Prirastená uzdička – ankyloglossia a dojčenie

Prirastená podjazyková uzdička (frenulum linguae breve), tzv.ankyloglossia, je vrodená odchýlka, ktorá sa vyskytuje pomerne zriedkavo (udáva sa počet medzi  0.02-4.8 %) . Je to biela blanka pod jazykom, u starších detí dokáže zhrubnúť.  Extrémne prirastená uzdička, ktorá dosahuje u detí až špičku jazyka,  môže pôsobovať zníženú pohyblivosť jazyka. Následkom je nesprávne prisávanie bábätka, ktoré môže spôsobovať bolesť pri dojčení – ragády. Ale niekedy mamičku nebolí nič, len bábätko napriek dobrej produkcii mliečka slabo priberá, dojčenie je dlhé a časté, bábätko akoby stále pocuckáva, prsníky sa zle vyprázdňujú. Často sú to deti, ktoré mamičky či lekári označujú za  deti lenivé, ktoré si nechcú mliečko vytiahnuť. 

Charakteristickým znakom je , že ak sa dieťatko s prirastenou uzdičkou pokúša zdvihnúť jazýček, tak sa jazýček  rozšíri a vytvorí  tvar srdca. Nedokáže jazýček vyplaziť až nad spodnú peru, resp.  nedokáže urobiť pohyb jazykom nahor.

Jazyk pritom tvorí kľúčovú úlohu pri dojčení. Bábätko ho musí dokázať vyplaziť až nad spodnú peru. Vytvorí akýsi pohárik a uchopí bradavku i s veľkou časťou dvorca. Jazyk vlnovitým pohybom posunie bradavku hlbšie do pusinky (resp. náš prst) .

Sťahom svaloviny tváre, pohybom jazyka a sánky nadol sa vytvára podtlak , ktorý dopravuje mliečko zo sínusov prsníka (spod dvorca) cez bradavku do ústnej dutiny. Po určitom naplnení pusy mliekom (môžeme pozorovať tzv.pauzu v brade), dochádza k prehĺtaciemu reflexu:  ústa sa zatvoria, mlieko sa dostáva na koreň jazyka, dotyk vyvolá prehĺtací reflex, jazykom sa sústo posúva ďalej do hltanu.  Celý cyklus trvá v rozpätí cca 1-5 sekúnd.

Deti s prirasteným jazýčkom si pri dojčení pomáhajú rôzne. Niektoré nedostatočnú pohyblivosť jazýčka kompenzujú zvýšním tlaku čeľusti, mamičky sa sťažujú na to, že ich bábätko hryzie, akoby žuje bradavku. Zvýšeným tlakom bradavka praská predovšetkým na svojej špičke. Iné deti sa snažia zapájať pery, ohnú ich  akoby napodobňovali rybu. Ich prisatie je slabé, ľahko sa prsníka púšťajú.

Asymetrické  prisatie , pri ktorom je bradavka hlboko v puse  a brada je zaborená do prsníka, uľahčuje niektorým bábätkám s prirasteným jazykom najesť sa dobre. Preto pri podozrení na prirastenú uzdičku treba sledovať , ako sa bábätko prisáva, či je schopné dobre sa najesť, vyprázdniť prsník . Ak sa potvrdí, že uzdička dojčenie negatívne ovplyvňuje, je nutné ju ihneď prestrihnúť. Deti, ktorým sa uzdička prestrihne okamžite začnú efektívne piť, dokážu sa v krátkom čase dobre zasýtiť. Je dôležité si bábätko pozrieť už v pôrodnici, pretože je veľa mamičiek, ktoré na prirastenú uzdičku prídu až samé po určitom čase, keď sa dojčenie nedarí.

Pri bábätkách je to tenučká blanka, ktorá sa prestriháva na počkanie ambulantne, podobne ako na tomto videu. Dieťa je schopné dojčiť sa okamžite po zákroku. Zákrok je ideálne urobiť už v pôrodnici. Bohužiaľ, množstvo lekárov nepovažuje uzdičku za prekážku v dojčení. Dojčenie je totiž pre našu spoločnosť stále veľká neznáma. Je dôležité nájsť rýchlo pomoc u iných lekárov – bežne ho vykonávajú pediatri, detskí stomatológovia, otolaryngológovia, chirurgovia. Na tomto videu vidno odstránenie uzdičky i efekt na dojčení krátko po jej prestrihnutí.

3 Responses to Prirastená uzdička – ankyloglossia a dojčenie

 1. Lucia says:

  Ahoj Annag.
  Nehnevaj sa, že ťa idem otravovať ale už si mi raz v roku 2009 pomohla tak idem znovu po radu.
  Včera v noci ma začal pobolievať ľavý prsník, môžem tam mať zápal?
  Začína ma bolieť celé telo, práve som v práci možno mám aj horúčku.
  Mám 22 mesačnú dcérku ktorú stále dojčím, ale už len z ľavého prsníka, v roku 2009 som mala zapal na pravom a odvtedy ho nechcela.
  Bojím sa aby som ju nemusela odstaviť.
  Prosím čo mám robiť.
  Dakujem za skorú odpoved.

 2. Spätné upozornenie: Boľavé bradavky-príčiny « dojčenie

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: