom kontakte a potom sa rozhodnúť, čo ďalej. Sú matky, ktoré sa v tehotenstve rozhodnú, že dojčiť nechcú, ale to, že dieťa sa v takomto kontakte začne samo plaziť k prsníku a prisaje sa, mnohé matky presvedčí, že ich bábätko skutočne dojčenie potrebuje a chce ho a rozhodnú sa skúsiť to. Ak by si sa rozhodla to skúsiť aj Ty, budeš potrebovať kvalitnú odbornú pomoc s dojčením, aby bolo od začiatku bezproblémové, bezbolestné a úspešné. Do mnohých pôrodníc majú prístup aj poradkyne pri dojčení Mamily, takže si pre každý prípad môžeš do pôrodnice vziať so sebou kontakty na poradkyne v blízkom okolí a ak by si to chcela skúsiť, pozvať si ju. A ak sa rozhodneš potom, že dojčenie skutočne nie je pre Teba, urobíš tak vedome a z vlastného rozhodnutia. A na svoje rozhodnutie má človek právo. Môžeme s ním nesúhlasiť, ale nemáme právo na nič viac. Je to Tvoje dieťa a Tvoje materstvo. Som zvedavá, ako to nakoniec dopadne, dáš vedieť?

   • Petra says:

    Ahoj Alenka.
    Ja som mama 9 mesačného synčeka. Je to naše vytúžené dieťa a kojím ho dodnes napriek problémom po celé prvé 3 mesiace.
    Pred 6-timi rokmi som si v prsníku nahmatala hrčku. Našťastie to nebolo nič vážne, ale odvtedy sa vo mne niečo zlomila a som bola na svoje prsia poriadne citlivá. Vadil mi dotyk a to aj pri intýmnych chvíľach s manželom. Samovyšetrovanie prsníkov v mojom prípade vôbec nepripadalo do úvahy, už len pri pomyslení že si mám prehmatávať prsníky sa mi začala točiť hlava a bolo mi na odpadnutie. Po celé tehotenstvo som sa preto obávala ako a či vôbec budem schopná dojčiť. Pri prvých pokusoch o priloženie môjho drobčeka som prežívala strach a keď sa malý prisal tak som sa zľakla a chtiac nechtiac mu bradavku vytrhla z ústočiek. Potom sa začal boj s názvom dojčenie. Bradavky boleli, malý chcel papať každú polhodinku, k tomu vyčerpanosť a zápal prsníka. Ale zvládli sme to a dojčím doteraz. Malému pomaličky rastú zúbky takže som zvedavá čo bude nasledovať ďalej. Ale precitlivelosť na na moje prsia prešla a teraz sa nad tým už len pousmejem.
    Môj názor je že by si sa nad tým nemala zamýšľať už teraz. Keď sa malé narodí možno to budeš všetko vnímať úplne inak. A ak nie, tak nevadí, je veľa detí ktoré nevyrastali na materskom mliečku a nič im nechýba….:o))
    Držím palce

    • Alena says:

     Vierka, ďakujem pekne za odpoveď. Skúsim sa podľa toho zariadiť.
     Žijem v zahraničí, som tu dosť odkázaná sama na seba (manžel o takýchto témach nemá an okrajové tušenie :), zatiaľ som sa nedopracovala k nejakej pôrodnej asistentke, alebo laktačnej poradkyni, no uvidím čo bude ďalej. V mojej otázke som sa snažila pýtať sa výlučne na kojenie, lebo o tom táto stránka hlavne je, ale môj postoj k pôrodu a tehotenstvu tiež nie je oveľa pozitívnejší ako ku kojeniu :))) Hlavne to nemôžem s nikým prediskutovať, lebo automatická reakcia je – Ty si neuvedomuješ koľko ľudí chce mať dieťa a nemôže?. Ale uvedomujem si to, veď aj my sme sa snažili a som za to vďačná . Ja naozaj neviem, či mi chýba “nejaký hormón, čo robí tehotné ženy šťastnými”, alebo čo sa deje. Každopádne ďakujem.

     Milá Petra, ďakujem za komentár, znie to pre mňa povzbudzujúco, keď vidím, že to ide aj u niekoho, kto musel prekonať určitté problémy. Tak sa to hádam naozaj po pôrode zlepší. Pekný deň. 🙂

     • Viera Červená says:

      Alenka, práve pre toto by som sa na Tvojom mieste zamyslela nad nejakým psychoterapeutom. Pretože tieto pocity majú nejaký základ, možno niečo v podvedomí a podľa môjho názoru je dobré s tým pracovať, hoci sa Ti do toho určite nechce.
      Myslím, že na okolie je najlepšie sa vykašlať 🙂 Nepotrebuješ byť superšťastná z tehotenstva ani mať výčitky od okolia preto, že zvažuješ nedojčenie. Asi vôbec najlepšie je vyhýbať sa rozhovorom na túto tému, pretože áno – ľudia to nebudú chápať. Dojčenie je pre dieťa dôležité a spoločnosť chce pre deti to najlepšie. Ak sa matka rozhodne nedojčiť, nechápe sa to, podobne, ako keby sa rozhodla, že nebude svojmu dieťaťu čistiť zuby alebo používať autosedačku pri jazde autom. Jednoducho ľudia nechápu rozhodnutia matky, ktoré nie sú v súlade s tým, čo pre deti všeobecne považujeme za dobré. Právo rozhodovať o dojčení alebo nedojčení má však napriek tomu len matka spolu s otcom dieťaťa. Ak sa rozhodnú, že dojčenie pre nich nie je, najmä ak sa rozhodnú informovane – zvážia pre a proti, je to naozaj len ich rozhodnutie a treba ho rešpektovať! Podľa mňa ohľadom dojčenia mnohé navyše aj mnohé dojčiace matky pociťujú akýsi tlak, že dojčenie musí byť len krásna romantická vec. Nemusí byť, niekedy žena musí dojčiť aj na záchode, niekedy sa to fakt nehodí a človeka obťažuje, že dieťa “zase chce”, niekedy máme hormonálnu situáciu takú, že chceme byť samy sebou a snaha dieťaťa pripútať sa k nám nám môže práve v tej chvíli vadiť. Dojčenie nemusí byť vždy sprevádzané úžasnými a neopakovateľnými pocitmi. Možno aj v tomto smere by Ti mohlo pomôcť sa tým všetkým prestať zaoberať. Jednoducho si tehotná, budeš mať bábätko a čo bude, to bude.
      A myslím, že je dôležité aj to, čo napísala Petra – uvedomiť si jednu dôležitú vec – hoci možno s dojčením nepočítaš a nakoniec to nevyjde, možno to aspoň skúsiš a je podľa mňa fakt kľúčové, aby žena, ktorá už v tehotenstve má zmiešané pocity ohľadom dojčenia, nevstupovala do dojčenia a vôbec materstva s bolesťami, problémami, s tým, že musí za dojčenie bojovať. Neviem odkiaľ si, ale čo by som videla ako možnosť je – pokúsiť sa naozaj kvalitne pripraviť na pôrod, určite sú nejaké duly aj vo Vašej krajine. Nie preto, že chceš zažiť neopakovateľný zážitok z pôrodu. Ale preto, že pôrod príde a bude a je dobré ho prežiť najjednoduchšie ako sa dá. A pri kvalitnej príprave (základom by malo byť, aby bol pôrod v prípade fyziologického pôrodu nízkorizikovej rodičky bez rutinných a preventívnych zásahov) sa pôrod dá skutočne prežiť s minimálnym množstvom bolesti a s pocitom, že žena ho zvládla sama a bez pomoci, že je ten schopná matka. Takýto pôrod je pre mnohé ženy až terapeutický, pri prirodzenom pôrode, pri ktorom má žena možnosť ho menežovať sama, podľa svojich pocitov a potrieb, dokonca mnohé ženy, ktoré napr. v minulosti zažili znásilnenie, hovoria, že pôrod im pomohol sa konečne dostať cez pocity, ktoré im po znásilnení zostali v duši natrvalo. Možno Tebe taký pôrod pomôže prejsť do vnímania materstva iným uhlom pohľadu. A čo sa týka dojčenia, takýto pôrod je veľmi dôležitou súčasťou bezproblémového dojčenia. Takisto je dôležité vedieť, ako na dojčenie po pôrode, mať dieťa v kontakte koža na kožu prvé dve hodiny po pôrode a aj potom v ďalších dňoch tak často, ako sa bude dať, naučiť sa už v tehotenstve ako zabezpečiť, aby dojčenie nebolelo, aby matku neobťažovalo (napr. naučiť sa pracovať s detským nosičom, napr. so šatkou, pozri fotogalériu tu https://sites.google.com/site/blogodojceni/pri-dojceni-sa-da-robit-cokolvek) a ako posúdiť, či dojčenie funguje – či je dieťa dostatočne nasýtené. Neviem, odkiaľ si, ale verím, že aj v krajine, kde žiješ, existujú nejaké laktačné poradkyne, ideálne by bolo, keby si našla poradkyne, ktoré sa riadia “školou” dr. Jacka Newmana a budú Ti tak skutočne vedieť už v tehotenstve poradiť, ako začať dojčenie čo najjednoduchšie. S tým, že to je len príprava, ak sa po pôrode rozhodneš, že sa na to jednoducho necítiš, tak proste tie informácie nevyužiješ. A ak by si to predsalen skúsila, pomocou týchto informácií sa môžeš do dojčenia prehupnúť jednoducho a bezproblémovo a možno zistíš, že dojčenie je celkom fajn, pretože je to pohodlné najmä pre matku, pomôže dieťa úžasne jednoducho utíšiť, pomôcť mu zvládať životné situácie jednoduchšie, nehovoriac o tom, že dojčenie je pohodlnejšie, než kŕmenie umelou výživou (nosiť všade fľašky, starať sa o sterilitu pomôcok, zarábať mlieko, najmä v noci…) a to už nehovorím o finančnej stránke – umelé mlieko samotné na Slovensku stojí cca. 480 Eur na pol roka a pri používaní umelého mlieka do 3. rokov, tak, ako sa to u nás odporúča, cez 2,5 tisíc Eur.

   • Alena says:

    Ďakujem pekne za odpoveď. Skúsim sa podľa toho zariadiť.
    Žijem v zahraničí, som tu dosť odkázaná sama na seba (manžel o takýchto témach nemá an okrajové tušenie :), zatiaľ som sa nedopracovala k nejakej pôrodnej asistentke, alebo laktačnej poradkyni, no uvidím čo bude ďalej. V mojej otázke som sa snažila pýtať sa výlučne na kojenie, lebo o tom táto stránka hlavne je, ale môj postoj k pôrodu a tehotenstvu tiež nie je oveľa pozitívnejší ako ku kojeniu :))) Hlavne to nemôžem s nikým prediskutovať, lebo automatická reakcia je – Ty si neuvedomuješ koľko ľudí chce mať dieťa a nemôže?. Ale uvedomujem si to, veď aj my sme sa snažili a som za to vďačná . Ja naozaj neviem, či mi chýba “nejaký hormón, čo robí tehotné ženy šťastnými”, alebo čo sa deje. Každopádne ďakujem.

  • Anonym says:

   Ahoj Alenka,chcem ti len napisat, ze ja mam skoro 8 mesacneho syna a ked som bola tehotna, tiez som sa bala ako to bude s kojenim, pretoze ja som zase neznasala, ked sa mi niekto co len dotkol prs. Bolo mi to neprijemne a bala som sa, ze nebudem moct kojit, lebo mi to bude odporne. Po narodeni maleho to bolo vsetko inak. Je pravda, ze prve dni som sa premahala, pretoze ked sa zacali prsniky nalievat, dost ma boleli, maly chcel papat kazdu hodinu a ja som mala hrozu z toho, co bude dalsie kojenie, ale presiel nejaky ten tyzden a medzi mnou a malym sa vytvorilo take puto, ze som milovala chvilky, kedy som ho kojila, ked som videla, aky je spokojny a ako velmi ma potrebuje. Davalo mi to pocit, ze som pre neho dolezita. Teraz bude mat uz 8 mesiacov a stale je kojeny a som rada, ze sme to dotiahli az sem. Nielen, ze som mu poskytla prvych 6 najdolezitejsich mesiacov v jeho vyvoji to najlepsie, co som mohla, ale bolo to prakticke aj pre mna. V noci som nemusela robit mlieko, behat po dome, umyvat a vyvarat flasky, len som si ho zobrala ku sebe, dala mu prsnik a spali sme spokojne dalej 🙂 nema ani cumel, takze aj to je plus kojenia.. Verim, ze aj ty to zvladnes a prebudi sa v tebe taka silna materinska laska, ze kojenie bude pre Teba aj dietatko radost 🙂 Drzim palce

 10. zuzka says:

  ahojte, vie mi niekto pls poradit, v com moze byt problem, ze vecer mam nedostatok mliecka? maly ma 10tt, asi tak tyzden-dva dozadu to zacalo – cely den v pohode papa a vecer najma pri poslednom krmeni pred spanim mi zrazu dojde mliecko a on place a odtahuje sa od prsnika. velmi dakujem.

  • Viera Červená says:

   Zuzka, najjednoduchšie je kontaktovať poradkyňu pri dojčení a dohodnúť si osobnú návštevu. Spoločne sa pozriete na to, ako to vyzerá s tvorbou mliečka, efektivitou dojčenia a schopnosťou bábätka získať dostatok mlieka. Toto býva pomerne časté pozorovanie mamičiek, ktoré používajú napr. cumlík (stačí aj občasne, výnimočne a zriedkavo). Mnohé mamičky napr. prekvapí, že bábätko v skutočnosti nemusí ísť na prsník len kvôli hladu či smädu, ale že dojčenie reguluje mnohé ich telesné funkcie a rieši aj iné problémy, najmä potrebu zaspať. Je zrejmé, že bábätko nepije na prsníku celú dobu, čo je prisaté a práve to, že poradkyňa Ťa môže naučiť rozlíšiť, ako vyzerá, kedy dieťatko pije a kedy saje naprázdno, Ti umožní vedieť správanie bábätka lepšie pochopiť – ak budeš vedieť rozpoznať, že nepije a začína sa na prsníku hnevať, môžeš použiť techniku stláčania prsníka, ktorú Ťa poradkyňa naučí pri poradenstve a tak pomôcť bábätku zasa piť mliečko a ak sa bude hnevať aj napriek tomu, že pije, budeš aspoň vedieť, že to nie je tým, že mu netečie mliečko a môžeš spokojnejšie hľadať iné príčiny nespokojnosti, medzi ktoré najčastejšie patrí potreba zaspať a to, že sa to bábätku nedarí a potrebuje razantenjšiu pomoc zo strany rodiča. No a samozrejme, je možné aj to, že s tvorbou mlieka alebo s príjmom mlieka zo strany bábätka nie je všetko úplne v poriadku, to sa z tohto krátkeho komentára určiť nedá, takže aj z toho hľadiska má návšteva poradkyne zmysel, pretože pri pozorovaní dojčenia je schopná toto vyhodnotiť a v prípade, že to naozaj bude tak, bude Ti vedieť odporučiť rôzne prostriedky ako zvýšiť tvorbu mlieka a upraviť dojčenie tak, aby sa to všetko upravilo. Zoznam poradkýň podľa miesta pôsobenia nájdeš na stránkach http://www.mamila.sk. Držím palce!

   • zuzka says:

    Vierka dakujem. Malinky na prsniku aj zaspava, pouzivam aj stlacanie prsnika, trapi ma ale ta tvorba mlieka na vecer, pretoze ked si sama stlacim prsnik, ked sa odtahuje tak z neho nic netecie 😦
    vecer papa tak isto ako cez den, len neviem co sa stalo, ze zrazu je vecer mliecka malo. skusam si podporit tvorbu aj odsavackou – a skutocne vtedy vecer odsaje sotva par kvapiek.

    • Viera Červená says:

     Zuzka, verím, že Ti osobná návšteva poradkyne pomôže, ak Ťa to poteší samotný fakt, že sa bábätko od prsníka odťahuje a po stlačení prsníka nič netečie, neznamená nič, nie je to dôkaz, že máte problém s dojčením, možno je všetko OK a budeš sa môcť zamerať na iné možnosti, prečo toto dieťatko môže robiť, najčastejšie pomôže s poradkyňou prejsť celý denný režim, spánok, nosenie… verím, že výsledkom bude spokojnejšie bábätko a Ty si budeš istejšia, ako máš postupovať 🙂

 11. Kveta says:

  Dobry vecer,
  natrafila som na MK na Vasu stranku. Surne potrebujem poradit, lebo si neviem rady.
  Mam 14 mesacnu dceru, ktoru stale dojcim na poziadanie cez den aj v noci. Doteraz som ani len neuvazovala o ukonceni dojcenia, no dnes mi diagnostikovali glaukom a hned aj nasadili liecbu – ocne kvapky Carteol LP 2%. Upozornila som svoju lekarku na to, ze stale dojcim, tak mi tento liek z pomedzi mnohych vybrala, aj ked nezaujala jasne stanovisko ci dojcit mozem alebo nie. No v pribalovom letaku sa pise o tom, sa pocas uzivania lieku dojcit neodporuca. Moj zdravotny stav co sa tyka glaukomu nie je najlepsie, tak s liebou zacat musim. No neviem si predstavit ze by som nemala dalej dojcit. Beriem to dost tragicky, preto sa snazim najst niekoho, kto mi vie zodpovedne poradit, ako dalej postupovat.
  Dakujem

  • Viera Červená says:

   Lieky, ktoré sa podávajú v kvapkovej forme sú počas dojčenia absolútne bezpečné. Aj keby bola treba ďalšia liečba, je dobré sa obrátiť na poradkyňu pri dojčení, pretože väčšina liekov sa pri dojčení užívať smie, s výnimkou zriedkavých výnimiek. Viac o tejto téme tu https://sites.google.com/site/blogodojceni/dojcenie-a-liecba-matky

   • Kveta says:

    Dakujem krasne za rychlu odpoved, no aj tak este potrebujem radu. Pokusala som sa ziskat aj nazor ineho lekara, tak som sa dozvedela, ze liek ktory mi predpisala obsahuje betablokator, co je vraj latka, ktora moze sposobit mnoho vedlajsich ucinkov, okrem ineho moze spomalit tep srdca a ine ktore si uz nepamatam… Ina lekarka mi zas neodoruca uzivat tento liek v case dojcenia… tak teraz uz fakt neviem co robit. Nechcem odstavit svoje dieta, ked na to nie je pripravene a ja sama sa s tym tiez neviem vyrovnat. Fakt neviem co robit … Na stranke ktoru ste mi poslali, sa tato latka nespomina, len ze kvapky su bezpecne. No podla lekarky, s ktorou som sa skontaktovala, sa tento liek dostava do mlieka a moze malej ublizit… Odporucila mi dojcit, ale neliecit sa, alebo sa liecit, no nedojcit…

    • Viera Červená says:

     Kvetka, ten betablokator je súčasťou kvapiek do očí, či to už hovoríme o ďalšom lieku, užívanom orálne? Toto takto zvoleja neviem, musím najskôr vyhľadať. V podstate – pri dojčení sú takmer úplne všetky lieky bezpečnejšie než predčasné odstavenie dieťaťa a tých pár liekov, ktoré skutočne môžu ohroziť zdravie dieťaťa aj v stopových množstvách, v akých by ich dostávalo počas dojčenia, je väčšinou možné dobre zameniť za iný liek, ktorý je s dojčením kompatibilný. Verím, že to tak bude aj v tomto prípade. Tak mi prosím presnejšie napíšte, čo máte užívať a zistím. Dojčiaca matka má právo na svoje zdravie a na liečbu, ak ju potrebuje. Dojčenie je príliš dôležité na to, aby sa kvôli dojčeniu matky ukončilo.

     • Anonym says:

      Nie, stale hovorime o tych jednych kvapkach, ktore som Vam vyssie spominala. (ocne kvapky Carteol LP 2%.)

      CARTEOL LP 1% a CARTEOL LP 2% je betablokátor, ktorý sa vkvapkáva do oka. Tento liek je vo forme očnej instilácie s predĺženým účinkom. Používa sa pri ochorení oka spojenom s vysokým vnútroočným tlakom a pri chronickom glaukóme s otvoreným uhlom.

      Viac na: http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/carteol-lp-2-2463.html#ixzz1P3Z4u8FL

      aj na nete som nasla ze lieky z radu betablokatorov sa neodporuca pri dojceni. Nerozumiem, preco mi lekarka predpisala taky liek, ked som ju upozornila ze stale dojcim a ze vobec neuvazujem s dojcenim prestat.
      Mam sa dnes stretnut este s jednou lekarkou, tak som zvedava, co mi povie ona… No podla toho co som doteraz zistila, vraj nie su na trhu kvapky na liebcu glaukomu, ktore sa smu uzivat pocas dojcenia.

      • Viera Červená says:

       Kvetka, takže – kvapková forma lieku účinkuje lokálne, do celkového krvného obehu matky prechádza z účinnej látky skutočne minimum a to znamená, že v materskom mlieku je liečiva, ktoré matka používa lokálne, skutočne absolútne minimum. V prípade betablokátorov navyše platí tak, ako pri väčšine liekov, že obmedzovať, či predčasne ukončovať dojčenie predstavuje neporovnateľne vyššie riziko, ako používať tieto lieky a to dokonca nielen v lokálnej forme, ale aj priamo v orálnej – vnútornej forme, pri ktorej je v krvi matky omnoho vyššia koncentrácia betablokátora.

       • Anonym says:

        Dakujem velmi pekne za odpoved.Potesila ma, no aj tak som na pochybach. Fakt mam obavy, aby som nieco nesposobila svojmu dietatu, tym ze ho budem dojcit a zaroven uzivat kvapky. Styria lekari mi odporucili dojcenie ukoncit. Je to pre mna velmi tazke rozhodnutie, nakolko som bola nastavena na dojcenie minimalne 2 roky a viac,v pripade, ze o to moje dieta bude mat zaujem a teraz toto, co musim riesit. Ani ja ani moje dieta nie sme pripravene dojcenie ukoncit, no stale ma mataju pochybnosti. Stale je nadomnou ten otaznik, ci robim dobre ak v dojceni pokracujem.
        Kveta

        • Viera Červená says:

         Kvetka, ako by som mohla pomôcť? Máme medzi poradkyňami aj lekárky, otázky vhodnosti užívania liekov konzultujeme s odborníkom na túto oblasť, Thomasom Halem, chápem Vaše pochybnosti, ale rozmýšľam, aké informácie by boli pre Vás tie, ktoré by Vás presvedčili… v kvapkovej forme skutočne už prestup do krvného obehu matky je minimálny a to znamená, že v materskom mlieku sú také stopové, zanedbateľné množstvá, že porovnávať toto riziko s rizikom predčasného odstavenia dieťaťa, podávania umelej výživy atď. sa ani nedá. Prezrite si prezentáciu o porovaní materského mlieka s umelých z Prezentácií o dojčení na stránkach http://www.mamila.sk, v sekcii Pre poradkyne. Možno by Vám mohlo pomôcť položiť túto svoju otázku v Poradni Mamily na tých istých stránkach, so žiadosťou o skutočne podrobné informácie, čo je teda lepšie…

         • Anonym says:

          Dobry den, ozyvam sa s odstupom casu, nemam bohuzial pristup na net … 😦
          Dakujem Vam velmi pekne za rady, ktore ste mi poskytli a cas, ktory ste venovali mojmu problemu. Velmi mi to pomohlo rozhodnut sa. Dalej svoje dieta dojcim a tiez samozrejme uzivam kvapky. No neda mi nesledovat dieta, ci sa nesprava inak ako predtym. Poslednu dobu je na mna velmi naviazana a neustale si vyzaduje prsnik. Akoby sama vycitila, ze sa nieco deje a ze pravdepodobne pride o svoj prsnik. No vdaka Vam, sa tak nestalo. Este raz dakujem a prajem pekny den

          • Viera Červená says:

           Kvetka, díki za odozvu. To, čo popisujete, je možné, bábätká vedia mnohé vycítiť a pri pocitoch ohrozenia samozrejme visia viac na prsníku a mamičke. Veď to zvládnete. Som rada, že ste sa rozhodli pokračovať v dojčení, verím, že to bola správna voľba! 🙂

        • Natália Marečková says:

         Kvetka, ak Ti to pomože, pridám i ja svoj názor. Sama som lekárka a musím sa priznať, že kým som sama nemala dieťa i ja som ku každej tehotnej, ale najma dojčiacej žene pristupovala tak ako vačšina lekárov, čiže maximálne alibisticky. V praxi to znamenalo, že pri prakticky akomkoľvek predpise lieku som upozornila na to, že liek može prechádzať do mm a je teda na matke, či chce ďalej kojiť.
         Ono je hlavným problémom to, že ,aby výrobcovia na letáčik mohli skutočne uviesť, že liek možu brať i dojčiace matky, museli by lieky prejsť drahými štúdiami a to sa nijakej farmaceutickej firme neoplatí, navyše je takáto štúdia prakticky neuskutočnitelná.
         Po racionálnom zhodnotení je ale skutočne pravda to, čo píše Dr.Červená. Obavy, že by mohlo kojené dieťatko ohrozovať mikromnožstvo betablokátoru, ktoré sa dostane do mm z kvapiek do očí, sú skutočne zbytočné.

 12. bibiq says:

  Mila Vierka,dojcenie nam ide jaks-taks 🙂
  som vdacna za podporu,co vidim az teraz,aka je dolezita,lebo uz by som tym 100x sekla…nad vodou ma drzi aj to,ze snad uz to bude len lepsie,lebo bolest je stale pritomna,lebo ta lezia na bradavke sa hoji pomaly 😦
  krmim kazde +- 2hodinky a mala za dva tyzdne co sme doma pomaly nabera,chvalabohu nechudne…pri prepusteni mala 2550g a po 2tyzdnovom boji ma 2820g…je to asi maly uspech vsak?ako to zlepsit?papa na jedno krmenie 3-4prsia a pekne prehlta,len cez den mam pocit,ze je toho mliecka menej aj prsia mam maksie…musim dokrmovat?v piatok ideme do 1.poradne tak mam aj strach trosku co lek.povie.,chcem sa vyhnut UM…Ten domperidon je bezpecny pre malu?poctivo beriem uz tyzden a nemam pocit,ze zmena,lebo po dojceni neodsajem ani 2 kvapky…hm?

  • Janka Mich says:

   Bibiq, super, ze sa vam to tak dobre ide. 150g/tyzden je este stale ok, ale dolezitejsie ako presne cislo je celkovy stav babatka, ako papa, ci dostatocne cika a kaka. To, ci skutocne pribera ako ma si pozri tu https://dojcenie.wordpress.com/2009/12/10/kolko-ma-babatko-priberat/ To su WHO normy pre cisto dojcene deti. Je mozne, ze lekar bude mat este stare tabulky, kde neboli deti rozlisovane dojcene/nedojcene – preto treba vychdzat z tychto. Vytlac si graf pre chlapca a mozes si tam udaje zaznamenavat (a neskor odlozit do knizky :-))
   Makke prsia, ani kvapka po odsati nehovoria nic o skutocnej tvorbe mlieka a jeho prijimani babatkom.

 13. bibiq says:

  Janka,pocikane plienky mame tak tych 8 a 2x pokakane zltou kakusou r takymi kuskami,myslim,ze podla toho nieje hladna.Dakujem za rady a zaujem

 14. bibiq says:

  Ahojky ;)takze dnes som malu vazila pred kupkanim.,po prichode z porodnice mala 2550g,po tyzdni 2650 a dnes to je 3 dni od posl.vazenia 2750g.tesim trosku pokrok..nas den je trochu narocny,pol hod.papame,pol hodinku spime a dokolecka…ked ju mam v tel.konakte tak vydrzi 7at aj 2 hod a mam viac mliecka v prsiach…ked pije po hodke vytiahne 20,ked po dvoch tak 50…takze sa tesim,ze motilium funguje…dojcim v podstate stale…dakujem za tuto stranku,docitala som sa tu zaujmave veci a ked mam krizu tak citam a motivuju ma clanky aj rady,DAKUJEM

  • Viera Červená says:

   Bibiq, veľmi sa teším a ďakujem za spätnú väzbu, je pre mňa dôležitá. Prajem všetko dobré.

 15. bibiq says:

  Univerzalnu masticku mam,citrovital tiez.,mala na 4 prsia potiahla len 50 a mam pocit,ze uz nebolo co,lebo tok sa i napriek stlacaniu spomalil a mala zaspala.,tak na 1hod…dam jej znova po tej hodke ale psia sa tak nenalievaju,tak cakam kedy motilum zaaerie…laktacia stagnuje nechapem ked tak casto prikladam…poradkyna ma chore dieta,moze dojst az v stredu:(tak uvidime,Dakujem kocky

  • Viera Červená says:

   Bibiq, držím zajtra palce, verím, že to bude lepšie. Samotné vypité množstvo MM, ktoré uvádzaš – 50 ml – je absolútne postačujúce pre dieťa, ktoré je dojčené na požiadanie a neobmedzujeme prirodzenú frekvenciu dojčenia napr. balením do teplej zavinovačky, uhojdaním zobúdzajúceho sa dieťaťa v kočíku, (nehovoriac o používaní cumlíka). Frekvenciu dojčenia na prirodzenú upravuje aj to, ak je dieťa v nepretržitom telesnom kontakte s matkou, ktorá mu takto reguluje spánkové cykly a tým aj optimalizuje príjem potravy. Samotné nalievanie prsníkov nie je smerodajné, treba pozrieť, čo robí bábätko pri dojčení, kedy pije a čí pije dostatočne veľa, verím, že po zajtrajšku si v tomto budeš viac istá. Držím palce!

  • Janka Mich says:

   Velkost a plnost prs nie su objektivny faktor. Dolezite je casto prikladat tak, ako to robis (super) a pozorovat dietatko, ci a ako pije. Ked merat, tak mnozstvo pocikanych plienok – malo by ich byt 6-8 dostatocne pocikanych a aspon 2 stolice denne (do takeho3.tieho tyzdna, potom sa to moze zmenit)

 16. Petra says:

  Annag, kde si?

 17. bibiq says:

  Dnes som sa plne venovala dojceniu,prezrela na mamila.sk prisavanie a kadeco uzitocne…nedospela som k ziadnemu zaveru…neviem kde robim chybu,prisatie uz zvladame,techniku stlcania aplikujem stale az prsia bolia,ale mam pocit,ze je tam malo mlieka.,mala vytaha vsetko az do makkeho prska a o hodinu chce zase,len nieje co…davam jej na striecku 4 prsia aj to bolave cez ibuprofen zvladam,lebo boli len to prisatie na ranu,inak neboli…a uz mam kupene aj motilium,ako ho uzivat?3×3?strasne chcem dojcit,za kazdu cenu sa vynasnazim pre zdravie dcerky urobim cokolvek…dakujem Vierka za rady,zajtra to preberiem s poradkynou a uvidim co dalej, ste uzasne ze toto robite,mna osobne to velmi motivuje,DAKUJEM

  • Janka Mich says:

   Ano, Motilium sa uziva 3x3tbl, je o tom viac v sekcii ako dojcit. S vasim krasnym pristupom ku dcerke dojcit budete urcite. Jedine, co sa moze stat, ak by nahodou nezabral ani Domperidon, tak by ste par tyzdnov az mesiacov dojcili s ciastocnym pouzitim UM pomocou cievky. Ale to uz dojcenie ani tvorbu vasho MM neohrozi a najneskor v case zavedenia prikrmov by ste vylucili aj UM. Ale to uz vam urcite podrobnejsie vysvetli vasa poradkyna.

  • Viera Červená says:

   Bibiq, nemáš za čo, mňa zase veľmi motivujú mamičky, ako si Ty, ktoré napriek skutočne nepríjemným problémom a bolestiam, bojujú, vtedy mám pocit, že to celé má zmysel 🙂 Držím veľmi palce!
   Je možné, že prisatie je už OK, ale bradavky sa nesprávnym prisávaním v predchádzajúcom období infikovali a teraz sa ťažšie hoja, treba toto jednoznačne s poradkyňou osobne poriešiť, možno bude treba aj univerzálnu masť na bradavky, ktorá krásne zaberá a rýchlo pomáha, ale to musí poradkyňa osobne podľa symptómov a konkrétnej situácie. Ja som preto aspoň dočasne odporúčala ten Citrovital, pretože je skvelý, hoci na vážnejšie problémy nemusí sám stačiť.
   Domperidón užívať tak, ako napísala Janka – 3 tabletky 3x denne, ale konzultovať užívanie so svojou poradkyňou – každú zmenu v jeho dávkovaní prekonzultovať, rovnako aj pri iných prostriedkoch, ktoré by poradkyňa odporučila.

 18. bibiq says:

  dakujem krasne za rady.,s poradkynou som v kontakte,uz bola u mna 2x.,pijem senovku praskovu 3x2caj.lyz,uzivam 4x more milk.,prisatie mam spravne,len ten jeden prsnik strasne boli uz len pri otere o odev a mliecko z toho nebolaveho malej nestaci,ponukam jej ho kazdu hodinu…ja uz neverim,ze ta rana sa mi zahoji…v pondelok dojde poradkyna tak uvidime co dalej.Chcem sa vyhnut um ale asi nebude ina alternativa.,uz som v koncoch lebo mala je bud na prsniku a je pokojna,alebo nepokojne si rucky pcha do pusy,tak placeme obe…a ake mlieko na dokrm mam kupit?cievku mam doma tiez,dakujem za zaujem

  • Viera Červená says:

   Bibiq, je mi ťažko hodnotiť prácu inej poradkyne, neviem, čo ste spolu riešili a ako, každopádne, treba to asi riešiť ďalej, prípadne sa obrátiť na ďalšiu poradkyňu a riešiť ďalej príjem mliečka zo strany bábätka (hmotnostný prírastok 100 g je nižší, ale nie je najhorší, pri úprave dojčenia a senovke by sa malo podariť vrátiť sa k výlučnému dojčeniu). Poškodenú bradavku jednoznačne treba liečiť, poradkyňa by mala poznať postupy, ako to uskutočniť.
   Senovka by sa mala užívať v omnoho vyšších množstvách (3 polievkové lyžice 3x denne – zjesť celý prášok spolu s vodou). Ja by som pravdepodobne v tomto prípade (z informácií, ktoré si sem uviedla) zvážila pre podporu tvorby mlieka skôr domperidón, ktorý je zvlášť účinný v situácii, kedy sa v jednom prsníku tvorí menej mlieka.
   Ak by bolo treba dokrmovať, najbezpečnejšie je cievkou po prsníku, ideálne odstriekaným MM, samotné odstriekavanie zvyšuje tvorbu mlieka, takže aj to je ďalší možný prostriedok pre zvýšenie tvorby mlieka. Ak sa nepodarí odstriekať dostatok mlieka a nie je možné čakať, kým zaberie senovka či domperidón, pretože dieťa viditeľne pri dojčení pije málo mlieka, je bohužiaľ nutné podávať dočasne UM, o konkrétnej značke je najlepšie sa poradiť s pediatrom.

 19. bibiq says:

  Dobry den,poprosila by som o radu,pretoze uz som uplne zufala.,mam 12 dnovu dcerku a dojcim na poziadanie.Pri odchode z porodnice mala nieco cez 2,5 kg…po tyzdni doma som ju prevazila a pribrala len 100g:(
  nechce mi sat z laveho prsnika a tie chabe sisatia mi rozbombardovali tak bradavku,ze placem od bolesti…spinka po krmeni cca 2.5hod kludne,ale mam pocit,ze zaspi z vycerpania ako sa snazi dostat k mliecku.,ten druhy prsnik odsavam a davam po lyzicke,len je toho malo tak 10ml…ked sa bradavka zahoji skusim nanovo o prisatie.,myslite,ze sa spusti laktacia nanovo?dakujem za odpoved

  • Janka Mich says:

   Babatko velmi nepribera, bolest je silna, velmi silno bojujete o dojcenie, ale cele vas to stoji uz vela sil… v prvom rade co potrebujete je dobra podpora a poradenstvo a tu by bolo najlepsie dostat priamo pri osobnej navsteve poradkyne. Skuste pozriet do zoznamu poradkyn (napravo na stranke) a nevahajte jej zavolat. Kazda jedna je pripravena pomoct mamicke ako ste vy, velmi casto bez naroku na odmenu. Robia to preto, lebo vedia, ake je dojcenie dolezite a ze bez nalezitej pomoci moze byt dojcenie nahradene flasou s UM.
   Poradkyna v prvom rade posudi polohu a prisatie babatka (mozte si tiez pozriet na tychto strankach, na hlavnej stranke dojcenie.eu su aj videa) a pomoze vam ich upravit tak, aby vas dojcenie nebolelo. Skontroluje vydatnost pitia pri dojceni a v pripade potreby ukaze bylinky na podporu tvorby mlieka. Ak to bude nevyhnutne, ukaze ako s pomocou cievky moze babatko pit aj UM, zaroven pri dojceni. Drzim Vam palce, aby ste pomoc dostalicim skor.

  • Viera Červená says:

   Súhlasím s Jankou, toto si jednoznačne vyžaduje osobnú návštevu poradkyne čo najskôr.
   Medzitým – čo sa týka tej silnej bolesti – môžeš si dať liek proti bolesti, napr. Ibuprofen (v klasickej dávke, ako iný dospelý človek) a odporučila by som takisto čo najskôr si zohnať Citrovital – roztok a začať si ho aplikovať ZRIEDENÝ na bradavky – rozpis, ako to urobiť a užívať je tu: https://sites.google.com/site/problemysdojcenim/liecba-bolestivych-bradaviek
   Na týchto stránkach je ešte dôležitá sekcia “Úprava techniky dojčenia”, zobrazujúca polohu, v ktorej sa najjednoduchšie dosahuje správne prisatie, ktoré nebolí, takisto odporúčam do príchodu poradkyne vyskúšať, rovnako ako techniku stláčania prsníka, ktorá je tam tiež uvedená.

 20. iveta says:

  Ja som strašne rada, že v dnešnej dobe sa tak preferuje dojčenie… lebo pred 10-14 rokmi, to tak nebolo a preto aj dojčenie pri nejakej ťažkosti skončilo. Ja mám 4 deti a najmenšia má 20 mesiacov a sa stále kojíme a veľmi dakujem každej pomoci či psychickej alebo je to dobrá rada a povzbudenie. Velmi dakujem za takúto pomoc a možnosť kedykoľvek sa s niekym poradiť. Annag si super žena, ked takto pomáhaš mamičkám, máš môj veľký obdiv…. pekný den prajem všetkým. Iveta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: