Prvý slovenský časopis o dojčení Mamila
15. novembra 2011 8 komentárov
Milé čitateľky blogu,
Mamila Vám prináša prvé číslo interaktívneho časopisu o dojčení, ktorého som spoluautorkou. Verím, že sa Vám bude páčiť a budete ho šíriť medzi svojimi priateľmi. Máme naň zatiaľ pozitívne ohlasy a už pracujeme na druhom čísle. 🙂
Skvela aplikacia na zaznamenanie dojčenie: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.digerati.babyfeed … je samozrejme v slovenčine
Hlavne si uvedomte že pri dojčení, neodovzdávate bábätkám len živiny v materskom mlieku ale aj váš emočný stav.. Preto je dôležité , aby ste pri kmojení mali kľud a boli plne sústredené na pekné predstavy v súvislosti s malým človiečikom … a po rokoch uvidíte že je to tak… máme overené na našom 5 ročnom synovi … Robo
Prosím o pomoc. Moja 6 týždňová dcérka sa stále pučí a tlačí. Začína to o štvrtej ráno a pokračuje celé doobedie. Kojím ju a prisaje sa pekne a papá. Len sa mi zdá hltavo aj jej zabehne niekedy. Po jedení si odgrgne, niekedy vygrcká viac inokedy menej a potom začne tlačiť až je celá červená v tvári. Prosím poradte ako jej pomôcť.
Katka, z tohto popisu je ťažké niečo konkrétne poradiť a odporučiť. Z hľadiska poradenstva pri dojčení, pripadá do úvahy skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení (zoznam je na http://www.mamila.sk) a skontrolovať dojčenie. Niektoré deti sa pučia a hnevajú, keď sa pri dojčení mení tok mlieka na taký, akým im práve nevyhovuje (napr. keď zaspávajú, môže im vadiť zrýchlenie toku mlieka, naopak po výdatnom pití, ich môže rozhnevať, keď sa tok mlieka začne spomaľovať), hltavé pitie môže súvisieť s prílišnou tvorbou mlieka alebo so silným vypudzovacím reflexom. Všetky tieto oblasti dojčenia je však najlepšie vyhodnotiť osobne pri pozorovaní dojčenia s poradkyňou, ktorá Vás naučí tieto prejavy správania odlíšiť. A ak je z hľadiska dojčenia všetko v poriadku, potom táto otázka spadá do oblasti iného odborníka a najlepšie je poradiť sa s pediatrom.
Podla popisu by som odhadovala, ze dietatko sa pokusa vyprazdnit. Mnohokrat prejavy s pokusom o vyprazdnenie sa pripisuju problemom s dojcenim.
Dietatko sa rodi s prirodzenou potrebou sa vyprazdnit a prirodzene najradsej mimo plienky. Velmi casto aj mamicka vidi, ze pri prebalovani, len co da dole plienku, sa babatko vycika – jednoducho prirodzena potreba je vycikat sa mimo plienku, ci mamicku, ktora ju drzi na rukach.
Mnohokrat sa dieta zacne odtlacat od prsnika aj uprostred dojcenia a mamicka nevie, co sa deje.
Moje odporucanie je – ked vidite, ze mala zacne tlacit alebo kludne aj skor, ked ocakavate, ze to bude potrebne za chvilu – jednoducho jej dajte dole plienku, oprite si ju chrbatom o vase brucho, chytte popod nozky a nad nejakou nadobkou, umyvadlom alebo zachodom jej dajte moznost sa vyprazdnit. Mozte pouzit aj pomocne slova – napr. aaaa alebo ssss. Velmi rychlo si dietatko tento zvuk spoji s tym, co ma urobit.
Tym, ze zijeme v civilizovanej spolocnosti, pouzivame oblecenie a nase babatka plienky, stratili sme prirodzene skusenosti ako sa deti ucia vyprazdnovat. Anglicky preklad tejto komunikacie sa vola Komunikacna vyprazdnovacia metoda, na Slovensku sa pouziva termin Bezplienkova komunikacna metoda (neznamena vsak, ze sa plienky vobec nepouzivaju). Aj tu na forume je zalozena tema ohladom tejto metody, kde si mamicky navzajom radia.
Samozrejme, je mozne, ze problem nie je v tomto – vtedy je treba veci konzultovat ako bolo uvedene vyssie.
Katka, chcela by som prispiet do casopisu clankami – vlastnou tvorbou – ak by bol zaujem..
Ivica, tento časopis nevydáva Katka osobne ale občianske združenie Mamila, preto by bolo s takouto ponukou najlepšie obrátiť sa priamo na Mamilu (dojcenie@mamila.sk). Mnohé mamičky už poslali svoje cenné skúsenosti s dojčením a na stránkach Mamily sú uverejnené http://www.mamila.sk/pre-matky/pribehy-matiek-o-dojceni/, ako aj rôzne vhodné fotografie či iné príspevky.
nekojim a NEHANBIM sa zato a predstavte si, ze mam ZDRAVE deti….vsetky tri….zdravsie ako niektore kamosky co koja aj 2 roky!!! uz sme niekolko rokov bez atb a su v skolke pravidelne kazdy den !!!!