Musím dokrmovať, ako a čím ?

Niekedy sa stane, že bábätko dokrmovať skutočne treba. Najmä slovenská realita je taká, že bábätko odchádza z pôrodnice už s dokrmovaním, väčšinou fľašou s cumľom, občas so striekačkou. Dokrmovanie je posledná voľba a malo by sa s ním začať až keď všetky ostatné postupy na zvýšenie prísunu mliečka pre bábätka nepomohli a dieťa naďalej neprospieva.

pri potrebe dokrmovať treba rozlíšiť dva základné rozdiely:

  • bábätko sa na prsník správne prisáva
  • bábätko sa neprisáva – tu patrí aj prisávanie len cez klobúčiky

Bábätko, ktoré sa na prsník správne prisáva i dojčí, je ideálne dokrmovať na prsníku pomocou hadičky a zásobníka. Neexistuje lepšia alternatíva. Veľa mamičiek sa zľakne slova cievka – hadička, má pocit, že bábo ňou bude ohrozovať a trápiť. Nie je to pravda. Ak sa bábätko správne prisáva a cievka sa zavedie správne, bábätko netuší, že je na prsníku dokrmované. Ak bábo pije prsník i cievku, vypije z prsníka mliečko, ktoré by za inej situácie nevypilo – vďaka reflexnému spúšťaniu mliečka stimuláciou bradavky. Prsníky budú lepšie a častejšie vyprázdnené – odozva príde čoskoro v podobe zvýšenej produkcie mliečka. Bábätko je vďaka cievke na prsníku oveľa dlhšie spokojné a aktívne saje. Zároveň bábätko vypije dokrm (ideálne materské mlieko z laktačnej banky). Súprava sa dá vyrobiť tak, že si zoženiete na detskom oddelení alebo v zdravotníckych potrebách vyživovaciu cievku pre novorodencov CN 01, jden koniec ide do pusinky, druhý koniec sa cez cumeľ  zavedie do obyčajnej dojčeneckej fľašky. Hotová súprava (=suplementor, SNS), ktorá poskytuje vysoký komfort sa dá kúpiť v lekárni, potrebách pre mamičky (väčšinou len na objednávku), najrýchlejšie je to cez oficiálneho dovozcu firmy Medela v tomto internetovom obchode.

Prečo nie je dokrmovanie mimo prsníka – či už pohárikom, lyžičkou, striekačkou, fľašou to isté? Pretože bábo i mamička sa dojčiť  učia dojčením. Pretože prsníky v opačnom prípade netušia, že majú tvoriť viac mliečka. Pretože bábätko nezačne odmietať prsníky.

Bábätko, ktoré sa na prsník neprisáva , sa musí dokrmovať mimo prsníka. Kŕmenie po prste cievkou je spôsob, ktorý sa najviac podobá saniu z prsníka. Je to spôsob, ktorým sa bábätko učí prisávať. Kombinuje sa kŕmenie po prste s pokusom o priloženie na prsník -napr. bábo pije 1-2 minútky po prste, skúsi sa priložiť na 1. prsník, ak to nejde, na 2. prsník. Ak sa neprisaje, pokračuje sa znovu kŕmením po prste na pár minút a opäť príde pokus o priloženie. Ak to nejde, pokus o priloženie sa nechá na ďalšie kŕmenie. Bábo sa potom dokŕmi – pokiaľ bábo dokáže piť po prste dobre a rýchlo, pije po prste, ak to trvá veľmi dlho, dokončí sa kŕmenie pohárikom.

Bábätko, ktoré dokáže piť len cez klobúčiky a bez nich to nevie, sa vlastne neprisáva vôbec. Čo urobí laktačná poradkyňa? Väčšine sa podarí bábätko priložiť na prsník už pri prvej návšteve. Niekedy to nejde, bábätko potrebuje čas – naučí mamičku kŕmiť po prste , prípadne z pohárika či lyžičky. Zároveň mamičku naučí efektívne odsávať mliečko. viac o klobúčikoch v samostatnom článku.

Čím dokrmovať bábätko po príchode z pôrodnice? Ideálne materským mliečkom z laktačnej banky. Ak bábätko nepoznalo nikdy umelú výživu, jeho tráviaci trakt má úplne inú črevnú flóru než bábo na umelej výžive.

Akým množstvom dokrmovať? Často mamička príde od lekára s konkrétnou dávkou, ktorú musí do bábätka dostať – väčšinou to býva záhadných 60ml. Alebo príde s radou striedať vzájomne raz fľašu, raz dojčenie. Ako je to lepšie? Dokŕmiť malým množstvom, po každom dojčení (viď hore) a sledovať, ako bábo prospieva – má po cca 3 hodinách dobre pocikanú plienku?, má stolicu?, vydržalo bez dojčenia cca hodinu, alebo je zjavne hladné, uplakané, stále hľadá?

Pri dokrmovaní cievkou je vhodné rozdeliť celkový objem dokrmu na rovnomerné malé dávky. Je lepšie dokrmovať napr. po 30ml zakaždým, ako napr. 3 x po 100ml. Ak bábo totiž dokŕmime veľkým objemom na jeden raz, na nasledujúce kŕmenie sa prihlási oveľa neskôr. Z hľadiska laktácie to je zlé, pretože prsníky stoja dlho nevyprázdnené, hromadí sa v nich inhibítor, ktorý laktáciu tlmí.

Bábätku pustíme mliečko z cievky až po prestriedaní prsníkov, nie hneď po prisatí. Tým predĺžime aktívny čas strávený na prsníkoch. Konkrétny postup ako prejsť z kŕmenia fľašou na plné dojčenie opisujem v tomto článku.

Kŕmenie pohárikom či lyžičkou je aj pre novorodenca celkom jednoduché . Pri kŕmení však mliečko do pusinky nenalievame. My len priložíme plnú lyžičku či pohárik k spodnej pere a bábo si vysunie jazýček nad spodnú peru a bude mliečko lízať ako mačiatko. Ozaj to krásne funguje, treba kŕmiť pomaličky – (môžeme  tak dať večer napr. kvapky Vigantol   s mliečkom, alebo nakŕmiť, ak sme odlúčené od bábätka…)

41 Responses to Musím dokrmovať, ako a čím ?

  1. Martina says:

    Dobry den,

    potrebujem radu. Syn je vylucne dojceny ma 4 mesiace a 2 tyzdne, no posledne 2 tyzdne je placlivy a na poradni sa zistilo, ze schudol. Dr. nariadila UM, ktore vsak syn kategoricky odmieta, skusali sme uz viackrat. Dr povedala, ze mozeme zacat s prikrmami. Zda sa mi to velmi skoro, nemoze mu to ublizit? Ak chudne, znamena to, ze mu materske mlieko nestaci?

  2. Veronika Balazova says:

    Dobry den, mam uz coskoro 5 mesacneho chlapceka…zatial s dojcenim neboli ziadne problemy, lenze som zacala dokrmovat flasou s UM na noc, z tych istych dovodov ako tu pise vela mamiciek, nedostatok tvorby mlieka hlavne na vecer ked uz som bola unavena…donedavna bolo vsetko v poriadku, cez den dojcenie na noc flasa. Pred par dnami zacal odmietat flasu, chcel iba prsnik, co ma na jednej strane tesilo ale na druhej strane bol stale umrncany a hladny, skusala som aj mrkvicku a zemiacik ako prikrmy ale to mu zatial vobec nechuti vsetko vypluva. No a vcera uplny zvrat…odmieta prsnik, krici od hladu…stale sa odvracia, par krat potiahne a otoci sa potom zacne revat a uz sa ani ku mne nechce otocit 😦 som z toho nestastna je to pre mna sok, neviem co s nim, prsia mam tvrde, naliate mliekom a musim mu napriek tomu dat flasu aby nebol hladny :-((( odsavanie je onicom, to je strasna makacka, z toho mam skor nervy nez dobry pocit. Nechcem ho prestat dojcit, poradte mi prosim! mam skusit tu cievku? A ako zistim ci mam silny alebo slaby tok?? Dnes som si ho polozila na brucho a skusala som ho tak prilozit a tak mu to celkom islo, znamena to ze mam silny tok? Dakujem za radu

    • Viera Červená says:

      Štrajk v dojčení je veľmi častým problémom, v poradni o. z. MAMILA je zodpovedaných veľké množstvo otázok s touto témou, za všetky si pozrite napr. túto http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=154 v rámci ktorej nájdete aj protokol pre riešenie štrajku. Konkrétne kroky z protokolu by ste mali prejsť s poradkyňou pri dojčení osobne, preto kontaktujte poradkyňu zo zoznamu poradkýň na http://www.mamila.sk a to čo najrýchlejšie. Zo všetkého najdôležitejšie je momentálne zvýšenie tvorby mlieka, preto hneď ako budete môcť začnite užívať liek domperidón (voľnopredajný pod názvom Motilium) v dávke 3×3 tabletky denne a ostatné kroky čo najrýchlejšie začnite riešiť s poradkyňou osobne.

  3. erika sadek says:

    Ahoj vierka dakujem za odpoved a hlaven za video teraz uz chapem princip..
    ja nezijem na slovensku tazke tento zoznam mi je na nic ale urcite sa niekomu zide…
    dakujem za radu……

    • Viera Červená says:

      Aha, chápem, môžete prípadne napísať viac podrobností o tom, prečo je potrebné dokrmovať, môžeme to skúsiť aj na diaľku poriešiť, plus v zozname máme zopár poradkýň, ktoré poskytujú aj poradenstvo prostredníctvom Skypu na ďiaľku.

  4. erika sadek says:

    ahoj annag poznam ta uz roky z modreho konika vzdy si boal uzasna pomoc…
    potrebujem tvoje blizsie vysvetlenie ohladom cievky neako som to nepochopila presne v clanku, teda je to jednorazove, a kde sa ta cievka zaklada presne robi si to matka sama, alebo len pod lekarskym dohladom a ako dlho… dakujem ak si najdes cas a poskytnes mi info.. dvakrat som zlyhalav dojceni apo treti krat by som rada nezlyhat, tuto info ma vdaka strapco na koniku…… dakujem ti za tvo cas a namahu..

    • Viera Červená says:

      Erika, Annag sem už dlhšiu dobu nechodí, tak skúsim ja – cievka sa zavádza a používa tak, ako je vidieť na videu č. 10 v tomto odkaze http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/. Ideálne by bolo, aby matka používala cievku po odporúčaní poradkyne pri dojčení, s ktorou vyhodnotia, či je skutočne nevyhnutné dokrmovať (niekedy stačí urobiť úpravu polohy, prisatia a používať techniku stláčania prsníka pri dojčení, či iné ďalšie opatrenia a nie je vôbec potrebné dokrmovanie) a ak by bolo nevyhnutné dokrmovať, poradkyňa mamičku inštruuje, ako cievku používať, ako ňou dokrmovať a starať sa o cievku a najmä – ako urobiť všetko preto, aby dokrmovanie bolo len dočasné a mohlo sa čo najskôr odstrániť a prejsť na dojčenie bez pomôcok. Preto by bolo veľmi dôležité obrátiť sa na poradkyňu pri dojčení osobne (zoznam poradkýň je na http://www.mamila.sk).

  5. zdenka says:

    dobrý deň,
    môj synček má takmer 5 mesiacov, po pôrode prišlo mliečko neskôr a veľmi málo, možno aj preto, že bol malý spavý. Aj pri neustálom budení a snahe stále zaspával, aj keď sa prisal pekne. Ten istý problém sme mali aj s prvým synom, dojčila som ho len 2 mesiace aj to za pomoci odsávačky a dokrmovania aj umelým mliečkom a mliečko sa mi stratilo. Tentokrát som veľmi chcela dojčiť, ale malinký zaspával a mliečka bolo málo, nechala som ho ťahať kým sa dal zobudiť, keď už celkom prispal, odstriekala som to máličko a dokŕmila fľašou, potom až dokŕmila Nutrilonom, aby mal čo najviac môjho. S prechodom od prsníka k fľaši a naopak sme vôbec nemali problém, ale po mesiaci bol čím ďalej viac nespokný a mliečko nepribúdalo, väčšinou už mal Nutrilon,tak som kúpila odsávačku a pracne odsávala aj ručne odstriekavala čo najviac mliečka, pila čaj na jeho tvorbu, homeopatiká a do mesiaca sme sa dostali do stavu, keď pil už len moje mliečko a Nutrilon len keď som mala ja málo – ale na fľašu, lebo prsník začal odmietať. Teraz keď je mliečka dosť, sa neúspešne už tretí mesiac snažím ponúkať mu prsník, aby sme normálne kojili. Sústavné odsávanie je náročné na čas a povedzme si narovinu občas aj bolestivé, ale robím to prenho, lebo mal aj zápal obličky a bral silné ATB a asi nič lepšie na imunitu a obranu by nedostal v žiadnom náhradnom mliečku. Je nejaká šanca naučiť už takmer 5 mesačné bábo späť na prsník, alebo to už takto musíme dobojovať? Skúšala som rozličné polohy, aj silikónové prsné klobúčiky, ale pri každom pokuse ho priložiť sa bráni a keď ho aj priložím, rozplače sa a otáča hlávku preč, napína sa a po niekoľkých pokusoch dám fľašu, ihneď sa napapá.

    • Viera Červená says:

      Zdenka, je úžasné ako bojujete. Cesta späť existuje, ale je potrebné mať pri tom kvalifikovanú pomoc poradkyne pri dojčení, ktorá má skúsenosti s praktickým riešením tejto situácie, ideálne poradkyňu so skúsenosťami s pomocou matkám s dojčením adoptovaných detí. S ňou môžete prejsť techniky, ktorými sa dieťatko môže prilákať na prsník. Okrem toho Vám poradkyňa môže prakticky ukázať, ako mliečko odstrekovať (to by malo byť šetrnejšie a menej bolestivé ako odsávanie) a odporučí Vám prostriedky, ktorými sa zvýši tvorba mlieka. To je dôležité preto, aby sa bol synček ochotný prisávať a do času, kým sa to podarí Vám to môže pomôcť výrazne zvýšiť množstvo mlieka, ktoré budete schopná odstriekať a zníži sa tak potreba používania umelého mlieka. Potrebu umelé mlieka bude okrem toho možné znížiť aj tuhou stravou, ktorú je vo Vašej situácii vhodné už začať podávať a postupne ňou nahradiť umelé mlieko.
      Okrem toho sa Vás týkajú podobné body, ako v tejto odpovedi https://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsavanie-materskeho-mlieka/#comment-2377. Okrem toho si prečítajte aj tieto odpovede: http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=179, http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=150.

  6. Anonym says:

    Dobrý deň,
    chcem sa spýtať, či by som už mala dokrmovať svoju dcérku, kt. má 4,5m. Je výhradne dojčená a mlieka mám dostatok, no v noci sa budí skoro aj každú hodinu. Ako tomu pomôcť? ďakujem
    Katka

    • Viera Červená says:

      Katka, v prípade, že je dcérka dostatočne dojčená na požiadanie, priberá a prospieva, je zrejmé, že dojčením získava dostatok výživy pre svoj rast a vývoj. Ak to tak je, je vhodné začať ponúkať tuhú stravu a tekutiny až v čase, kedy je dieťatko na to pripravené fyzicky aj psychicky, čo pri väčšine dojčených detí nebýva v 4,5 mesiaci, väčšinou okolo 6. mesiaca, mnohé deti až po 6. mesiaci. A dôvodom, pre ktorý sa v tomto veku začína s príkrmami nie je to, že materské mlieko už v určitom ohľade nestačí pokrývať nutričné požiadavky dieťaťa, ale to, že v tomto veku deti o jedlo začínajú prejavovať záujem a dostávajú sa do obdobia prikrmovania (ktoré trvá až do 2. rokov), počas ktorých sa učia jesť.
      Dojčenie nie je dôvod, pre ktorý sa dcérka budí, ale prostriedok, s ktorým sa matke dojčené dieťa najjednoduchšie uspí. Začať riešiť situáciu častého nočného precitania príkrmami nielenže väčšine matiek nijako nezlepší situáciu, ale prináša rôzne riziká, ktoré súvisia s príliš skorým zavádzaním príkrmov v čase, kedy dieťa neprejavuje pripravenosť a najmä so znižovaním tvorby mlieka a rizikom predčasného odstavenia. Skús si prečítať článok tento môj článok https://sites.google.com/site/blogodojceni/casto-sa-budi-v-noci—mam-odstavit a takisto túto odpoveď vo fóre o dojčení http://forum.dojcenie.eu/viewtopic.php?f=9&t=410#p7855. Podobné otázky riešia aj mamičky v poradni o. z. Mamila, pozri napr. tieto otázky: http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=124, http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=160, http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=207

    • Viera Červená says:

      Katka, v prípade, že je dcérka dostatočne dojčená na požiadanie, priberá a prospieva, je zrejmé, že dojčením získava dostatok výživy pre svoj rast a vývoj. Ak to tak je, je vhodné začať ponúkať tuhú stravu a tekutiny až v čase, kedy je dieťatko na to pripravené fyzicky aj psychicky, čo pri väčšine dojčených detí nebýva v 4,5 mesiaci, väčšinou okolo 6. mesiaca, mnohé deti až po 6. mesiaci. A dôvodom, pre ktorý sa v tomto veku začína s príkrmami nie je to, že materské mlieko už v určitom ohľade nestačí pokrývať nutričné požiadavky dieťaťa, ale to, že v tomto veku deti o jedlo začínajú prejavovať záujem a dostávajú sa do obdobia prikrmovania (ktoré trvá až do 2. rokov), počas ktorých sa učia jesť.
      Dojčenie nie je dôvod, pre ktorý sa dcérka budí, ale prostriedok, s ktorým sa matke dojčené dieťa najjednoduchšie uspí. Začať riešiť situáciu častého nočného precitania príkrmami nielenže väčšine matiek nijako nezlepší situáciu, ale prináša rôzne riziká, ktoré súvisia s príliš skorým zavádzaním príkrmov v čase, kedy dieťa neprejavuje pripravenosť a najmä so znižovaním tvorby mlieka a rizikom predčasného odstavenia. Skús si prečítať článok tento môj článok https://sites.google.com/site/blogodojceni/casto-sa-budi-v-noci—mam-odstavit a takisto túto odpoveď vo fóre o dojčení http://forum.dojcenie.eu/viewtopic.php?f=9&t=410#p7855.

  7. zuzana says:

    Dobry den
    moje babetko bude mat o tyzden 4 mesiace. Od narodenia ma NUTRILON 1 lebo som nemohla dojcit, pribral uz 3 kila. Pred 3 dnami som ho zacala dokrmovat zemiacikom a mrkvickou, celkom mu to chutilo a nemal ziadne problemy. Chcem sa opytat ci to neni skoro a ci to nemoze mat na neho nejaky zly vplyv. dakujem za odpoved

  8. Katka says:

    Milá Annag. Potrebovala by som sa poradit ohladom krmenia mojho trojmesacneho babatka. Dojcim ho na poziadanie a zatial uspesne. V januari by som mala ist na operaciu v celkovej anesteze a chcem sa opytat ako by bolo najlepsie zabezpecit mliecko pre maleho., Po operacii par dni nebudem moct kojit, aspon to mi povedl moj lekar. Mam si odsat mliecko dopredu a davat ho malemu vo flasi? Nebude mi potom odmietat prsnik? A ak ano mam si ho odsat par dni dopredu a uskladnit v mraznicke? Ani neviem ako si jej najlepsie odsavat mliecko, rucne alebo odsavackou? V com ho uskladnovat? A navytvorim si tym nadprodukciu? Viem, ze je to mnozstvo otazok, ale mam z toho obavy, konecne sa mi podarilo prist na to ,preco maly jeden prsnik odmietal, kojenie nam teraz krasne ide, tak by som on nechcela prist. Velmi pekne dakujem za odpoved.

  9. Adela says:

    Dobry den Annag,
    prosim Vas o radu..
    mam 12 tyzdnoveho synceka a celu dobu sa snazim kojit, hoci cely ten cas sa s tym celkom trapime..
    maly sa narodil predcasne: 36 +1, tyzden bol v inkubatore krmeny cez pupcek, ale od zaciatku ako mi ho dali sa celkom dobre prisava.. zo zaciatku mal silnu zltacku, tak potiahol trochu, potom uz nevladal a ostatne bol dokrmeny mojim mliekom z flase. Ked sme po 2 tyzdnoch prisli domov, pokracovali sme v tomto sposobe este asi 10 dni, potom sme presli uz len na kojenie, hoci ten prechod bol dost tazky a dlhy.. maly sa nevladal najest dost tak papal aj kazdu 1/2 hod. nasledne sme docielili to, ze sa uz celkom sam najedol z prska ale papanie mu trvalo strasne dlho – zacalo to asi 3/4 hod. a boli obdobia kedy nam to trvalo aj 2,5 hod. to som mala pocit, ze nic ine nerobime, len sustavne kojime…mozno to nebolo az tak spravne, ale stale som cakala, ze sa to upravi a malicky sa nauci pit rychlejsie ..momentalne sme sa dotali do faze, že zase papanie trva 3/4 – 1 hod. ale mam pocit, ze mam malo mlieka. Nie ze by bol malicky hladny ale myslim si, ze nie je uplne najedeny..
    takmer cely den nespi, casto si pyta papat, odmieta byt v kocari, v postielke spinka len zaciatkom noci, inak je s nami v posteli .. jediny sposob ako zaspi je v satke a na mne, co je uz po dvoch tyzdnoch strasne unavne ..
    dnes skom skusila ho poriadne nakojit z jedneho prsnika (prikladala som ho nan viackrat, aj 3x), potom z druheho prsnika tak isto a pripadal mi byt celkom napapkany a tak som este vyskusala mu dat moje mliecko zo “starsich zasob” z flase a este vypil 30 ml. a az potom mi prisiel spokojny …
    ked som to hovorila na poradni, nasa doktorka mi povedala, ze uz tolko nebude spinkavat a ked otvara ustocka nie vzdy je hladny ale uz chce s nami aj komunikovat ..
    dokonca som mala doma i laktacnu poradkinu – technika dojcenia je OK, tabletky, ktore mi doporucila mi az tak nezabrali (uzivami ich uz 10 dni..)
    nikomu malicky nepride ako hladne dieta, je celkom baculaty aj ma dobre denne prirastky 25 – 30 g.
    no ja mam sustavne pocit, ze je nedobre napapany, stale nervozny, nedokaze zaspat, uz po hodine po krmeni nervozne kope nozicka a rozhadzuje rucickami a dozaduje sa papat..
    myslim, ze som uz vyskusala vsetko co som sa docitala na zvysenie produkcie mliecka ale stale mam pocit, ze je ho pre drobca malo ..
    viete mi prosim Vas nejako poradit, ci je este nieco co mozem urobit aby som len kojila alebo uz je jedina moznost pristupit na prikrmovanie umelym mliekom?
    Dakujem za odpoved..

    • Viera Červená says:

      Adela, Annag sem teraz nechodí, tak skúsim ja. Vo Vašej otázke je veľa informácií, napriek tomu nie je možné vyhodnotiť o čo vlastne ide. Je ťažké po internete vyhodnotiť ako je to s tvorbou mlieka a čo je dôležitejšie – nakoľko sa dieťatko vie k mliečku dostať. Pre to potrebuje byť na prsníku prisaté správne, čo podávanie fľašky alebo len samotného cumlíka mení, satie cumlíka spôsobuje odlišný spôsob prisávania sa na prsník a aj celú techniku satia. Ak to isté dieťa robí potom na prsníku, je možné, že nedokáže získať dostatok mlieka a tým pádom postupne aj znižuje tvorbu mlieka u matky. Na druhej strane hovoríte o dobrej technike dojčenia podľa poradkyne a dostatočných hmotnostných prírastkoch atď, ak by to tak bolo, nie je dôvod čokoľvek s dojčením robiť, skôr je vhodné sa zamerať na celkový život s bábätkom – na to, ako ho uspať, upokojiť, správne nosiť v šatke tak, aby šatka umožnila Vám venovať sa tomu, čo potrebujete. Tieto veci je dobré riešiť napr. v podpornej skupine dojčiacich matiek, ktoré mnohé poradkyne Mamily vedú a myslím, že by Vám to mohlo veľmi pomôcť.
      Dôležitá vec, ktorá mi vo Vašej otázke chýba je, že pri stretnutí s poradkyňou by sa matka mala naučiť rozlíšiť, čo vlastne dieťa na prsníku robí – kedy saje naprázdno, kedy pije a či toho pitia bolo dosť – teda posúdiť výdatnosť dojčenia. Ak toto matka vie, dokáže vyhodnotiť, či dojčenie “stačilo” alebo nie. A potom vie na základe toho aj ako pracovať s nespokojnosťou bábätka či plačom, ak videla, že dojčenie bolo dostatočne výdatné, dokáže za nespokojnosťou bábätka vidieť aj potrebu pomoci zaspať, či iné. Nie je nič zvláštne, ak dieťa v tomto veku nedokáže zaspať samo, či potrebuje aktívnu pomoc rodiča s tým, aby sa v spánku udržalo, napr. neustálou fyzickou prítomnosťou matky. Je preto skvelé, že používate šatku na nosenie bábätka. Pri správnom používaní by šatka mala všetko zjednodušiť – dobre naviazaná šatka nikde neťahá, bábätko je v nej ľahučké, matka ho dokáže v šatke dojčiť a pritom má obe ruky voľné, v takom prípade vlastne šatka dokáže oslobodiť matku, pretože sa môže pri dojčení venovať množstvu rôznych povinností či záľub a súčsane sa naplno venovať dieťaťu. Možno by bolo dobré stretnúť sa s niekým, kto šatku zručne používa a doriešiť “muchy” vo viazaní šatky, aby to bolo naozaj pohodlné a príjemné.
      Ako som spomenula, nie je možné Váš problém spoľahlivo vyriešiť touto cestou. Odporúčala by som Vám preto obrátiť sa znova na poradkyňu, prípadne nie na tú istú, ale inú a vyhodnotiť spolu s ňou dojčenie, výdatnosť dojčenia, tvorbu mlieka, schopnosť bábätka získavať mlieko, zhodnotiť priberanie dieťatka podľa percentilových grafov, z ktorých je jasne vidieť, či sú hmotnostné prírastky dostatočné a od toho odvíjať ďalšie kroky.

  10. Miša says:

    Dobrý deň, mohli by ste mi poradiť? Dcérka bude mať tri týždne a už od začiatku ako sme ešte boli v pôrodnici som ju musela prikrmovať. Detská lekárka to zdôvodnila tým, že mám slabú laktáciu. Malú mi prvý krát priložili po 8 hod. Mlieko som dostala až o dva dni. Momentálne ju prikrmujem fľašou skoro po každom dojčení, min. 30 ml Bebou. Malá je po každom dojčení hladná a nervózna, preto ak už veľmi plače tak ju prikŕmim. Som zúfala z toho, že mám málo mlieka a neviem kde robím chybu. Samotné dojčenie je pre mňa aj dosť bolestivé na jednom prsníku. Ako sa prisaje mám pocit ako by mi doň vpichovali ihly. Snažím sa ju dojčiť 7 – 8 x denne, min. po 10 min., čo sa mi zdá byť zbytočné. Už po 5 min. sa mi odťahuje a saje so zlosťou. Chcem ju dojčiť, ale pomaly to vzdávam. Čo mám robiť?

    • Viera Červená says:

      Miša, odporúčala by som čo najrýchlejšie kontaktovať poradkyňu pri dojčení (zoznam poradkýň podľa miesta pôsobenia je na http://www.mamila.sk).
      Neskorý začiatok dojčenia a ďalšie kroky, ktoré sú s tým spojené, vedú k tomu, že sa bábätko nenaučí správne hlboko a asymetricky prisávať na prsník, čo sa používaním cumlíka (aj fľaše) ešte zhoršuje, čo sa môže prejavovať nedostatočným príjmom mlieka zo strany bábätka a spôsobuje znižovanie tvorby mlieka zo strany matky. Prejavom nesprávneho prisávania bábätka môžu byť aj bolesti bradaviek či prsníkov, pretože pri nesprávnom prisatí bradavka nesmeruje do horného podnebia, kde by bola chránená. Ďalším prejavom nesprávneho prisávania je to, že pri znížení rýchlosti toku mliečka (ktoré normálne pri dojčení nastáva), si dieťatko nevie poradiť s tým, že mliečko tečie pomalšie a začne sa odťahovať a hnevať.
      Spolu s poradkyňou budete môcť teda pracovať na úprave techniky dojčenia (rôzne odkazy v rámci tejto problematiky sú napr. aj tu https://sites.google.com/site/problemysdojcenim/), ktorá bábätku umožní naučiť sa správne prisávanie k prsníku a tým postupne problémy, ktoré sa teraz ukazujú, odstráni. Do času, kým sa to podarí, sa vďaka prostriedkom pre zvýšenie tvorby mlieka, ktoré poradkyňa odporučí, zabezpečí, aby bábätko získavalo pri dojčení dostatok mliečka a nebolo hladné a medzitým sa môže pracovať na tom, aby sa odstránila prvotná príčina, ktorá spôsobila túto nepríjemnú situáciu.

  11. Jana says:

    Dobrý deň, prosím vás o radu … mám 2 mesačnú dcérku a už od narodenia mám problém s papaním a spaním. Dojčím ju a ona je stále hladná. Musím ju kojiť každú hodinu no ona si odsaje málo mliečka a potom sa začne odťahovať, pustí bradavku s úst potom ju znovu zoberie a takto dookola. No o chvíľu plače a je znovu hladná. Večer ju prikrmujem z fľaše, pretože nemám dostatok mlieka a ona plače no ani z fľaše nevypije všetko iba trochu a potom plače a chce prsník fľašu vypľúva. Samozrejme nechce spať pretože je hladná. Prosím vás poraďte čo robiť. Niekedy plače a ja viem, že je hladná no ona nechce jesť a iba plače. Robím všeličo … utišujem ju rôznymi spôsobmi nakoniec sa mi to podarí a ona začne jesť.
    Ďakujem

    • annag says:

      Dobrý deň Janka, z týchto pár slov sa i nedá posúdiť, či ide ozaj o nedostatok mliečka, alebo ide len o “režim”, porozumenie s bábätkom – Dojčenie i každú hodinu je v podstate normálne. Podľa opisu to skôr vyzerá na vyčerpanie maličkej, príliš málo spánku – večer sú bábätka veľmi citlivé, potrebujú spinkať a veľakrát sa i dlho dojčiť. Ak sa bábätko dožaduje prsníka, neznamená to automaticky, že je to pre hlad. Môže ísť len o potrebu nosiť sa, mojkať sa, potrebu byť s mamičkou, uspať sa … Takéto maličké bábätko ešte nevie samé zaspinkať, potrebuje sa nejakým spôsobom uspávať. Bábo dokáže zaspať len ak sa cíti dobre, bezpečne , ak nemá strach – teda v prítomnosti mamičky, v jej náručí, na prsníku. Celý problém môže tkvieť len v tom, že sa ju od narodenia pokúšate dávať spať samú, do postieľky. V postieľke dokáže spinkať len málo detí. Je statická, bábo nemá čo kolísať, cíti sa v nej opustené, bezradné. Ak sa takto zle cíti často, tak potom je akoby neustále v strehu, nedokáže sa uvoľniť, zaspinkať súvisle, zadrieme len od veľkej únavy a rýchlo sa opäť preberie. Večer máte pocit nedostatku mliečka, lebo mliečko sa Vám ťažko spúšťa, ste vyšťavená z celého dňa… uvidíme, vyplňte mi prosím dotazník a skúsime zistiť, kde je chyba 🙂

  12. katka says:

    Dobrý deň,chcem veľmi poprosiť o radu.Mám 6 týždňového synčeka,ktorého dojčím každé dve hodiny a v posledných dňoch začal vymýšlať.neviem,čo sa deje,ale pri dojčení asi po 5 minútach začne sa hnevať a plakať,kope nožičkami,stále sa prisaje a zase pustí a zase dokola a potom ho dám prisať na druhý prsník a tam takisto,najprv si troška papká a potom sa pustí a znova prisaje……a plače…už som z toho zúfala,lebo sa nevie poriadne napapkať a potom ho budem musieť začať dokrmovať,aj keby som ho chcela veľmi dojčiť..(
    Všimla som si ale,že toto robí iba cez deň.V noci sa pekne napapká a spinká.
    ďakujem veľmi pekne za radu

  13. petra says:

    Dobry den, nahodou som narazila na vasu stranku a mrzi ma, ze tak neskoro. Moja mala ma 3mesiace a uz 2 mesiace si mliecko pre nu odsavam. 1 mesiac sme sa trapili s kojenim, no ked som si uz myslela, ze sme krizu prekonali, vystresovala ma doktorka, podobne ako Andreu, ze mam malo mlieka, mala mi hladuje a mam ju zacat umelo prikrmovat, a to hned flaskou. Ked som sa spytala, ci mi potom bude vediet sat z prsnika, doktorka povedala, ze samozrejme. zacudovala som sa, kedze som predtym citala clanky o tom, ze kojenym babatkam sa nesmie davat pit z flasky. ale nechala som sa presvedcit a teraz to lutujem. Hned ako som prisla domov, mliecko som si odsala – mala som ho dost az 120 ml. No moj drobcek sa casom zacal na prsniku vykrucat a skoro vobec nesal, tak som to vzdala a uz si len odsavam.
    kedze odsavanie je fyzicky a najma casovo narocne, rozmyslam nad tym, ako to zmenit. je mozne, ze by sa mala naucila znova sat z prsnika a ak ano, ako na to?? za radu vopred dakujem

    • annag says:

      Dobrý deň Peťka – je to možné. Samozrejme, každé bábätko môže zareagovať inak a môže prsník odmietnuť, no je veľa detí, čo sa to naučia – dokonca sa naučia dojčiť i adoptívne detičky, ktorých nová mamička nikdy nerodila. Vy máte obrovskú výhodu – udržiavate si laktáciu – máte náskok a máte čas, nemusí sa prisať zajtra ….

      Bolo by ideálne skontaktovať sa osobne s poradkyňou, ktorá by Vám ukázala, ako sa bábätko učí dojčiť (kŕmením po prste) a ako sa učí mamička bábo správne prikladať. Mali by ste spoločne rozobrať i situáciu, či a prečo neprospievala – či nie je napr. anatomický zádrhel v pusinke – trebárs prirastená podjazyková uzdička, alebo išlo len o nesprávne prisávanie sa na prsník či nadprodukciu , ktorá jej nedovolila prijímať veľa tukového mliečka ….

      Spomínate, že maličká sa na prsníkoch vykrúcala, ťažko mi je z týchto pár slov zistiť príčinu – možno aj bola celkom fajn prisatá, stačilo, že jej vadil tok mliečka- ak ste ju napr. prikladali na plný prsník – totiž tok mliečka, keď je bábätko správne prisaté a účinne stláča dvorec, môže byť oveľa silnejší než keď len odsávate….

      Kým sa s poradkyňou nestretnete, môžete skúšať sama :

      – maličká si musí opäť “zvyknúť” na to, že prsia sú súčasť Vášho tela, ktorá sa nedá odložiť a ktorá je tu pre ňu nachystaná v každej chvíli. Tesný fyzický kontakt “koža na kožu” hoci i celé dni je prvý krôčik k úspešnému prisatiu. Keď si napr. idete v noci ľahnúť, ľahnite si do pol pása odhalená, maličkú si tiež zoblečte do plienočky a pritúľte sa k nej. Môžete si vystreknúť sem tam mliečko na bradavku, aby jej voňalo a priložiť k nošteku – nemusí sa dojčiť… a akonáhle sa trošku pomrví, bude zívať skúsiť priložiť …. rovnako i cez deň – koža na kožu – spať s ňou, túliť sa k nej, šalieť sa s ňou, nosiť sa s ňou ( i v šatke môžete byť koža na kožu) – prvý úspech bude, ak si vôbec prsník ovonia, resp. sa pokúsi prisať …

      – bábätko si má spájať prsník s niečím pozitívnym – preto ju treba skúšať prikladať v čase, keď je oddýchnutá, tesne po prebudení

      – nemusíte skúšať len pri kŕmení, ale trebárs pred spaním či cez deň, či večer alebo v noci – namiesto cumľa.

      – môžete ju najskôr čiastočne nakŕmiť v polohe akoby sa dojčila a zasýtila najväčší hlad , až po chvíli skúsiť priložiť

      -môžete ju prikladať v polospánku, najmä ak ste spolu v posteli

      – nemordujte sa príliš dlho – v pohode stačí skúsiť napr. 1-2 krát pravý prsník, 1-2 krát druhý prsník a dosť , uplakané bábo sa prisáva ťažko – len kým spolupracuje

      – dôležitá je poloha – je to skôr úloha pre poradkyňu, ale improvizácii sa medze nekladú, niekedy sa bábo prisaje najlepšie v polohe priečnej, futbalovej, v polohe vertikálnej, niekedy i v nezvyčajnej – napr. v náručí počas chôdze, alebo sa mamička nakloní nad bábätko ….

      držím palce, smelo sa pýtajte a najmä sa prosím ozvite, ako sa darí 🙂

      https://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-babo-pije/

      https://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravne-prisatie-babatka/asymetricke-prilozenie-2/

      https://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravne-prisatie-babatka/priecna-poloha/

      tu je zoznam certifikovaných poradkýň :

      http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/poradkyne-mamily

      • petra says:

        Mila Anna, velmi pekne dakujem za tipy.Dnes rano som vyskusala “kožu na kožu” a stal sa maly zazrak. Bambulka sa sama prisala na prsnik. Chvilu aj tahala mliecko, ale potom zacala tlacit do plienocky, tak som ju sla prebalit. Ked som ju znovu chcela prilozit, prsnik uz odmietala a zacala plakat. tak som ju dokrmila flaskou. Dalsie krmenie som zacala prilozenim k prsniku, chvilu tahala a asi po 5 minutach sa zacala jedovat, tak som ju opat dokrmila flaskou. Dalsie krmenie ten isty scenar. Ale tesim sa aspon z tohto maleho uspechu. Urcite nemame spravne prisatie, no verim, ze sa to postupne naucime. snad aj s pomocou poradkyne. .
        Je naozaj uzasne, co robite, skoda, ze som o Vasej stranke nepocula uz v porodnici. Vela zdaru a uspechov !!:-)

        • annag says:

          Dobrý deň Peťka, tak to je veľmi dobrá správa , verím, že sa Vám podarí naplno dojčiť – maličká Vás prijíma, je to veľmi, veľmi fajn – držím palce , dajte prosím vedieť ako sa darí 🙂 a ďakujem 🙂

  14. andrea says:

    mila Annag.
    prosim vas o radu.
    mam 4 a pol mesacneho chlapceka. porodnu vahu mal 3,1, pri prepusteni z porodnice mal 2,9. mal silnu zltacku – v porodnice som ho musela polohovat na bilibede.navyse bol velmi spavy, pri krmeni sa mi nedarilo udrziavat ho bdeleho, stale mi zaspaval na prsniku, vdaka pomalemu spustaciemu reflexu, ktory zial mam -nepomahalo ani steklenie, postipkavanie, utieranie vlhkou vreckovkou, rozne polohy pri dojceni, skusila so ho aj vyzliekat, aby sme sa mohli vzajomne dotykat pokozkou – skoro stale spal. kojila by som ho na poziadanie, lenze on za cely cas poziadal o kojenie spolu asi 3 krat, vzdy som to bola ja,co iniciovala, ze teraz ideme papat – v porodnice mi vraveli, ze ho mam prikladat kazde tri hodiny, ja som si ho vsak prikladala kazde dve hodiny, v noci s vacsou prestavkou. za den spolu aj 11 krat. mliecko sa mi spustilo este v treti den po porode. bola som stastna a odhodlana kojit. ale……

    uz v tretom tyzdni nam lekarka kazala prikrmovat ho, pretoze v tretom tyzdni vazil “iba” 3,150. navyse ma vystresovala, pretoze hovorila ze to je kriticky stav . takze sme mali pikrmovat, nam radila striekackou, prvy tyzden sme mu dali prikrm iba ked sa po kojeni este ozval ze este chce . to sa stalo aso 2 krat. na kontrole u lekarky po prvom tyzdni dokrmovania lekarka tvrdila, ze to je malo dokrmu ze mu mame davat viacej. tak sme sa trapili s dokrmovanim cez striekacku dalsie dva tyzdne, bolo to narocne – jedno krmenie trvalo aj dve hodiny, lebo som si ho vzdy najskor prikladala na oba prsniky na dobu, kym sa sam “neodpojil”, neustale mi zaspaval, dokonca aj na striekacke, vyskusali sme aj suplementor, ale aj s nim zaspaval. do toho vsetkeko som si mala odstriekavat mlieko a dokrmovat ho nim. lekarka ma nijako psychicky nepodporila – prave naopak, trvala na krize, male sme mu davat viacej, dokonca mi odporucila prikladat si ho k prsniku najviac na 15 min, pretoze vraj dlhsie to uz nema vyznam, ked som chcela skusku kojenia u nej, nebola ochotna a povedakla mi, ze mozem prist najskor buduci tyzden…. citia som sa strasne a nevedela som, co robit. tak sme mu teda zacali davat viacej, pretoze som sa bala co sa s nim stane.lekarka nam opakovala, ze to je kriticke, nevydrzala som to a ponukli sme malemu flasu uz v piatom tyzdni.
    zo zaciatku sa mi tvorilo malo mlieka (ved maly spinkal, takze ani jeho dopyt nebol velky), takze dostaval viacej umeleho ako materskeho, od jeho druheho mesiaca pije uz iba materske (odsavacku sa mi podarilo laktaciu si predsa len rozbehnut), pretoze teraz uz mam mliecka viacej, vdaka tomu, ze este stale odsavam aby som nemusela davat malemu umele… pred tym ako mu podam flasku, si ho nadalej stale prikladam k prsniku – ktory neodmieta, ale zial mnozstvo, ktore z neho zrejme dokaze vysat mu uz nestaci, takze nase krmenie trva aj hodinu….
    cele to zacina byt velmi narocne (cele nase dni sa tocia len o krmeni a odsavani) – uz je bdely, presny opak tych prvych svojich tyzdnov, a ja by som sa mu chcela venovat, nosit ho, byt s nim vonku, preto zacinam uvazovat, ze by som – sice strasne nerada – postupne upustila od odsavania, pretoze so myslim, ze potrebuje nielen mliecko, ale aj pokojnu a nie nervoznu maminu…
    neviem vsak ako na to – mozem prestat z jedneho dna na druhy? alebo mam postupne vynechavat odsavania? teraz to je cca 10 krat po pol hodinu za deň. s akym casovym rozostupom?
    velmi ma mrzi, ze som na vasu stranku nenatrafila skor, ked este bolo mozne riesit vsetko inak, ako som sa u vas docitala.
    som nestastna z toho, ze som mu v tom strese ponukla flasku, a ze nekojim normalne, ale co uz, napriek vsetkemu som stastna, ze ma zatial materske mliecko, ale je to utrpenie sledovat ho, ako ho pije z flase.
    mohli by ste mi prosim poradit, ako mam postupovat dalej? dakujem vam velmi,
    andrea

    • annag says:

      Dobrý deň Andrejka, je obrovská škoda, že ste nedostali správnu pomoc. Vaše bábätko malo a do dnes má jediný problém – neprisáva sa správne a správne sa neprisával už v pôrodnici – už silná žltačka totiž nasvedčuje, že prvé dni prijímal málo mliečka, málo kakal a bilirubín sa z telíčka nedostával vonku …. Ako prvá príčina , ktorú pri hľadaní dôvodov treba vylúčiť, je anatomický problém v pusinke, napr. prirastená podjazyková uzdička, ktorá môže bábätku brániť vysúvať jazýček až nad spodné ďasienko …

      Plne chápem, že už nevládzete. Odsávanie z jedného dňa na druhý neodporúčam, lebo sa prsia zbytočne nalejú, je lepšie zvoliť pozvoľné tempo. Princíp spočíva v predlžovaní intervalov , ak ste doteraz odsávali cca každé dve hodiny, začnite každé tri a o 2-3 dni prejdite na každé 4, po ďalších 2-3 dňoch na každých 5 …. atď, až budete odsávať len ráno a večer, nakoniec už len raz za 24 hodín. Takisto nemusíte zakaždým odsať úplne “do dna”, môžete vždy čosi v prsníkoch nechať. Ale raz za 12 hodín sa snažte odsať obidva prsníky dôkladne tak, aby ste zabránili nepríjemnému upchatiu mliekovodov. Na lepšiu pohodu pomôžu chladné obklady z kapustných listov (kapustný list pokvapkajte olivovým olejom a roztlačte ho medzi dvomi mikroténovými vreckami tĺčikom na mäsom, jedno vrecko odhoďte a popučený list si priložte na holý prsník – druhé vrecko, čo zostane bude chrániť odev – podprsenku. )

      Každopádne – kým Vaše bábätko je ochotné sa prisávať, napriek tlmeniu laktácie ho môžete prikladať, dojčenie totiž nie je len kŕmenie. Neviem, odkiaľ ste, ale nie vždy je všetko stratené a je možné, že by sa ešte dalo prisatie upraviť – skúste pozrieť články o prisávaní bábätka a skontrolovať uzdičku. Ideálne by bolo skontaktovať sa s poradkyňou pre dojčenie osobne. Máme i polročné či staršie bábätká, ktorým sa podarí správne sa prisávať , podobne máme i adoptované bábätká, ktoré sa tiež musia naučiť správne prisávať … Zaslúžili by ste si pokojné a radostné dojčenie 🙂
      https://dojcenie.wordpress.com/2010/02/22/prirasteena-uzdicka-ankyloglossia-kojenie/

      • andrea says:

        dobry vecer. dakujem Vam velmi. zasiali ste do mna male zrnko nadeje… som z BA II. ci to nie je v uzdicke som pozerala este na zaciatku. v jazycku to nie je. ked som sa ucila kojit v nemocnici, vzdy som sa pytala sestriciek aj laktacnej poradkyni, ci to obim spravne. ako je potom mozne, ze nezistili, ze nie je dobre prisaty uz tam? mohli by ste mi odporucit aktacnu poradkynu? malicky si uz vytvoril rezim, bojim sa, ci by to este slo, aby som mu nerozhadzala jeho dni…

  15. danka says:

    Prosím o radu…. môžem kojiť a zároveň dvojmesačnej dcérke aj Nutrilon 1, keď mám málo mlieka?

    • annag says:

      Dobrý deň danka, je jedno, akú formulu bábätku podávate, dôležitý je spôsob dokrmovania. Ideálne je dokrmovaniu predchádzať. Ak už dokrmujete, skúste sa ozvať laktačnej poradkyni v okolí alebo sa opäť ozvite – skúsime pohľadať príčinu nedostatku mliečka a aj zvýšiť jeho produkciu, aby ste si mohli dojčenie užívať ešte dlho.

  16. Majka says:

    chcel by som sa opytat,mame 8dnovu dcerku,manzelka ma mliecka dost,koji pravidelne na poziadanie,mala nam v noci spinka 5 hodin dobeda 3 hodiny az 4 ale uz druhy ci treti den od tretej koji,mala 10min spinka a opat si pyta,je 7 hodin a manzelka este stale koji,pritom pekne citi ako mala taha aj ako sa jej prsnik vyprazdni,ked sa jej podari zaspat je aj 10-11 hodin a spinka az do rana,.len teraz od nej nemoze odist,.rano ked nakoji tak hned spinka aj 3hodiny,.je to v poriadku,.

    velmi pekne dakujem za akekolvek reakcie

    • annag says:

      Dobrý deň, ak bábätko ozaj prijíma veľa mliečka (čo zistíte podľa plienok – 6-8 pocikaných, 2-3 stolice za 24 hod.), tak je to v poriadku, Bábätko zrejme neplače pre hlad, mliečko sa tvorí ozaj non stop, i počas práve prebiehajúceho dojčenia. Skôr ide o typický podvečerný nepokoj bábätiek. V tom čase potrebujú prítmie, minimum vzruchov, ideálne je využívať šatku či vak na nosenie. Bábätko sa v nosiči “odstrihne ” od okolia, môže v nej byť aj úplne zakryté,cíti mamičku, jej teplo, tlkot srdca, čo ho upokojuje. Spinká, nepotrebuje sa toľko dojčiť, mamička sa popritom môže venovať domácnosti, najesť sa … Vrele odporúčam skúsiť to – je úplne iné nosiť bábätko v šatke než len tak na rukách. Keďže je teplo, nebude potrebovať vlastne žiadne oblečenie, stačí len plienka. Držím palce 🙂

  17. anka says:

    chcem sa opytat moze sa ani nie dvojmesacne babatko dokrmovat krupicovou kasou uvarenou z kupovaneho mlieka?

    • annagsk says:

      Anka, 100% nie, žiadna významná svetová či európska inštitúcia to rozhodne neodporúča. Krupica obsahuje lepok, ak sa zavedie pred 4. mesiacom, výrazne sa zvyšuje riziko celiakie. Kupované mlieko pre také maličké bábätko je podobne nevhodné, pretože obsahuje kravskú bielkovinu, veľmi ťažko stráviteľnú, zaťažuje organizmus a je to zároveň i silný alergén. Okrem toho, kravské mlieko nepokrýva potrebné množstvá niektorých životne dôležitých živín, bábätko by mohlo horšie prospievať.

      Bábätko do 4 mesiacov má byť dokrmované výlučne materským mliekom resp. umelým mliekom určenému pre dvojmesačné bábätko.

      Krupicová kaša by 2 mesačnému bábätku nepriniesla žiadny úžitok, naopak, riziko, že by mu uškodila, či už okamžite alebo z dlhodobého hľadiska je veľmi, veľmi vysoké. 🙂

  18. Spätné upozornenie: Dojčenie dvojčiat « dojčenie

  19. Spätné upozornenie: Ako prejsť z fľaše na plné dojčenie « dojčenie

  20. Spätné upozornenie: prerušenie dojčenia « dojčenie

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: