Kedy prebaľovať bábätko?

Prebaľovať pred alebo až po dojčení? Túto otázku rieši snáď každá mamička, ktorá používa plienky, najmä jednorázové. A hoci sa to nezdá, môže mať veľký vplyv na spokojnosť bábätka i na úspešnosť celého dojčenia.

Na to, aby sa bábätko mohlo pokojne nadojčiť, dojčenie si vychutnať a mliečko dobre stráviť,  potrebuje ísť na prsník včas. Každé zdržanie pred priložením ho dokáže  poriadne rozrušiť. Ak  bábätko pred dojčením musí čakať, kým ho mamička prebalí, začne si uvedomovať veľký hlad. Netrpezlivo sa bude prisávať, možno začne i plakať. Mamička v napätej chvíli ani nečaká , kým bábätko otvorí pusu dokorán. S málo otvorenou pusou sa slabo prisaje, v ústach má len malú časť dvorca, mlieko sa môže spúšťať oneskorene, prsník sa nedostatočne vyprázdni. Vyhladnuté bábätko papá hltavo, zle reaguje na slabší či silnejší tok mlieka. Výsledkom je zbytočný hnev na prsníku alebo tráviace problémy po dojčení. Prebaľovanie pred dojčením býva často prvým dôvodom, prečo bábätko spozná cumlík. Dostane ho, aby tak veľmi neplakalo, pokým hladné čaká na dojčenie.

Deti sa vyprázdňujú najmä počas a po kŕmení.  Dávajú nám to najavo pohybom zadočka, krčením nožičiek, niekedy už počas dojčenia.   Dôležitý znak dobrého prísunu mlieka sú pocikané plienky.  Ak mamička prebalí rozospaté bábätko po hlbokom spánku pred dojčením,  môže nájsť suchšiu plienku, pretože donosené, zdravé deti v hlbokom spánku cikajú zriedkavo.  Pocikaná jednorázová plienka zostáva možno dlho suchá, ale suchá neznamená čistá. Prečo by bábätko prebalené pred dojčením malo zostávať v takej plienke ešte niekoľko hodín?

Zasýtiť sa je základná potreba človeka. Čím neskôr ide bábätko na prsník, tým viac sa stupňuje jeho nedočkavosť. Keď sa bábätko prebúdza, otáča hlávkou a zíva. Otvára pusu dokorán, je pripravené správne sa prisať a pokojne sa nadojčiť.  Je to správny okamih na priloženie dieťatka k prsníku. Všetko ostatné môže počkať.

Preto je väčšinou lepšie bábätko prebaľovať po, resp. skôr pomedzi dojčenie. V čase, keď sa už aspoň trochu zasýtilo. Sýte bábätko lepšie zvládne prebalenie, obliekanie, ale lepšie si vychutná aj masáž či  kúpanie. Počas prebalenia si možno odgrgne, niečo vygrcká, vďaka manipulácii môže zostať nespokojné, môže sa mu čkať. Pomôže mu opätovné priloženie na prsník, ak bude, samozrejme, chcieť. Už bude čisté, suché, na prsníku sa ešte dosýti, upokojí a možno i zadrieme alebo celkom zaspí.

Malý detail s veľkým efektom … 🙂

3 Responses to Kedy prebaľovať bábätko?

 1. Jana says:

  Dobry den, mame dievcatko (4 tyzdne) s tichym refluxom a tak prebalujeme len pred kojenim. Mam obavy ze ked s nou zacnem manipulovat po kojeni – tak sa jej mlieko vrati spat a zacne opat plac a mala nebude moct zaspat. Aky na to mate nazor? Dakujem Jana

  • Viera Červená says:

   Prebaľujte svoje dieťatko vtedy, keď to Vám vyhovuje. Prípadne si zistitte viac o bezplienkovej komunikačnej metóde. Ak chcete používať plienky a bábätko budete prebaľovať pred dojčením, mnohé deti počas dojčenia kakajú a tak to spôsobuje problém, čo potom. Ale ak Vám vyhovuje prebaľovať pred dojčením, pokojne to tak urobte, pokiaľ bábätko nejde na prsník uplakané, ak bábätko pred dojčením plače, spôsobuje to rôzne problémy – neschopnosť správne sa prisať, bábätko sa navyše pri plači nahlce vzduchu atď. Ak Vám to vyhovuje, pokojne prebaľujte bábätko po dojčení. Pri šetrnej manipulácii sa grckanie bábätka dá minimalizovať a ak sa aj podarí, že trošku mliečka vygrcká, ak inak bábätko dobre priberá a prospieva, grckanie nie je problém, dokonca je pre bábätko prospešné. Viac o grckaní si prečítajte tu http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=281 Ak bábätko po grckaní bude nespokojné, nie je problém mu ponúknuť znova prsník. Väčšina tejto nespokojnosti súvisí s potrebou dieťaťa uspať sa a vyspať sa – prsník je jedným zo spôsobov, ako bábätko uspať, či nechať ho vyspať, prípadne Vám môžu pomôcť iné spôsoby upokojenia bábätka (nosenie, hojdanie, uspatie iným spôsobom). Viac sa dočítate v tomto článku http://www.mamila.sk/post/vztahova-vychova–sirsi-kontext-dojcenia-nosenie-spanie-uspavanie-563/
   O nezmyselnosti diagnózy “tichý reflux” hovorí táto odpoveď z poradne o. z. MAMILA http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=451 Za

 2. Anonym says:

  Dobrý deň.
  Asi by každý mal prebalovať podla miminka, nie podla príručky… Každé miminko je iné. Samozrejme, keď je vyhladované, tak dať najskor napapať, pokial nie je prekakané až na tričku, ale asi by som neprebalovala medzi kŕmením, kedy je pripravené a celkom sústredené na papanie… Naviac, medzi jedením nie je odgrgnuté a tak sa može povrackať, čo vobec nie je dobré pre miminko.
  Zvolila by som asi tento postup. Ak miminko nie je vyslovene prečurané a pokakané až na tričko, dala by som mu najesť, nechala spokojne odgrgnúť a až potom prebalovala a obliekala. Mám s tým dobrú skúsenosť. A ako je vyššie spomenuté, práve pri jedení si často vyprázdni črievka najlepšie, takže aj to je jeden z dovodov, prečo až po papaní.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: