Ploché, vpáčené bradavky

Obvykle sa opis problému začína vetou: “Bábo prvé dni len cuckalo na prázdno a nič nepilo. Na tretí deň po pôrode sa prsia strašne naliali, bábätko sa nechcelo prisať, prišla sestrička, ktorá mi povedala, že moje bradavky sú hrozné a bez klobúčikov to určite nepôjde”.

Čo sa stalo? Bábätko nebolo v prvých hodinách efektívne dojčené, laktácia sa nerozbiehala plynule, možno i mamička dostala pri pôrode veľa liekov, ktoré vodu zadržiavajú. Došlo k bolestivému naliatiu prsníkov,  čo sa niekedy  označuje ako  “kamenné prsia”. Vplyvom zadržiavanej vody v organizme, ktorý podporujú aj medikamenty podávané počas pôrodu dôjde zároveň k opuchu prsníkov a dvorcov. Prsia sú lesklé, tvrdé.  Bradavky sa doslova stratia, z prsníkov sa nedá vytlačiť ani kvapka mliečka. V takejto situácii pomôže jednoduché stláčanie dvorca okolo bázy – základni bradavky. Tekutina, ktorá sa zdržiava pod dvorcom sa dočasne presunie do hlbších častí prsníka, dôjde k uvoľneniu mliekovodov, mliečko ľahšie vyteká. Zároveň dvorec zmäkne, bradavka sa povytiahne a bábätko je schopné ľahšie sa prisať. Teda práve opuch môže spôsobiť, že bradavka je plochá, ba až vpáčená niekoľko hodín – dní po pôrode.

Väčšina mladých dievčat má ploché či vpáčené bradavky.  Až počas tehotenstva či po pôrode prirodzene vystúpia. Tkanivo, ktoré drží bradavku môže byť niekedy spočiatku nadmerne nepružné z niekoľkých príčin, napr.

 • anatomický dôvod – napr. genetickou predispozíciou, poškodené operáciou, zranením, ochorením
 • fyziologický dôvod – zadržiavaním tekutiny v prsníku už počas tehotenstva
 • nesprávny postup počas a po pôrode – ako som spomínala vyššie – podávanie veľa liekov, ktoré zadržiavajú tekutiny pri pôrode (napr. oxytocín) , neskoré priloženie, nesprávne priloženie , neefektívne dojčenie ….

Ako zmäkčiť dvorec a tkanivá pod ním tak, aby mliečko mohlo vytekať vonku a bábätko si mohlo dobre bradavku a dvorec uchopiť ? Všetky postupy fungujú na princípe “pozitívneho tlaku na dvorec” – nebolestivému, ale intenzívnemu zmäkčovaniu reverzným tlakom (=reverse pressure softening, RPS , autorkou je K.Jean Cotterman )

zásady pri používaní tejto techniky:

 • podmienkou sú čisté prsty, ideálne krátke nechty
 • vyvíjame trvalý, jemný, ale pevný tlak
 • prstami pokryjeme 1-2 cm dvorca okolo celého obvodu tam, kde sa spája s bradavkou
 • tlačíme kolmo na hrudník mamičky
 • tlačíme súvisle 1-3 minúty, pri extrémnom opuchu aj 10-15 min
 • opakujume raz či viackrát podľa závažnosti
 • tlak používame bezprostredne pred pokusom o priloženie či pred odsávaním (odsávačka však pracuje na minimálny tlak, krátko a prerušovane )
 • mamička môže ležať na chrbte – čím sa tekutina lepšie presúva z dvorca preč
 • mamičke môže pomáhať i niekto iný – napr. poradkyňa
 • takto pokračujeme niekoľko dní,  až kým sa bábätko nebude ľahko a dobre prisávať

spôsobov je niekoľko:

 • jednoručná  metóda v jednom kroku (kvetinkové držanie – u nás ju poznáme pod názvom Hoffmanova technika):
  • jednou rukou môže mamička napr. tíšiť bábätko, druhou rukou si pripraví bradavku: zatlačí prstom a ukazovákom kolmo na dvorec v mieste, kde bude smerovať brada a horná pera bábätka a následne bude prsty pomaly rozťahovať do šírky
 • obojručná  technika v jednom kroku:
  • ukazovák, prostredník, prsteník rozložíme okolo bázy bradavky a zatlačíme aspoň na cca 1-3 minúty
 • obojručné techniky v dvoch krokoch
  • prvými článkami ukazováka resp. i prostredníka tlačíme na dvorec, pričom ukazovák sa tesne dotýka základne bradavky zhora nadol, po niekoľkých minútach otočíme prsty a budú tlačiť nad a pod bradavkou:
tlakom sa spúšťa mliečko
tá istá bradavka po RPS

 • podobné predchádzajúcemu spôsobu, ibaže tlačíme palcami, čo môže byť  účinnejšie, v prvom kroku tlačíme niekoľko minút zhora nadol, potom palce presunieme nad a pod bradavku a opäť tlačíme :


 • ďalšou možnosťou je použitie odstrihnutého cumlíka:

výhody tejto metódy:

 • pomôže vyriešiť naliate prsníky
 • stláčaním stimulujeme nervové zakončenia pod dvorcom a dochádza k reflexnému vypudzovaniu mliečka už po 1-2 minútach
 • prebytočná tekutina spod dvorca je dočasne presunutá späť smerom k prirodzenej lymfatickej drenáži, mliečko môže ľahko vytekať
 • dvorec zmäkne
 • bradavka vystúpi
 • bábätko sa dokáže ľahšie prisať
 • zabránime poraneniu bradaviek nesprávnym prisatím bábätka

Pozor: Používanie silného tlaku vákua odsávačky,  môže zväčšovať opuch prsníka. Preto ak sa bábätko neprisáva a musíme odsávať,  používame len nízky stupeň – malý tlak, odsávame krátko a s pauzami až kým sa opuch nestratí.

RPS metóda je veľmi účinná počas celého šestonedelia, no najmä prvých 14 dní. Je to metóda, ktorá nie je bolestivá. Pomôže mamičke vyhnúť sa veľmi nevhodným klobúčikom na dojčenie, správne sa prisávajúce bábätko je kľúč k úspešnému dojčeniu. Takto by stláčanie mohlo vyzerať (či už je opuch viditeľný alebo nie ) RPS video Dr.Newmana.

Vpáčené bradavky sa po pôrode takisto samé spontánne vytiahnu , najmä po stimulácii pusinkou bábätka či odsávačkou. Pomôcť si môžeme aj upravenou striekačkou – použijeme 10-20ml striakčku. Ostrým nožom narežeme koniec, ktorým sa nasadzuje ihla. Vytiahneme piest zo striekačky, vložíme ho naspäť do vnútra z opačnej – orezanej strany. Druhý, hladký koniec si mamička vloží na bradavku a vťahovaním piestu v streikačke vytvorí podtlak. Ten začne bradavku vyťahovať . Vyťahujeme len kým mamička necíti bolesť. V povytiahnutej polohe drží peist cca minútu, potom podtlak zasunutím piestu zruší. Takéto cvičenie sa odporúča podobne ako RPS pred každým priložením, viackrát za deň.

Ploché , vpáčené bradavky teda vôbec neznamenajú koniec dojčenia, rovnako ako bolestivé naliatie prsníkov. Bábätko sa dokáže prisať prakticky na akýkoľvek tvar bradavky a dvorca (viď články o prisávaní a polohách pri dojčení), ak mu dáme šancu naučiť sa to a spoznať mamičkine prsia. Môže mu to pár dní – týždňov trvať.  Dôležité je odsávať si mliečko, vyhnúť sa fľaši a trpezlivo skúšať bábo priložiť na bradavky, ktoré sme vopred stimulovali napr. pomocou RPS metódy či striekačkou alebo jemným tlakom odsávačky.

10 Responses to Ploché, vpáčené bradavky

 1. Lucia says:

  Dobry den, ja som tehotna v 16tt tehotenstva a spravil sa mi taky opuch pod pazuchou ako je aj na obrazku, taka zdurenina, gynekolog povedal, ze to nic nie je, ale stale to je rovnake a neviem ako sa toho zbavit, ci to vobec niekedy zmizne a z coho to vzniklo.

 2. Anonym says:

  Ahoj.Manželka leží v nemocnici,porodila pred týždňom a ma problem s prsiama ma ich stale tvrde aj ked si odsava a mliecka je vela a stale su tvrde mala male poprsie ci to nemoze byť aj tím ze sa zvecsuju koly navalu mlieka a tak potom tvrdnu.Stale su tvrde aj pri odsavani zakazdým ked odsaje do hodinky ma mokru hrud koli uniku.Viem je to hlupost ze to pisem ja ako manzel no je v nemocnici a pristup na internet ako z poradcom nema tak pisem ja .Dakujem a cakam na odpoved 🙂 S pozdravom M.T

 3. Katka says:

  Rada by som sa s vami podelila o svoju skúsenosť, žiaľ negatívnu, možno sa v mojom príbehu nájdete aj vy, a ostatné sa poučia z mojich chýb. Dcéra sa mi narodila prirodzeným pôrodom, ale ku koncu som požiadala o epidurál /ktorý mi neskôr veľmi pomohol/. Pôrod sa po podaní epi urýchlil a do 30 minút bola malá na svete. Bohužiaľ, malú mi len položili na brucho a potom rýchlo zobrali merať, vážiť atď. Po dvoch hodinách som mala také komplikácie, že ma museli oživovať, dostala som aj dve jednotky krvi ale najpriek všetkému som mala skvelú náladu, čo veľmi pozitívne ovplyvnilo celý pobyt v nemocnici a “spamätanie organizmu”. Prvé kojenie som absolvovala až na druhý deň, t.j. cca 28-30 hod. po pôrode. Nemala som žiadne mlieko a na tretí deň po neúspešnom boji /malá bola nenormálne hladná, podávala som jej len glukózu/ mi prsia navreli a boli ako skaly. Sestričky priniesli odsávačku a začali mi odsávať mlieko. Bradavky sa mi potrhali, tiekla mi z nich krv namiesto mlieka, potom mi doniesli dudel z fľaše, aby som to kvôli plochým bradavkám skúsila cezeň. Tú bolesť, akú som prežívala neprajem nikomu. Skúsila som aj klobúčiky, ale malá mala taký silný ťah, že mi jemný silikon klobúčika preťal bradavku na viacerých miestach. Každú hodinu sa opakoval tento bolestivý proces kojenia, na ktorý mám bohužiaľ nemilé spomienky. Kojiť som vydržala ešte dva týždne, bez klobúčika, lebo som mala bradavky v hroznom stave, Prestala som až potom, keď malá začala vracať krv, ktorej sa napila z tých “dosekaných” bradaviek. Skúšala som si ešte mlieko odsávať, ale bola to hrozná bolesť, keď som sa o 6 dní dala ako-tak do poriadku, vyskúšala som suplementor, ale ku kojeniu som sa už nevrátila, stratila som mlieko, teraz už viem, že zo stresu.
  Až teraz viem, že chybu som urobila aj ja, aj sestričky v nemocnici, z čoho ich neobviňujem, mohla som si dopredu naštudovať spôsob kojenia a prikladania, žiaľ, ani vo sne by ma nenapadlo, že to môže byť také komplikované. Keby ma, ako prvorodičku, naučili správne prikladať dieťa k prsníku a pomohli mi s plochými bradavkami, zrejme by to mohlo dopadnúť lepšie. Ak budem mať náhodou druhé dieťa, budem sa usilovať vyvarovať všetkých chýb, ktoré som urobila pri prvom.

 4. lea says:

  Mam podobnu skusenost ako Lubka, porod bez epiduralu bol prechadzka ruzovou zahradou oproti tomu, co nasledovalo treti den po porode a nic nepomohlo a len klobuciku vdacim za to, ze som sa uspesne rozkojilla. Podotykam, ze ako lekarka som techniku kojenia mala vyborne zvladnutu a ak by som aj robila niekde chybu, tak by ma na to urcite upozorni manzel-gynekolog-porodnik. Dcera mala neuveritelne pekne vahove prirastky, boli sme rekordmanmi v nasej ambulancii. V suvislosti s pouzivanim klobucikov som nemala ziadne komplikacie, no a jedneho pekneho dna, ked mala dcera 7 tyzdnov som skusila dojcenie bez klobucikov a to prebehlo uplne bezproblemovo. Dojcilo som do veku 13 mesiacov dietata a dojcit som prestala dobrovolne len z toho dovodu, ze do deja vstupila atestacia a stres s tym suvisiaci. K dalsiemu porodu si pribalujem do porodnice i klobuciky a veru doporucujem to i svojim pacientkam a kamaratkam! Neodsudzujte pausalne prosim, vela mamickam tym pomozete.

  • Viera Červená says:

   Lea, ako lekárka iste viete, že osobná skúsenosť nemôže byť postačujúcim dôvodom pre to, aby lekár začal niečo odporúčať svojim pacientkám. To, že klobúčiky nespôsobili žiadny viditeľný problém vo Vašom prípade neznamená, že ich možno paušálne odporúčať a už vôbec nie, že predstavujú vhodné riešenie pre situáciu, že sa bábätko neprisáva, alebo že matku bolia bradavky. Do tejto problematiky je takisto potrebné vidieť omnoho hlbšie, pochopiť ako vyzerá správne prisatie, prečo doňho zasahuje používanie umelých náhrad prsníka, ako ovplyvňuje nesprávne prisatie ďalšie dôležité faktory pre úspešnosť dojčenia – tvorbu mlieka, stav bradaviek, prečo je dôležitý kontakt pusinky bábätka s kožou prsníka a ako ovplyvňuje satie na prsníku aj iné dôležité funkcie, ktoré by dojčenie malo mať a o ktoré je dieťa sajúce na klobúčiku ochudobnené, nehovoriac o tom, ako ovplyvňuje používanie klobúčika tvorbu mlieka z dlhodobého hľadiska a v prípade, že by ste o to mali záujem, bolo by skvelé, keby ste absolvovali kurz poradkyne pri dojčení, pretože paušálne odporúčanie tejto pomôcky môže narobiť vážne problémy s dojčením ľuďom, ktorým ju odporučíte.

 5. lubka says:

  Chcem len pridat moju skusenost – mam 6 tyzdnoveho chlapceka, ktoreho som pocas pobytu v porodnici kojila len asi 3 krat. Problem bol v tom, ze sa mi nechcel chytit. Ale az teraz si uvedomujem, ze skutocny problem bol, ze ja som nevedela, ako si ho prilozit a ked mi este sestricka zahlasila, ze s mojimi bradavkami kojit nebudem (nemam ich vpacene, boli proste len mensie) a doniesla mi klobucik, bola som strasne nestastna a viete si to predstavit – prvorodicka, ktora nevie, ako ma to malinke stvorenie drzat, nie to este aj pridrziavat klobucik. Maly mal este navyse aj zltacku a stale len spal, takze vysledkom bolo, ze sa mi neskutocne naliali prsia a zatvrdli a sestricky to vyriesili tak, ze mi ich miagali, co bola neskutocna bolest, horsia ako porod 😦 cely pobyt v nemocnici som si preplakala. Doma sme este parkrat bojovali, aby sa drobec chytil a nezaspaval, ale teraz uz pekne papka a pribera…a to som si ja v tych bolestiach, ked mi stlacali prsia myslela, ze nikdy kojit nebudem..a dnes som objavila tuto stranku a chcem povedat velke DAKUJEM – uz predtym som intuitivne vytusila, ze asi nie je spravne prebalovat v placi dieta pred kojenim, ako mi to hovorili v porodnici a robila som to vzdy po chvili od kojenia..ale potom som ho uz neprikladala a jeho plac si vysvetlovala tym, ze ho boli brusko (co ho asi aj boli, lebo si stale pritahuje nozky k brusku) ale teraz som si este prilozila po prebaleni a pekne mi zaspinkal, urobila som to presne, ako som si tu precitala a maly tu buva vedla mna uz 3.hodinu – mam mozno otazku – mam ho budit ak spinka cez den viac ako 3 hodiny? ako mam ratat tie 3 hodiny, od prveho prisatia, ci kedy mi zaspinkal?
  a taktiez v noci – nebudem silou mocou prebalovat a davat odgrgnut a kojit skusim v lahu pri asymetrickom prisati – len teraz som ho kojila v polohe madony aj v noci, lebo chuda moje, ma v hrdle sopliky, aj spi na vyvysenom lozku,tak som nechcela, aby pri kojeni lezal
  DAKUJEM este raz

  • Janka Mich says:

   Si skvela mamina, takto zvladnut tazke zaciatky.
   Pokial je babatko v tesnom fyzickom kontakte pri mamicke bez perinky – t.j. bude v posteli alebo v nosici, tak aj spanok vyse 3 hodin je ok. Je vsak mozne, ze je v perinke, hoci blizko pri tebe a vtedy, ako dokazali i studie, sa babatko budi menej ako by skutocne potrebovalo. Kazdopadne, ak ste uz spolu pri sebe v posteli, v tieto prve dni zivota je pre dietatko najidealnejsi kontakt pokozka na pokozku. Skus babatko opatrne vyzliect iba do plienocky, ty sa tiez vyzlec do pol pasa (lepsie bez podprsenky) a daj si ho v polohe brusko na brusko s hlavickou medzi svoje prsia. Mozno bude este spinkat, ale velmi pravdepodne ho to zobudi, vyhlada si prsnik (ani ho netreba prelozit do priecnej polohy) , napije sa, mozno vyprazdni a asi znova zaspinka. Takto sa snazte travit zo zaciatku spolu co najcastejsie, je to idealny a velmi prijemny sposob zoznamovania sa s dietatkom.

 6. lenka says:

  Mam 6tyzdnoveho chlapceka, ktoreho kojim cez klobobuciky kvoli plochym bradavkam. V nemocnici sme to viackrat skusali aj bez nich ale neslo to. Vysledkom bolo, ze maly stale plakal, bol nepokojny, plakal az do uplneho vycerpania ked zaspal. Odvtedy ako pouzivame klobucik, je nasyteny, pokojny, kludne spinka aj tri hodiny, takze ja na klobuciky nedam dopustit. Vobec nie je pravda ze si nevytiahne dost mlieka a ze kojenie trva strasne dlho. Malicky sa napapka za 10 minut a kludne pokracuje v spinkani. A nie je pravda ani to, ze sposobuju infekcie, trhliny, ragady.. Este v porodnici sme takto krmili viacere a doteraz sme v kontakte, no ani jedna z nas nema spominane problemy. A tiez je blbost, ze BFH nepouzivaju klobuciky, ved JA SOM V TAKEJ RODILA A TAM MI ICH DOPORUCILI. A pouzivanie cumlikov? No ja davam a aj dalej budem. Pretoze ja ho jednoducho oducim od pouzivania, proste mu ho nedam. Som zvedava, ako oducite cmulat si prsteky a pasticky deticky tych maminiek, ktore nedavaju.

  • annag says:

   Dobrý deň Lenka, ďakujem za príspevok. Ak upozorňujeme na nevhodnosť používania umelých náhrad bradaviek, hovoríme o rizikách, nie o tom, že sa to isto stane. Ich používaním sa zvyšujú riziká predčasného odstavenia bábätka, ktoré sa počíta na roky, nie na týždne či mesiace. V 6. týždňoch veku bábätka robiť závery je dosť predčasné. Mamičiek, ktoré práve pre umelé náhrady bradavky prišli predčasne o možnosť dojčiť svoje deti, je i na Slovensku veľmi veľa, až 60% žien v 6 mesiacoch už vôbec bohužiaľ nedojčí.

   V BFHI nemocniciach sa umelé náhrady bradavky používať nemajú a ak to pôrodnica robí, porušuje tým jedno z 10 základných pravidiel BFHI. Samozrejme, personál nemôže ani v BFHI nemocnici matke zabrániť v ich používaniu ak matka na tom trvá, ale musí upozorniť na riziká ich používania. No odporúčať ich nesmie.

   Click to access 10krokovbfhiwho-doc1.pdf

   Prajem Vám krásne materstvo i veľa mliečka, nech Vám dojčenie ešte dlho prináša veľa radosti

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: