Zopár rád pre úspešné dojčenie

 • SPOLU OD POČIATKU –bábätko bolo vašou súčasťou 9 mesiacov. Od prvých okamihov po narodení je preň dôležité, aby to tak zostalo. Žiadajte pôrodníkov o pôrod sosamoprisatím a o rooming-in hneď po prevoze na izbu.
 • FYZICKÝ KONTAKT KOŽA NA KOŽU – dovoľte dieťatku vychutnať si Vašu vôňu a Vaše teplo tak často ako sa len dá, a to predovšetkým v prvé dni a týždne života.. Nemusíte sa báť, že bábätku bude zima – Vaše telo mu udrží správnu teplotu lepšie než inkubátor a navyše dojčenie bude jednoduchšie a prirodzenejšie.
 • RIAĎTE SA POTREBAMI BÁBäTKA A NIE HODINAMI – bábätko svoje potreby pozná, ale hodinky nie. Dojčením sa neuspokojuje len potreba nasýtenia. Nakŕmené dieťa možno vydrží 3 hodiny bez jedla, ale nie bez dojčenia – úzkeho fyzického kontaktu s mamou. Smäd, hlad, bolesť, zima, teplo, pohladenie duše a vôbec takmer všetky potreby dieťaťa dojčenie uspokojí hneď a na tak dlho ako je potrebné –  netreba čakať 2 hodiny a stopovať 10minút. Keď je teplo, postačí 1 minúta každých 30 minút, ale keď sa zobudí po dobrom spánku, tak to možno bude trvať aj 15 minút. Alebo viac. Alebo menej.
 • SPRÁVNE DOJČENIE –  nemá bolieť a netreba ho kontrolovať neustálym vážením. Správne pitie prezrádza pohyb brady s prehĺtaním (podobne ako pri pití slamkou). Video na http://www.mamila.sk + akúkoľvek pochybnosť môžte konzultovať s laktačnou poradkyňou
 • VÁŠ PRSNÍK AKEJKOĽVEK VEĽKOSTI A TVARU BRADAVIEK JE PRE VAŠE BÁBäTKO IDEÁLNY – umelé náhrady prsníka (fľaša, cumlík, ochranný klobúčik) neboli stvorené pre Vaše bábätko a zásadným spôsobom ohrozujú úspešnosť dojčenia.
 • NOSENIE A PRIRODZENÝ POHYB – noste dieťatko tak často ako sa len dá v nosičoch, ktoré poskytnú rovnaké pohodlie aké malo v maternici – babyvak alebo šatka (od cca 6 mesiacov a viac aj iné ergo-nosiče). Zabezpečia jednoduchý prístup k prsníku aj mimo domova, ukľudnia a uspia bábätko, dajú nôžky do prirodzenej polohy naširoko bez nutnosti ortopedických nohavičiek a stimulujú prirodzený pohyb – predchádza sa tak kolikám.
 • SPOLOČNÁ POSTEĽ – dojčenie v noci tak nebude pre Vás utrpením, naopak vyspíte sa omnoho lepšie Vy, bábätko i manžel.  Prirodzený inštinkt ochráni vaše dieťa lepšie ako najlepší monitor dychu. V krajinách, kde je to normálne, nepoznajú syndróm náhleho úmrtia dojčiat. Videli ste už mačiatko, ktoré by spalo bez matky?
 • DOSTATOČNE ODDYCHUJTE  – Je dôležitejšie oddychovať vtedy, keď spí Vaše bábätko, než mať dokonale upratanú domácnosť. Nadôvažok, príliš čisté prostredie, navyše za použitia rôznych chemických látok na čistenie, nebuduje imunitu, naopak, štartuje alergie. Nechajte trochu špiny rozvíjať imunitu a vy si zatiaľ pokojne pospite.
 • LIEKY A CHOROBY – použitie bežných liekov či antibiotík ublíži Vášmu bábätku menej ako akékoľvek prerušenie dojčenia.  Ak ste chorá, Vaše bacily sa k bábätku dostanú aj zo vzduchu, ale protilátky voči chorobe dostane len z Vášho mliečka.
 • DĹŽKA DOJČENIA – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nestanovila žiadnu hornú hranicu odporúčanej dĺžky dojčenia – odporúča výlučné dojčenie do 6-tich mesiacov a potom postupne zavádzať príkrmy do 2 rokov popri dojčení a po 2 rokoch dojčiť naďalej tak, ako to matke i dieťaťu vyhovuje.
 • DOBRE MIENENÉ RADY – počúvajte od skúsených mamičiek, ktoré úspešne dojčili aspoň 2 roky alebo od certifikovaných poradkýň. Tí, ktorí mali skúsenosti iba so Sunarom viedia o prirodzenom dojčení zväčša veľmi málo.
 • SKUTOČNÝ PROBLÉM I POVZBUDENIE  – takmer všetky problémy súvisiace s dojčením sa dajú riešiť. Skúsená poradkyňa pri dojčení Vám ochotne pomôže aj s problémom, ktorý sa Vám možno zdá banálny alebo i zdanlivo nesúvisiaci s dojčením. Neváhajte a zavolajte. Oplatí sa to!

poradkyne Mamily

Autorka :  Jana Michalková, poradkyňa Mamily

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: