Keď nespí ….

Veľa mamičiek aj celkom maličkého novorodenca povie – “moje bábätko nepotrebuje veľa spať, vydrží aj 3-4 hodiny a keď azspí, tak len na polhodinku a je hore”. Ďalšia ju tromfne “moje nespí aj celý deň, stále sa chce hrať, nosiť ” . Ďalšia povie – nechcem aby spalo cez deň veľa, čo bude robiť v noci? Radšej ho budím, nech nespí poobede aj 3 hodiny “.

Bábätko celý prvý rok života potrebuje veľmi veľa spinkať. Novorodenec by sa mal nadojčiť, prebaliť , možno prezliecť … a už aj to je pre neho obrovská námaha. Potrebuje zaspinkať, aby načerpal nové sily na ďalšie kŕmenie. Bábätko do cca 6 týždňov väčšinu dňa i noci spí. Prestávky sú skôr len na nevyhnutné potreby ako je dojčenie… Nepotrebuje sa veľa hrať, stačí mu pár úsmevov od mamičky či otecka, prihováranie sa, jemná masáž – to je jeho hra. Nepotrebuje vlastne žiadne hračky, stačí, ak niekde okolo neho visia a on si ich môže pri zaspávaní obzerať.

Ako je dieťatko väčšie, prestávka, kedy bdie sa trošku predlžuje. No dlhodobo platí, že bábätko po cca 2, max 3 hodinách potrebuje zaspinkať. A malo by spať aspoň hodinu, aby sa dalo hovoriť o súvislom spánku, ktorý mu dodá energiu.

Bábätko, ktoré málo spinká, je dlhodobo preťažené, vyzerá ako hladné. Dožaduje sa prsníka, dojčí sa často, väčšinou len krátko pocuckáva. Vyžaduje si nesmiernu pozornosť, nevydrží sa samé hrať, chce byť stále na rukách, pôsobí ako moderné hyperaktívne dieťatko. Cmúľa si palčeky, je nervózne,  zúrivo sa na prsník prisaje na pár sekúnd, vzápätí sa ho s veľkým plačom pustí.  Alebo naopak, prisaje sa na prsník, cucne si len trošku, často si vôbec mliečko sacími pohybmi ani nespustí. Zaspáva. Mamička ho z prsníka stiahne, ono sa rozplače nanovo …. a takto sa to opakuje celý deň. Prsníky má ako handričky, cíti sa úplne vysatá fyzicky i psychicky. Mamička sa nemá kedy najseť, napiť, umyť, sú 4 hodiny poobede, ona je stále v nočnej košeli, doma všetko hore nohami. Prechádzka vonku? Utópia, nemá chuť stretnúť sa mladú vysmiatu susedu , ktorá ide na pieskovisko s poslušným synčekom ….

Ako z kola von?

Od narodenia bábätka – nehrať sa na dokonalosť. Už vopred nepočítať, ako bude doma upratané, navarené. Pripraviť manžela na bábätko – stačí, ak uvarí niečo pod zub, vezme vysávač. Mamička má prvé týždne oddychovať a dojčiť – to je jej úloha, lebo jej dieťa potrebuje toto, nie krásnu izbičku, vyriadený byt. Potrebuje spokojnú mamičku, ktorá sa teší z jeho prítomnosti. Dojčenie a prvé týždne môžu byť pri prvom bábätku jedna úžasná dovolenka. Stačí ležať, čítať si knižky, bábätko sa bude dojčiť, pomedzi to spinkať. Bábo pohodu mamičky vycíti. Bude oveľa lepšie, spokojné. Dobre, čo viacnásobná mamička?  Viacnásobná mamička berie veci skôr s nadhľadom. Veľa z nás má mamky, babky. Ony majú tendenciu radiť čo a ako , túžia sa zapájať do pomoci s bábätkom. Treba to využiť – nemôžu a zrejme ani nechcú nám bábo ukradnúť. Babky treba namiesto múdrych rečí zamestnať. Vynikajúco im idú prechádzky. Viem, chceme sa pochváliť bábätkom, no ak začneme bábo nosiť vonku či kočíkovať viackrát do dňa, ujdú sa prechádzky každému členovi domácnosti. Mamička si môže zatiaľ upratať, najesť sa, upraviť, dať si kúpeľ … Prečo odporúčam bábo naučiť na prechádzky vonku? Spočiatku bábo spinká v kočíku či nosiči možno len chvíľočku. Treba ho ukladať napapané. Ak sa napr. dojčilo o 9.00 a kým sa pripravíme, je 10.00 – bábätku treba prsník ponúknuť opäť – ak bude hladné, vezme si ho aspoň na pár hltov. To ho upokojí, pravdepodobnosť, že v kočíku zaspinká aspoň na pár minút sa zvyšuje. Z 15 min. prechádzok sa stanú viachodinové. V kočíku si bábätko dokáže vytvoriť to, po čom každá mamička túži – aspoň aký taký režim. Bábätko sa naučí zaspať bez prsíčka – postupne si to zafixuje a bude bez prsíčka zaspávať i dnu. Ak budeme pár dní dodržiavať rovnaké rituály, bábätko si ich osvojí a bude v kočíku či nosiči spinkať veľmi dobre.

Väčšina detí dnu spinkať nevie. Deti sú citlivé na ruchy okolia, všetko ich ruší. Na čerstvom vzduchu im to ide lepšie. Najskôr na prechádzkach, časom dokážu spinkať i staticky v kočíku- na balkóne či terase. My sme mali o kočík na balkóne uviazanú šnúrku a cez vetračku okna sme kočík hojdali – bábo krásne zaspinkalo. Moje staršie deti spávali iba vonku. Dnu začali samé spávať až okolo  roka a pol , vtedy si už zvykli ľahko..

Ďalším, úžasným,  riešením je nosenie bábätka von i dnu – dojčenie a nosenie sa spolu snúbia, bábätko v náručí mamičky je takmer vždy spokojné. V nosiči (vak, nosič, šatka) sa bábo dokáže upokojiť, odstrihnúť od okolia. Je obalené v látke, cíti sa ako v brušku. Máme voľné ruky, môžeme sa hrať so starším dieťatkom, čosi zjesť, upratať … bábätko je súčasťou bežných činností v domácnosti a napriek tomu oddychuje. Nosenie bez nosiča nemá ani z polovice taký úspech – také nosenie unavuje. Sme strnulé, bolí nás chrbát, ruky – napätie prenášame na dieťatko, bábo plače ešte viac. Veľa mamičiek nosenie odmieta, bojí sa , že bábo sa bude chcieť len nosiť. Nie to tak, každé dieťa je zvedá a dospeje do štádia, keď bude viac na zemi objavovať svet než sa nosiť.  Nosením nepoznáme bariéry, dosatneme sa kamkoľvek, môžeme sa prechádzať po lúkach, kopcoch, po nákupných centrách i po ulici s poškodenými chodníkmi. Bábätko treba začať učiť od narodenia, pokojne už v pôrodnici, rýchlo si zvykne mamička i bábätko. Nevadí, že je schúlené , je v polohe, v akej bolo 9 mesiacov v brušku.

Hojdačky – už naše babky mali deti v provizórnych látkových hojdačkách, kolískach – vynikajúca pomôcka.

Bábätká nevedia spať dnu, ale ešte horšie je to so spaním v postieľke. Dojčenie uspáva – bábo sa nadojčí a zadrieme. Aby sme ho neprebrali, stačí prsník opatrne vytiahnuť z pusinky, ale nechať ho v blízkosti tváričky. Bábo si pár krát pusinkou poťahá na prázdno a zadrieme. Až keď bude v polospánku – keď už nebude vládať protestovať, treba ho preložiť. Alebo až keď bude tuho spinkať. Alebo improvizujeme – nechce spať v postieľke? No a čo. Dám okolo postele zábrany a bude spať na posteli, na gauči. Alebo stačí odobrať bočnicu z postieľky a prisunúť ju k manželskej posteli. Je to lepšie ako vyrábať nasilu z bábätka malého nerváka, ktorý musí zaspať sám vo svojej krásne novej postieľke. Bábo sa v postieľke môže cítiť samé a opustené . Ak ho prekladáme do postieľky, môže byť chladná a to ho preberie – stačí termofor – pôjde do teplého peliešku, bude spinkať lepšie. Ale prečo zamieňať teplo matky niečím iným? Tlkot srdiečka , teplo v jej náručí , prsník v blízkosti sú tá najlepšia postieľka na svete.

V rámci trávenia bábätka je vhodné vyvýšiť mu lôžko v prvých mesiacoch na cca 30 stupňový uhol. Buď knižkami podložíme nohy postieľky, alebo pod matrac vložíme deku, vankúš, čím  urobíme správny sklon. Bábätko si nevyvolá záhu, bude sa mu lepšie spinkať, nebude sa s plačom budiť.

Niektoré maličké bábätká sa v zavinovačke cítia zle, iné naopak, veľmi dobre, potrebujú byť aj celé mesiace stiahnuté ako to bolo v brušku. Treba to rešpektovať. Jedine pri samotnom dojčení je fajn bábo vytiahnuť, rozbaliť zo zavinovačke – môže byť na nej položené, ale tak, aby sme si mohli bábo prisunúť tesne o seba. Zo zavinovačky môže prejsť bábo do vaku na spanie – bábätkám ozaj veľmi dlho vyhovuje byť zabalené , neodkope sa, nie je mu chladno. Zavinovačka trošku nahrádza nosenie, no bábätku chýba podstatné, tesný kontakt s mamičkou, aký môže mať len v šatke.

Po prečítaní týchto riadkov sa veľa mamičiek začne o spinkanie snažiť. Je veľmi dôležité pamätať si, že bábo mohlo medzičasom vyhladnúť . Ak mamička skáče na fitlopte a uspáva bábo , môže teda občas zastaviť, prsník ponúknuť – ak bude chcieť, bude ho papať.

Bábätko teda potrebuje veľa spinkať : spočiatku spinká skoro stále, neskôr má ranný, doobedný, poobedný, podvečerný spánkok. Potom prejde na doobedný a poobedný spánok. Nakoniec len na poobedný. Nedá sa presne stanoviť čas, každé bábo si spánkový rytmus upraví podľa seba. Mamičky , ktoré dojčia, nosia svoje detičky sú viac empatické a pomerne ľahko vedia inštinktívne vycítiť potreby svojho dieťatka. Netreba sa snažiť o každodenný presný režim, bábätko nie je v škole ani v práci, má právo mať deň naopak, má právo nespinkať alebo naopak, spinkať viac než zvyčajne.

Existujú rôzne spánkové modely a návody ako naučiť bábo spinkať. Za cenu vyplakania. Väčšina mamičiek túži po takom bábätku. Zároveň sa v nej čosi búri. Pretože mamička čo dojčí, má dokonale rozvinuté vnímanie potrieb bábätka, nie je otrlá voči plaču, najmä ak vie, že existuje účinný prostriedok, ktorý plač zvyčajne zastaví – jej prsník. Nie je umenie bábätko nechať vyplakať a počkať, kým sa nezlomí a rezignovane sa neutíši. Takých detí je veľa v detských domovoch. Sú zlomené a naučené, že plač ako volanie o pomoc nefunguje. My sme chceli bábätká, nie sú to bábiky, sú to živé tvory, ktoré sú závislé na nás. Nemôžu za to a potrebujú nás, našu náruč a pozornosť.

79 Responses to Keď nespí ….

 1. Lucia says:

  Dobry den volam sa Lucia a mam 8,5 mesacneho synceka. Uz nekojim je na UM.Tak tema spanok je od narodenia katastrofa 😣 neprespal mi ani jedinu noc celu. A to vstavam min 5x! Jasne teraz mu idu zubky, ale aj tak. Nocny spanok ma cca od 20:00 do 6/7h…ale ako som povedala budicky 2 na jedlo minimálne. Ked ho ale ulozim, mozem cakat rychle prebudenie s nenormálnym placom aj do 23h. Place tak ze sa az zabuda.A cez den….napr. dnes od 10:30do 11:15 a vstane s takym vyskotom krikom placom, utisi sa len ked ho vezmem na ruky. Poobede prechadzka…snazila som ho uspat v kociari, no neuspesne. Neskor hlakajuc ho v postielke zaspinkal necelu hodinku kolo 16:00. A zas! Plac, vresk, trhanie sa, mykanie…az kym ho nemam na rukach. Zaspavanie nie je problem, lebo ked je unaveny, a vymaknem tu spravnu chvilku, dam ho do postielky, napapany, prebaleny…otoci sa vbok a bubka. Miestami trosku pohra pomrvi ale zas nesedim pri nom. Takze ked to mam zhrnut cez den mi spi dokopy asi cca2 h!!! Nechcem ho ,, tabulkovat,, ze kolko by mali taketo babatka spinkat, ale je to uz na mna dost. Netuzim po nicom, len sa poriadne vyspat cez noc…co robi cez den mi to je aj trosku jedno 😊 Ďakujem za odpoveď.

 2. Lucia says:

  Dobry den,
  mame 5-mesacneho syna, ktory ma potvrdeny reflux. Od narodenia velmi malo papa (je vylucne kojeny), posledne dni sa to vsak este zhorsuje.
  V noci sa budi 5-7 krat, trochu si pocucka a zase spi. Niekedy sa dokonca budi pol hodinu alebo hodinu po tom, co papal. Viem, ze kazde babo je ine, ale v okoli nepoznam nikoho, kto vstava k takemu velkemu babu tak casto, som uz niekedy fakt velmi unavena. Co ma vsak este trapi je to, ze papa malo a potom aj malo pribera, niekedy stagnuje na vahe. Skusala som ho viackrat po sebe dojcit, ale odmieta, pripadne sa napije a potom vracka.
  Je nieco, cim mu mozem pomoct?
  Vylucit nejake potraviny zo stravy alebo cokolvek.
  Ked mal par tyzdnov, chcel sa dojcit kazdu hodinu, mimo prsnika alebo ak sme ho nenosili, plakal. Boli sme aj u laktacnej poradkyne, prisatie by sme mali mat odvtedy dobre, aspon sa teda snazime.
  Dakujem.

 3. Denisa says:

  A este ci to nemoze byt alergia na jedlo co ja jem. Kedze som citala ze tieto symptony sposobuje alergia. Ze dieta nevie zaspat,hnacky alebo zapchy,kolika plynatost … ???

  • katka says:

   ak myslis alergiu na cows milk in your diet , ano moze to byt , mat suvis. Zvycajne maju stolice co prskaju, mozu byt zelene..napis viac. pripadne uplne vyluc mliecne vyrobky zo stravy a uvidis ci to daco spravi,zato nic nedas.

  • Viera Červená says:

   O možnej alergii sa poraďte s lekárom. Táto možnosť je pomerne málo pravdepodobná, navyše je ťažké prísť na to, ktorá potravina by to teoreticky mohla byť…

 4. Denisa says:

  dobry den, potrebujem radu.Moja 6tyzdnova dcera vobec nechce spavat. Skvor mam pocit ze nevie zaspat a ked zaspi tak na hodinku dve niekedy ano tolko nie. A ked spi tak ma ruseni spanok.Vydava zvuky a mrvy sa. Niedey cez den nespi vobec aj 11hodin aj ked sa snazim ako chcem.potom vnoci zaspi stym ze sa knej zobudim len raz alebo dva krat ale ked si cez den pospi aspon trosku (aj to vetsinou stym ze ju stale kolisem lebo inak sa zobudi) tak vnoci sa knej budim kazde 2hod ale uspavam ju tiez 2hod a posledne noci aj 3,4hodiny. Som hrozne vycerpana. Nemozem ju ani nechat priatelovi a ist si lahnut lebo ked je hore tak je stale na prsniku.Uz som si pozerala videa ked dieta pije alebo len saje.Niekedy pije a niekedy len saje ale casto sa odtrhava od prsniku a je nerovna,kope nohami,hadze rukami a place a potom sa hned prisava znova. Prvy tyzden spavala dobre ale potom sa to zhorsovalo.Boli sme aj u lekara dal na syrup na koliku a plynatost. Trochu pomohol,zacal stoho prdkat a prestala plakavat.(kym sme ho nemali plakala vkuse bez utisenia a nespavala).Potom boli niekedy dobre dni ze hned po nakojeni zaspala na dve hodinky a tak dookola a vecer som knej stala len raz.Alebo cez den nespala ale vnoci spala dobre.Alebo naopak aj vnoci som knej vstavala kazde dve hodinky ale aspon hned zaspala.Cez den pouzivam aj babysatku.Niekedy tam chce byt a aj zaspi a nikedy tam nevydrzi a place.Teraz ako som pisla posledne dni sa to zhorsilo aj vnoci a tazkoo ju uspat. pred tyzdnom 5dni nekakala,citala som ze je to normalne u kojenych deti.ale ona stale tlacila a trapila sa stym. tak som jej pomohla teplomerom a cvicenim noziciek. Nakoniec sa vykakala s tazkou namahou a take huste ako niaka kasa. chcela som ist lekarovi lebo znova nekakala ale nakoniec sa sama vykakala ,tiez huste ale na dalsi krat uz bola stolica normalna.Dnes o 5tej rano kakala zase huste ale hned nato islo dost riedke.Co sa tyka toho spanku viem ze dieta moze byt nervozne aj stoho ze malo spi,ale ja uz neviem ako jej mam pomoct. Aj ked zaspi tak ma nelkudni spanok. Zaluzie jej vzdy zastrem a doma je klud.Dost sa laka aj pocas spanku.Ale ked sa jej podari trvdo zaspat tak ju nezobudi nic. niekedy jej pomoze prechadzka v kociku ale nie vzdy.A zabudla som napisat ze stale tlaci ked je hore a niekedy aj pocas spanku,ked tlaci niekdy prdne(kym nemala syrupcek vobec neprdela,a uz nemava ani take nafuknute brusko) Takze moje otazky su : 1.ci to moze byt vsedko sposobene tymi plynmy. 2.Ci to moze byt kolika ked po uzivani toho syrupceku neplakava vkuse ani hodinku. 3. ci jej to nemoze niako moc ublizit ked tak malo spava aj napriek velkej snahe 4.a ci nemoze mat niaky vaznejsi problem.. A vas nazor. Uz som sem raz pisala a odpoved bola ze to je sposobene asi zlym kojenim. ale teraz sa to dost zhorsilo ,a hlavne vnoci. Este som zabudla , malej dost skrkava teda skvor bublinku je v brusku a vypada to ze ju to brusko bolieva kedze sa stale budi. A uz viem kedy pije a kedy nie a vzdy po nakojeny je prsnik o dost maksi a lahsi. A ja zijem v anglicku a tu lekari tomu nevenuju niaku velku pozornost. A zacala som malej davat trocha fenikloveho caju lepsie sa po nom vyprdkala.100ml max denne. Ale uz som prestala lebo chcem vylucit aj to ci sa jej to kvoli nemu nezhorsilo. Ale tie vsedky problemy mala uz pred podavanim tohoto caju. A vyskusla som uz vsedko co bolo poradene na tieto temy ludom s podobnimi problemami ale stale nic,a uz som hrozne vycerpana a ani nie tak fyzicky ako psychycky,kedze mala sa nevie vetsinou uz ani vklude nakojit …Dakujem za odpoved a rady.

  • katka says:

   ahoj, ja sa volam katka, som trainee breastfeeding counsellor v UK, ak chces napis mi na email rajcina_4@hotmail.com.
   Neviem, ci najdes len tak lahko odpoved na toto vsetko! musi to byt velmi tazke a narocne, ale naozaj treba vydrzat, ano, moze sa takto spravat z plynov, ale moze to byt aj nieco ine, i ked ja verim, ze to neni nic zavazne :)) aky si mala porod? ja verim, ze aj to s tym vela suvisi. aby si vylucila vsetko zajdi aj za osteopath, ten sa ti na babatko pozrie a vyluci dake veci. to, ze sa babatko budi casto, je bezne, ja si doteraz pamatam ako sa moj budil aspon 20krat za noc 😀 ale to ze tvoja placka, asi ozaj ju daco trapi, popis viac ako kojis. das jeden prsnik, ci oba? ako dlho je na prsniku? kolko mokrych plienok, tazkych, ma za 24hodin? pribera ok? stolica okrem toho, ze ju mala tvrdsiu je akej farby?
   a jedna vec..neexistuje nic ako “normalita” kazde babatko je ine, ja poznam dokonca dve co nikdy toho vela cez den nenaspali. naozaj skoro nic, dve hodinky max.
   ak chces, mozeme pokecat aj cez telefon, alebo chat, odpis na email ak chces 🙂

  • Viera Červená says:

   Vašu situáciu nie je jednoduché zhodnotiť na diaľku. Odporúčam Vám kontaktovať sa na našu poradkyňu Elenku Hutton (nájdete ju v zozname poradkýň na http://www.mamila.sk), ktorá poskytuje poradenstvo aj na diaľku cez Skype, aby ste spoločne zhodnotili výdatnosť dojčenia a podľa toho postupovali ďalej. Potrebujete si byť istá, že dojčenie funguje bez problémov, že bábätko dobre výdatne pije. Ak je to tak, prejsť si s poradkyňou konkrétne Vaše obavy ohľadom spánku, toto sa skutočne ťažko rieši cez internet…

  • Nikoleta says:

   Chcem sa spýtať, ako ste to nakoniec vyriešili? Čo bola príčina? Môj synček má dosť podobne správanie…. Aj pri kojeni,aj nepokojný spánok,aj prdiky….

  • Anonym says:

   Ahoj.ja.mam dvojicky a do tretieho mesiaca mali tiez obaja takyto podobny problem.koliky ziadne.vetri.a nevedeli sa vykakat.potom mi poradila kamoska v lekarni.skus jej dat decky harmancekovy cajik ale nie vela na zaciatok.alebo klasicky harmancekovy ale slabucky vyluh.cely fygel bol v tom kakani tlacili tlacili nervacili plakali.po.tyzdni cajikovania kakali ako krali a.prespali mi.skoro celu noc.je pravda ze kojene deti nemusia kakat viac dni ale u mojich platilo nevykakany autm.nervozny a nedalo sa prdkat.ja si harmancekovy caj nedam za.nic.

 5. michaela says:

  Dobry den prajem, velmi by som potrebovala radu. mame stvormesacneho chlapceka, plne kojeneho a mame problem, ze cez den nevie zaspat. ziva sa mu jedna radost, trie si ocka, potom ich ma strasne cervene, ale nie a nie zaspat. ked potom zacne plakat, tak mu dam cumlik, ale aj ten vacsinou vypluva, ale niekedy ho prijme a zaspi. ked nahodou zaspi tak spinka max.pol az celu hodinu. poradte mi, ako mu mozem pomoct zaspat? a tiez vecer, niekedy zaspi krasne a niekedy dlho placka kym zaspi. v noci sa budime tak 2-3krat. je nejak mozne urobit nieco, aby spal dlhsie, aby sa budil len napriklad raz v noci? dakujem krasne za hocijaku radu

  • michaela says:

   este by som dodala, ze maly sa mi uz budi v noci o 12-tej pije 10 minut, potom o 2-hej pije len 3 minuty, o 4-tej pije len 5minut a rano od siestej uz je hore. podla mna by kludne mohol prespat celu noc len s jednym papanim, kedze potom si uz asi len tak chce pocuckat. ako mu predlzit ten spanok? dakujem

   • danka says:

    ani v kociku, v satke a pri dojceni nezaspi? moje 2 z troch inak nezaspali a toto tretie nosim pocas dennych spankov. co sa tyka noci, nocne dojcenie by som obmedzovala az po 6m. bohuzial ked sa dieta casto v noci dojci a ma problem s bruskom tak o tej 6 ho moze zobudit prave tento problem, to je moja skusenost. alebo ho davate moc skoro spat.
    ked vecer dlho place, moze to byt z pretazenia. neplati ze cim menej spi cez den tym viac v noci.

  • katka says:

   male babatka su tak nastavene aby sa budili casto v noci, aj ako prevencia proti SIDS syndrom nahleho umrtia 😉 Ja som mala to iste, v tomto veku, ak zaspal, tak iba na pol hodinky, no ak som spat sla s nim, zaspal aj hodinku aj hodinku a pol s tym ze ked sa zobudil, uvidel ma tam a zaspal alebo som mu hned dala prsnik a spal dalej. Prsnik je najprirodzenejsi uspavaci prostriedok pre babatko, tak sa ho neboj pouzit 🙂 ked zbadas ze je unaveny, zober si ho hore do izby lahni si s nim, daj mu prsnik a koj koj donemoty kym nezaspi, verim ze sa ti to podari.:)

 6. Anonym says:

  dobry den, mam 6mes.dcerku ktora ma uz aky taky rezim.. cez den mi pospi 2krat po pol hodine viac nie.. no vecer uz od 7 buba do 7 rana… no problem je v budeni.. zapinka mi sama, niekedy na rukach, niekedy v kociari… ale ked ju nakrmim o pol 7 vecer zaspi no o pol hod je opat hore a treba ju uspat, hned ako ju vezmem na ruky do sekundy zavrie ocka a buba po 5 min ju opat ulozim opat bubka pol hod a je hore a zas dookola kolotoc… potom tak od 9 do cca 11 spi… v noci sa budi potom este asi 3-4 krat :/ rano o 7 sa budi s usmevom 😀
  ako dosiahnut aby spavala viac ako po pol hodinke… a nebudila sa..?? vela mamiciek tvrdi ze dieta ulozia do postielky a spi do rano mozno s 1 prebudenim :/

 7. Beáta Staňo says:

  Dobrý deň, mám otázku ohľadom dojčenia a spánku. Máme 4-týždňové bábätko, je plne dojčené. Prvé cca 3 týždne bábätko spalo aj cez deň, 3-4 hodiny. Dokázali sme ho utíšiť aj bez prsníka. Potom som začala kojiť na požiadanie. Prvý večer vyzeral tak, že som ho mala na prsníku 2 hodiny, potom som ho odpojila, som si myslela, že 2 hod.to už je hádam dosť dlhá doba, ale akonáhle som ho odpojila, spustilo plač a krik a to trvalo až do rána (samozrejme vtedy nie, keď som ho nakojila znova), ale výsledok bol taký, že celú noc nespalo, ani celý deň až do nejakej 17.00. Toto sa stalo pred 4 dňami a odvtedy si bábo stále pýta prsník, je na ňom hodiny, zaspí na ňom, ale akonáhle ho odpojím, sa zobudí a začne plakať. A upokojí ho zase len prsník. Je to veľmi náročné, nič doma nedokážem urobiť, niekedy sa ani najesť a napiť. Mám ho učiť na nejaký režim, že napr.môže byť na prsníku dajme tomu max.45 minút?
  Ďakujem.

  • Mnohé bábätká sa okolo 3. týždňa života začínajú meniť z novorodenca, ktorý svoje okolie veľmi nevníma, na bábätká, ktoré potrebujú viac pomoci s uspatím, s udržaním sa v spánku a najmä počas dňa k večeru je potrebu dobrého spánku takémuto bábätku potrebné zabezpečiť intenzívnejšou pomocou než napr. v noci alebo doobeda. Po treťom týždni života pri mnohých deťoch nie je možné bábätko nadojčiť, položiť ho do postieľky a čakať, že samo zaspí. Jednou z možností, ako dieťatko uspať je aj dojčenie. Bábätko v zásade uspávajú monotónne podnety. Okrem nosenia, hojdania, spievania, je práve monotónnosť satia na prsníku jedným z dôvodov, pre ktorý dojčenie môže pomôcť mamičke uľahčiť uspávanie dieťaťa. Mnohé mamičky popisujú, že ich dieťa nespí celú noc ani celý deň, často z dôvodu, že majú predstavu, že spánok je to len vtedy, keď dieťa niekam položia a ono tam spokojne spí ďalej. Avšak už na prsníku bábätko často spí, keď sa nám to tak ešte nezdá napr. môže pohybovať pusinkou, ale veľakrát už vtedy spí. Mnohé deti vyžadujú počas spánku prítomnosť matky a často sa zobudia, ak sa snažíme ich odpojiť od prsníka alebo položiť príliš skoro. Bábätká po zaspatí ostávajú dlhšie v plytkom spánku než dospelí – ak ich v tomto bode odpájame od prsníka, samozrejme, že sa hneď zobudia (to isté platí pre odrgávanie – mnohé deti zaspávajúce na prsníku pri odgrgávaní preberieme a je veľmi ťažké ich uspať po tom, čo už chvíľku pospali a oddýchli si na prsníku, aj pre toto rutinné odgrgávanie nemá zmysel a je skôr kontraproduktívne). Je dobré počkať aspoň 20 minút, kým bábätko neprestane pohybovať prstíkmi, či mimickými svalmi na tváričke. Ak potrebujeme bábätko po zaspatí zložiť dole z prsníka, niekedy pomáha, ak ho dojčíme napr. na vankúši, ktorý potom spolu s bábätkom pomaly presúvame mimo matky. Ešte jednoduchšou možnosťou, ktorá by pomohla zmierniť Váš pocit, že doma nič nestíhate, by bolo zvážiť používanie detského nosiča, napr. šatky. Do šatky môžete dieťatko uložiť už na dojčenie a počas dojčenia máte obe ruky voľné a môžete sa venovať svojim povinnostiam a potrebám, dokonca je pri súčasnom dojčení a Vašich pohyboch, napr. pri varení, či upratovaní či inej činnosti omnoho jednoduchšie uspať bábätko. Pozrite si fotogalérie tejto stránky https://sites.google.com/site/blogodojceni/ – s dobre naviazanou šatkou sa dá robiť naozaj takmer čokoľvek a to aj pri dojčení a ak bábätko počas dojčenia zaspí, nie je potrebné ho prekladať inde, matka môže pokračovať vo svojej činnosti, bábätko pri dobrom úväze nie je ťažké a mamička si tak môže vychutnávať fyzickú blízkosť so svojim bábätkom a pritom neriešiť, kedy čo urobí či kedy sa naje. Vytvárať bábätku režim časovaním dojčenia nie je vhodné. Dôležitou podmienkou úspešnosti dojčenie je dojčenie na požiadanie, pretože dojčenie je omnoho viac než len prostriedok na nasýtenie dieťaťa. Bábätko si na prsníku uspokojuje aj iné potreby – reguluje si telesnú teplotu, činnosť srdiečka, dýchanie, znižuje hladinu stresových hormónov, zmierňuje prežívanie bolesti. Preto sa bábätko chce dojčiť, aj keď sa dojčilo len pred chvíľkou a dobre sa tam napilo, vôbec nemusí chcieť dojčenie kvôli hladu. Pri časovaní dojčenia je ťažké odhadnúť, či teraz bábätko dojčenie nepotrebuje alebo potrebuje, keď vlastne nevieme, čo mu je. Ak toto neriešime, život s bábätkom je oveľa jednoduchší – ak je nespokojné, priložíme ho k prsníku, ak odmietne, pokúšame sa riešiť jeho potreby iným spôsobom. Vo Vašej situácii by bolo vhodné skontrolovať spolu s poradkyňou pri dojčení (zoznam poradkýň nájdete na http://www.mamila.sk), či je dojčenie dostatočne výdatné z hľadiska príjmu mliečka. Niekedy je príčinou toho, že bábätko doslova visí na prsníku celý deň aj celú noc práve to, že dojčenia nie sú dostatočne výdatné. Ak toto s poradkyňou vylúčite, môže Vám pomôcť s pochopením potreby uspávania bábätka, s polohami pri dojčení, ktoré umožnia, aby ste počas dojčenia v noci mohli spať aj Vy a neboli ste kvôli dojčeniu nevyspatá. Mnohé poradkyne zároveň vedia zručne používať šatku a môžu Vám uľahčiť jej používanie, pretože len z návodov na viazanie šatky je niekedy ťažké pochopiť, ako ju používať tak, aby bolo bábätko bezpečne a správne uviazané a matka nepotrebovala bábätko stále pridržiavať, pretože úväz nie je dosť dotiahnutý.

  • katka says:

   ahoj, vsetko co opisujes je uplne prirodzene spravanie babatka 🙂 domacnost pocka, neboj, babatko si takto buduje dobru tvorbu mliecka a to nehovorim o tom ze moze aj prechadzat rastovym spurtom- vtedy babatka papaju casto a zda sa, ze su na prsniku nonstop.
   Ak uz vidis, ze babatko na prsniku prestalo aktivne pit a iba dudlikuje, kludne ho odpoj a daj ho ulozit do postielky, ak sa zobudi znova a mas pocit ze je haldny tak znova ponukni prsnik ale hned ako prestane aktivne pit, tak odpoj.
   tiez ked kojis, nakoj z oboch prnsikov, aby si si bola ista,ze je naozaj najedeny, teda, ponukni prvy, ked prestane aktivne pit, trosku hozobud, nech znova zacne pit, ak uz nechce, alebo sa sam od seba odpoji od prsnika, ponukni mu druhy, bud si zobere alebo nie, ak zobere tak znova ak prestane aktivne pit, tak ho odpoj, ak si prsnik vobec nechce zobrat, tak ho chod ulozit na postielku.
   rataj ale s tym ze takto male babatka koja velmi casto, materske mlieko je velmi lahko stravitelne, nie ako umele, babo moze kojit hoc aj kazdu hodinu! 🙂 niektore koja castejsie , ine manej casto.

   • Viera Červená says:

    Rastové špurty (rovnako ako termín “laktačná kríza” – ak ňou myslíme to, že mlieka bolo dosť a zrazu bábätko potrebovalo ešte viac a mamička musela tri dni čakať, kým mlieka bude dosť) sú šírením mýtov, ktoré sa nezakladajú na vedecky overených informáciách.
    Rastové tabuľky dojčených detí nepoukazujú na nejaké mimoriadne obdobia rastu a množstvo mlieka, ktoré dieťa medzi 1. – 6. mesiacom pije, je prekvapivo podobné. Inými slovami, dieťa v tomto období pije každý deň približne podobné množstvo mlieka, jeho „dávky“ sa nezvyšujú.

    • katka says:

     pani Vierka, dovolim si nesuhlasit. Odkial mate tieto informacie, mohli by ste mi dat nejaky link prosim?
     My sa ucime, ze rastovy spurt naozaj existuje a tiez pojem laktacna kriza, neznamena to iste ako rastovy spurt. Ja som na svojom tele zazila rastove spurty, zvysila sa mi tym aj tvorba mliecka, az tak ze som jej mala privela ale to sa zase o par dni ukludnilo.

     • Viera Červená says:

      Čisto logicky – je možné, aby sa v evolúcii udržal stav, že matka má skrátka v určitých časoch menej mlieka, než jej dieťa potrebuje len tak napriek tomu, že toto je pre dieťa jediný možný zdroj potravy a tekutín? Dojčenie tu bolo počas celej evolúcie ľudského druhu, predpoklad, že sa príroda skrátka zmýlila, by mal byť podnetom na zamyslenie sa, o čo vlastne ide v skutočnosti.
      Do predstavy, že dieťa potrebuje s postupom času viac a viac mlieka, zasahuje veľmi norma spoločnosti, ktorou je kŕmenie umelým mliekom. Áno, deti kŕmené umelým mliekom potrebujú počas prvého polroka života čoraz vyššie dávky UM, až natoľko, že po 4. mesiaci už nedostatky umelej výživy potrebujeme vykryť prikrmovaním (pre toto sa prikrmujú nedojčené deti už po 4. mesiaci, pretože na to, aby sa zabezpečil ich optimálny rast by museli prijímať také množstvá UM, že je to už príliš rizikové).
      Viem, že existujú rôzne školy dojčenia. Filozofia poradenstva pri dojčení certifikovaných poradkýň pri dojčení na Slovensku je zastrešená odbornou garanciou dr. Jacka Newmana – kanadského pediatra a svetovo uznávaného odborníka na dojčenie. Jeho postupy a protokoly, ako aj vedecky overené informácie nájdete na stránkach http://www.mamila.sk. V jeho prezentáciách nájdete okrem iného fakt – množstvo mlieka, ktoré pije 5-mesačné výlučne dojčené, dobre priberajúce a prospievajúce dieťa je len o cca. 10-15 % viac než pije mesačné výlučne dojčené, dobre priberajúce a prospievajúce dieťa.
      Čo sa týka rastových špurtov – poznáte tabuľky WHO pre priberanie dojčených detí? Kde v nich konkrétne vidíte rastové špurty?
      Dojčenie je omnoho viac než len príjem materského mlieka. Dojčenie dieťaťu reguluje mnoho telesných funkcií. Ak vieme, že dieťa si satím na prsníku uspokojuje aj potrebu regulácie dýchania, srdcovej činnosti, telesnej teploty, znižuje si hladiny stresových hormónov či prežívanie bolesti, navodzuje si stav pohody, v ktorom jednoduchšie zaspí, dojčením si pomáha v prechode do inej spánkovej fázy, rozvíja si mozog atď – je potom ľahšie pochopiteľné, prečo niektoré dni deti potrebujú byť na prsníku často a dlho a iné menej. Toto nesúvisí ani s laktačnou krízou, ani s rastovým špurtom. Ak teda nehovoríme o skupine mamičiek, kde je pojem “laktačná kríza” či “rastový špurt” výsledkom nejakého problému s dojčením, ktorý sa ťahal už pred tým a teraz je už viditeľný. Ak hovoríme o normálne fungujúcej laktácii bez negatívnych zásahov, potom je omnoho pravdepodobnejšie, že sa deje niečo ako popisuje napr. táto mamička http://www.mamila.sk/post/pribeh-laktacna-kriza-je-mytus-632/.

      • katka says:

       ano samozrejme poznam doktora nemana, v prvej casti mojho kurzu sme sa opierali o jeho knihu (answerbook) ktoru mam celu nastudovanu, tak ako i jeho webstranku, nikde som vsak nevidela, kde by popieral existenciu rastovych spurtov, prave naopak, preto vas poprosim o konkretny link alebo studiu, ktora odmieta existenciu rastovych spurtov, nie iba vas nazor, dakujem.

       • Viera Červená says:

        V ktorej argumentácii dr. Newman odobruje existenciu rastových špurtov?
        To, čo som napísala, nie je môj názor… dodala som Vám dôkazy, máte Vy dôkazy – linky a štúdie o existencii rastových špurtov?

      • katka says:

       a samozrejme rastovy spurt nie je spojeny iba s rastom, ale aj s inym vyvojovymi vecami..pardon za slovencinu, mam to vsetko nastudovane v anglictine a dakedy sami to zle preklada 😀

      • katka says:

       tym chcem povedat, ze ak ma dieta rastovy spurt, neznamena ze sa mu to ma odrazit na vahe, kedze rastovy spurt nemusi mat hned nic spolocne na samotnom priberani dietatka,ale na vyvoji jeho mozgu alebo nervovej sustavy. rastovy spurt trva par dni, za taku dobu dietatko aj tak vela nepriberie.

       • Viera Červená says:

        V takom prípade ale do definície rastového špurtu zahŕňate všeličo iné. Samozrejme, dieťa sa vyvíja, počas svojho vývoja má rôzne obdobia, počas ktorých môže mať potrebu byť častejšie na prsníku. V tomto sa zhodujeme. Nezhodujeme sa v tom, ako to pomenovať. Terminológia by mi nevadila, pokiaľ by to neovplyvňovalo matky v zmýšľaní smerom, že ide o niečo, v čom jednoducho dojčenie v určitom období vývinu dieťaťa nie je pre dieťa dostatočnou formou výživy alebo starostlivosti o dieťa.

        • katka says:

         nikdy som sa nestretla s tym, ze rastovy spurt sa spaja s nejaky nedostatkom mlieka, vzdy sa pise, ze pocas rastoveho spurtu, dieta sa vyvija rapidnejsie a potrebuje kojit castejsie. nepise sa, ze matka prestava mat dostatok mlieka.
         idem tie linky najst.:)
         dokazy ste mi nedali, iba link na mamilu o priberani alebo who tabulky ale ja by som chcela nieco odborne kde sa doslova rozprava o tom, ze rastove spurty sa nedeju.
         http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=27%3Amyths-of-breastfeeding&catid=5%3Aarticles&Itemid=17&limitstart=3
         tu pise ako rastovy spurt moze byt jeden z dovodov kedy si matka mylne mysli ze nema dostatok mlieka, kedze dieta je na prsniku stale.
         tato stranka , neviem ci poznate, je uzasna, je to evidence based, cize zaklada sa na studiach a faktoch a funguje aj ako pomocka pri mojom kurze, pomimo milionov dalsich knih. http://kellymom.com/bf/normal/growth-spurts/
         dalej la leche league, predpokladam ze poznate
         http://www.lllc.ca/faq/exactly-what-%E2%80%9Cgrowth-spurt%E2%80%9D

         • katka says:

          http://www.lalecheleague.org/nb/nbsepoct08p44.html

          ku kocu najdete spominany growth spurt-rastovy spurt.

          • Viera Červená says:

           Katka, podľa mňa je tu ťažko rozseknúť uzol, pretože jediné, čo viem o Vašom pochopení rastového špurtu je, že píšete v prvej odpovedi, že bábätko možno prechádza rastovým špurtom a potrebuje byť častejšie dojčené. Budem teda reagovať na tie odkazy, ktoré ste sem dali.
           Zhodujeme sa v tom, že sú dni, kedy dieťa potrebuje byť na prsníku častejšie, kedy potrebuje viac starostlivosti ako iné dni. To je v zásade to, čo píšete aj Vy v prvej odpovedi a potiaľto s tým súhlasím. Nesúhlasím však s tým, aby sa takéto obdobie správania dieťaťa označovalo ako rastové špurty.
           Dôkazy o tom, prečo s tým nie je možné súhlasiť, ste poskytli v poslednej odpovedi plnej odkazov. Skôr než na ne prejdem – už samotný názov “rastový špurt” naznačuje, že dieťa rastie rýchlejšie (a znova – kde v tabuľkách to vidieť?) a áno – toto si mnohí ľudia vysvetlia tak, že potrebuje viac mlieka a často je to dokonca dôvod na nezmyselné dokŕmenie umelým mliekom. Aj Váš odkaz z Kellymom varuje, že toto nie je dôvod na dokrmovanie – ale verte tomu, že práve tento termín a to, že to vzbudzuje dojem, že jednoducho mlieko v tom čase nestačí, spôsobuje zbytočné dokrmovanie.
           K Vašim dôkazom – ak mám reagovať iba na ne, tak ťažko obstojí argumentácia, že rastovým špurtom tieto stránky nemyslia niečo, čo sa týka tvorby mlieka… že nenaznačujú, že mlieka je v tom čase nedostatok. V každom jednom odkaze sa toto spomína…
           1. Kellymom – “Baby will automatically get more milk by nursing more frequently, and your milk supply will increase due to the increased nursing.”
           2. La Leche Canada – “It is believed that this is how the baby tells the mother’s body to increase milk production.”
           3. La Leche League – “Babies often go through “growth spurts” when they are two to three weeks old and again at six weeks and three months. At these times, breastfeed as often as possible as your supply catches up with baby’s demand.”
           Každá z týchto viet hovorí to isté – dieťa potrebuje viac mlieka, častejším dojčením postupne tvorba mlieka “doženie” to, čo chýba. Ako dôvod nervozity a častejšej potreby dojčenia je uvádzané to, že mlieka je menej.
           Ja sa opieram o tvrdenie dr. Newmana, ktorý tvrdí (a jeden z Vašich odkazov to v inej časti v podstate spomína tiež), že dieťa pije počas celej doby dojčenia približne rovnaké množstvá mlieka. Newman vo svojom odkaze, ktorý ste mi dali sem, vysvetľuje, prečo nesúhlasí s termínom rastový špurt, hovorí o “takzvanom rastovom špurte”, pričom uvádza, že to, čo sa nazýva rastovým špurtom je v skutočnosti “zvýšenie potrieb dieťaťa” a je dobré dieťa dojčiť často, ak to vtedy potrebuje.
           Ak začneme túto situáciu označovať ako “rastový špurt” a vysvetľovať to vetami, ako sú tie z Vašich odkazov – týmto správaním dieťa matkinmu telu hovorí, že treba zvýšiť tvorbu mlieka… dojčite častejšie a zvýši sa tvorba mlieka…. dojčite tak často, ako sa dá a tvorba mlieka doženie potreby dieťaťa – všetkým týmto podkopávame dojčenie! Nahovárame matkám, že dojčenie je fajn, ale v určitých obdobiach jednoducho nestačí a dieťa je nervózne, potrebuje sa často prisávať a je nespokojné a že tým dôvodom je, že rastie a matkino telo to nevie – toto by mne ako dojčiacej matke teda veľmi zle padlo – vedieť, že je to práve kvôli dojčeniu, že moje dieťa sa má viditeľne zle.
           V skutočnosti nevieme, čo sa skrýva za nervóznym správaním dieťaťa v tom-ktorom období! Ak hovoríme o dobre fungujúcom dojčení, tvorba mlieka sa počas obdobia výlučného dojčenia zásadne nelíši – takže tvorba mlieka za tým byť nemôže. Veď v tej logike stránok, na ktoré ste ma odkázali, je potom rastovým špurtom možné nazvať aj to, keď na dieťa lezie nejaká choroba či už je choré – veď vtedy má tiež potrebu byť často a dlho na prsníku.
           Pomenúvajme veci pravým menom – ak ide o zvýšené potreby dieťaťa, ak matka pochopí, že dojčenie je omnoho viac než len materské mlieko, že môže chcieť byť na prsníku kvôli regulácii telesných funkcií a že práve preto je dôležité dojčenie na požiadanie a že to niektoré dni znamená dojčiť menej často a iné dni častejšie a niektoré dni bude dieťa na prsníku takmer nepretržite, matka dieťaťu jednoducho dopraje častejšie dojčenie bez toho, aby zisťovala, čo za tým je a znervózňovala sa, že má málo mlieka a že dieťa plače preto.

        • katka says:

         ano, suhlasim s vami. ale popierat existenciu spurtov, s tym nesuhlasim, rastovy spurt, rast – nie len priberanie, moze to byt vyvoj mozgu, organov, nervovej sustavy, preto aj vravia a vedia ze tieto spurty sa nachadzaju v 3, 6 tyzdni, 3 mesiaci, 6 mesiaci..maju konkretne obdobia, kedy sa vyskytuju tieto rastove spurty.
         ostatne obdobia, kedy babo chce kojit castejsie uz z inych dovodov ako napr aj ta choroba, ci zubky ci sa pocity strach atd, tie niesu spurty, z mojho chapania.
         ano malo by to byt matkam vysvetlene, ze nemaju dokrmovat staci nechat dieta kojit castejsie, nuz ale od toho tu ste vy nastastie 🙂
         k tym rastovym tabulkam..tazko z toho nieco usudzovat, moje deti, prvy kojil tak casto ze som si spurty ani nevsimla a predsa priberal jeden tyzden xy a druhy aj trikrat tolko, a stale kojil rovnako.
         druhy kojil inak a spurty som si vsimla presne v tychto obdobiach cca, co uvadzaju ako rastovej spurty.
         samozrejme boli a stale su obdobia kedy je na prsniku castejsie, uz z inych dovodov ako spurt.
         ja som sa este nestretla s tym ze by sa spurt bral ako nedostatok mlieka, vzdy iba ako vy pisete, ze dieta potrebuje viac dojcit.
         ale verim, ze si to vela mamiciek moze zle vysvetlit.

         • katka says:

          ps. predpokladam , ze prave lekari odporucuju dokrmovanie, presne ako tu v uk 😦

          • Viera Červená says:

           Katka, v zásade spolu súhlasíme, myslím.
           Popieram však existenciu rastových špurtov naďalej. Rast v zmysle vývoja orgánov je ťažké definovať a hlavne – žiadna matka si pod pojmom rastový špurt nepredstaví, že “aha, vyvíja sa mozog” – matkám sa podsúva myšlienka, že ide práve o fyzický rast – do dĺžky či priberanie a znova – keď si pozriete tabuľky (osobná skúsenosť je zradným radcom pre poradenstvo) – napr. tu je tabuľka WHO pre dojčené dievčatká – žiadne špurty – http://www.who.int/childgrowth/standards/cht_wfa_girls_p_0_6.pdf. Navyše – rôzne zdroje sa nevedia dohodnúť, kedy vlastne teda tie očakávané špurty nastávajú. Dokážete nájsť naozaj zdroje, ktoré kombinovane pokryjú prakticky celý prvý rok života dieťaťa!
           Vaše zdroje priamo hovoria o nedostatku mlieka v tomto období. Toto považujem za veľmi zradné a “potrebu” dokrmovania za skutočne nešťastný výsledok týchto informácií.
           Namiesto zavádzania matiek informáciami o tom, ako ich dieťa v niektorých obdobiach zrýchlene rastie a preto potrebuje viac mlieka, než matka momentálne má k dispozícii, matkám treba zdôrazňovať to, že dojčenie poskytuje viac funkcií než len príjem mlieka (a aké) a to, že dojčenie na požiadanie zabezpečí dieťaťu pokrytie všetkých týchto potrieb v takých intervaloch, aké práve potrebuje a že tieto intervaly sa môžu meniť počas obdobia dojčenia dieťaťa.

        • katka says:

         no neviem, niesom lekar, takze sa neviem vyjadrit k tym tabulkam, a vobec…to by som ozaj kecala a ano, suhlasim s vami, mozno by to mali premanovat na daco lepsie 🙂

         • Viera Červená says:

          Poradkyňa pri dojčení pracuje aj s grafmi pre priberanie bábätka – tento graf je znázornením toho, ako môže vyzerať rast dojčených dievčatiek – ak si vezmete jednu krivku – napr. ten 50. percentil (zelená krivka) – dieťa, ktoré priberá na 50. percentile by malo takto priberať – vidíte v tom nejaké skoky? Nie, tá krivka je rovnomerne stúpajúca, s tým, že v prvých mesiacoch má ostrejší vzostup (ale znova nie skok v zmysle rastového špurtu). Aj toto je jeden z dôkazov proti rastovým špurtom. Nehovoriac o tom, že sú to tí, ktorí navrhujú zmenu voči norme, na ktorých je bremeno dokazovania, a ľudia, ktorí pretláčajú do popredia termín rastový špurt nemajú pre svoje tvrdenia žiadne dôkazy. Terminológia a spájanie tohto javu s nedostatkom mlieka je problém..

 8. Wierica says:

  Dobrý deň, mala by som otázku ohľadom nosenia bábätiek v babyšatke. Chcela by som si jednu zaobstarať, nakoľko zisťujem, že moja maličká rada zaspáva, keď je schúlená na mojom hrudníku. Od akého obdobia je možné dieťatko nosiť v tomto praktickom pomocníkovi? Maličká má ešte len tri týždne, no nechcem negatívne ovplyvniť jej prirodzený vývin chrbtice, poprípade kĺbov nosením v babyšatke. Ďakujem.

  • Viera Červená says:

   Bábätko môže byť nosené v babyšatke hneď po pôrode. Nosenie je pre jeho zdravie veľmi dôležité a matke môže výrazne uľahčiť život (viď táto fotogaléria https://sites.google.com/site/blogodojceni/ako-moze-nosic-pre-babaetko-ulahcit-zivot). Vďaka zručnému používaniu šatky je možné dieťatko naozaj kdekoľvek dojčiť na požiadanie a matky nepotrebujú cumlíky a iné “pomôcky”, ktoré ohrozujú úspešnosť dojčenia. Dôležité je nechať si správne poradiť (obrátiť sa napr. na “šatkovú poradkyňu”, aj mnohé poradkyne pri dojčení zároveň vedia zručne používať šatku), pozrite si napr. rady aj tu http://nosenideti.cz/clanek.php?volba=prehled_clanku, aby ste vedeli, ako bábätko viazať do šatky tak, aby to bolo príjemné a pohodlné pre Vás, ale hlavne bezpečné pre chrbátik aj bedrové kĺby bábätka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: