Keď nespí ….

Veľa mamičiek aj celkom maličkého novorodenca povie – “moje bábätko nepotrebuje veľa spať, vydrží aj 3-4 hodiny a keď azspí, tak len na polhodinku a je hore”. Ďalšia ju tromfne “moje nespí aj celý deň, stále sa chce hrať, nosiť ” . Ďalšia povie – nechcem aby spalo cez deň veľa, čo bude robiť v noci? Radšej ho budím, nech nespí poobede aj 3 hodiny “.

Bábätko celý prvý rok života potrebuje veľmi veľa spinkať. Novorodenec by sa mal nadojčiť, prebaliť , možno prezliecť … a už aj to je pre neho obrovská námaha. Potrebuje zaspinkať, aby načerpal nové sily na ďalšie kŕmenie. Bábätko do cca 6 týždňov väčšinu dňa i noci spí. Prestávky sú skôr len na nevyhnutné potreby ako je dojčenie… Nepotrebuje sa veľa hrať, stačí mu pár úsmevov od mamičky či otecka, prihováranie sa, jemná masáž – to je jeho hra. Nepotrebuje vlastne žiadne hračky, stačí, ak niekde okolo neho visia a on si ich môže pri zaspávaní obzerať.

Ako je dieťatko väčšie, prestávka, kedy bdie sa trošku predlžuje. No dlhodobo platí, že bábätko po cca 2, max 3 hodinách potrebuje zaspinkať. A malo by spať aspoň hodinu, aby sa dalo hovoriť o súvislom spánku, ktorý mu dodá energiu.

Bábätko, ktoré málo spinká, je dlhodobo preťažené, vyzerá ako hladné. Dožaduje sa prsníka, dojčí sa často, väčšinou len krátko pocuckáva. Vyžaduje si nesmiernu pozornosť, nevydrží sa samé hrať, chce byť stále na rukách, pôsobí ako moderné hyperaktívne dieťatko. Cmúľa si palčeky, je nervózne,  zúrivo sa na prsník prisaje na pár sekúnd, vzápätí sa ho s veľkým plačom pustí.  Alebo naopak, prisaje sa na prsník, cucne si len trošku, často si vôbec mliečko sacími pohybmi ani nespustí. Zaspáva. Mamička ho z prsníka stiahne, ono sa rozplače nanovo …. a takto sa to opakuje celý deň. Prsníky má ako handričky, cíti sa úplne vysatá fyzicky i psychicky. Mamička sa nemá kedy najseť, napiť, umyť, sú 4 hodiny poobede, ona je stále v nočnej košeli, doma všetko hore nohami. Prechádzka vonku? Utópia, nemá chuť stretnúť sa mladú vysmiatu susedu , ktorá ide na pieskovisko s poslušným synčekom ….

Ako z kola von?

Od narodenia bábätka – nehrať sa na dokonalosť. Už vopred nepočítať, ako bude doma upratané, navarené. Pripraviť manžela na bábätko – stačí, ak uvarí niečo pod zub, vezme vysávač. Mamička má prvé týždne oddychovať a dojčiť – to je jej úloha, lebo jej dieťa potrebuje toto, nie krásnu izbičku, vyriadený byt. Potrebuje spokojnú mamičku, ktorá sa teší z jeho prítomnosti. Dojčenie a prvé týždne môžu byť pri prvom bábätku jedna úžasná dovolenka. Stačí ležať, čítať si knižky, bábätko sa bude dojčiť, pomedzi to spinkať. Bábo pohodu mamičky vycíti. Bude oveľa lepšie, spokojné. Dobre, čo viacnásobná mamička?  Viacnásobná mamička berie veci skôr s nadhľadom. Veľa z nás má mamky, babky. Ony majú tendenciu radiť čo a ako , túžia sa zapájať do pomoci s bábätkom. Treba to využiť – nemôžu a zrejme ani nechcú nám bábo ukradnúť. Babky treba namiesto múdrych rečí zamestnať. Vynikajúco im idú prechádzky. Viem, chceme sa pochváliť bábätkom, no ak začneme bábo nosiť vonku či kočíkovať viackrát do dňa, ujdú sa prechádzky každému členovi domácnosti. Mamička si môže zatiaľ upratať, najesť sa, upraviť, dať si kúpeľ … Prečo odporúčam bábo naučiť na prechádzky vonku? Spočiatku bábo spinká v kočíku či nosiči možno len chvíľočku. Treba ho ukladať napapané. Ak sa napr. dojčilo o 9.00 a kým sa pripravíme, je 10.00 – bábätku treba prsník ponúknuť opäť – ak bude hladné, vezme si ho aspoň na pár hltov. To ho upokojí, pravdepodobnosť, že v kočíku zaspinká aspoň na pár minút sa zvyšuje. Z 15 min. prechádzok sa stanú viachodinové. V kočíku si bábätko dokáže vytvoriť to, po čom každá mamička túži – aspoň aký taký režim. Bábätko sa naučí zaspať bez prsíčka – postupne si to zafixuje a bude bez prsíčka zaspávať i dnu. Ak budeme pár dní dodržiavať rovnaké rituály, bábätko si ich osvojí a bude v kočíku či nosiči spinkať veľmi dobre.

Väčšina detí dnu spinkať nevie. Deti sú citlivé na ruchy okolia, všetko ich ruší. Na čerstvom vzduchu im to ide lepšie. Najskôr na prechádzkach, časom dokážu spinkať i staticky v kočíku- na balkóne či terase. My sme mali o kočík na balkóne uviazanú šnúrku a cez vetračku okna sme kočík hojdali – bábo krásne zaspinkalo. Moje staršie deti spávali iba vonku. Dnu začali samé spávať až okolo  roka a pol , vtedy si už zvykli ľahko..

Ďalším, úžasným,  riešením je nosenie bábätka von i dnu – dojčenie a nosenie sa spolu snúbia, bábätko v náručí mamičky je takmer vždy spokojné. V nosiči (vak, nosič, šatka) sa bábo dokáže upokojiť, odstrihnúť od okolia. Je obalené v látke, cíti sa ako v brušku. Máme voľné ruky, môžeme sa hrať so starším dieťatkom, čosi zjesť, upratať … bábätko je súčasťou bežných činností v domácnosti a napriek tomu oddychuje. Nosenie bez nosiča nemá ani z polovice taký úspech – také nosenie unavuje. Sme strnulé, bolí nás chrbát, ruky – napätie prenášame na dieťatko, bábo plače ešte viac. Veľa mamičiek nosenie odmieta, bojí sa , že bábo sa bude chcieť len nosiť. Nie to tak, každé dieťa je zvedá a dospeje do štádia, keď bude viac na zemi objavovať svet než sa nosiť.  Nosením nepoznáme bariéry, dosatneme sa kamkoľvek, môžeme sa prechádzať po lúkach, kopcoch, po nákupných centrách i po ulici s poškodenými chodníkmi. Bábätko treba začať učiť od narodenia, pokojne už v pôrodnici, rýchlo si zvykne mamička i bábätko. Nevadí, že je schúlené , je v polohe, v akej bolo 9 mesiacov v brušku.

Hojdačky – už naše babky mali deti v provizórnych látkových hojdačkách, kolískach – vynikajúca pomôcka.

Bábätká nevedia spať dnu, ale ešte horšie je to so spaním v postieľke. Dojčenie uspáva – bábo sa nadojčí a zadrieme. Aby sme ho neprebrali, stačí prsník opatrne vytiahnuť z pusinky, ale nechať ho v blízkosti tváričky. Bábo si pár krát pusinkou poťahá na prázdno a zadrieme. Až keď bude v polospánku – keď už nebude vládať protestovať, treba ho preložiť. Alebo až keď bude tuho spinkať. Alebo improvizujeme – nechce spať v postieľke? No a čo. Dám okolo postele zábrany a bude spať na posteli, na gauči. Alebo stačí odobrať bočnicu z postieľky a prisunúť ju k manželskej posteli. Je to lepšie ako vyrábať nasilu z bábätka malého nerváka, ktorý musí zaspať sám vo svojej krásne novej postieľke. Bábo sa v postieľke môže cítiť samé a opustené . Ak ho prekladáme do postieľky, môže byť chladná a to ho preberie – stačí termofor – pôjde do teplého peliešku, bude spinkať lepšie. Ale prečo zamieňať teplo matky niečím iným? Tlkot srdiečka , teplo v jej náručí , prsník v blízkosti sú tá najlepšia postieľka na svete.

V rámci trávenia bábätka je vhodné vyvýšiť mu lôžko v prvých mesiacoch na cca 30 stupňový uhol. Buď knižkami podložíme nohy postieľky, alebo pod matrac vložíme deku, vankúš, čím  urobíme správny sklon. Bábätko si nevyvolá záhu, bude sa mu lepšie spinkať, nebude sa s plačom budiť.

Niektoré maličké bábätká sa v zavinovačke cítia zle, iné naopak, veľmi dobre, potrebujú byť aj celé mesiace stiahnuté ako to bolo v brušku. Treba to rešpektovať. Jedine pri samotnom dojčení je fajn bábo vytiahnuť, rozbaliť zo zavinovačke – môže byť na nej položené, ale tak, aby sme si mohli bábo prisunúť tesne o seba. Zo zavinovačky môže prejsť bábo do vaku na spanie – bábätkám ozaj veľmi dlho vyhovuje byť zabalené , neodkope sa, nie je mu chladno. Zavinovačka trošku nahrádza nosenie, no bábätku chýba podstatné, tesný kontakt s mamičkou, aký môže mať len v šatke.

Po prečítaní týchto riadkov sa veľa mamičiek začne o spinkanie snažiť. Je veľmi dôležité pamätať si, že bábo mohlo medzičasom vyhladnúť . Ak mamička skáče na fitlopte a uspáva bábo , môže teda občas zastaviť, prsník ponúknuť – ak bude chcieť, bude ho papať.

Bábätko teda potrebuje veľa spinkať : spočiatku spinká skoro stále, neskôr má ranný, doobedný, poobedný, podvečerný spánkok. Potom prejde na doobedný a poobedný spánok. Nakoniec len na poobedný. Nedá sa presne stanoviť čas, každé bábo si spánkový rytmus upraví podľa seba. Mamičky , ktoré dojčia, nosia svoje detičky sú viac empatické a pomerne ľahko vedia inštinktívne vycítiť potreby svojho dieťatka. Netreba sa snažiť o každodenný presný režim, bábätko nie je v škole ani v práci, má právo mať deň naopak, má právo nespinkať alebo naopak, spinkať viac než zvyčajne.

Existujú rôzne spánkové modely a návody ako naučiť bábo spinkať. Za cenu vyplakania. Väčšina mamičiek túži po takom bábätku. Zároveň sa v nej čosi búri. Pretože mamička čo dojčí, má dokonale rozvinuté vnímanie potrieb bábätka, nie je otrlá voči plaču, najmä ak vie, že existuje účinný prostriedok, ktorý plač zvyčajne zastaví – jej prsník. Nie je umenie bábätko nechať vyplakať a počkať, kým sa nezlomí a rezignovane sa neutíši. Takých detí je veľa v detských domovoch. Sú zlomené a naučené, že plač ako volanie o pomoc nefunguje. My sme chceli bábätká, nie sú to bábiky, sú to živé tvory, ktoré sú závislé na nás. Nemôžu za to a potrebujú nás, našu náruč a pozornosť.

79 Responses to Keď nespí ….

 1. Emily says:

  Ahoj Annag,
  potrebovala by som poradit s mojou 3mesacnou dcerkou. Je plne dojcena, na poziadanie, spava so mnou v posteli. Pri narodeni mala 47 cm a 2.660g teraz ma 3 mesaice a 10 dni a ma 61 cm a 5.9 kg. Dnes sme boli na kontrole u pediatra a povedal, ze prospieva az moc, nad priemer a ze by som mala obmedzit nocne krmenie. Vraj take babatko by malo prespat 6-10 hodin v kuse a bez jedenia.Vraj sa koji len na upokojenie nie na efektivne jedenie. Moja sa mi budi co 3 hodiny, niekedy aj 2. Neviem, moc sa mi to nepozdava, nedat jej ked si pyta, co si o tom myslis?Ona vlastne neplace ked sa zobudi, len zacne mlaskat a cucat rucicky..tak ja ju vezmem hned ako to zacne robit a dam jej papat.
  Dalsi problemik mame pri zaspavani,aj ked je po kojeni, tak nez zaspi, saje pusinkou naprazdno, aj jazyckom pohybuje a vydava take cmulave zvuky..prsko neche ked jej znovu ponuknem, to sa zacne hnevat ale cmula vsetko naokolo, rucicky, mne ruky, deku .. ked ju necham cucat prst zak hned sa jej zavieraju oci, ale inac sa trapime niekedy aj hodinu aj viac..Ja viem, ze si proti cumlikom, ale co ak potrebuje sat len tak naprazdno?co mam robit? nedavam jej cumel, ale uvazujem nad tym, ci ju netrapim zbytocne ked ma taku potrebu cucat.
  dakujem

  • Viera Červená says:

   Emily, odpovedať na otázku ohľadom hmotnosti nie je možné podľa dvoch údajov, ale čisto teoreticky – podľa percentilových grafov, ktoré pre dojčené deti vypracovala Svetová zdravotnícka orgnanizácia, môže dievčatko v polovici štvrtého mesiaca vážiť aj skoro 8 kíl a naďalej je normálne. Dôležité je, aby sa dieťa umiestnilo niekde na niektorý tzv. percentil a ten si držalo, ak je zdravé a prijíma dostatočné množstvá materského mlieka. Z údajov, ktoré si uviedla, toto nie je možné posúdiť, ale chcem povedať, že je možné a vysoko pravdepodobné, že hmotnosť, ktorú teraz dcérka má, je úplne v poriadku. Viac v tejto odpovedi http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=54 Dôležitou podmienkou úspešného dojčenia je dojčenie na požiadanie. Obmedzovanie dojčenia, či cez deň alebo v noci, preto prináša závažné riziká pre zdravie dieťaťa aj matky. Dieťa nemusí pri každom dojčení výdatne piť, napriek tomu, je každé priloženie k prsníku mimoriadne dôležité pre stimuláciu tvorby mlieka, pre správny vývoj mozgu dieťaťa, pre správne tvarovanie zubných oblúkov, podnebia a tým pre správne postavenie zubov a normálny vývoj tváre a celej hlavy. Dojčenie v noci je najjednoduchším spôsobom, ako pomôcť dieťaťu, ktoré sa dostalo z hlbšej spánkovej fázy do plytkejšej a precitlo sa, znova zaspať. Prístup, ktorý máš v rámci nočnej starostlivosti o dieťa, je prejavom citlivého napĺňania potrieb svojho dieťaťa.
   S ďalším problémikom neviem poradiť, bolo by fajn, keby dieťa zaspávalo na prsníku, ak to nedokáže, je vhodné mu ponúkať túto funkciu dojčenia a ak odmietne, uspať ho iným spôsobom. Cumlík prináša natoľko závažné riziká pre zdravie dieťaťa, že by som ho skutočne ako možnosť riešenie tejto situácie nezvažovala…

 2. katy says:

  ahoj annag mam 15mesacneho vymyselnika. kojeny na poziadanie od narodenia dodnes t.j. aj cez den. cumliky nepozna spava so mnou v posteli. zaspava pri dojceni teda na 90% obcas sa stane ze sa ide ulozit sam bez prsnika aj ked moju pritomnost vyzaduje. spanok bol vzdy nas problem. presne ako popisujes nervozne uplakane bao teraz spava vacsinou raz do dna vynimocne dvakrat. zobudi sa niekedy za 15 minut inokedy za 30 a ked sa neprisaje jednoducho spat nebude. spolu aj s tymito prestavkami nespi dlhsie ako 1-1,5hodiny. ako popravde zatazuje ma to. to ze zaspi pri prsnikui mi nevadi ale nie su nejaky triky aby spal neprerusovane. detto v noci aj ked to sa uz zlepsilo. nebudieva sa tak casto a skor prijme ze prsnik nedostane. vacsinou mu rozpravam mozno kratko zaplace ci zamrnka. nie vzdy to ale funguje. je na mna velmi naviazany sama bez neho nemozem ist nikam a ja sa bojim ze sa to nezmeni. a stale je to uplakane a temperamentne dieta

  • annag says:

   Ahoj katy, ak je synček na Teba naviazaný, môžeš byť na to iba hrdá – je ešte maličký a takto má byť 🙂 Smutné by bolo,ak by si mu nechýbala a bola mu ľahostajná . K osamostatneniu má ešte fúru času, preto máme škôlky až od 3 rokov. Časté budenie je v jeho veku stále normálny, fyziologický jav – a tým, že si ho hneď priložíš na prsník, pomôžeš jemu rýchlo opäť zaspať a rovnako i sebe – je ľahšie driemať a dojčiť než samú seba prebrať a spievať , kolísať či nejakým iným spôsobom uspávať. Všimni si, že či dojčíš alebo sa mu prihováraš a tíšiš ho, stále mu musíš dávať svoju pozornosť. Inak plače – volá Ťa. Internet je plný nápadov ako bábo učiť súvisle spať, ale príliš nefungujú – bábo za to, že sa budí nemôže a nerobí to naschvál, jeho rytmus spánku a bdenia je odlišný od starších detí a dospelých. Ono len očakáva a je nám vďačné, ak mu dokážeme pomôcť opäť rýchlo zaspinkať. Inak sa zbytočne preberie, naruší si spánok a je nevrlé, uplakané, až príliš aktívne … Aby bábo mohlo zaspať, musí sa cítiť v bezpečí, uistiť sa, že sme pri ňom a to si teda zákonite vyžaduje našu prítomnosť. Či už je to prítomnosť formou dojčenia, alebo kočíkovania, nosenia , prihovárania, kolísania … je vec voľby. Niečo zaberá rýchlejšie, niečo pomalšie. Niečo je pohodlnejšie, iné náročnejšie. Smelo ho uspávaj dojčením – nerozmaznávaš ho tým, nespráva sa preto horšie … ako sama vidíš, noci sú už o čosi lepšie. A ide i o uhol pohľadu – prečo by si si nemohla spolu s ním pospať i cez deň – kedy máme v živote “povolené” cez deň len tak spať ak nie v čase, keď máme doma malé bábo, ktoré je na nás naviazané. 🙂 Je možné, že cez deň nikdy nebude súvisle dlho spať, ale čím bude starší, tým lepšie a pokojnejšie deň zvládne. Držím palce a pevné nervy 🙂

 3. Lenka says:

  Ahoj Annag, prosim ta chcela som sa poradit, mam skoro 4 tyzdnoveho chlapca, ale mame problem hlavne s doobednym spankom a tiez s papanim… Doobeda, casto krat do 14-tej, 15-tej skoro vobec nespi, len place, papa a prebalujeme sa… medzitym si pospinka 15 mozno 30 minut a je zase hore, po precitani tvojho clanku uvazujem, ze mozno bude hladny, lebo pri dojceni (vydrzi tak 10 minut) a zaspava, nereaguje ani na zobudzanie, ale ked ho polozim do postielky je hned hore a zase place, dam ho zase na prsnik a po kratkej chvili zase zaspava… je mozne, ze sa nenapapa dosyta a zobudza ho hladne brusko? mame este aj problem s odgrgnutim, ak pri dokceni zaspi neviem ho dat odgrgnut, potom mam ale pocit, ze sa mu vracia mliecko hore lebo vydava zvuky ako keby si potreboval odkaskat, ked si ale odgrgne casto ma zase po tom stikutku… malokedy je po papani takym tym pravym spokojnym babom s dosiroka otvorenymi ocami… vies mi prosim nejak poradit, co s tym?

  • evka says:

   Ahoj, to akoby som citala o tom nasom drobcovi, co ma 5 tyzdnov. Tiez cez den malo spi, doobedu na prechadzke v kociku a poobede a vecer je to o stasti alebo dlhom rituali. Pomaha nam nosic, v nom zaspi po par minutach, ale ked ho prelozim do postielky, je hore. Tiez mi zaspava, potom sa zobudi s placom, dam ho dodatocne odgrcnut….toto sa vie opakovat aj hodinu dve vecer. Postielku sme aj naklonili, ale placu nezabrani. Tiez akoby sa mu mielcko vracalo, v noci vadavane zvuky su niekedy strasidelne, ze co mu je. Ale kym neplace, tak to uz neriesim. Ale vecsinou v noci spi dobre…az na pripady, ked pije hltavo a potom aj hodinu sa trapime aby zaspal prave pre asi ten reflux. Neviem Ti velmi poradit. Casto je to len o opetovnom vstavani a dvihani, aby sa mu odgrclo a spani hoci aj na mojej hrudi (poobede) vo zvysenej polohe. Ale ja dufam v to, ze je to len docasne, postupne mu traviaci system dozreje a po pol roku tieto problemy s vracanim sa mliecka uz nebudu.

   • evka says:

    …a zabudla som…zistili sme, ze dobre sa mu spi na brusku, viem, ze by takto deti nemali spat, ale doobedu doma pospi aj 3 hodiny, co je pri nom uplne uzasne 🙂 Len ho casto kontrolujem, ale nebudi sa. Uz som ho aj raz po case obratila naspet na chrbat, no o par minut bol hore s placom.

 4. Anonym says:

  dobry vecer,
  prosim vas o radu, lebo si uz neviem pomoct
  nasa 6 tyzdnova Katka nas riadne vycerpava, od min. piatku poriadne nespinka a nepapa
  mlieka nemam vel a musela som i dokrmovat ale nie pri kazom papani, no prave od mni. piatka som musela zacat pravidelnejsie, lebo mam mlieka ovela ovela menej ako som mala..
  katka nechce spat cez den ani vecer, zobudi sa napr. o 6 rano, napapame sa a cely cas az kym nejdeme von kocikovat nespi a to chodievame akolo pol 10, cize cely ten cas je hore, prideme kolo obeda, napapame sa a zase nespi.. v posielke nam uz voebec nechce spinkat, vlastne zaspi len v kociku
  papanie je problemove, vela placeme, doslava jke to az rev, odmieta papat, musime ju dlho prehovarat a cele je to sprevazdane placom, teda revom…vecer mame tak isto problem, napr. dnes od pol6 sme hore, je skoro 10 vecer a my stale nespime…
  zadrieme pri papani alebo v naruci, akonahle ju dame do pstielky, je hore

  uz nevladzeme, je to vel mi tazke a neviem, kde robim chybu alebo preco nam katka robi, to, co robi…
  viete nam prosim pomoct???
  vopred dakujem

  Zuzana

  • annag says:

   Dobrý večer Zuzka, máte viacero veľkých problémov dokopy a treba ich rýchlo riešiť, aby bola maličká sýta, spokojná, aby ste si mohli vychutnávať materstvo i dojčenie. Vyplňte mi prosím dotazník, aby sme našli príčiny jej večnej nespokojnosti
   https://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotaznik-o-dojceni/

  • Vladka says:

   DObry vecer Zuzka, mne maly regoval presne takto, ked mal zapalene uska, nechcel papat, lebo to bolelo, nechcel spat, lebo pri polohe lezmo tiez bolelo…..isli sme k doktorke a Burrow kvpaky a paralen cipok do dvoch dni spravili zazrak a zrazu nebolo ani malo mliecka a bolo to mile a spokojne babo.
   Vela uspechov.

 5. Jana says:

  Ahoj, Annag,
  potrebujem radu. Citam, citam, ze polhodinove denne spanky nie su dobre, ale aj tak neviem, co s tym… Mam polrocneho chlapca. V kociku mi od zaciatku nechce spavat, tak spavame len dnu. Je teda dojceny, aj ked cumel pozna, ale len minimalne. No, sam mi nechce spavat. Nechcel, ani ked bol mensi, a doteraz sa to nezmenilo. Vylucne ho uspavame pri dojceni alebo cuckani, proste na prsniku. Problem ale je, ze on ma presne ako hodinky nastaveny cas, ze spinka pol hodinu. Ci s prsnikom v puse alebo bez neho. Po polhodine sa preberie. Doteraz som pri nom zvykla ozaj aj hodiny lezat. Niekedy sa mi ho podarilo este prispat prsnikom, ale castokrat nie. Teraz som chcela konecne, aby si zvykol sam spat, ale aj ked ho necham v spalni uspaneho, zatvorim dvere, aby ho nic nerusilo, vzdy je to len ta pol hodina. Jednoducho, ci pri nom lezim, ci nelezim, ci ma prsnik, ci nema, pol hodina je jeho cas. Velmi zriedkavo mi pospi aj dlhsie, ale to na vysielacke pocujem, ze po pol hodine sa mrvi, a teda sa len stastnou nahodou nepreberie. Alebo aj ked som pri nom lezala, som to vzdy videla.
  Ako sa to da vobec zmenit?
  A este musim dodat, ze kocikujeme uz vylucne, ked je hore. Odokryvam mu striesku, aby sa aspon “vykukal” a nenudil. To ale, samozrejme, nevydrzi dlho. Raz za cas s nim chodim von, ked je uz dve hodiny hore, napapany, aby v kociku mal byt spokojny, ze ci nahodou nezaspi, ale nezaspi, maximalne sa rozplace. A viac ako tri hodiny ho nechcem drzat hore, tak to ho radsej potom utekam domov uspat. Inak do dvoch-troch hodin mi takmer vzdy zaspinka, ale teda len na polhodku…
  Dufam, ze vam daco napadne, a nieco s tou nasou potvorkou urobime…. Dakujem

  • Viera Červená says:

   Janka, kde čítaš, že polhodinové spánky nie sú v poriadku? V máloktorej oblasti sa tak vypuklo ukazuje, že dojčené deti bývajú iné než deti, ktoré sú na umelej výžive, než v spánku. Kult umelej výživy v nás pestuje predstavu, že deti zaspávajú samé, samé spinkajú a že spia dlho. Ak sa dojčené dieťa tak nespráva, obávame sa, či je normálne. Normálne je dojčiť a dojčené deti často denné spánky mávajú presne také, ako popisuješ – zaspia, spia cca pol hodinu, zobudia sa a väčšinou už do spánku neupadnú, ani keď ich matka uspáva. Po pomerne krátkej dobe potrebujú spať znova a v takomto režime spia v podstate celý deň.
   Dôležité je pomáhať dieťaťu zaspať a ideálne pomáhať mu zaspať ešte v čase, kedy je unavené len mierne, aby nebolo predráždené a nezaspávalo po tom, čo už je neskoro. Ideálne z tohto hľadiska je napr. využívať dojčenie na uspávanie, či nosiť bábätko napr. aj pri dojčení v šatke a nechať ho zaspať pri tom, čo matka počas dojčenia robí veci, ktoré potrebuje či chce urobiť. Šatka môže matke pomôcť aj v tom smere, že je samozrejme ťažké si organizovať denný režim podľa dieťaťa, ktoré každé dve hodiny potrebuje pol hodinu spať. Ak je matka zručná v používaní šatky (a to sa dá pomerne jednoducho naučiť v spolupráci s niekým, kto šatku používať vie, stačí sa spýtať napr. v miestnom Materskom centre alebo pozrieť na internete, či na blízku nie je nejaká šatková poradkyňa) alebo iného nosiča, v ktorom môže matka dojčiť, nemusí sa obmedzovať a môže s dieťaťom ísť von aj na dlhšiu dobu, ak dieťa potrebuje spať, zaspí v nosiči, ak nie, môže pozerať na to, čo robí mamička vonku. Je tiež dôležité nenaťahovať časy medzi spánkami, napr. aby spal cez deň potom dlhšie, ale práve naopak, nechať dieťa zaspať vtedy, kedy potrebuje a pomáhať mu zostať v spánku toľko, koľko potrebuje. Ak sa zobudí po pol hodine a už ho neuspíš ani prsníkom alebo hojdaním, či inou aktivitou, inak sa počas dňa nejaví byť vyčerpaný, malo by to všetko byť v poriadku. Takisto to neznamená, že to takto zostane, mnohé z týchto detí potom po nejakom čase prepnú na systém, že začnú spať cez deň jeden alebo dva dlhšie spánky. Je podľa mňa dôležité sledovať to-ktoré dieťa a starať sa o to, aby nebolo nevyspaté a predráždené a nesnažiť sa ho nastaviť podľa jedného metra, ktorý by mal platiť na všetkých.

  • Anonym says:

   Ahoj Janka,
   chcem Ti len napisat, ze moja mala presne takto fungovala od pol roka, najprv 3xpol hodina a potom 2xpolhodina. Presne 30 minut, mohla si si hodinky podla toho nastavit ;-). Ci v kociku, ci v positelke, ci v posteli somnou, ci s prsnikom v ustach … nic nepomahalo. Nechala som to tak (i ked ma to dost bralo, tusim som aj sem pisala) a upravilo sa to samo. V 13 mesiacoch sa jej doobedny spanok predlzil na hodinku aj pol a poobedny pol hodinku a v 14 mesiacoch presla na 1 spanok denne a ten ma tak hodinu az 2 hodiny, v priemere najviac hodinu aj 20 minut … ale lepsie ako tie polhodinovky. Teraz ma 15 mesiacov a stale spava tak, ze aj ked dlhsie, tak po pol hodine sa zacne prehadzovat, preberat a ja sa modlim, aby to este ustala :-). Problem ale je, ze aj tak na nej vidim, ze by este pospala, ale uz ani za svet, ani prsnik, ani ruky, nic … a rano vstavava tak o 5 – pol 6 rano, chodi spat okolo 19-19:30, takze tiez tomu neublizi, v noci sa este budieva na kojenie … takze skus zatat zuby, vydrzat a ked, tak to pride samo … aspon u nas to tak bolo. Drzim palce.

 6. tina says:

  ahoj annag,
  nas maly je od malicka velmi nepokojne babatko, no problem je to hlavne koli spanku. Vylucne ho dojcim, na poziadanie, nepozna cumel, cez den je stale noseny, spava pri mne v postielke bez bocnice …teraz ma tri a pol mesiaca.
  Uz prvy vecer po prichode z porodnice nas cakal neutisitelny srdcervuci plac, nech sme skusali cokolvek, opakovalo sa to takmer kazdy den na hodinku dve. Ostatok dna byval nepokojny, ale aspon neplakal ak bol v naruci,alebo pri cicke…Akoby ho bolelo vyprazdnovanie a prdiky…mozno mal koliky…? Cez den i v noci sa chcel kojit priemerne kazdu hodinu, casto som mala dilemu ci mu vyhoviet, lebo lekarka povedala, ze je prekrmeny a to moze zhorsovat jeho pravdepodobne traviace tazkosti. No nevedela som ho nechat plakat. a potrebovala som aspon trochu spat. Ku koncu tretieho mesiaca sa to zacalo velmi zlepsovat, bol spokojny a v noci sa stavalo, ze prespal aj dva krat po tri hodinky. No pred dvoma tyzdnami ho ockovali, dostal horucku a na tyzden hnacku. Teraz sme na tom tak, ze chce papat v priemere kazde dve hodiny, aj v noci a ja uz vazne nevladzem, som tak nevyspata…….Kedze manzel si mohol urobit pracovne volno, vari a upratuje on, no tie noci…. skusala som ho kojit po leziacky, ale tak sa nevie prisat, asi vdaka tvaru mojich prs…takze sa musim prebudit, posadit, zapalit malu lampicku a dokladne ho nastelovat…potom mu pomaham aj desat minut, kym sa podari odgrgnut, ak nie, tak nas caka nepokojna noc, kedy ho budi napinanie na grckanie, napriek zosikmenemu matracu…Potom prebalovanie, kedze tolko papa, vela aj cika ….a potom uspavanie hladkanim, ci pri cicke. Ak to ide hladko, tak hodinku zdriemnem a zas vsetko odznova…. velmi by som potrebovala nejaku dobru radu, ako trochu zlepsit jeho a moj spanok… dakujem a drzim palce!!!
  {je velmi tazke najst niekoho, vcetne lekara, co neporadi hned cumel, vyplakanie a umelu vyzivu…}

  • Jana says:

   Ahoj Tina, ja mam 4mesacnu dcerku a tvoje problemy so spankom chapem. Uz asi mesiac nam dcerka velmi zle spava, v noci po polnoci sa budi kazdu hodinu a kedze lezi so mnou v posteli, tak hned jej dam prsko na ukludnenie ci napapanie. Vies si predstavit, ako som aj ja nevyspata a aj dolamana, kedze kojim stale na boku. U mna sa striedaju pocity zufalstva a rezignacie, ale rozhodne to stale chcem riesit a taktiez som rezolutne proti cumlu a vyplakaniu. U nas je este aj problem s uspavanim. Velmi je obtiazne dcerku polozit do postielky/postele tak, aby sa hned neprebudila. Takze chrbticu si kazim este aj drzanim a hopkanim na fit lopte. V kazdom pripade ti drzim palce a ver, ze nie si sama.
   Jana

   • tina says:

    dakujem ze si napisala Janka, niezeby som sa tesila, ze este niekto iny ma podobny problem, ale dobre mi padlo citat to… Ja sa teraz ucim kojit po leziacky s pomocou podporneho vankusika pod prsom. Tak uvidime. Ak to pojde, tak postupne s malym nebudem musiet v noci vobec hybat.{a tym budit ho} Davam ho do stredu postele a vzdy len preleziem, ked treba zmenit prsko. Skusam neodgrgavat a neprebalovat -kym sa len da, no vacsinou 1-2x musim. Dufam, ze raz daco zaberie.
    Je zvlastne, ale aj to je u nas podobne – s tym uspavanim. Tiez sa skoro vzdy preberie, ked ho polozim. {preto aj tie noci} V satke spat nechce a na rukach ho nosit stale nevladzem. Takze to cez den riesim tak, ze mam taku babytasku s pevnejsou podlozkou, v nej ho nakojim-uspim a potom polozim bud na postel, alebo do kocika. Vacsinou to funguje, vyskusaj… Aj ja ti drzim palce!

    • Janka Mich says:

     Mozno by pomohlo skontrolovat dobru polohu pri dojceni v noci. Na tejto stranke je dobra situacna kresba: http://www.nspnz.sk/neonatal/dojcenie/dojcenie.html . Takze vankusik ani nie pod prsko, ale medzi rameno a hlavu. Lezat je dobre na celom boku, neopierat sa o laket, ale lezat na celom hornom ramene. Ked uspesne zvladnete toto, skuste dojcit aj z druheho prsnika bez preliezania – horne rameno treba trosku nahnut viac ku dietatku a tym sa horny prsnik dostane na uroven jeho ust. Samozrejme, je lepsie ponuknut najprv ten spodny, aby pri natoceni menej prekazal. Zelam krasne spolocne sny!

 7. Katarina says:

  Ahojte, moja 10-tyzdnova dcerka zaspava nejako medzi 22:30 a polnocou. Rano potom vstava okolo pol deviatej, po desiatej, stane sa, ze si pospi aj do 11:30. V noci spi vkuse 4 hodiny, potom dvakrat po zhruba 2 hod. Asi po dvoch hodinach od prebudenia (finalneho) ideme vonku a tam zaspi, ked prideme domov, spi dalej, tento spanok je asi stvorhodinovy. Chcela by som sa vas opytat, ci nie je velmi dlhy, ci je fakt problem, ze vecer-v noci zaspava tak neskoro. Tento rezim si vytvorila sama, zatial som sa o ziaden nesnazila. Predtym cez den spala aj 5 hodin, a vtedy pribrala velmi malo, tak som ju podla odporucania lekarky budila na jedenie. Po dvoch dnoch takehoto budenia zacala byt nepokojna pocas celeho dna a ked som ju prebudzala, velmi plakala. Preto ju teraz nebudim. Poradnu mame raz v mesiaci, nemam teda ako zistit, ci papa dost. Je vylucne dojcena, mlieko mi mimo dojcenia vyteka, niekedy dost vela. Este k tomu spaniu: po tomto dennom dlhsom spanku uz nezaspi, ak v kociku vonku, tak maximalne na 45min. Vacsinou je teda od 16:30/17:00 hore az do 23:00. Neplace vtedy ani nie je nespokojna, papa kazdu 1,5hod. Po kupani (momentalne 20.30, kedze asi od siedmej u nas vypinaju kurenie asi na hodinu a bola by jej zima) nie je unavena, zaspi pri dojceni na takych 15 min. Takychto kratkych zdriemnuti ma pocas dna viac, pri jedeni. Je takyto “rezim” ok? Mam ju davat skor spat? Skusala som len raz, nepodarilo sa. Vdaka.

  • annag says:

   Ahoj Katka,

   ak je maličká dojčená na požiadanie, netreba ju budiť – ono sa ani nedá bábo nadojčiť v hlbokom spánku. Bábo sa dokáže ešte možno tak prisať, do donútiť ho sať sa nedá, a preto to ani nemá zmysel. Dôležité je využiť čas, keď je bábätko hore tak, aby sa najedlo efektívne (s pauzami v brade) a bolo dojčené keď to potrebuje – či už pre hlad, alebo smäd, únavu, pre pocit bezpečia … raz možno každé 3 hodiny, inokedy každých 30 minút… To znamená, že nemá mať cumlík, ktorý znižuje frekvenciu dojčení a namiesto toho jej aktívne ponúkať prsník, aby sa mohla rozhodnúť, či sa bude dojčiť a či si dojčením uspokojí nejakú svoju potrebu.

   ak jej vyhovuje takýto režim, je večer spokojná, je to tiež úplne v poriadku – režim treba prispôsobovať bábätku a jeho potrebám, nie naopak . No je možné, že ju večer kúpanie preberie a nevie zaspinkať – možno by jej pomohlo, ak by si jej nechala prsíčko potom pocuckať oveľa dlhšie , aby zrelaxovala, uvoľnila sa a možno i skôr zaspinkala.

   to, či prijíma dosť mliečka, môžeš posúdiť podľa plienok – po cca 3 hodinách po dojčení by mala byť plienka pocikaná, mala by z výšky stola dopadnúť ťažko na zem a nie padať ľahko ako suchá, nová.
   Podľa stolice sa už až tak nemôžeme riadiť, môže kakať viackrát denne ,ale i raz za niekoľko dní. Držím palce 🙂

 8. macaaa says:

  Ahojte, mam skoro 7mesacnu dceru a este pred mesiacom spala v noci super, musela som si nastavovat budik aby som ju kojila… avsak uz mesiac v noci nespi, teda budi sa kazdu hodinu, ak ju vezmem na ruky po chvile zaspi cca 20 min ako kedy ale ked ju dam naspat do postielky niekedy sa preberie hned a niekedy po pol hodinke…. budi sa s krikom…som uz vycerpana…. neviem co to moze byt.. zubky este nema ale ani jej este nejdu, teplota v izbe je dobra, prikrmujem ju uz ale tie problemy zacali pred tym… cez den chodime aj vonku kazdy den…. spat ju davam vecer o siedmej a rano vstavame o siestej…. cez den pospi 2-3x po 20min az hodinku… tiez ako kedy…
  prosim poradte..

  • annag says:

   macaaa ,

   maličká je už staršia a dobre si naplno uvedomuje svoju osamelosť v postieľke. Strach z opustenosti je pravdepodobne jediná príčina. Keď si v ľahkej fáze spánku uvedomí, že nie je pri Tebe, tak Ťa začne volať. Najľahšie riešenie pre Vás obe by bolo spať spolu – či už v spoločnej posteli, alebo aspoň postieľku bez bočnice prisunúť tesne k posteli, aby Ťa vnímala a aby si ju dokázala priložiť v polospánku skôr, než sa úplne preberie a začne plakať. Pretože ak sa teraz preberá vždy s plačom, tak následne i spí v strehu ako na ihlách a budí sa veľmi často, Ak však bude mať istotu, že je pri Tebe a že dostane zakaždým prsník , ktorý jej len pomôže preklenúť ľahké fyziologické prebudenie a rýchlo ju uspí, tak sa časom i začne budiť oveľa zriedkavejšie. A Ty sama sa oveľa lepšie tiež zrejme vyspíš , je príšerne únavné vstávať každú hodinu a tíšiť ju nekonečné minúty.

   • Anka says:

    Anna, ja spim so svojim teraz uz 6 mesacnym syncekom v jednej posteli, budi sa v noci casto – nepocitam kolkokrat, vzdy mu ponuknem prsnik na upokojenie. Ale co robit, ked sa budi kazdu pol hodinu hned od zaspinkania a velkym placom ma vola k sebe a mna potrebuje aj starsia dcerka (3 r) – nema klud pri chystani sa na spanok a zaspavani. Aj ona ma chce mat pri sebe, aj on. V jednej miestnosti ich uz neuspim (robila som to tak donedavna, teraz sa ale prestali tolerovat – on je vnimavejsi, prerusuje kojenie pri kazdom suchnuti, ona potom tiez viac vyrusuje – vysledok: nezaspi ani jeden)

    • annag says:

     Anka, ťažká rada deliť pozornosť dvom deťom . Môžem povedať len osobnú skúsenosť, ako som to riešila ja –

     – rozdelili sme si uspávanie s manželom – kým on čítal na dobrú noc starším , ja som v inej miestnosti uspávala bábätko
     – alebo som si uspala najskôr malé bábätko a až tak som uložila staršie ( bábo sa mi síce tiež budilo v prvej fáze večera dosť často, ale po cca 1-2 hodinách už dokázalo prespať zvyčajne i hodinu či viac – a to už bol čas, kedy som sa mohla venovať viac starším)
     – alebo som ich uspávala naraz – ale mala som v šatke maličké bábätko, ktoré sa pri mne uspávalo na prsníku (látka ho “odstrihla” od okolia a nebolo až tak rušené staršími deťmi)

 9. Niki says:

  Mila Katka! Dnes pre zmenu by som Ta chcela poziadat o radu ohladom spanku mojej 10-mesacnej, plne kojenej, dcerky. Od narodenia spi v postielke. V noci tiez, s tym, ze vzdy ked zacala mrnkat som jej dala prsko a ona opat zaspinkala. Zaspavala vzdy na rukach a potom este na prsku a sups do postielky. Teraz vstavavame okolo 8-ej, okolo 11ej je unavena, tak ju hyncujem na rukach a chodim hore-dole, spievam jej, ked uz je v polospanku, dam prsko a zaspi a spi asi polhodku, to iste poobede okolo 15-16 hod. Vonku spi aj 2 hodinky. Neviem, co sa deje v poslednej dobe – asi take 2 tyzdne, uplne sa nasilne udrziava hore. Cez den vidim ked sa blizi jej hodinka ze je unavena, ziva, trie si ocka, tak ju uspavam, ale ona po mne zacne vyliezat, ked si lahneme spolu skace po posteli, ale pri tom je unavena. Vecer akoby dostavala nejaky doping, po prsku je este viac nastartovana, smeje sa, jasi, vyska, skace po nas, ked sa ju snazime uspat, vysledok – kazdy den zaspava az po 22 hod. Je to v poriadku pre take male dieta? Dakujem pekne za odpoved, viem, ze mas toho velmi vela…

 10. Ola says:

  Ahoj annag,
  citala som clanok a je mi luto, vo vela veciach som sa tam nenasla, i ked by som sa rada.
  Nasa mala niekedy nepotrebuje spat. Ma 3 mesiace a 3 tyzdne. Vstava o 6:30, zaspava okolo 20:30-21:00. V noci sa budi len raz na kojenie. Doobeda spinka tak raz az dvakrat po 30 minut a poobede napriklad dnes 20 minut. To je vsetko. Niekedy da aj obedny spanok, ktory trva okolo 3 hodin, ale nezda sa mi to byt plnohodnotny spanok ako aj tie ostatne. Dovodom je to, ze sa stale mece, rukami nohami vystreluje, strhava sa, mece hlavickou doprava dolave. Zaspava na prsniku v nasej posteli okrem noci, to spi v postielke. Je plne dojcena. Kocik zacala odmietat asi mesiac dozadu a v Manduce vydrzi len nevyhnutny cas na 30 minutovy spanok a potom chce ist von. Rada sa sice nosi, ale tvarou vpred, cize jedine na rukach. Takze suma sumarum, spi len doma, spanok je nervozny, kopeckrat behom neho ponukam prsnik, aby este spala, musim byt cely cas spanku pri nej, pridrziavat ruky, lebo ju budia. Zavinovacku odmieta. Vonku spat nehrozi, co ma velmi mrzi, lebo by som rada chodila von. Je to normalne, aby ako napriklad dnes spala od 6:30 2x 30 minut a 2x 20 minut a to je vsetko? Na prsniku zaspala, ked som vybrala bradavku, prebudila sa. Dakujem za radu, co s tym.

 11. Andrea says:

  a predsa som zabudla Katka napisat, ze sa snazime, mame rezim, chodime v rovnaky cas spinkat, a kazdy den sme vonku….andrea.

 12. Andrea says:

  Ahoj Katka.
  Chcem ta velmi pekne poprosit o radu. Nasa 7 mesacna dcera sa v noci budi kazdu hodinku, uplne presne uz asi 2 a pol mesiaca. Co znamena, ze takmer vobec nespime, pretoze kym zaspim, uz je zas hore.Po kazdej hodine vypije priblizne 80 ml materskeho mlieka, ibaze z flase. Fungujeme tak od narodenia, ze si mlieko odsavam a pije ho z flase, pretoze bola leniva sat z prsnika a potom vzdy plakala od hladu. takze v noci vypije toho az-az. Nastastie ho stacim este “vyrabat”:-))).Jej spanok je velmi nekludny, stale naraba s ruckami a kope nohami, a odkedy sme ju naucili na cumlik, ak jej vypadne, tak sa tiez vacsinou zobudi. V noci ju musim aj 2x prebalit, kedze pije tak vela, plienka je neskutocne “tazka”. Sme vycerpani, ale hlavne by sme chceli vyriesit, co sa za tym nekludnym spankom skryva. Mozno prvy zubok, mozno hlad? Cez den ju prikrmujeme vacsinou kasickami od Hipp, ovocim. Je mozne, zeby som mala riedke mlieko, alebo zeby uz neobsahovalo dostatok zivin, ktore potrebuje? uz nevieme, co robit. Zijeme v zahranici a ked sme to povedali sestricke, bola udivena, ze nieco nie je v poriadku a ze deti v jej veku by uz mali spat celu noc a poradila nam, aby sme jej dali v noci namiesto mlieka pit vodu. Neskusali sme to a pride mi to drasticke. Ved by vypila takmer liter vody a navyse by zobudila nie cely blok ale cele mesto placom.
  Dufam, ze som napisala dostatok informacii.
  Co si o tom prosim ta myslis?
  Dakujem Katka a pekny den.
  Andrea

  • annag says:

   Ahoj Andrejka, maličká sa s veľkou pravdepodobnosťou ozaj pre hlad nebudí. Ako sama vidíš, má výborný prísun mliečka, papá pevnú stravu a časté budenie pretrváva. Ozaj to pre hlad nie je, ale to neznamená, že treba Tvoje mliečko nahrádzať vodou. Tvoje mliečko je optimálna strava, nie je a nikdy nebude slabé. Naopak, mlieko u staršieho bábätka obsahuje väčšie množstvo tuku než napr. v prvom polroku – zohľadňuje potreby rýchlo rastúceho organizmu. Obsahuje stále rovnaké živiny, stále je to mlieko, obsahuje množstvo protilátok a rastových faktorov – materské mlieko sa stále mení, lebo sa prispôsobuje aktuálnemu rastu dieťatka, no stále je to mlieko a nikdy v ňom nebude absentovať úplne nejaká živina, aj keby si mala Ty sama slabú výživu, bolo by nutrične stále hodnotné…

   Dieťa okolo polroka sa fyziologicky často budí, pretrváva to i viac mesiacov. No máš nevýhodu v tom, že nemôžeš dojčiť, je to oveľa únavnejšie, než sa len otočiť a ponúknuť prsník. Maličká má podobne ako iné deti ľahký spánok, prebudí sa a nevie opäť zaspať. Potrebuje sa upokojiť . Namiesto prsníka našla fľašu, sanie ktorej jej umožňuje zaspať. Preto ju vyhľadáva, potrebuje nenutritívne sanie. Aby až toľko nepila, mohlo by jej pomôcť možno cumeľ s menšou dierkou, čím by bol tok mliečka pomalší. Niektoré mamičky zistili, že bábätku stačí i menšia dávka – možno by ju rovnako uspokojilo trebárs 40 ml, ak by si jej nechala ešte chvíľu sať prázdnu fľašu. Každé dieťa (dojčené, nedojčené) totiž potrebuje po kŕmení i naprázdno sať, čo ho upokojí, dokonca uspí. Prázdna fľaša sa mamičke javí ako hlad a má tendenciu neustále dávku zvyšovať, bábo stráca samoreguláciu, žalúdok sa rozťahuje, zvyká si na veľké dávky.

   Príkrmy len málokedy vedú k zlepšeniu spánku, niekedy ho môžu dokonca i zhoršiť, lebo sa ťažšie trávia. Objektívnych príčin budenia môže byť veľa, no len málokedy sa odhalia. Časté budenie je charakteristická črta správania sa bábätka v jej veku. Bábo môže síce prespať celú noc, no rozhodne nemusí .A skutočne je viac detí, ktoré sa často budia než tých, ktoré prespia v jej veku celú noc. Najlepšie riešenie je uľahčiť si život na maximum. Neviem, či spáva s Tebou v posteli, ak nie, tak to by som skúsila ako prvé. Pocit bezpečia a pohodila s mamičkou deťom pomáha uvoľniť sa, čo môže viesť k súvislému i viac hodinovému spánku. Vymieňať mliečko za vodu by jednak problém nevyriešilo (MM nespôsobuje problémy s trávením,nie je ťažké) no malá potrebuje rásť a pokrývať si svoje potreby. Mohlo by to viesť k menšiemu prírastku na váhe, k anémii, neprospievaniu.

 13. lubka says:

  super clanok, citala som ho pred 1,5 mesiacom ale dnes som sa k nemu vratila zas….moja mala krasne spinkala cez den, najedla sa (plne dojcim) a bud hned zaspala na prsniku alebo potom neskor trosku “porozpravala’ a zaspala, popripade zaspala po parminutovom hojdani na rukach…a ja som mala pohodicku,stihla som sa aj ‘venovat sebe’ 🙂 …ale teraz ma 10 tyzdnov a nejak nechce cez den spat,len v kociku,tam vydrzi spat aj 5 hodin…potom ked sa vratime z prechadzky,prebalime, nakrmime, trosku porozpravame a cakam spanok ale ona nie…ma chvilku zavrete oci,asi 10 minut,myslim ze uz spi ale potom zas plac…tak znova beriem na ruky,ked nepomaha znova ponukam prsnik, skusam babyvak,tam chvilu zaspi potom sa zas zobudi…je to tak poslednych par dni…potom uz po 3 hodinach to konci zufalym placom,aj ja som zufala…necham ju chvilu plakat aby som sa aj ja ukludnila…potom jej asi po desiaty krat ponuknem prsnik,napije sa a zaspi na rukach v momente.uz asi z vycerpania a mne je to potom vsetko luto,ze tak strasne musela plakat… .je teda riesenie len to,ze s nou budem stale von v kociku alebo sa to nejak upravi? kolko by malo babatko spat cez den v jej veku? treba mat pevny rezim? ze napr kazdy den presne o 10.00 ideme s kocikom von?

  • annag says:

   Ahoj Lubka, jasné, že sa to samé upraví, ale niekedy to trvá veľmi dlho , aj rok či viac :-). 10 týždňové bábo si už veľmi dobre uvedomuje, kde mu je najlepšie, už to nie je spavé novorodeniatko, okolo ktorého môžu chodiť traktory …

   O čo ide: malá cíti neistotu, vie, že ju chceš zakaždým “odložiť” do postieľky či na gauč – proste od nej odísť. Je v napätí, ktoré jej neumožňuje zaspať. Ani dospelý by len tak ľahko nezaspal pod lampou niekde na ulici , zostal by v strehu a skôr by iba driemal (pokiaľ by sa nepotúžil čímsi silnejším a neotupil si zmysly:-) ) Malá sa nedokáže uvoľniť a to v nej vyvoláva taký stres, že už nedokáže zaspať vôbec a zaspí až po úplnom vyčerpaní. Úlohou mamičky je dodávať bábätku pocit istoty. A v takomto prípade konať vždy o krôčik skôr . Ak sa ju pokúšaš uspať doma samú, musíš byť v strehu Ty a ísť k nej skôr, než si uvedomí naplno, že je bez Teba. Ak bude do istoty zaspávať, bude sa do istoty i prebúdzať, uvoľní sa a začne spinkať hlbšie a súvislejšie. Takže nečakaj, kým sa rozplače, daj jej prsník skôr , už pri prvých náznakoch toho, že sa preberá. Spočiatku to možno bude každých 10 minút, ale postupne to bude 15,20 … a možno i hodinka či dve. Takéto “prebúdzania”, keď si na pár sekúnd každú chvíľu v polospánku chvíľu potiahne z prsíčka, sa nedá považovať sa úplné prebudenie. Vonku môže kočík fungovať preto, lebo keď bábo ide spinkať, vie že ho ukladá mamička a keď sa preberá – mamička je pri ňom. Preto niektoré deti reagujú i na pohyb kočíka, cítia, že kým sa vozia, je mamička s nimi . Sú múdrejšie než si myslíme 🙂 .

   Bábätko v jej veku má režim – svoj vnútorný, má svoje potreby, ktoré si chce napĺňať rýchlo a naplno. Len sa často odlišuje od našich predstáv. Tento rozpor nás často vytáča až do vývrtky, doslova na bábätko prenášame svoj vlastný stres, a potom plače celá rodina. Každé bábo si svoj režim priebežne mení a mamička, ktorá dobre pozerá a načúva, sa rýchlo naučí jeho potreby “čítať” a ak na ne rýchlo reaguje, tak sa i dočká spokojného bábätka, ktoré len málo plače. 10 týždňové bábätko sa túži dojčiť a nosiť – byť v neustálom kontakte s mamičkou. Malá by zrejme i doma prespala celý deň – ak by si spala spolu s ňou. To samozrejme možné nie je :-), na to tu máme napr. babyvak. V ňom sa dá rýchlo ponúknuť prsník a keďže bábo zostáva pri mamičke, postupne sa dokáže tak uvoľniť, že v ňom zaspí i na pár hodín. Takže je lepšie “ustúpiť” a riešiť spánok bábätka tak, ako mu to vyhovuje – v kočíku či vaku, či spolu s ním v posteli. Radšej, ako s ním bojovať a zlomiť ho z pozície sily. Bábätká zvyčajne potrebujú zaspinkať do cca 1-2 hodín od prebudenia. Každý deň môže byť iný, no je fakt, že ak je takéto malé bábo hore povedzme 3 či viac hodín, je už v strese a čaká ho už len spánok z vyčerpania. Veľa detí si dokáže vytvoriť pomerne pravidelný režim. Rozhodne to však nie je nutnosť a pri dojčenom bábätku by bol nezmysel na ňom trvať. Pretože pri dojčení nevieme, koľko mliečka vypilo, tak i jeho hlásenie sa na papanie môže byť zakaždým iné. Ale niektoré oporné body “režimu” napomáhajú , bábo si totiž osvojuje zvyky rodiny, jeho mamičky. AK napr. ocko vstáva do práce o 6.00, zrejme sa v tom čase i prebudí a bude sa samozrejme dojčiť, v približne rovnakom čase na neho príde i únava. Ak každý deň ide zrána s mamičkou v babyvaku do obchodu, zvykne si, že má rannú prechádzku. Ak ho mamička každý deň vezme poobede na prechádzku v kočíku, zvykne si, že poobede sa dá dobre pospať v kočíku… Ak ho zvykne mamička kúpať okolo 18.00 hodiny, zvykne si, že po kúpaní sa ide spinkať… takéto rituály v približne rovnakom čase režimu pomáhajú. Ale čakať so stopkami v rukách by bola drezúra. Nehovorím, že by sa bábo nedokázalo takto nastaviť, ale nemáme roboty, máme detičky. Ani dospelí nemávajú režim dňa nastavený na sekundy presne. 🙂

   • lubka says:

    dakujem za odpoved,i ked vlastne nic nove pre mna,vsetko som sa uz davno docitala na tychto strankach 🙂 …a vzdy sa k tymto clankom vraciam,namiesto toho aby som hladala v diskusnych forach ‘recepty’ aby moje dieta spalo a snazit sa aby bolo dokonale a stresovat sa co vravia ostatne mamicky a stresovat sa ze nestiham popri nej upratat,pozehlit…som tu proste pre moju dcerku a na nicom inom nezalezi,ved mat zdrave dietatko je ten najrajsi dar

 14. Julia says:

  Ahoj Annag,
  chcem Ťa poprosiť o radu, moja dcéerka bude mať teraz 10 mesiacov a posledný týžden či už dva mi dosť zle zaspáva.. neviem čo sa s nou deje… je kojená ale už len v noci, cez den vôbec nechce občas si dá okolo piatej poobede a potom pri zaspávani a v noci tak dva krat.. Ide o to, že pekne po kupani vždy zaspavala na prsniku a do 15minut zaspala, teraz už lenked vidí že vyťahujem cici začne sa odtáčať a plakať a niekedy plače aj hodinu ale strašneeee, aj dnes… nič jej nepomôže.. dám si ju k sebe pritulim , do postele, spievam jej, prsník vôbec ani jeden…. aj na fit lopte skáčem… no nič… už som zúfala, a bojímsa aby si tým strašným plačom neublížila… je to možné? Nevieš mi poradiť čo sa s nou môže diať? ja fakt netušim… Dakujem moc….

 15. Jojka says:

  Ahoj Annag, mám tiež problém a neviem ako na to. Mám 2,5 mes. dcérku, plne dojčím, stále však plače aj po jedení /lekárka tvrdí, že málo priberá a spomenula tzv.tichý reflux/ a zdá sa mi, že cez deň málo spinká. Má dni ,keď cez deň spí spolu možno 1,5 hod. V noci spí od 21- 03,04, hod. ako kedy.Napapá sa a spí ďalšie dve hodinky. Náš deň sa teda začína o 6,30.Nie že by som sa sťažovala na noc, to nie, ale cez deň môj čas patrí len malej , hlavne neviem , ako ju uspať, lebo na každý zvuk sa budí , väčšinou sa uspávame nosením na rukách chodením po byte, čo je veľmi unavujúce a ani vtedy nie je isté , či vôbec zaspí a na ako dlho. Inak je to veľmi čulé a zvedavé dieťa.Vieš mi poradiť?

 16. Andy says:

  Ahoj Annag, rada by som sa s tebou poradila. Moja dcérka práve končí 11ty mesiac, spinká v noci celkom pekne (so mnou v posteli 🙂 – už kojím len 1-2x, výnimočne tretíkrát ráno okolo piatej-šiestej. Zato cez deň sa to pred vyše týždňom začalo meniť: buď mi doobeda zaspí až po 4,5 – 5 hodinách od ranného zobudenia sa alebo zaspinká len na 5 minút pri kojení a potom zase vydrží byť hore 4-5 hodín, kým opäť zaspí. V noci spinká 9 až 11 hodín – podľa potreby.
  Inak cez deň má dosť možností unaviť sa: trochu lozí (začala len nedávno najprv vzad a teraz už aj vpred), chodí v chodítku alebo ju vodíme za ručičky. Je typ dieťaťa, ktoré sa skoro stavalo na nožičky. Napriek tomu má riadnu výdrž zostať hore a večer už niekoľko mesiacov bežne zaspáva až okolo 21.30 – 22.30 hod. Zmenila sa aj dĺžka denného spánku – väčšinou spinká posledné týždne 1, 75 až 2,25 hodiny. Je možné, že by jej pomaličky stačil už len jeden denný spánok? Zdá sa mi to skoro? Alebo je to také prechodné obdobie? Ďakujem ti za odpoveď.

  • annag says:

   Ahoj Andy, áno, je to možné. O to viac, ak spí v noci dobre. Ak jej to takto vyhovuje, je spokojná, aktívna, zostáva Ti to už len rešpektovať. 🙂

 17. evka says:

  Veľmi milý článok, ako som si to tak prečitala našej malej chýba spanok.Mliečka mame dostatok a spinkanie nejako poriesim :).

 18. annagsk says:

  Janka, no veru by sa zišli :-D. Skutočne polovicu trápenia, nespokojnosti bábätka spôsobuje akútny nedostatok spánku. Prajem Ti, aby si mala doma stále len veselé a usmievavé bábätko 🙂

 19. Janka says:

  Pekny clanok. Myslim, ze ako existuju laktacne poradkyne, mali by existovat aj poradkyne spinkania babatiek. S dojcenim slo u nas vsetko hladko, zato so spinkanim to bola katastrofa. Az v dvoch mesiacoch sa mi konecne podarilo vytvorit “rezim”, ze po zhruba dvoch hodinach bdenia babatko uspim – v noci pri prsniku v spolocnej posteli (je mi jedno, co o tom pisu mudre knizky, v prvych mesiacoch musi spat za kazdu cenu), cez den v satke chodenim, pohupovanim sa a spievanim (postielka zatial vobec nehrozi), a tym, ze pocas bdenia sa mu dost venujem, aby sa prijemne unavilo. Stoji ma to velmi vela energie, ale vidim, ze ked je babatko vyspinkane, je omnoho spokojnejsie a veselsie. A dufam, ze casom ho naucim zaspinkavat aj samostatnejsie.

 20. tanika says:

  Mne dietatko spinka pekne.Niekedy má problém zaspinkat,ale nemam z toho depku.Tento članok som si aj napriek tomu prečítala a musím povedat,že je super.Autora pozdravujem a prajem viac a viac takýchto člankov.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: