Hryzie pri dojčení

Hryzenie pri dojčení naháňa hrôzu už mamičkám detí, ktoré ešte nemajú ani jeden zúbok. Často ho sprevádza mýtus, že akonáhle sa zúbky objavia, je čas odstaviť bábätko. Vôbec to tak nie je, bábätko môže mať preprezané všetky zúbky a hrýzť nemusí. Väčšina detí, ktoré hryzú pozná cumlík.

Pokiaľ bábätko ozaj pije mliečko, hrýzť nemôže – hrýzlo by samé seba. Pri pití totiž bábätko vysúva jazýček až nad spodné ďasienka. Ak teda bábätko pri dojčení hryzie, musí sa na to pripraviť, zmeniť polohu jazýčka – a práve túto chvíľu si musíme ustriehnuť. Kedy bábo hryzie:

  • keď sa na prsník prisáva
    • bábätko prikladáme, keď je ozaj hladné
    • bábätko musí otvoriť pusu čo najviac – široké ústa sú podmienka správneho prisatia. Práve tu sa prejavuje používanie cumlíka a jeho negatívne dopady – bábätko si osvojí návyk neotvárať pusu doširoka najmä vo chvíli, keď prsník vyhľadáva skôr pre cuckanie, ukľudnenie než pre hlad
    • ak teda dochádza k bolesti pri prisávaní, pomôže náprava prisatia. Skúsime polohy, ktoré nám správne prisatie uľahčujú ako po narodení – najmä priečnu a futbalovú
    • prechádzame po hornej pere bradavkou a opakujeme kým pusu doširoka neotvorí
    • staršiemu bábätku to môžeme i vysvetľovať slovne, napr. “Otvor pusinku”
    • dbáme na to, aby sa bábo skutočne prisávalo asymetricky
  • počas dojčenia
    • využívame stláčanie prsníka, aby tok mliečka bol silný a plynulý. Pri silnom toku mliečka bábo nemá čas ani dôvod hrýzť ak je ozaj hladné.
    • zabezpečíme bábätku pohodlnú polohu, v ktorej sa mu dobre dojčí
    • snažíme sa eliminovať ruchy okolia- dojčíme v spálni, v prítmí, bez toho, aby ho rušili iní členovia domácnosti, televízia ….
    • skúsime dojčiť keď je bábo ospalé
  • v závere dojčenia
    • bábätko vtedy reaguje na pomalší tok mliečka – pomôže takisto stláčanie prsníka
    • alebo už nie je hladné – ak hryzie, tak vložíme do pusinky malíček, uvoľníme tlak a dojčenie prerušíme

Bábätko za hryzenie vlastne nemôže. Prerezávajúce ďasienka ho znervózňujú, potrebuje si ich masírovať. Pri dojčení je fajn mať pripravené obľúbené chladné hryzátko alebo bavlnenú plienku namočenú v studenej vode. Ak začne hrýzť bradavku, dojčenie ihneď ukončiť vsunutím malíčka do kútika pusinky a namiesto toho mu dať hryzátko, látku. Niektoré mamičky dajú svoj prst – ukazovák či prostredník . Bábo sa tým upokojí a postupne si zvykne, že dojčenie neznamená hryzenie prsníka. Niektoré deti hryzú len v niektorých polohách pri dojčení. Nejde ani tak o polohy, ako  o spôsob, ako sa pri nich bábätko prikladá. Napr. poloha po ležiačky je výborná, no veľmi veľa mamičiek v nich bábo nevie správne na prsník priložiť. Deti na prsníku visia, zle sa im pije a “hryzú”. Na takéto bábätko nekričíme, aby si nevytvorilo neagtívnu asociáciu s dojčením.

Niektoré  staršie deti   si do prsníka schuti zahryznú a ešte z toho majú srandu – vtedy ozaj pomôže aj prísny  tón mamičky, no najmä prerušenie dojčenia . Tón hlasu i slovné spojenie by malo byť vždy to isté – napr. “Nesmieš hrýzť! ” . Bábätku teda potrebujeme do hlavičky zafixovať: “hryziem – mamička ma odpojí z prsníka” . Keďže po prsíčku bábo veľmi túži, postupne pochopí, že hrýzť sa nesmie.

Sliny bábätka, ktoré je na príkmoch, všeličo olizuje … môžu byť agresívne na citlivú a jemnú pokožku dvorca a bradavky. Pomôže krátky chladný obklad (na cca 5-10 min.) , hoci aj z nejakých byliniek – napr. repík, harmanček, alebo obyčajné vrecká čierneho čaju. V rýchlosti aj obyčajná studená voda.

Preventívne pomáha aj lanolín pred a po dojčení, prípadne masť s panthenolom v kombinácii s dezinfekciou napr. gencianom.

Pozor – bradavka a dvorec môžu byť poškodené zúbkami a uhryznutím podobne ako keď poškodí bábo bradavky po pôrode. Poranené bradavky sa veľmi ľahko infikujú. Takže ak už je na bradavke trhlinka, alebo sú bolestivé i po dojčení, pália, svrbia, štípu …. treba ich preliečiť lokálnou antibiotickou či antimykotickou mastičkou. Antibiotickú aplikujeme okamžite po poranení, antimykotickú ak sa objavia príznaky mykózy. Viac o boľavých bradavkách píšem v článku Dojčenie nesmie bolieť

V prípade, že sa ranka objaví, zvolíme polohu, pri ktorej je trhlinka v kútiku pusinky alebo aspoň mimo spodnej pery. Napr. ak dojčíme v klasickej polohe a trhlinka vznikla uhryznutím dolných zúbkov, začneme bábo dojčiť vo futbalovej polohe – trhlinka sa bude nachádzať na hornej pere, kde je tlak na pokožku oveľa menší. Klobúčiky na dojčenie situáciu rozhodne neriešia, naopak, skôr zhoršujú a môžu dojčenie negatívne ovplyvniť.

Prerezávanie zúbkov môže byť spojené s odmietaním prsníka. Pri prerezávaní zúbkov sú deti náchylnejšie na infekcie a môže byť sprevádzané napr. s teplotou, soplíkmi, zmenenou stolicou …

5 Responses to Hryzie pri dojčení

  1. Petra says:

    Mňa obe deti hrýzli vtedy, keď im rástli zúbky a ako ich to hnevalo a bolelo tak mi sem-tam zahryzli, aj mi poranili bradavku, veľmi mi na tie trhlinky pomáhala mastička Bepanthen – teraz sa volá Bepanthen Care – nedávno som ju radila kolegyni, má veľmi jemné a pre bábatko neškodné zloženie, ak by ste ju aj zle umyli z prsníka, bábatku sa nič nestane a vám určite pomôže 🙂

  2. Ginuch says:

    Ahoj, posledne dni aj mna hryzie do bradaviek moj 4 mesačny synček.Vidim,že sa nechce poriadne prisat a ma v puse len bradavku..ale ked ho chcem napravit, zase sa odtiahne a pije si podla seba..mlieko mu tečie same a nestači ho hltat..už mam cele bradavky fialove a bolave..ako ho presvedčit, že ma otvorit velke usta a zostat tak po cely čas? inak sa stale vrti a hybe rukami, tlači silno na prsnik..dakujem za odpoved Gina

  3. Zuzka says:

    zaujalo ma toto: Väčšina detí, ktoré hryzú pozná cumlík. 😀 budi to dojem ze ak dietatko pozna cumlik, je velka pravdepodobnost ze hryzie 🙂 ale mozno to len znamena to ze proste vela deti pozna cumlik 🙂 klasicka zavadzajuca veta 🙂 to ze vacsina deti ktore hryzu pozna cumlik neznamena ze vacsina deti ktore poznaju cumlik hryzu 🙂 ale vsak nevadi 🙂

  4. Ahoj Katka…. tento problem trapi aj nas…a zasiel dost daleko,si myslim 😦
    tak od zaciatku….mali sme cumel do pol roka, potom som s nim razne skoncila….teraz ma drobec 10 mesiacov, tak myslim, ze to cumlom nebude…
    ale maly si zvykne dudlat palec, tesne pred tym, ako ho idem uspat,aj ked sa zacne budit a nie som nablizku,tak automaticky si da palcek….
    ked ho uspim, nikedy dudle naprazdno,vidiet ako pohybuje ustami…

    a nas problem? nehryzie ani tak v bdelom stave, to si aj viem ustrazit,horsie to je,ked ho uspavam.
    samozrejme po leziacky, a je mi aj jasne ze v zlej polohe 😦 …. maly sa napapa, podudle a spi
    ale ked uz spi, a dudle,prsnik mu vypadava z ust, a ako je skoro vonku z pusy, tak on ho chytro vtiahne späť, tak cez zuby, ze ma vzdy cvakne, a mna to boli….potom som z toho zufala, snazim sa mu ten prsnik drzat….

    obcas,ked chcem, a davam si pozor, tak ho prisajem spravne, ale pocas dojcenia,mu ta bradavka aj tak sklzne na koniec, a scenar sa opakuje…

    teraz ma uz tak bolia bradavky,ze mam zrejme kandidozu, boli ma to neskutocne pocas celeho dojcenia, aj ked len saje…. 😦

    samozrejme, ze uz je zivy a ked sa dojci a neuspava sa pri tom,tak lezie po mne, a ako si pisala, je v roznych krkolomnych polohach….

  5. Pavla says:

    Ahoj Katko, moc Tě zdravím, určitě si mě nepamatuješ, ale jsem ze zástupu maminek, kterým jsi pomohla 🙂 Honzík od porodu přibližně do konce šestinedělí odmítal prsa, nakonec se situace zlepšila natolik, že je víc než tři měsíce plně kojený. Ještě stále to není dokonalé, ale jsem za stávající situaci velmi šťastná.
    V tomto článku mě zaujalahlavně poslední věta – Honzíkovi se prořízl první zub, bude mu 7 měsíců, a skoro měsíc a půl má jen s malými přestávkami neustále rýmu. Odsávám, kapu libenar, teď přidávám i mukolytika. Trápí mě, že se mu to stále vrací, nevím co dělám špatně. Myslíš, že by to mohlo být i těmi zoubky? Asi tomu neprospívá ani počasí a fakt, že je nás doma hodně.
    Nechtěla bys napsat nějaký článek o rýmě při kojení? 🙂 Třeba jak ji předcházet a jak přežít kojení….
    Moc ti děkuji za tvoji práci a přeji hezký den.
    Pavla

Pridaj komentár