Asymetrické priloženie
- Čakáme na otvorené široké ústa
- Spodná pera je čo najďalej od bázy bradavky
- Brada tlačí na prsník, noštek je voľný
Asymetrické priloženie na ľavý prsník
Pravou rukou si bábo chytíš popod hlávku a ramienka – palcom spredu pri ušku, ostatnými prstami zospodu až cez pravé líčko, akoby boli vankúšik pre neho. Dlaň a zápästie sa opiera o jeho krk a ramienka, rovno a pevne. Pravou rukou – lakťom si ho pritlačíš k svojmu telu, tak, aby sa akoby ovíjalo okolo Tvojho tela. Ľavou rukou prsník pridržiavaš , prípadne vystrekneš trošku mliečka a bábetko prisunieš k prsníku tak, že jeho spodná pera bude čo najnižšie od bradavky – tak, aby bábo po prisatí malo v puse veľkú časť dvorca zospodu. V tejto chvíli sa pokúsiš o čo najväčšie ústa – prisuň bábo rýchlo k bradavke a bradavkou mu prejdi hornú peru od jedného kútika k druhému – len hornú, ak sa to nepodarí, odsuň ho a znovu pritiahni a prejdi od kútika po kútik. Akonáhle ju otvorí, bábo presuň na prsník: hlavičku bábätka pritom zakloníš a to tak, že mu zatlačíš na ramienka – tým sa mu sama zakloní a dostane správny smer – bábo uchopí najmä spodok dvorca, brada sa mu bude dotýkať prsníka, noštek nie, bude mierne odklonené – bude sa mu dobre dýchať a hlavne bradavka bude smerovať šikomo hore na horné podnebie. Brada je prvá, ktorá sa pri priložení dotkne prsníka. Brada sa počas celého dojčenia bude dotýkať prsníka, čím bude prsník jemne pomocou sacích pohybov masírovať – mliečko bude ľahšie tiecť. Noštek bude voľný – bude môcť voľne dýchať, dojčenie ho nebude unavovať.
– prsník sa nesmie hýbať, musíš ho držať
– bábo prikladáš k prsníku, nesmieš ho prsníkom naháňať
Ideálne je začať novorodenca prikladať v polohe priečnej . Je to poloha, pri ktorej dokážeme najľahšie dosiahnuť správne prisatie bábätka.
V článku Ako vylepšiť dojčenie sú videá, ktorá ukazujú , ako sa dá dojčenie upraviť bez toho, aby sme bábätko z prsníka odpájali. Bábätko nestresujeme neustálym prisávaním a odpájaním a napriek tomu drobnou zmenou dokáže zrazu piť viac mliečka.
Spätné upozornenie: Prečo nepoužívať klobúčiky na dojčenie | Dojčenie
Mila Annag,
precitala som si viacero clankou na tejto stranke a velmi si cenim co robis pre vsetky mamicky, ktore su bezradne a zufale. Tak ako ja. Moja malicka bude mat zajtra 3 tyzdne a mame problem s dojcenim. Snazim sa o asymetricke prilozenie a malicka sa pri dojceni velmi hneva a zlosti a odtahuje sa od prsnika. Mam pocit ze v jednom prsniku mam malo mliecka a preto sa zlosti lebo jej to nejde a v druhom prsniku mam strasne vela mlieka, tok mliecka je velmi silny. Mala ked pije, tak sa zacina dusit a papa velmi hltavo, pocujem ako jej to v hrdielku buble a ako prehlta aj vzduch spolu s mlieckom. Hned na to sa odtiahne a place a zasa hlada bradavku. Saje parkrat a zasa sa vsetko opakuje. Zacne sa dusit a hltat a odtahovat.Po par minutach uz citim ako jej to buble v jej brusku a telicku. Stale vydrzi papat maximalne 5 minut – malokedy dlhsie. Skusala som uz viacero poloch. Ale robi to pri kazdej polohe. Dokonca niekedy ked si neuchopi aj cast dvorca ale len bradavku aj vtedy jej z praveho prsnika tecie mliecko prilis rychlo. Nakolko ma malicka velmi zle zahojeny pupcek a bohuzial ma pupocnu prietrz bola som nutena ponuknut jej cumlik aby bola pokojna a co najmenej plakala. Bohuzial mam pocit ze z toho cumlika je uplne zmätena a nevie sa spravne prisat. Snazim sa spravne asymetricke prisatie ale castokrat je to mne samej nepohodlne a nakolko sa ona stale pritahuje a odtahuje je to pre mna o to narocnejsie. Martinka papa na prsniku len 5 minut ale aj napriek tomu prospieva a pribera. Ale ma caste bolesti bruska, vela prdi a casto ma krce myslim si ze prave koli tomu hltavemu papaniu. A samozrejme ma bolesti aj koli pupceku ktory jej hnisa a este k tomu ta prietrz ktora je velka asi ako velky orech. Stale jej to musim osetrovat a to ju tiez velmi rozrusi, vela place a potom sa hneva na prsiku. Lavy prsnik mi odmieta a mam pocit ze sa v nom tvori len malo mliecka. Odsala som si len 15 ml. Z praveho prsinka odsajem aj 50 ml. Verim ze ma tvoja odpoved aspon trosku upokoji a ze mi poradis ako riesit moju situaciu so silnym a slabym tokom mliecka. Este dodam, ze po napapani asi tak po 15 minutach ma malicka stale bolesti a krci sa, po 30 minutach placu zaspi a spi velmi dlho a tvrdo. Pyta si dojcit kazde 3-3,5 hodiny. V noci vydrzi 4-5 hodin.
Dakujem za tvoju odpoved. S pozdravom Katka
Ahoj Katka, určite treba situáciu riešiť – ideálne bude vyrovnať rozdiel medzi prsníkmi a zbaviť sa cumľa, aby si neodvykla od nenutritívneho sania na prsníku – aby nezabudla, že prsíčko nie je len na zasýtenie, ale aj na upokojenie, uspanie, utíšenie, od smädu , potreby pomojkať sa… A aj preto, aby sa ozaj dobre prisávala, lebo ak je mliečka priveľa, presne ako spomínaš, bábo sa môže prisať akokoľvek, aj tak sa môže zasýtiť, keď ho bude akurát, môže nastať zbytočne problém.
Cumľa sa dá veľmi ľahko – po dojčení zo silného prsníka jej jednoducho ponúkni slabý prsník – hoci ho nebude mať na kŕmenie, bude ho mať na iné funkcie dojčenia – upokojenie, spláchnutie záhy, uspanie … Rovnako jej slabé prsko ponúkaj pri akomkoľvek inom nepokoji, keď máš potrebu dať jej cumlík. Predpokladám, že ľavý prsník nebude odmietať, ak bude sýta. Aby ho chcela i pre zasýtenie, tak budeme potrebovať zvýšiť tvorbu mliečka v ňom – čo sa dá pravidelným odsávaním a častým dojčením – rytmom dojčenia –
Prosím Ťa skús, či bude ochotná dojčiť sa z ľavého namiesto cumľa, môžeš začať ľavý prsník i často odsávať (ako budeš stíhať, stačí krátko , kým bude tiecť). A napíš, či vieš odsávať bez toho, aby Ťa to bolelo a extrémne zaťažovalo a či ľavé prsko maličká prijme namiesto cumľa. Ak budeš mať čas, vyplň mi prosím i dotazník, aby som mala lepší prehľad o dojčení a starostlivosti o maličkú
https://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotaznik-o-dojceni/
Dobry den!
Mala by som na Vas jedenu otazocku.mam 5tyzdnoveho syna,ktory na mesacnej kontrole pribral 1,5kg.nemame nejaky problem s papanim,(priberame az nad normu)ale mam dojem,ze potom,ako maly zacal pouzivat cumel,zmenil sposob sania.sice si myslim,ze vytiahne kolko potrebuje,ale mna potom dost bolia bradavky.neviem ho prinutit aby zobral celu bradavku do pusy,ak sa mi to aj podari tak bud netaha,alebo si to vytlaci az na koniec ustociek a zase taha len bradavku,aj ked mu to ide dobre.
Dakujem pekne
Dobrý deň Martinka,
opisujete typické riziko, ktoré sa stalo realitou a na ktoré ako poradkyne neustále mamičky upozorňujeme. Cumlík by práve pre problémy, aké opisujete, nemalo dojčené bábätko nikdy poznať. Cumlík ako umelú náhradu bradavky považuje väčšina mamičiek ako súčasť novorodeneckej výbavičky, dokonca ju nesprávne i množstvo zdravotníkov mamičkám odporúča na upokojovanie nespokojných bábätiek. Dojčené bábätko, ktorému mamička od narodenia ponúka prsník v stresových situáciách, keď sa necíti dobre – je unavené, podráždené, je mu smutno, zima … nemá zvyčajne potrebu nadmerne sať či už cumlík, alebo vlastné palčeky či čokoľvek iné. Potrebu nenutritívne sať naprázdno si uspokojí na prsníku. Dieťa dojčené na požiadanie (teda nielen na kŕmenie ale i nenutritívne sanie) je zvyčajne oveľa spokojnejšie, istejšie a v podstate vôbec nevisí non stop na prsníkoch ako sa traduje. Cumlík prináša so sebou veľmi veľa rizík, je ozaj lepšie sa mu vyhnúť.
Maličký pozná v pusinke mäkkú bradavku i tvrdý cumlík, jeho jazýček sa dostáva pri ich saní do úplne iného postavenia, preto sa dokonalé prisastie – poloha jazýčka pri saní zmenila. Riešením je cumlík vynechať a naďalej sa snažiť o čo najhlbšie asymetrické prisatie, aby si maličký opäť osvojil správne prisávanie. Je fajn skúsiť ak nemáte po ruke poradkyňu i iné polohy, výborná je napr . futbalová najmä preto, lebo táto poloha vlastne núti mamičku bábätko asymetricky prisávať – minimálne držať hlavičku v ruke, navádza mamičku držať hlávku v správnom uhle a viac v spodnej časti prsníka pod dvorcom tak, že bábo bude môcť uchopiť čo najväčšiu časť dvorca odspodu.
Tak mu netreba dávať cumeľ,lebo kazí techniku sania.
Dobry den,
rada by som Vas poprosila o radu, tyka sa spravneho prisatia babatka k prsniku. Mam 2,5 mesacnu dcerku, prosperuje, pribera dobre, vela cika, zda sa ze je vsetko v poriadku, od zaciatku dojcenia nas vsak trapi problem. Pri krmeni je casto nepokojna, odmieta prsnik, casto ju musim nechat odgrgnut. Dojcim ju na poziadanie, kedykolvek a ako dlho chce. Casto sa mi zda ze sa prisaje len k bradvke a casti dvorca (nie ako uvadzate) ale pritom vidim ze prehlta mliecko. Velmi zriedka ma pusinku nasiroko otvorenu, ako by to malo byt. No pritom ked vidim ze je hladna, ponuknem jej prsnik, skoro nikdy neotvori pusinku ako pri zivani ale len tak na polovicu a neviem ako mam dosiahnut to, aby ju viac otvorila. Ak ju aj viac otvori, akonahle sa prisaje k prsniku, privrie ju a uz je otvorena len tak na polovicu. Ako keby sa jej “nechcelo” ju mat dokoran otvorenu. Lekari mi odporucaju zavies rezim pre babatko, dojcit kazde tri hodiny, cudovali sa mi ked som im povedala ze dojcim na poziadanie. Stretla som sa s otazkou: a to cely den krmite? ved musite mat znicene krize! Myslite si ze je naozaj najlepsie dojcit na poziadanie? neprinasa to nejake nevyhody? Mne sa niekedy stava ze krmim a niekolko hodin denne (dcerka casto velmi dlho papa). Casto pri tom zaspi ale ked sa odtiahnem vacsinou sa zobudi. Da sa nejakym sposobom dosiahnut aby spala nadalej? Pritom v miestnosti nie su ziadne rusive elementy, ktore by ju budili.
Dakujem za pomoc.
Kristina B.
Dobrý deň Kristínka, lekári sa učia čo to o zložení materského mlieka, ale o dojčení sa neučia, a preto ich odporúčania nie vždy kopírujú správne poznatky a postupy …
Dojčenie na požiadanie je základná, principiálna podmienka úspešného dlhodobého dojčenia. Len vtedy bude bábätko spokojné a dobre prospievať – či po fyzickej, alebo po psychickej stránke. Pri dobre priloženom bábätku kríže matky absolútne netrpia. Trpia len ak má mamička nepohodlnú polohu. I dojčené bábätko sa dokáže napapať rýchlo a dokáže bez používania cumľa a nekonečného uspávania dlho spinkať. Zvyčajne sa to všetko začína hneď po narodení a všetko závisí od prvých chvíľ strávených s bábätkom.
Každé dieťa sa rado rýchlo a veľa napapá. Ak sa napr. po pôrode vďaka nesprávnym umelým zásahom a postupom bábätko nemôže dobre k svojmu mliečku dostať, dojčenie trvá oveľa dlhšie, bábätko na prsníku zaspáva a dokáže na prsníku stráviť i celé hodiny, lebo nie je úplne zasýtené. Ak sa bábätko prisáva slabšie, nedokáže účinne stláčať dvorec. Tok mliečka je slabší. Vtedy pozorujeme kratšie “pauzy v brade”, t.j. bábätko na jeden krát pregĺga menší objem mliečka – dojčenie trvá dlhšie. Ak má bábätko dlhé “pauzy v brade”, dokáže sa zasýtiť v krátkom čase. Je to ako keď pijeme z pohára po malých dúškoch, alebo ho vypijeme niekoľkými veľkými dúškami … Veľa, veľmi veľa detí sa prisáva slabo, niekedy úplne hrozne a pritom sú úspešne dojčené 🙂 . Tu je spomínané ideálne prisatie, ktoré eliminuje riziká spojené so slabým prisávaním. AK sa bábo slabo prisáva, môžu (ale nemusia sa) vyskytnúť problémy – napr. útlm laktácie, bolesť bradavky, zápal ….Ak bábätko dobre prospieva, nevyskytujú sa žiadne problémy, je to vlastne poriadku. Mamička má vždy možnosť snažiť sa prisatie vylepšiť, i keď chápem, že nie vždy sa to podarí – najmä nie na diaľku. Stačí, že bábätko raz spozná cumeľ a už si zafixuje nesprávny návyk… Preto je ideálne “nepokaziť” správne prisávanie už v pôrodnici, ani na sekundu nedovoliť bábätku dať cumlík či fľašu …, ak ho treba dokrmovať, tak alternatívne.
https://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-babo-pije/
Nevidím Vás dojčiť, ani nemám dosť informácií o hneve na prsníku, preto moja odpoveď bude len všeobecná. Hnev na prsníku väčšinou pramení z reakcie na tok mliečka – slabý alebo silný. Ak je schopná na prsníku i zaspať a dlho sa dojčiť, nemal by byť problém v rýchlom toku mliečka – nadprodukcii. Skôr by mohlo ísť a reakciu na slabší tok mliečka, resp. nepohodlnú polohu. Ak neviete prisatie upraviť úplne podľa videí a článkov, je dôležité udržať si dobrú tvorbu mliečka. Vtedy si i slabšie prisaté bábätko dokáže veľa mliečka vytiahnuť. Pomôže stláčanie prsníka najmä ku koncu dojčenia, čím sa tok mliečka zrýchľuje. Pomôže striedanie prsníkov – ak bábätko na prsníku reaguje na slabý tok mliečka a predčasne zaspáva, silný tok mliečka z druhého prsníka ho prinúti k aktivite. Kým z jedného prsníka dojčíme, v druhom sa vďaka uvoľňovaciemu reflexu presúva mliečko pod dvorec . Bábätko po opätovnom priložení opäť pekne pije. No a samozrejme, dojčenie na požiadanie – pre ľudské mláďa je prirodzené papať skôr každú hodinu než každé 3 hodiny. kedže dojčenie nie je len kŕmenie, stanovovať nejaké intervaly je nezmysel.
https://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlacanie-prsnika/
Mám málo informácií, ale často je hnev na prsníku len výsledok únavy bábätka – možno sa hnevá v čase, keď už niekoľko hodín predtým bdela. Hnevá sa, že jej mliečko tečie, hoci ona chce prsíčko len preto, aby mohla ako zvyčajne na ňom zaspinkať …. Dojčiace mamičky sú v tesnejšom kontakte s bábätkom , materskú úlohu si rýchlejšie osvojujú, vytvárajú si rýchlejšie silné puto k bábätku. Automaticky sa snažia bábätko utíšiť pri prvých známkach nespokojnosti, prsník je prvá (a správna ) voľba. Preto tak často môžeme vidieť dojčené bábätko, ktoré mamička nosí v nosiči a väčšinou ani nepozná cumlík. Matka totiž intuitívne dieťatko drží pri sebe i celé dni a nepotrebuje seba nahrádzať čímsi iným. Naša kultúra nám však neumožňuje dieťatko non stop dojčiť, ako spomínate – ste divná pre svoje okolie. Šatka, nosič sú veľmi dobré pomôcky. Bábätko je na svojom obľúbenom mieste – v náručí mamičky, cíti jej prítomnosť, bezpečie, teplo, tlkot srdca … cíti sa dobre, hoci “nevisí” celý deň na prsníku. Mamička má zároveň voľné ruky, môže sa venovať sebe či domácnosti či starším deťom … myslím , že u Vás bude dlhé dojčenie do veľkej miery dané práve nedostatkom spánku. Sú deti, ktoré dokážu spať iba v nosiči, iné dokážu spať iba v kočíku. No väčšina detí odmieta spať cez deň niekde v postieľke, bez mamičky. Určite nie ste sama, ktorá má bábätko na prsníku i celé hodiny. No čím je bábo staršie, tým menej času potrebuje na prsníku tráviť. Postupne sa začne otáčať, začne objavovať svet a na prsník, ktorý je teraz pre ňu stredobod vesmíru, nebude mať zrazu čas. Staršie deti okolo polroka už trávia na prsníku pri mamičke oveľa menej času cez deň a vynahrádzajú si to potom v noci 🙂 Ak povedzme nedojčené bábätko krásne spáva celé hodiny samé v postieľke, nie je to prejav samostatnosti, skôr sa naučilo zvládať osamelosť, keďže nemohlo byť na prsníku, muselo sa naučiť zaspávať inak, väčšinou s umelými pomôckami – náhradami mamičky (cumľom, vibračným lehátkom …) – normou je však dojčenie a správanie sa dojčeného bábätka. Nie naopak.
Naučiť bábo zaspať bez prsíčka je ideálne od narodenia. Je fajn bábo nechať na prsníku zadriemať tak, aby ešte úplne nespalo, ale aby už nevládalo protestovať. Následne skúsiť bradavku vytiahnuť, ale nechať ju veľmi blízko nošteka, aby ju cítilo. Ak bude spinkať, tak po chvíľke sa trošku odkloniť a opäť počkať, či sa nepreberie. Ak bude spať, opatrne sa odtiahnuť, resp. ho preložiť na gauč, do postieľky … trvá to zvyčajne viac dní, ale pomaličky si bábätko zvykne. Dôležité je, nenechať ho rozplakať a úplne ho neprebrať, radšej postup opakovať viackrát za sebou. Bábo musí mať istotu, že mamička je na dosah v jeho blízkosti – musí zaspávať do istoty, aby mohlo súvisle spať a aby sa mohlo do istoty i prebúdzať.
Ak neviete určiť príčinu hnevu na prsníku, opíšte mi prosím ako sa správa – prisaje sa na prsník, spustí si mliečko, chvíľu pije a potom sa začne hnevať ? Alebo sa hnevá už pri priložení? Je to v rovnakom čase alebo hocikedy ….
Spätné upozornenie: Reflux a dojčenie « dojčenie
Spätné upozornenie: Ako prejsť z fľaše na plné dojčenie « dojčenie
Spätné upozornenie: Hryzie pri dojčení « dojčenie
Spätné upozornenie: Prečo nepoužívať klobúčiky na dojčenie « dojčenie