Musím veľa piť aby bolo veľa mliečka?
Treba dodržiavať normálny pitný režim, aby sme sa cítili dobre a v pohode. Laktáciu neovplyvňuje množstvo prijatých tekutín. Pri uvoľňovaní oxytocínu mamička pociťuje smäd, je fajn mať pri dojčení pohár s nápojom, pretože na začiatku dojčenia bude asi smädná. Niektoré mamičky sa isto ohradia – ako som začala piť veľa vody, mliečka sa začalo viac tvoriť – je to typický príklad, ako je veľmi dôležité mať pri dojčení vieru – vieru, že mliečka je dosť. Ľahké uvoľňovanie mliečka je závislé od vôle, pohody mamičky.
Je až neuveriteľné, aké množstvo tekutín dokážu mamičky vypiť. Vypiť 4, 5, 6 ba aj viac litrov tekutín je pre organizmus škodlivé, môže dôjsť k rozvratu vnútorného prostredia – kolapsu ba až k smrti. Mamičky, ktoré pijú takéto kvantum tekutín zvyčajne robia i množstvo podstatných chýb pri dojčení. Až keď sa sa chyby odstránia, bude sa mliečka tvoriť viac.
Na uhasenie smädu je ideálna čistá voda. Čaje, šťavy, minerálky sú len doplnkom. Bylinkové čaje (vrátane čajov na podporu laktácie) môžu mať vedľajšie účinky na mamičku i bábätko. Preto čaje treba piť podľa odporúčaných dávok, striedať ich, prípadne i vysadiť. Ovocné šťavy takisto obsahujú alergény, na ktoré môže bábätko citlivo zareagovať.
ahojky annag. uz viackrat si mi poradila, tak idem k tebe opat po radu. Syncek bude mat coskoro 13 mesiacov. Doteraz som ho v pohode dojcila ( v noci sa sice vzdy budil viackrat, ale vzdy podudkal a zaspal). V posledny mesiac sa vsak budi a place, nevie sa ulozit ani prsnik ho uz nevie utisit. Zacal aj menej cikat. Okrem mliecka pije vodu a caje. Avsak, skusala som mu davat UM – lebo naozaj mam pocit, ze malo pije. Nechcel ho. Niekto mi poradil, ze mam skusit ochutene, tak sme kupili bananove, a ako-tak ho pil – uspech bol nejakych 30ml… ale to asi dvakrat. Inak nic. No a dnes uplna katastrofa, stale mam pocit, ze ho smadi, ale nechcem ho nalievat len cajom, tak som si zmyslela, ze skusim si odsat mliecko a potom mu to nejako zmiesam s UM, neviem, ci to je spravny postup, ale skusila som. No a co ma sokovalo, ze som odstriekala okolo 30 ml mlieka a viac uz ani kvapku… Neviem co mam robit, viem, ze zajtra toho mliecka moze byt zasa viac, ale aj tak mam pocit, ze to nepokryva celu potrebu… nechcem mu zasa nijako ublizit. Ako je to s kravskym mliekom? Ako mam postupovat v takomto pripade? Je mozne, ze sa uz syncek sam postuone odstavoval tym, ze menej pil, alebo mi mlieko jednoducho odchadza??? Co mu mam davat papat? Davam mu aj jogurty – z mlicnych vyrobkov, ale celkovo toho moc nezje. Inak prospieva pekne, sice je taky drobnejsi, ale zasa nema byt po kom velky. Annag, strasne mi pomozes. Dakujem uz vopred.
Mnozstvo odstriekaneho mliecka o skutocnej tvorbe vela povedat nemusi. Niekto nemusi odstriekat nic a predsa dojci v pohode. Dolezita informacia je vsak, ze ma menej pocikanych plienok, tam uz naozaj treba rozmyslat nad zvysenim tvorby mlieka a zvysenim jeho prijmu dietatom. V sekcii ako dojcit su info o laktogogach, co pomozu zvysovat tvorbu mliecka. Specialne domperidon je v tomto veku dietata velmi dobry a je jednoduche ho ziskat v lekarni.
Ak zacnete pouzivat UM, tlmite tym vlastnu tvorbu mliecka, pricom UM nema v tomto veku vyrazny efekt – ako tekutina okrem MM moze byt aj voda a mliecne vyrobky nahradia to ostatne.
Je dolezite prestat pouzivat flasu na podavanie tekutin (staci poharik) a cumlik. Tieto nahrady prsnika deticky matu a zacinaju kvoli nim odmietat prsnik. Namiesto toho treba zvysit fyzicky kontakt – nosit dieta v nosici a hlavne spat s nim spolu v posteli. Aktivne, nie vsak nasilu, pritom ponukat prsnik. Zvysenim dojcenia sa zvysi aj tvorba mliecka.
Ahoj basenka,
k Janke by som už len dodala , prečo situácia vznikla. Pretože sa traduje, že dieťa, ktoré je prikrmované musí zároveň piť aj iné tekutiny . Toto je zásadná príčina, ktorá vedie k predčasnému odstaveniu bábätka, hoci na to ešte nie je mentálne ani fyzicky pripravené. Pretože pridávaním iných tekutín a často i nahrádzaním dojčenia príkrmami sa výrazne znižuje tvorba mliečka. Mamičky niekedy i niekoľko týždňov či mesiacov dojčia, no uniká im, že ich bábätko prijíma dojčením čoraz menej mliečka. nakoniec sa stane, že bábo, hoci by prsník ešte chcelo, začne reagovať na pomalý tok mliečka, nevie sa na prsník “uložiť” a upokojiť sa. Pritom pri zavádzaní príkrmov si máme uvedomiť dve veci: materské mlieko obsahuje 87%vody a ak je bábätko dojčené na požiadanie a mamička mu prsníky aktívne ponúka, zvyčajne žiadne iné tekutiny nepotrebuje. Ďalšia zásada je, že bábätku sa príkrmy zavádzajú k dojčeniu. V druhom polroku skôr frekvencia dojčenia po správnosti stúpa než klesá. pretože bábo potrebuje možno viac piť, často ho prsíčko upokojí ak sa udrie, ak sa rozčúli, lebo mu čosi zakážeme atď.
Mnoho detí nemá v láske umelé mlieka ani mlieka iných zvierat a nikdy ich nezačnú piť. Dokážu ich bez ohľadu na dojčenie nahradiť jogurty,syry, tvaroh a iné mliečne výrobky. Ale v zásade: kravské mlieko sa môže podávať deťom už od ukončeného prvého roku, má však ísť o mlieko plnotučné a zároveň pasterizované.
Uvažuješ veľmi dobre – nechceš ho nalievať čajom. Čaj mu neprináša vlastne žiadne výhody, iba riziká – alergických reakcií na bylinky, poruchy trávenia cukrov ak sa príliš sladia, zubné kazy a poškodenie skloviny, spomalenie rastu. Na smäd je okrem obdobia dojčenia celý život najlepšia obyčajná čistá pitná voda.
Materské mlieko v druhom roku predstavuje pre bábo ešte veľmi dôležitý zdroj živín a ochranných látok – a bola by obrovská škoda ho o ne pripraviť . Ak by sa Ti podarilo zvýšiť mu prísun materského mlieka, začal by nielen viac cikať, ale pravdepodobne i oveľa lepšie papať – pretože by začal prijímať veľa živín a to by jeho organizmus naštartovalo a došlo zrejme až k rastovému špurtu. Preto vrele odporúčam zvýšiť tvorbu mliečka (klasicky ako pri malom bábätku – ponúkať prsníky aktívne namiesto cumľa, vždy najskôr na dojčiť a až tak dať príkrm či vodu, pri jednom dojčení ponúknuť obidva prsníky, prípadne ich prestriedať. A keďže by bolo fajn rýchlo laktáciu podporiť, pomohol by domperidon = Motilum (Costi). Odsávať môžeš – neboj sa množstva, ak neodsávaš, je zázrak odsať hoci len pár kvapiek – odsávanie chce opätovný tréning 🙂 Ešte jeden detail – treba vylúčiť i ďalšie tehotenstvo, pretože hormonálne zmeny môžu laktáciu výrazne utlmiť , vtedy sa už tvorba mliečka ovplyvniť príliš nedá. 🙂
Odkedy dojcim ziada sa mi pit vela. Je pravda, ze vypijem 6 aj viac litrov denne, ale nezacala som to robit aby bolo viac mliecka. Proste pijem lebo som smadna, tak snad tym neublizim sebe ani drobcovi.
Ahoj Katka, smäd pri dojčení je prirodzený, pretože pri spúšťaní mliečka – pri uvoľňovaní oxytocínu vzniká mamičke zároveň i pocit smädu. Z toho asi pramení i Tvoja potreba veľa piť. 6 lt a viac denne je však už fakt dosť veľa 🙂 a bolo by fajn prísun tekutín obmedziť – skús sa poradiť so svojím lekárom, vyšetrí Ťa a posúdi, do akej miery Ťa dlhodobý prísun tekutín ovplyvňuje. Bábätku neublížiš, ide o Teba. Bolesti hlavy nemávaš?
Tak som to trochu obmedzila aj ked som ziadne problemy ani bolesti nemala. Najviac som smadna v noci (to bolo aj pocas tehotenstva), takze ked v noci vstavame, idem na wc ja, napit sa, prebalit maleho a kym sa chudak dostane k prsu… Je mi to luto, ze sa zobudi hladny, mam ho vedla seba v posteli a aj tak to tolko trva kym mu dam pit, ale neviem ako inak to riesit. Aj ked som sa snazila vecer a v noci pit co najmenej aj tak som na to wc ist proste musela, tak to uz neobmedzujem a pijem ked som smadna.
Môžeš ho zobrať na to WC zo sebou, ja som to tak robila, dala som si malú do manduky a išli sme spolu. Keď som ju nechala čakať, potom sa ani nevedela tak dobre napapať. Držím palce. Dojčíme sa úspešne už tri roky v septembri ide malá do škôlky a dojčiť pokračujeme. Jana