Keď nespí v noci

Fázy spánku a bdenia sa v prvom roku života bábätka menia veľmi často. Obdobia, kedy sa bábätko budí menej často sa striedajú s obdobím , kedy sa bábo budí aj každú hodinu. Veľa mamičiek sa teší, ako im deti krásne spávajú celú noc, a potom sa to zrazu celé “pokazí”. Impulzom môže byť všeličo. Rastový špurt, prerezávanie zúbkov, ochorenie … veľmi často sa príčina vôbec nenájde. Deti okolo polroka sú cez deň veľmi aktívne, na prsníku už netrávia veľa času, chcú sa hrať a objavovať svet. V noci si potrebujú svoju mamičku užiť, uistiť sa, že je pri nich a s nimi. Je to obdobie, kedy majú deti plytký spánok , prebudia sa a nevedia rýchlo samé zaspinkať. Dožadujú sa prsníka, lebo dojčenie uspáva. Väčšina detí do cca 1 roka prejde obdobím, kedy sa často budia. Po prvom roku sa pomaly začnú fázy hlbokého, súvislého spánku predlžovať bez ohľadu na to, či bábätko “učíme” spať alebo to necháme len tak plynúť.

Prebdené, nepokojné noci sú súčasť materstva a je ľahšie sa s nimi zmieriť, než voči nim bojovať. Je to uhol pohľadu, jedna mamička povie – budí sa “až” 3 krát, iná povie, budí sa “len” 3 krát. Budia sa všetky deti – dojčené i nedojčené. Nie je to vina dojčenia a nie je to stav, kedy treba dojčenie ukončiť. Dojčené bábo uspí prsník, nedojčené bábo musí mamička nosiť, hojdať, uspávať, niekedy i celé hodiny. Čo je horšie? Pri dojčenom bábätku je dôležité predvídať a ponúknuť mu prsník skôr, než sa úplne preberie. Cucne si, a bude opäť spinkať. Je to jednoduché, ak si mamička urobí pohodlie v posteli a prítomnosť bábätka ju teší.

čo pomôže lepšiemu spánku v noci:

  • dobrý denný “režim” – ak bábätko pravidelne spinká cez deň, má niekoľko kvalitných dlhších spánkov, tým lepšie bude spať i  v noci. Málokedy pomôže, ak bábo poobede nespí niekoľko hodín len preto, aby dobre prespalo noc. Po cca 2-3 hodinách od prebudenia potrebuje vždy zaspinkať , aby si oddýchlo a nebolo preťažené
  • čerstvý vzduch, prechádzky vonku, slniečko
  • “šport” – aktivity – plávanie, cvičenie s bábätkami, rôzne iné aktivity, aby sa bábo nenudilo
  • pokojný podvečer – menej podnetov, pravidelné rituály (kúpanie, čítanie ….)
  • častejšie podvečerné dojčenie – snažiť sa prsníky veľmi dobre vyprázdniť tak, aby bábo vypilo veľa tukového mliečka – zasýti ho na dlhší čas
  • bábo po polroku kŕmiť príkrmom maximálne 2 hodiny pred spaním, aby ho nebolelo bruško
  • ak bábo nevie zaspinkať, dojčiť ho pokojne i oveľa dlhšie, hoci len cucká a nepije – ideálne v spálni, v prítmí,  len mamička a bábo
  • nosenie vo vaku či šatke tak, aby bábo bolo “odstrihnuté” od okolia
  • v noci – dojčiť v prítmí, už pri prvých prejavoch hladu, nečakať, kým sa bábo rozplače
  • bábätku môže byť zima, teplo, môže sa cítiť nepohodlne – vetrať, znížiť teplotu v spálni
  • spací vak pomôže, ak je naň bábo naučené od útleho veku
  • neprebaľovať, pokiaľ nie je pokakané a ak mamička používa kvalitné jednorázové plienky
  • bábo v noci zvyčajne papá pokojne a nepotrebuje odgrgávať
  • preto je ideálne využiť dojčenie, ktoré uspáva a po dojčení len opatrne vytiahnuť prsník a bábo preložiť do postieľky
  • pokúsiť sa pri prebudení dostať do bábätka čo najviac mliečka, keďže bábo uspáva pomalý tok mliečka, pomôže stláčanie prsníkov, prípadne ich prestriedanie
  • do polnoci mávajú bábätká  kvalitný, hlboký spánok, je fajn využiť to a uspať ho skôr – v čase do cca 19. -20. hodiny
  • po polnoci sa už fázy bdenia a spánku striedajú, bábo sa budí častejšie
  • pomôže – spanie v spoločnej posteli. Bábo, ktoré cíti, že z postele a od mamičky nebude vyhnané, sa uvoľní a o pár dní začne spávať pri mamičke lepšie
  • niektoré deti vyrušujú ostatní – pomôže presťahovať otecka do inej izby
  • niektoré staršie deti (okolo roka)  najlepšie spávajú úplne samé vo svojej izbičke

Je časté budenie znakom toho, že mu mliečko nestačí? Nie je. bábätko sa síce okolo polroka môže nachádzať v rastovom špurte, ale mliečko stále pokrýva jeho potreby a do 6 mesiacov mu stačí dojčenie. Bude piť častejšie – prijme celkovo väčší objem mliečka, pokryje svoje potreby. To, že bábo váži viac kg než iné, neznamená, že jeho orgány sú zrelšie. Do 6 mesiacov plným dojčením sa môžu jeho tráviaci trakt, pečeň, obličky … lepšie pripraviť na svoju celoživotnú úlohu – tráviť ťažko stráviteľné, často veľmi nezdravé jedlá. Nedojčené deti takú možnosť nemajú a musia sa začať prikmovať skôr, pretože umelá výživa nepokrýva všetky potreby.

Pomôže kaša na noc? Asi ťažko. Skôr zaťaží žalúdok, bábätko musí ťažkú kašu dlho tráviť. Bábätko môže spinkať oveľa ťažšie, bolí ho bruško.  Kupované instantné kaše sú navyše skrytá forma umelej výživy. Bábätko sa prvý krát stretáva s kravskou bielkovinou. Nemusí mu robiť problém s trávením samotná obilnina, ale i konfrontácia s umelou výživou. Takéto kašu sú aj veľmi sladké.  Pri staršom bábätku je oveľa lepšie dať bábätku napr. ovsenú kašu, ktorá na dlho zasýti, má nízky glykemický index.

Prvé príkrmy – zelenina, ovocie – majú menej kalórií a menej zasýtia než materské mlieko. Preto je možné, že bábo bude hladné viac než predtým. Pomôže primiešať do príkrmu materské mliečko, ktoré bolo odsaté tesne po dojčení. Takéto mliečko obsahuje veľmi veľa tuku, viac než kravské či umelé mlieko.

Prvé príkrmy sú obrovský zásah do trávenia bábätka. Mnohé sa nevedia vykakať, zapeká ich, bolieva bruško … čo sa môže odraziť na nepokojných nociach.

Kedy “odúčať” bábätko od častého nočného dojčenia – keď už je schopné pochopiť, že mamičkine záujmy môžu byť iné, než jeho. Je to najskôr po prvom roku, väčšinou až okolo roka a  pol. V období, keď už je schopné reagovať a chápať aj  iné príkazy či zákazy . Vtedy už môže mamička tónom hlasu, gestami … bábätku naznačiť, že je noc, spinká sa a cucať každú hodinu nemusí. Samozrejme, každé bábo je iné a treba ísť na to citlivo. V tejto fáze už ide o typickú  “výchovu” – pomôže dôslednosť a zrozumiteľnosť. Bábätko nesmie mať hlávke chaos. Ak niečo od neho chceme, musíme na tom dôsledne trvať. Ak nás akceptuje cez deň, zrejme bude i  v noci .

34 Responses to Keď nespí v noci

  1. Hi
    great share.
    I consider the great iptv servers are those from Fishbone IPTV cloud
    I would like to see more posts like this
    Thanks

  2. Ivona says:

    Dobry den, dcerka ma 13,5 mesiaca a este ju kojim, nas problem je hlavne spanok. Chodi mi neskoro spat vecer, dva dni az po 6 hodinach 😦 Rano aa budi zväcsa medzi 9-10, dalsi spanok ma po zhruba 3 hodinach a väcainou v kociku, spi asi hodinku potom ide soat po dalsich 3 hodinach a vie spinkat aj dlhsie nez hodinku, ale tiez v kociku spinka, predtym som ju v pohode uspala v hojdacke a hl.vecer zväcsa nezaspi na prse, ale teraz zacala vykladat nohy a znemoznuje mi hojdanie, tak skusam s odstupmi jej chodit davat mliecko aj tri krat a nezaspi a neviem preco. Aby bola
    sest hodin hore je veļa podla mna co robim zle co mam skusit prosim? Mam ju davat uz len raz cez den spat alebo to nebude dobre?
    Dakujem za Vase rady a odpoved

  3. Vyskúšajte si prečítať knihu Pamely Druckermanovej “A dosť “, kde popisuje i spánok detí.Je to celkom inšpiratívne a hlavne mi to príde prirodzené…

    • Anonym says:

      Áno,čítala som túto knihu,super:)Podľa nej som naučila späť syna celú noc a kopec iných vecí:)Odporúčam prečítať:)

  4. Lucia says:

    Dobrý deň,

    mám 14 mesačného chlapčeka, prestala som ho už noci dojčiť teda sa snažím to odtialiť keďže sa budil naozaj každé dve hodiny celkom to pomohlo no aj napriek tomu spí od cca. 19,30 – 20,00hod do 2.00-3.00 intenzívne ale potom sa budí už každú hodinu ja stále vstanem on stojí v postieľke uložím on si hneď lahne a spí ale o hodinku je hore a tak až do prvého kojenia, ktoré teraz je o 5,30 hod to ho už premiestním k nám do postele potom už spí s nami až do 7,00hod. Skúsila som si aj nevšímať jeho vykrikovanie z postielky ale prejde to stále do hysterického plaču preto to nemá význam ho nechať tak. Od 10 mesiaca je premiestnení aj vo svojej izbičke pretože sme ho budili a ako sme ho premiestnili čo bolo len v prospech. Ďakujem za každú radu. Lucia

  5. Zuzana says:

    Dobry den, chcela by som poprosit o pomoc, mam 4 tyzdnoveho chlapceka, dojcim ho na poziadanie, este pred par dnami takmer cely den prespal, v noci uz pri mlaskani som mu ponukla prsnik a spal krasne dalej. No momentalne cez den pospi max hodinku a uz je zasa hore, v kociku na terase spi aj 3-4hodiny. Vecer by som chcela ist skor spat , aby som nacerpala silu, kedze mam doma este 4,5rocneho a 19mesacneho. Ale od 20-23hodiny je to o tom, ze ho nadojcim, zaspi a po 10minutach sa s placom opat zobudi, opat ho prilozim a tento kolotoc trva aj dve hodiny. Som uz strasne unavena, po porode som musela podstupit kyretaz, momentalne mam zapal prsnika a prave ked najviac potrebujem oddych, tak sa mu takto pokazil spanok.
    Viete mi nieco poradit?
    Dakujem velmi pekne
    Zuzana

    • Viera Červená says:

      Odporúčania, ktoré by ste v tejto situácii mohli vyskúšať, sa musia odvíjať od toho, ako vyzerá dojčenie. A to je možné zhodnotiť len osobne s poradkyňou pri dojčení. Kontaktujte prosím poradkyňu v mieste svojho bydliska (zoznam poradkýň je na http://www.mamila.sk), s ktorou vyhodnotíte, či je dojčenie dostatočne výdatné a ako možno zvládnuť situácie, ktoré Vás momentálne trápia tak, aby to bolo jednoduchšie.
      Isté okrem toho je, že momentálne potrebujete pomoc, napr. niekoho z rodiny, aby ste sa mali možnosť liečiť a prenechali ste niektoré domáce práce a starostlivosť o deti zčasti na niekoho iného. Zápal prsníka je takisto dôvodom, aby ste kontaktovali poradkyňu pri dojčení, aby ste mohli prísť na príčinu tohto stavu a odstrániť ju, aby nebolo potrebné podobný stav riešiť v blízkej budúcnosti.

      • Zuzana says:

        Dakujem za pomoc, druhy den mi babetko soplikuje, tak aj preto je asi nepokojnejsi. Ak sa stav nezlepsi, budem poradkynu kontaktovat, vcera som s nou hovorila ohladom toho zapalu prsnika. Dnes mi na cely den zobrali starsich synov svokrovci a zajtra rodicia, lebo pri nich naozaj nemam sancu na oddych.
        Prosim vas, este sa chcem spytat, drobcek mi niekedy v kociku spi aj 4 hodiny, raz dokonca 5 hodin, mam ho nechat, alebo ho budit?

        • Viera Červená says:

          To je takisto veľmi hypotetická otázka a zo všetkého najviac by bolo potrebné vidieť, ako sa bábätko v skutočnosti dojčí. Takéto prestávky medzi dojčeniami nie sú veľmi prirodzené. Spánkové cykly dieťaťu reguluje matka. Ak matka počas spánku dieťaťa nie je v kontakte s ním, je možné, že takýto spánok nie je prirodzený a že to ovplyvní negatívne dojčenie. Väčšina bábätiek, ktoré prespia takúto dlhú dobu v kočíku, tam spia aj preto, že dostanú cumlík. Ten komplikuje dojčenie. Nerozmýšľali ste nad používaním detského nosiča, napr. šatky? V nej by bábätko mohlo pozorovať svoje okolie, keď sa budete venovať starším synom, mohlo by v nej zaspať a spať a takisto sa v nej môže dojčiť. Takáto starostlivosť o dieťatko zároveň často znižuje pravdepodobnosť, že večer bude prebiehať podobným spôsobom, aký popisujete v prvom príspevku. Inšpirovať sa môžete v tejto fotogalérii https://sites.google.com/site/blogodojceni/ako-moze-nosic-pre-babaetko-ulahcit-zivot. Môžete tak byť v kontakte s bábätkom a pritom mať voľné ruky a venovať sa svojim povinnostiam. Mnohé poradkyne pri dojčení Vás dokážu naučiť aj používať šatku.

  6. Majka NR says:

    Kiežby sa mi budila dcérka 3 krát za noc… Má skoro 6 mesiacov je plne dojčená, začali sme jej dávať ochutnávať banánik, jabĺčko,… Ale v noci sa budí každú polhodinu a niekedy aj častejšie. Som z toho úplne hotová. Vždy zamrnčí pricucne sa na prsník a zaspí. Ibaže jej spánok vyzerá asi tak, že mrmle prevaľuje sa, kope. Skúšala som všetky polohy, ale pomáha to iba málo. Cez deň spí po hodinke aj 4 krát ale ja nedokážem zaspať, takže vyzeŕam ako zombii mama. Nemáme cumlík ani mi s ňou nemá kto pomôcť alebo mi ju postrážiť aspoň na dve hodiny. Ocinko pracuje a chodí domov každý 2-3 deň. Pred pár týždňami sa mi budila 2 krát za noc ale teraz… Som úplne hotová, zúbky nikde. Ešte stále dosť grcká – pokojne vyvráti všetko mliečko aj tri krát a znovu sa nakojí. Inak je to spokojné dieťa a poriadne bacuľaté – fľašu ani cumeľ nedávam. Môže to súvisieť s tým grckaním? V noci ale negrcká..

  7. martina grešákova says:

    mam 9mesacnu dcerku a odvtedy co prikrmujem tak ide spat o 20.00 ale velmi zle zaspava stva sa na nohy,place,gula sa po postielke =) az po 20minutach zaspi,potom sa po 2hodińach zobudi dam jej cajik a spinka,ale kolo 2-3 sa zs zobudi bud jej musim dat cumel alebo caj a dalej spi do takej 5 a vtedy mi vypije mlieko..neviete mi poradit ako prespi celu noc….a preco mi tak zle zaspava?:/

  8. Anonym says:

    Moja dcerka od narodenia prešli celu noc. Od 19:30 v kuse do 6:40. Cez den spi 2 krat. Doobedu od 10:30 do 12:30 a o 15:00 do 16:30. Spachtos!

  9. Heseková Zlatica says:

    Mám Sofinku ,ktorá má 15 mesiacov,už nekojím.Nespávame od narodenia,to papala každé dve hodiny ,ale to mi nevadilo.Lenže teraz keď nekojím tak sa po polnoci stále budí s plačom a stále častejšie.Dám jej upiť vodičky alebo dudulka jej vie vypadnúť.Zaspí snáď na pol hodinku a znovu astále dookola.Som bezradná.Napapaná je dobre,k zúbkom to tiež prikladám ,ale nie stále.Mám staršiu dcéru a cez deň sa musím venovať aj jej,ale som uplne vycuclá z malej.Neviem či sa to niekedy spraví.

  10. Peťa says:

    Dobrý deň, taktiež by som poprosila o radu mam 13-nast mesačného chlapčeka, ktorého dojčím na požiadanie. Našim problémom, ktorý pretrváva viacmenej od narodenia je spánok. Večer chodí spinkat okolo 9tej, zvykne sa zobudit za polhodinku niekedy za dalsich 20 min a potom v lepšom pripade spinka do polnoci a nasledne ho prenasam do nasej postele v ktorej sa budi taktiez kazdu chvilu a vyzaduje si prsnik. Pravdupovediac nikdy som ani nespocitala kolkokrat je za noc hore. V poslednej dobe si vyzaduje prsnik takmer neustale, v noci ked sa snazim mu vytiahnut z pusinky prsnik hned krici “de je, de jeee” 🙂 a opat sa dozaduje. Zaspava iba pri dojceni. Najhorsie vsak je, ze cez den spi taktiez iba 2krat po polhodke a zabudza sa s placom vidim na nom ze je unaveny a podrazdeny. Neviem ci je to moja chyba, ze ho nedokazem naucit na presny rezim, ale neda sa mi ho predsa naprogramovat 🙂 citim sa uz dost vycerpane, nechcem ho odstavit od dojcenia, ale naozaj neviem co by nam pomohlo uz mi to pripomina zacarovany kruh.
    Ďakujem za kazdu radu a ochotu odpovedať
    Pekny den

  11. Janka says:

    Ahoj Katka. Mam takmer 10 mesacneho syna, ktoreho v noci kojim kazde dve hodiny, niekedy aj castejsie. Ked bol este uplne babatko, tak sme sa kojili kazdu hodinu asi a myslela som, ze cim bude starsi, tym prespi v noci dlhsie, ale stale je to rovnako, ibaze interval si posunul na dve hodiny..Som velmi vycerpana, uz som dostala rady, aby som skusila jedno nocne kojenie vynechat, nechat ho plakat a ze potom sa prestane budit, alebo mu dat flasku…Ale to podla mna nema zmysel. Chcela by som sa len trochu viac vyspat 🙂
    Inak cez den spinka pravidelne, vecer ma tiez svoj rezim,..neviem co este skusit, alebo dokedy sa bude takto casto budit…Ja ked pocujem, ze niekomu prespi dieta celu noc, tak sa mi ani verit nechce…

    • annag says:

      Ahoj Janka, o krátku chvíľu (dnes, zajtra) uverejním krásny a poučný článok Vierky Červenej o spánku – nespánku starších detí …

    • Anonym says:

      Janka ja mam 9 mes synceka a mame tiež problem,kojim vecer mi ide spat o 20hod nieje problem do pol noci a potom to pride az do rana kazde 2 hod a teraz skoro kazdu hod je hore a len si cucne a spinka a onedlho znova.ja uz vela krat sa idem rozplakat som unavena a velmi!!!uz ked pride vecer trpnem ako zas a co bude v noci.je to tazke,skusali sme aj flasku s mliekom ale zbytocne nechce to ani citit!!!!!!neviem co mam robit 😦 cez den nieje problem papame vsetko len sem tam si cucne,ale inac vsetko ok tak len ta noc a niekedy uz cakam aby bolo rano.neviem do kedy to takto bude ale uz som s toho uplne paf:(((prvy syn mi prespal od 4 mes celu noc t toto som necakala:)tak co dalej???

  12. mariana says:

    Dobry den, prosim Vas o radu. Mam 22 mesacneho chlapceka, stale ho dojcim. Dojcenie mi vobec nerobi problem, problem mi robi caste nocne budenie a pytanie si prsnika. Niekedy mu staci len cucnut a spinka sa dalej. Inak syncek mi spinka, myslim, ze jemu to takto asi aj vyhovuje, zobudza sa rano s usmevom. Cez den spinka vzdy okolo obeda medzi 12,00-14,30 h. Pravidelne a bez problemov. (Uz ked sa naobeduje postavi sa zo stolicky ze sa ide ha ha.) Moja prosba o radu je skor tymto smerom – je potrebne toto caste nocne dojcenie u takto “velkeho” chlapceka riesit? Zatial sa ho nechystam odstavit, kedze dojcenie ako take mi naozaj problem nerobi. Je pravda, ze kvoli tomu budeniu sa citim aj unavena, ale da sa to zvladnut vdaka tomu, ze spime v spolocnej posteli. Skor sa mi jedna o to, ze stretavam sa s nazormi, ze caste nocne dojcenie u takychto vacsich deti zatazuje organizmus, oblicky a pod.Je to pravda? Inak skusala som pocas nocneho spanku nedat prsnik, no bol z toho velky plac a stres, dohovaranie, tulenie, maznanie vobec nepomahalo, skor si myslim, ze potom zaspinkal od unavy z placu…Dakujem za rady a nazory.

    • annag says:

      Dobrý deň Marianka, nie je to potrebné riešiť. 🙂 Presne ako ste zistili – nedať prsník spôsobuje stres celej rodine. Prečo si robiť zo života peklo, keď môžeme mať raj ? -:) Maličký sa určite blíži do obdobia, kedy začne spávať ako “medveď”. Možno by už o čosi lepšie spával i v tejto chvíli, ak by neprežil stres so zákazom nočného dojčenia. Obličky 22 mesačného bábätka sú určite zrelšie než obličky novorodeniatka, ktoré pije i každú hodinu. Dieťa dojčené na požiadanie má sebareguláciu , určite si organizmus nezaťažuje. Organizmus môže zaťažovať obrovské množstvo tekutín. To sa stáva napr. pri nočných dávkach sladkých čajov .

      • mariana says:

        Annag, velmi pekne dakujem za milu odpoved. Skoda, ze som sa nechala ovplyvnit a skusala maleho v noci odstavit, naozaj to bolo zle riesenie. Je to mozno aj tym, ze obcas viem mat o sebe a svojich rozhodnutiach ohladom starostlivosti o babatko pochybnosti. Vasa odpoved mi velmi pomohla a upokojila ma. Dakujem este raz za pomoc a radu. Mariana

    • Magdaléna says:

      Dobrý deň,
      čítaním príspevku od Marianny, som mala pocit, ako by som čítala o našom “probléme”. Dcérka má 22 mesiacov, dojčená je na obed (po polievke) pred spánkom, večer (po zjedení večere) a počas noci. Keby išlo len o kojenie pred spaním, prípadne ráno, som spokojná. No nočné “cuckanie” ma začína dosť obťažovať. Som unavená, cez deň ma čaká domácnosť, starostlivosť o dieťa a ja jednoducho nevládzem! Vážne uvažujem o odstavení, čakám ešte, či sa to trošku nezlepší, keď jej vyjde spodný očný zub (mám pocit, že je to kvôli jeho prerezávaniu). Skúšala som v noci odmietnuť, no čo sa dialo potom, … a napokon som ju musela tíšiť zas len na prsníku :(. Chcela by som sa opýtať, či môže mať nočné papanie dieťatka súvis s jeho horším jedením počas dňa. Dcérka máva dni, keď ju musím s každým jedlom doslova “naháňať”. Rodina a okolie si myslia, že to preháňam… už naozaj neviem, len keď si porovnávam jej stravovanie spred troch mesiacov a teraz… papá menej. O odstavení by som neuvažovala, pokiaľ by som v noci prespala aspoň 4 hod. vkuse.
      Uvítam akékoľvek rady, či už ako dieťa v takomto veku odstaviť, pokiaľ možno bez zbytočných “revov”, či ako obmedziť nočné kojenie, či o primeranom stravovaní počas dňa. Koľko toho má vlastne takmer 2-ročné dieťa zjesť? Podotýkam: iné mlieko (ako materské) nevypije. Mlieko má zastúpené v podobe jogurtov, syrov, masla alebo je súčasťou polievok, prípadne omáčok.

      Magdaléna

  13. Lucie Vopravilova says:

    Ahoj Katko,
    znovu jsem si přečetla tento tvůj článek, protože naše 10 a půl měs. dcera se poslední dva týdny dost často v noci budí, hlavně po půlnoci… Vzbudí se tak, že se malinko zavrtí, sedne si a hned začne plakat (to dělá už hodně dlouho, když se vzbudí a nejsem u ní). Beru ji k sobě, dám jí prsíko, většinou usne, ale spí nevalně a často ve chvíli, kdy se sama od prsíka odtrhne, se zase hned vzbudí s páčem… Asi od 3-4 hod. pak už chce spát jenom na mě, přicucnutá. A to se nevyspíme ani jedna. Ráno vstáváme kol. 6, ale za chilku už si zase mne oči, i když neusne dřív než v 10.
    Usíná mi buď u prsa nebo v šátku, občas usne i mužovi v náručí, ale to si předtím popláče. často ji přes den nechám spát u sebe u prsa, pokud jí samo nevypadne. Spí tak totiž déle, třeba i hodinu nebo dvě, po půlhodině se totiž začne ošívat a když nenajde prso, probudí se…
    Když tak občas někomu popisuju naše noci, dostávám rady typu: nech ji vybrečet, nedávej jí to prso, zvykne si na to, apod. Vybrečet jsem ji nenechala snad nikdy, je mi to hrozně proti mysli, a pkud vím, že ji prso uklidní, proč bych jí ho nedala? Od toho ho přece mám, ne?
    Jediné, co mě opravdu trápí, je právě to, že se mi zdá, že není moc vyspaná. přes den ale je pak veselá, hraje si hezky, jen mám pocit, že i když vypadá unaveně, neusne, třebaani u prsa…
    Nesnažím je jí vnutit nějaký režim, snažím se sledovat, jak to chce ona, máme jen pevně daný večerní rituál v přibližně stejnou dobu (bylo to kol. 6-6.30 koupání, usínala kol. 8), teď jsme to malinko posunuli, teda spíš ona sama.
    Ráda bych znala i tvůj názor na Katčino spaní, určitě bude mně sympatičtější než ty, co slyším… Děkuju.
    Lucie

    • annag says:

      Ahoj Lucka, maličká je na Teba prirodzene naviazaná, možno prechádza obdobím, kedy si viac uvedomuje strach, možno sa jej len mení rytmus spánku a bdenia. Po polnoci je spánok ľahší, preto sa i deti častejšie budia, sú vnímavejšie na zvuky okolia, sníva sa im. Možno ju budí niečo, čo jej doteraz nevadilo. (zima, teplo, suchý vzduch, oblečenie, zúbky ….). Príčin môže byť milión, možno ju nájdeš, možno nie. Ale dojčenie je len nástroj, akým ju upokojiť. Nie je príčinou častého budenia. Maličká je možno nevyspatá, ale to, že si pri nej v čase, keď Ťa potrebuje, je pre ňu oveľa dôležitejšie. Toto obdobie ako rýchlo prišlo, tak i zrejme odíde. Držím palce, maličká Ti Tvoju lásku, pozornosť a trpezlivosť, ktorú jej dávaš, raz isto oplatí. 🙂

      • Lucie Vopravilova says:

        To je krásná odpověď, Katko, moc děkuju 🙂 Tak nějak to taky cítím, jenže okolí, včetně Kačenčina tatínka, to nedokáže moc pochopit a pro mě je někdy dost těžké se v takovém prostředí držet jen svých instinktů…
        Mysdlím, že je to zas chvilku lepší, teda některé noci spí víc, jindy méně, možná to taky záleží na tom, co děláme přes den. Pro mě je důležité, že je relativně spokojené mimnko, protože i já jsem pak spokojená. Ještě jednou děkuju za tvou podporu.
        Lucie

  14. marcela says:

    Ahoj Katka. Chcem ťa porosiť o radu. Moja dcérka má 4 mesiace a posledné 3 týždne sa začala budiť v noci na apanie každé 2 hodiny. Režim sme jej nijako nezmenili, Okolo 19tej okúpeme, napapá sa a uložíme ju do postielky, kde za pár minút pekne zaspinká. Inokedy ešte pekne spala aj do 24tej, teraz chce hneď papať keď ju beriem hore do spálne tak okolo 21ej. Ale problém je skôr v tom, že sa stále mrví, mrnčí, otáča z jednej strany na druhú, prudko otáča hlavičkou, vydáva hlasné zvuky. Pritom má zatvorené očká, myslím, že spí, ale jednoducho sa mi zdá akási nespokojná. Takže len vstávam z postele a striedavo dávam papať, hladkám a pozerám plienku. Predtým spinkala aj keď bola dosť pocikaná, a ja som ju nechcela prebaľovať, keď bola kľudná. Teraz sa mrví, otáča, pomrnkáva skoro celú noc. Až nadránom okolo 4tej ju dávame k nám do postele, to už je trošku kľudnejšia. Nechceme ju brať skôr, manžel sa bojí, že ju priľahne, alebo, že môže prestať dýchať (v postieľke máme monitor). Ja sa ráno budím max vyčerpaná. Stále kojím na požiadanie, cez deň aj každú hodinu. Mliečka mám tak akurát, večer je to už horšie, ale práveže v noci ho mám zas viac a pekne si potiahne, tak sa mi nezdá, ža by sa málo napapala. Naozaj neviem, čo to môže spôsobovať, že je v noci taká nekľudná. Ďakujem za odpoveď.

    • annag says:

      Ahoj Marcelka, časté budenie je pre dieťa v jej veku prirodzené. Detičky sa takto menia, po novorodeneckom období mávajú obdobie, kedy dokážu krásne dlho súvislo spinkať, rodičia si zvyknú a keď náhle dôjde k zmene, tak sú z toho zmätení. Obdobie častého budenia a akoby nepokojného spánku pretrváva i viac mesiacov, často až po roku začnú deti opäť lepšie spať. I keď sa nedá zovšeobecňovať.

      Spanie v spoločnej posteli je bezpečné, pokiaľ sa dodržiavajú zásady bezpečného spánku. Dojčiaca matka má extrémne vyvinuté vnímanie a aj v spánku má svoje bábätko pod kontrolou. Je pravda, že to nemusí mať otec či starší súrodenec. Preto sa odporúča najmä pri úzkej posteli, aby neležalo bábätko až do cca 9 mesiacov medzi rodičmi, ale radšej na kraji postele, samozrejme prisunutej povedzme k stene či inej zábrane. Okrem toho, treba mu vždy zabezpečiť voľný pohyb hlávky a odstrániť z okolia mäkké vankúše či iné nebezpečné veci, do ktorých by sa mohlo zaboriť či uviaznuť v nich. Deti , ktoré spia s mamičkou, by mali byť oblečené len naľahko, ak si bábo vezmeš k sebe do postele, bohato mu stačí povedzme body, v lete len plienka. Budeš ho hriať vlastným telom. Prehriatie bábätka zvyšuje riziko SIDS, stáva sa to, ak mamičky prehnane deti obliekajú, najmä v zime nie je vzácnosť nájsť bábätko doma v čiapke a rukavičkách 🙂 Bábätko, ktoré saje prsník, resp. ktoré sa dotýka mamičky, vníma pohyb jej tela pri dýchaní, čím sa riziko SIDS výrazne znižuje. Takisto jeho spánok má úplne inú podobu. Spanie v postieľke sa považuje automaticky za bezpečné, ale nikto to ešte nedokázal, málo sa píše o rizikách spojených so spaním v samostatnej postieľke. Ak sa bojíš, tak odstráňte aspoň bočnicu postieľky a prisuň si ju k posteli. Malá bude v postieľke a zároveň pri Tebe, nadojčíš ju v polospánku a lepšie si oddýchneš, malá bude spokojnejšia. Máš pred sebou ešte celé mesiace obdobia, v ktorom sa bábätko nechtiac správa náročne k svojim rodičom, treba si to uľahčiť , inak sa úplne vyčerpáš.

    • Anonym says:

      ahoj my mame ten istý problem az na to ze my krmime v noci kazdu hodinu.neviem ako si s tým poradit.kazdý mi hovorí iba vydržat ono to prejde tak cakame kedy

    • Berenika says:

      Zdravim, doporučila bych tento clanek… http://www.kralovske-spani.cz/zdravy-spanek-deti/ a take metody pani doktory labusove… da se vyhledat snadno a jeji pristupy jsou moc prijemne jak pro dite tak pro rodice…

  15. Eva says:

    P.S.ešte doplním,že malý má svoju postielku pritlačenú k našej s odobranou bočnicou, niekedy som ho aj nechala položeného pri mne vo velkej posteli , ale nič nezaberá, motorické impulzy su silnejšie….

  16. Eva says:

    Dobrý den, chcela by som poprosit o radu , ak v našom prípade nejaká rada okrem pevnej výdrže existuje…Máme 7 mesačného chlapca, ktorý je stále kojený, nikdy nebol dokrmovaný.Posledné mesiace sa nočný spánok stále zhoršoval, teraz sa budí v noci čo 2 hodiny, vždy ho dám na prsník / lebo iné sposoby ukludnenia nezaberali/, ale poslednú dobu, je raz v noci po uložní do postielky v polospánku zachvílu zase aktívny, cvičí, ide na kolienka, bucha sa do postielky, tak dookola, na prsník ,zase do postielky a to niekedy trvá aj dve hodiny, čo sme takto v noci hore… Ráno vstávame rozne medzi stvrt na sest až stvrt na osem, cez den spáva celkom dobre, 2 až 3 x podla toho kedy ráno vstaneme, cez den celkovo naspí tak 4 hodiny. Aj v bdelej fáze je dost aktívny, vie sa pekne zlostit ked sa mu niečo nepáči, kvoli hypertonii cvičíme druhý mesiac Vojtovku. Nespokojný býval aj v kočíku, teraz sa zdá , že zaspáva najradšej doma , samozrejme na prsníku, v kočíku sa mu už tiež nedarí zaspat, sám by nedokázal zaspat asi ani za hodinu, to by odcvičil celú spartakiadu a nič….
    ďakujem za ochotu, pekný deň

  17. Viera says:

    Milá Katka, maximálne súhlasím, krásne si to napísala a vystihla.Náš prďola bude mať pol roka, zatiaľ spáva 4x denne (skutočne potrebuje 2-2,5 hodiny po zubudení zase ísť spinkať) – keď má takýto režim, má dobrú náladu a dobre spí aj v noci. Spočiatku, keď bol úplne maličký, bol problém ho v noci na kŕmenie zobudiť, potoms a sám začal budiť na papanie 1x v noci. Teraz sa mu prerezávajú zuby, takže noci sú vačšinou nepokojné, budí sa viackrát, pomáha práve prsník. Cez deň už sa moc nechce dojčiť, čo je škoda. Všetko je jednoducho zaujímavejšie, než mamina “mliekáreň”. Síce odmalička dokrmujeme aj umelým mliekom, nepotrebuje ho viac, aj keď na prsníku cez deň vydrží skutočne málo. Ďakujem za stránku a za tvoje rady, som tvoja verná čitateľka (a obdivovateľka :-).Pekný deň prajem.

Pridaj komentár