Predčasné odstavenie bábätka a ako zastaviť laktáciu

K predčasnému odstaveniu bábätka by vždy mali existovať vážne dôvody. Mali by to byť reálne dôvody, ktoré skutočne neumožňujú mamičke v dojčení pokračovať. V našej spoločnosti sa často stretávame so zbytočným odstavením bábätka napr. kvôli liekom a liečbe mamičky. Existuje len málo vzácnych  ochorení a liekov, pri ktorých dojčenie pokračovať skutočne nemôže. Ide napr. o HIV pozitívne matky, ktoré výlučne nedojčia. Väčšina bežných akútnych či chronických ochorení je s dojčením kompatibilná. Antidepresíva, lieky na ochorenie srdca, astmy, alergie môže mamička užívať i popri dojčení. Riziká pre bábätko, ktoré sú spojené s liečbou mamičky sú výrazne nižšie než riziká a negatíva, ktoré sa spájajú s odstavením bábätka. Ako postupovať v takýchto prípadoch si spomíname v článku o liekoch a prerušení dojčenia.  A čo choré bábätko? To potrebuje materské mliečko a dojčenie ešte viac než zdravé bábätko. Riziká spojené s rozhodnutím nedojčiť sú spomenuté v tomto článku.

Ak sa však mamička predsa len z nejakých dôvodov rozhodne dojčenie ukončiť, malo by to prebehnúť bez stresov, plaču či  boľavých prsníkov . Ako to dosiahnuť?

 • budeme sa snažiť napodobniť situáciu ako pri prirodzenom odstavovaní staršieho bábätka. Budeme naďalej dojčiť na požiadanie, ale nebudeme prsníky aktívne ponúkať
 • znížime produkciu mliečka pomocou menej častého vyprázdňovania prsníkov. Ak sa mliečka tvorí menej, bábätko, najmä malé, pomerne rýchlo na slabý tok mliečka zareaguje a začne preferovať iný spôsob kŕmenia, napr. fľašu
 • bábätko v tomto čase potrebuje i naďalej veľmi blízky kontakt s mamičkou, spanie  v  spoločnej posteli, kontakt koža na kožu, nosenie, kŕmenie povedzme fľašou v polohe ako sa dojčí, napr. v polohe kolíska. Nie je dobré prenechávať kŕmenie inej osobe, stále by to mal byť pokiaľ sa dá veľmi intímny akt medzi mamičkou a dieťatkom

Ako by takéto odstavenie mohlo v praxi vyzerať ?

 • obmedzíme odsávanie na minimum. Mamička, ktorá má nadprodukciu však môže odsávať raz za cca 12-24 hodín vždy obidva prsníky až “do dna”, čím sa chráni pred vznikom nepríjemných hŕč.
 • začneme dojčiť viac dojčení za sebou z toho istého prsníka. Druhý prsník bude stáť plný a nevyprázdnený. Ak doteraz napr. mamička dojčila cca každé 2 hodiny, začne prvé 4 hodiny ponúkať iba pravý prsník, ďalšie 4 hodiny iba ľavý a v tomto striedavom rytme bude postupovať 24-48 hodín. Následne začne 1-2 dni dojčiť do 6-8 hodín z toho istého prsníka. O ďalšie  1-2 dni  to už bude 10-12 hodín z toho istého prsníka – teda pol dňa bude dojčiť iba z pravého prsníka, druhú polovicu iba z ľavého prsníka. Napokon bude 1 celý deň – 24 hodín dojčiť iba z ľavého prsníka a ďalší deň iba z pravého prsníka. Ak bábätko pri dojčení začne reagovať na slabý tok mliečka, začne sa ho púšťať, hnevať … ponúkne mu zakaždým na dokŕmenie mlieko napr. z fľaše , pohárika tak, aby sa bábätko dobre zasýtilo.  Stále  sa však bábätko môže dojčiť koľko chce, len vždy z toho istého prsníka.

Dojčením takýmto spôsobom sa bábätko samé “dobrovoľne” prsníkov vzdá a mamička sa vyhne nepríjemným,” naliatym ” prsníkom. Laktácia sa utlmí zvyčajne v priebehu cca týždňa – dvoch, tempo si určí mamička viac menej sama, podľa toho , aké napätie v prsiach bude cítiť.

Starostlivosť o prsníky:

Pokiaľ mamička začne dojčiť viac dojčení za sebou z toho istého prsníka, mala by sa boľavým prsiam vyhnúť. Ak by predsa len pociťovala nepríjemné pocity v prsníku z ktorého práve nedojčí , môže si pomôcť:

 • na prsníky dávame chladné obklady – či už studený tvaroh, studené vrecko mrazenej zeleniny obalené v látke. Vynikajúce sú studené kapustné listy (kapustný list pokvapkaný olivovým olejom vložíme medzi dva mikroténové vrecká, tĺčikom na mäso ho polámeme. Vrchné vrecko odložíme, kapustný list priložíme na holé prsia, bradavky pritom prekryjeme gázou, látkou . Vrchné vrecko chráni odev -podprsenku.) Kapustný list či chladný zábal môžeme mať na prsiach i non stop.
 • prsníky môžeme jemne masírovať chladným bylinkovým olejom (do oleja naložíme čerstvé bylinky – oregano, mäta, medovka)
 • ak by boli prsníky nepríjemne naliate, môže ich i odsať i na úľavu – odsávaním sa však predlžuje čas, za ktorý sa laktácia utlmí
 • spať na chrbte v polosede
 • pomôže užívanie ibuprofenu od bolesti, má aj protizápalový účinok, je s dojčením kompatibilný
 • šalviový, mätový čaj tlmí mierne laktáciu
 • antikoncepčné tabletky s obsahom estrogénu tlmia laktáciu

Európsky dokument o výžive dojčiat a batoliat v svojom dodatku č.4  upozorňuje na bezpečené alternatívne kŕmenie:

 • Sušené umelé mlieko nie je sterilné, existujú dôkazy o jeho možnej kontaminácii potenciálne škodlivými baktériami už z výroby. Neskôr môže nastať kontaminácia pri narábaní s umelým mliekom, jeho uskladňovaní a príprave týchto produktov. Aby sa tieto riziká minimalizovali, je nutné sa držať striktných hygienických zásad.
 • Ak je nutné neustále kŕmenie, maximálny čas od prípravy po použitie by nemal byť viac ako dve hodiny.
 • Komerčné už zarobené tekuté umelé mlieka, väčšinou predávané vo fľaškách na jedno použitie alebo tetrapakových kartónoch, sú sterilné. Po otvorení alebo počas narábania s nimi sa však môžu kontaminovať potenciálne nebezpečnými baktériami z prostredia. Striktné hygienické pravidlá by sa preto mali dodržiavať aj pri používaní týchto produktov, aby sa minimalizovali riziká.
 • Pri umelých mliekach, ktoré sa predávajú v sušenej forme, by sa mali presne dodržiavať pokyny, nachádzajúce sa na plechovke alebo kartóne, o tom ako pripraviť tekuté mlieko z prášku, pričom treba zabezpečiť, aby mlieko nebolo ani príliš koncentrované, ani príliš tekuté, aj nadmerná koncentrácia, aj prílišné zriedenie môžu byť pre dieťa nebezpečné.
 • Nerozriedené kravské mlieko (alebo mlieko iných cicavcov) alebo kondenzované mlieko, nízkotučné či polotučné mlieka, alebo domáce úpravy týchto mliek by sa nemali podávať deťom do jedného roku veku. Po jednom roku veku sa v prípade používania kravského mlieka má používať plnotučné mlieko, nie nízko- alebo polotučné mlieka. Tieto mlieka by sa nemali používať najmenej do dvoch rokov veku dieťaťa

Pre prípravu, uskladňovanie a kŕmenie dieťaťa sušeným umelým mliekom a pre bezpečné narábanie s už pripraveným tekutým umelým mlieko v domácich podmienkach treba:

 • Zabrániť kontaminácii (napr. umývaním rúk, ubezpečením sa o čistote kuchyne a zariadenia).
 • Pripravovať umelé mlieko z prášku nanovo pred každým kŕmením.
 • Používať čisté nádoby (t. j. riadne umyté a sterilizované varom po dobu 10 minút, ponorením do sterilizujúcej chemikálie alebo použitím mikrovlnných sterilizátorov).
 • Rozriediť práškové mlieko v horúcej vode (>70°C) alebo v prevarenej vode, ochladenej na 70°C, aby sa zabránilo rekontaminácii.
 • Rýchlo ochladiť pripravené umelé mlieko (nie dlhšie ako 30 minúť) a okamžite ho použiť, pričom treba dať pozor na teplotu, aby sa zabránilo riziku popálenia úst dieťaťa.
 • Vyhodiť všetko umelé mlieko, ktoré sa nepoužilo na kŕmenie.

Podobné, dokonca ešte prísnejšie opatrenia, sú nutné v nemocniciach, kde sa nepoužíva umelé mlieko v tekutej forme: Ošetrovatelia by mali byť školení na bezpečnú prípravu umelého mlieka z prášku v centralizovaných zariadeniach a v jednotkách starostlivosti o novorodencov.

 • Na zabránenie kontaminácie sú nevyhnutné správne hygienické návyky (napr. zabezpečiť čistotu a sterilitu zariadenia, umývať si ruky).
 • Aby sa zabránilo rekontaminácii, mali by sa na prípravu umelého mlieka z prášku používať sterilné nádoby v miestnosti so sterilným vzduchom.
 • Aby sa zabránilo rekontaminácii, umelé mlieko by sa malo z prášku riediť vždy horúcou vodou (>70°C).
 • Pripravené umelé mlieko by sa malo rýchlo ochladiť na teplotu pod rastové optimum baktérie  Enterobacter sakazakii (pod 4-5ºC) a malo by sa uchovávať v tejto teplote až do použitia.

32 Responses to Predčasné odstavenie bábätka a ako zastaviť laktáciu

 1. Danka86 says:

  Dobry den, dcerka ma 13,5mes a chcela by som ju odstavit od dojcenia. Sice ma to velmi mrzi, ale budi sa mi 15krat za noc, obcas ma uhryzne a nevie spat pri nikom inom len pri mne. Zistili jej nedavno alergiu na laktozu, z coho sa zahlienuje a mala opakovane zapaly pluc. Tym, ze kojim sa musim aj ja bezlaktozovo stravovat a je to dost obtiazne. Je to moje druhe dieta a zuby mam uz takmer rozpadnute a ked mi teraz odoporeli este aj mliecne vyrobky, tak som si povedala, ze staci, lebo uz nevladzem. Som uz nervozna, podrazdena aj na starsiu, nemam na nu vobec cas, lebo mladsia ziarli a stale sa len na prso pyta. Dojcim aj 10krat za den a 10krat v noci. Planujem so starsou dcerkou na vikend odist a muz s nou ostane, len neviem ci je to spravne? A neviem ako mam predist bolestivym prsnikom pri odstaveni? Vopred dakujem za odpoved.

  • Viera Červená says:

   Danka, verím tomu, že sa cítite vyčerpaná a máte chuť niečo zmeniť, aby sa Vám ľahšie fungovalo. Ak by všetko to, čo riešite, bolo jednoduchšie, myslím, že by ste mali chuť pokračovať v dojčení, momentálne za tohto stavu nevládzete ďalej. Pokúsme sa však prebrať niektoré otázky z tých mnohých, ktoré Vás trápia, aby ste sa mohli rozhodnúť informovane. Po prvé, laktózová intolerancia je veľmi častou a veľmi často mylnou diagnózou u detí. Vynechanie mliečnych výrobkov vo Vašej strave nijako nepomôže zmeniť obsah laktózy v materskom mlieku, laktóza v materskom mlieku vždy bude v približne rovnakom množstve bez ohľadu na to, či kravské mlieko pijete alebo nepijete. Jej obsah sa tým nedá ovplyvniť. Laktóza v materskom mlieku je potrebná pre správny vývoj bábätka. Vynechanie kravského mlieka zo stravy môže niekedy pomôcť pri tom, ak bábätko reaguje na cudzorodú bielkovinu, ale či je toto Váš prípad, by bolo dôležité podrobnejšie preskúmať. Je vysoko pravdepodobné, že obmedzovanie jedálnička z Vašej strany je neúčinné a zbytočné opatrenie, ale z hľadiska dojčenia je to niečo, čo Vás samozrejme od dojčenia bude odrádzať a čo sa nedá robiť dlhodobo. Pokúste sa presne zistiť o čo ide, pretože sa možno obmedzujete zbytočne. Ak by išlo skutočne o laktózovú intoleranciu, existujú možnosti, ako ju riešiť bez odstavenia a bez toho, aby sa matka obmedzovala v stravovaní, či v čomkoľvek inom. Pri zvažovaní predčasného odstavenia je dôležité zvážiť aj fakt, že organizmus matky je nastavený na dlhodobé dojčenie a existuje dostatok štúdií, ktoré potvrdzujú pozitívny vplyv dojčenia, a najmä dlhodobého dojčenia na mnohé závažné diagnózy, vrátane rakoviny prsníka, rakoviny endometria, rakoviny vaječníkov, rakoviny maternice, osteoporózy, aménie, obezity a podobne. Takže to, že dlhodobo dojčíte, je pre vás dobré, a to nielen teraz, ale do budúcnosti. Dojčenie samotné nespôsobuje, že matka má problémy so zubami. Práve naopak, sú to matky, ktoré nedojčia dlhodobo, ktoré sú vystavené vyšiemu riziku osteoporózy – odvápnenia kostí a zubov. Pod zhoršený stav zubov sa podieľajú často iné dôvody, napr. nedostatok času na dôkladné očistenie zubov. Nočné dojčenie je veľmi často diskutovaná téma medzi mamičkami, skúste si k tejto téme prečítať tento článok https://sites.google.com/site/blogodojceni/casto-sa-budi-v-noci—mam-odstavit a túto odpoveď http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=244. S dojčením sa dá jednoduchšie fungovať pri dieťati, ktoré sa v noci precitá často tak, aby sa matka ráno necítila zničená, viac v odkazoch. Rovnako sa dajú zmeniť okolnosti dojčenia cez deň. Je napr. možné mladšiu dcérku nosiťpri niektorých dojčeniach či dennom spánku na prsníku v detskom nosiči alebo v šatke, v ktorých sa dobre rozloží jej hmotnosť a nebude problém ju nosiť napr. pri dojčení (tu je video, ako sa v šatke môže dojčiť 16-mesačné dieťa http://www.youtube.com/watch?v=7LIqMdFb2JE, existujú aj iné možnosti, ako dojčiť v nosičoch). Takto môžete mať pri dojčení voľné ruky pre aktivity, ktoré potrebujete robiť, či už domáce práce alebo pre hry so staršou dcérou. Mamičky, ktoré sa v dojčení prehupnú cez hranicu, do ktorej sa v Slovensku dojčenie akceptuje (čo je približne po roku), riešia mnohé otázky dojčenia samé a bez podpory a pomoci. Je preto dobré vedieť, že existujú podporné skupiny dojčiacich matiek, ktoré Vám môžu poskytnúť potrebnú podporu spojenú s informáciami, ktoré Vám môžu otvoriť nové možnosti, nové pohľady na situáciu a nové spôsoby riešenia. V zozname poradkýň pri dojčení zo stránok http://www.mamila.sk si môžete pozrieť, či niektorá poradkyňa vo Vašom okolí organizuje podporné skupiny. Poradkyňa by takisto mohla s Vami prejsť možné dôvody, pre ktoré dcérka pri dojčení hryzie, pretože veľmi častým dôvodom hryzenia nie je to, že dieťa “vymýšľa”, ale je to príznak, ktorý sa dá riešiť. Najčastejším dôvodom hryzenia je infekcia bradaviek alebo spomalenie toku mlieka pri dojčení – obe tieto situácie sú riešiteľné aj inak než odstavením. Čo sa týka samotného spôsobu odstavenia, prečítajte si túto odpoveď http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=319. Ak by ste sa predsalen rozhodli pre odstavenie, postupy pre zastavenie tvorby mlieka, ktoré sa u nás bežne odporúčajú (lieky na zastavenie laktácie či sťahovanie prsníkov a studené obklady), sa nezdajú byť o nič účinnejšie ako ponechať prsníky jednoducho tak a prípadne si odstriekať čo najmenej mlieka, keď sú prsníky bolestivo preplnené. Pri predčasnom odstavení (pri prirodzenom odstavení matka naliate prsníky nemusí riešiť vôbec), sa zdá, že žiadne postupy, ktoré sa bežne odporúčajú neznížia ani bolestivosť, ani nepríjemnosť tohto procesu. Odstavenie sa často pri podobnej situácii ponúka ako možnosť riešenia, dôvodom pre ktorý tomu tak je, je aj to, že v našej spoločnosti dojčenie nie je normou a v povedomí spoločnosti je predstava, že dojčenie je “lepšie”, pretože prináša dieťaťu určité výhody (ktoré sa navyše po roku dojčenia akosi vytrácajú). Je dôležité vedieť, že dojčenie nemá žiadne výhody. Dojčenie je spôsob výživy a starostlivosti o dieťa, ktorý sa vyvíjal v evolúcii ľudského druhu tisícky rokov. Dojčenie je normálne a vďaka nemu sa dieťa z hľadiska zdravia, psychiky a imunity vyvíja správne, tak, ako sa vyvíjať má. A takýto normálny vývin nemá žiadne plusy. Rovnako ako nemá žiadne plusy to, keď má niekto normálnu teplotu. Normálna teplota nemá plusy. Je normálna. Vysoká teplota prináša problémy, riziká. Podobne aj nedojčenie prináša riziká, problémy. Nedojčené deti, prípadne deti, ktorých dojčenie bolo ukončené príliš skoro, majú štúdiami dokázané štatisticky vyššie riziko toho, že budú častejšie choré, že ich choroby budú mať ťažší priebeh, že niektoré choroby pravdepodobnejšie dostanú, že ich liečba bude trvať dlhšie, že budú mať horšie výsledky v škole, budú sa horšie správať, majú vyššie riziko obezity, srdcových ochorení, horší vývin zraku, čeľuste, ústnej dutiny, vyššie riziko ekzémov. To, že to nevidíme vždy pri každom nedojčenom dieťati, neznamená, že to neplatí pre nedojčené deti ako skupinu.

  • Viera Červená says:

   Danka, verím tomu, že sa cítite vyčerpaná a máte chuť niečo zmeniť, aby sa Vám ľahšie fungovalo. Ak by všetko to, čo riešite, bolo jednoduchšie, myslím, že by ste mali chuť pokračovať v dojčení, momentálne za tohto stavu nevládzete ďalej. Pokúsme sa však prebrať niektoré otázky z tých mnohých, ktoré Vás trápia, aby ste sa mohli rozhodnúť informovane. Po prvé, laktózová intolerancia je veľmi častou a veľmi často mylnou diagnózou u detí. Vynechanie mliečnych výrobkov vo Vašej strave nijako nepomôže zmeniť obsah laktózy v materskom mlieku, laktóza v materskom mlieku vždy bude v približne rovnakom množstve bez ohľadu na to, či kravské mlieko pijete alebo nepijete. Jej obsah sa tým nedá ovplyvniť. Laktóza v materskom mlieku je potrebná pre správny vývoj bábätka. Vynechanie kravského mlieka zo stravy môže niekedy pomôcť pri tom, ak bábätko reaguje na cudzorodú bielkovinu, ale či je toto Váš prípad, by bolo dôležité podrobnejšie preskúmať. Je vysoko pravdepodobné, že obmedzovanie jedálnička z Vašej strany je neúčinné a zbytočné opatrenie, ale z hľadiska dojčenia je to niečo, čo Vás samozrejme od dojčenia bude odrádzať a čo sa nedá robiť dlhodobo. Pokúste sa presne zistiť o čo ide, pretože sa možno obmedzujete zbytočne. Ak by išlo skutočne o laktózovú intoleranciu, existujú možnosti, ako ju riešiť bez odstavenia a bez toho, aby sa matka obmedzovala v stravovaní, či v čomkoľvek inom. Pri zvažovaní predčasného odstavenia je dôležité zvážiť aj fakt, že organizmus matky je nastavený na dlhodobé dojčenie a existuje dostatok štúdií, ktoré potvrdzujú pozitívny vplyv dojčenia, a najmä dlhodobého dojčenia na mnohé závažné diagnózy, vrátane rakoviny prsníka, rakoviny endometria, rakoviny vaječníkov, rakoviny maternice, osteoporózy, aménie, obezity a podobne. Takže to, že dlhodobo dojčíte, je pre vás dobré, a to nielen teraz, ale do budúcnosti. Dojčenie samotné nespôsobuje, že matka má problémy so zubami. Práve naopak, sú to matky, ktoré nedojčia dlhodobo, ktoré sú vystavené vyšiemu riziku osteoporózy – odvápnenia kostí a zubov. Pod zhoršený stav zubov sa podieľajú často iné dôvody, napr. nedostatok času na dôkladné očistenie zubov. Nočné dojčenie je veľmi často diskutovaná téma medzi mamičkami, skúste si k tejto téme prečítať tento článok https://sites.google.com/site/blogodojceni/casto-sa-budi-v-noci—mam-odstavit a túto odpoveď http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=244. S dojčením sa dá jednoduchšie fungovať pri dieťati, ktoré sa v noci precitá často tak, aby sa matka ráno necítila zničená, viac v odkazoch. Rovnako sa dajú zmeniť okolnosti dojčenia cez deň. Je napr. možné mladšiu dcérku nosiťpri niektorých dojčeniach či dennom spánku na prsníku v detskom nosiči alebo v šatke, v ktorých sa dobre rozloží jej hmotnosť a nebude problém ju nosiť napr. pri dojčení (tu je video, ako sa v šatke môže dojčiť 16-mesačné dieťa http://www.youtube.com/watch?v=7LIqMdFb2JE, existujú aj iné možnosti, ako dojčiť v nosičoch). Takto môžete mať pri dojčení voľné ruky pre aktivity, ktoré potrebujete robiť, či už domáce práce alebo pre hry so staršou dcérou. Mamičky, ktoré sa v dojčení prehupnú cez hranicu, do ktorej sa v Slovensku dojčenie akceptuje (čo je približne po roku), riešia mnohé otázky dojčenia samé a bez podpory a pomoci. Je preto dobré vedieť, že existujú podporné skupiny dojčiacich matiek, ktoré Vám môžu poskytnúť potrebnú podporu spojenú s informáciami, ktoré Vám môžu otvoriť nové možnosti, nové pohľady na situáciu a nové spôsoby riešenia. V zozname poradkýň pri dojčení zo stránok http://www.mamila.sk si môžete pozrieť, či niektorá poradkyňa vo Vašom okolí organizuje podporné skupiny. Poradkyňa by takisto mohla s Vami prejsť možné dôvody, pre ktoré dcérka pri dojčení hryzie, pretože veľmi častým dôvodom hryzenia nie je to, že dieťa “vymýšľa”, ale je to príznak, ktorý sa dá riešiť. Najčastejším dôvodom hryzenia je infekcia bradaviek alebo spomalenie toku mlieka pri dojčení – obe tieto situácie sú riešiteľné aj inak než odstavením.

   • Viera Červená says:

    Druhá časť komentáru:
    Čo sa týka samotného spôsobu odstavenia, prečítajte si túto odpoveď http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=319. Ak by ste sa predsalen rozhodli pre odstavenie, postupy pre zastavenie tvorby mlieka, ktoré sa u nás bežne odporúčajú (lieky na zastavenie laktácie či sťahovanie prsníkov a studené obklady), sa nezdajú byť o nič účinnejšie ako ponechať prsníky jednoducho tak a prípadne si odstriekať čo najmenej mlieka, keď sú prsníky bolestivo preplnené. Pri predčasnom odstavení (pri prirodzenom odstavení matka naliate prsníky nemusí riešiť vôbec), sa zdá, že žiadne postupy, ktoré sa bežne odporúčajú neznížia ani bolestivosť, ani nepríjemnosť tohto procesu. Odstavenie sa často pri podobnej situácii ponúka ako možnosť riešenia, dôvodom pre ktorý tomu tak je, je aj to, že v našej spoločnosti dojčenie nie je normou a v povedomí spoločnosti je predstava, že dojčenie je “lepšie”, pretože prináša dieťaťu určité výhody (ktoré sa navyše po roku dojčenia akosi vytrácajú). Je dôležité vedieť, že dojčenie nemá žiadne výhody. Dojčenie je spôsob výživy a starostlivosti o dieťa, ktorý sa vyvíjal v evolúcii ľudského druhu tisícky rokov. Dojčenie je normálne a vďaka nemu sa dieťa z hľadiska zdravia, psychiky a imunity vyvíja správne, tak, ako sa vyvíjať má. A takýto normálny vývin nemá žiadne plusy. Rovnako ako nemá žiadne plusy to, keď má niekto normálnu teplotu. Normálna teplota nemá plusy. Je normálna. Vysoká teplota prináša problémy, riziká. Podobne aj nedojčenie prináša riziká, problémy. Nedojčené deti, prípadne deti, ktorých dojčenie bolo ukončené príliš skoro, majú štúdiami dokázané štatisticky vyššie riziko toho, že budú častejšie choré, že ich choroby budú mať ťažší priebeh, že niektoré choroby pravdepodobnejšie dostanú, že ich liečba bude trvať dlhšie, že budú mať horšie výsledky v škole, budú sa horšie správať, majú vyššie riziko obezity, srdcových ochorení, horší vývin zraku, čeľuste, ústnej dutiny, vyššie riziko ekzémov. To, že to nevidíme vždy pri každom nedojčenom dieťati, neznamená, že to neplatí pre nedojčené deti ako skupinu.

 2. Pima says:

  Mám 15-mesacneho syna, ktoreho stale kojim, celu dobu relativne bez problemov. v poslednej dobe rozmyslam nad odstavenim a to z jedineho dovodu: syn mi pri kojeni a pri zaspavani neustale “zmoli” druhu bradavku. je to neprijemne, ked mu to nechcem dovolit, tak sa zlosti a proces zaspavania sa tak neumerne predlzuje. (a to nezaspava pri kojeni na prsniku – sam sa odpoji a vezme si dudlik, ale jednou ci druhou rukou sustavne smatra). cez den sa to v zasade obmedzuje len na to, ze pri noseni mi vchadza rukou stale do vystrihu, no v noci ma to naozaj obtazuje, lebo nemozem spat a potom som na neho nevrla. od stipkania tvare a tahania vlasov sa mi ho podarilo oducit, ale s tymto si neviem rady. mate niekto podobnu skusenost a trik, ktory zabral? alebo pomoze az odstavenie?
  dakujem za odpoved.

  • Viera Červená says:

   Toto správanie je pomerne časté pri dojčených deťoch a mnohé matky sa rozhodnú ho tolerovať a dojčia s “ladením rádia” až do prirodzeného odstavenia, každopádne nie je to nevyhnutnou súčasťou dojčenia a je len na Vás ako matke, kde máte svoje hranice a ako si ich uplatníte. 15-mesačné dieťa už pomerne dobre rozumie slovám, ktoré použijete, ak Vám toto správanie skutočne vadí, budete vedieť byť neoblomná v tom, že toto si počas dojčenia neprajete. Samozrejme, že ak je toto správanie spojené so zaspávaním, pravdepodobne sa bude synček hnevať a kým si zvykne, budete to mať celé ťažšie, ale ak nespokojnosť s týmto správaním má viesť k predčasnému odstaveniu, je skutočne dôležité zvážiť, čo je “menšie zlo” a pár dní zabojovať o to, aby toto správanie prestalo a mohli ste v dojčení pokračovať.

 3. Anonym says:

  hmmm, pravdepodobne je toho viac, co mohlo sposobit maleho strajk. nenapadlo ma, ze by to mohlo mat aj nieco s tym, ze uz kojime menej casto. co sa tyka tvorby mliecka, v tom asi problem nie je. moje prsniky sa este stale nalievaju, takze predpokladam, ze ma maly stale celkom dobry tok. je fakt, ze s nim uz nie som tak casto ako na zaciatku. zial, uz som spat v praci… 😦 co sa tyka noci, spava nam od 9 do 6 tej. budieva sa malo a mam pocit, ze ak by som mu dala prsnik v noci teraz, tak by to bral len ako dovod na zobudenie… ranne a vecerne kojenie bol taky nas cas, to je pravda, aspon ja som si to uzivala, a dufam,ze aj on.
  zatial to nevzdavam, prilis pekny pocit, aby som to este nepotiahla. ale zatial ziadna zmena z maleho strany. nukam mu prsnik aj cez den, ked pridem z prace, ale nechce. teraz prechadza aj dalsiou zmenou, zacina chodit ;))) tak uvidime. dakujem velmi krasne za vsetky tipy a ak sa da nejako podporit, to co robita, rada prispejem. len dajte vediet kde(cilso uctu, alebo nieco podobne). vdaka. jarka

  • Viera Červená says:

   Jarka, takáto frekvencia dojčenia musí ovplyvniť tvorbu mlieka, Tebe sa aj môže zdať, že sa prsníky nalievajú, najmä po dlhšej pauze, napr. keď si v práci, ale podstatné je, ako to vníma dieťa. Okrem toho aj skorý návrat do práce, ak sa pri ňom nemenežuje dojčenie, môže narobiť galibu. Dojčenie je jednoducho späté s naviazaním dieťaťa na matku a v tomto veku je to pre dieťa ešte podstatné, ak väzba nie je taká intenzívna, čo pri odchode matky do práce na pár hodín je možné, môže na túto situáciu reagovať odmietaním dojčenia.
   Ja by som videla ako reálne možnosti naozaj intenzívne pracovať na tvorbe mlieka a ak by si to uznala za vhodné a bolo by to možné, vziať si na napr. týždeň dovolenku a pracovať na tom, aby sa dieťa začalo znova prisávať. To znamená intenzívny fyzický kontakt, ideálne koža na kožu, spoločné spanie cez deň, ideálne aj v noci, pokúšať sa o priloženie, keď je dieťa v polospánku, spoločný kúpeľ, intenzívne nosenie počas dňa atď. Ak by sa podarilo a dojčenie sa Vám obnovilo, bolo by dobré s poradkyňou prekonzultovať ako menežovať dojčenie pri práci, alebo sa pokojne ozvi sem. Takisto sa môžeš poradiť s inými dojčiacimi mamičkami na Katkinom fóre – http://forum.dojcenie.eu/viewtopic.php?f=12&t=155
   Dojčenie a podporu dojčenia, ak máš záujem, môžeš podporiť zaslaním daru na účet občianskeho združenia Mamila podporujúceho dojčenie na Slovensku, číslo účtu je 4012128691/7500 CSOB a do správy pre prijímateľa treba vpísať “dar”. Ďakujeme!

 4. Anonym says:

  ahoj katka,

  moj syn ma 12 mesiacov a 3 tyzdne. kojila som vylucne do 6 a pol mesiaca. Potom sme mu zacali davat jedlo, ziadne kasicky, finger foods a musim povedat, ze mu jest chuti. v stredu tento tyzden mi ale zacal pri prsniku trochu strajkovat (kojila som 2x- rano a vecer vzdy z jedneho prsnika, rano ak chcel tak z oboch). vo stvrtok rano sa este krasne napil z praveho prsnika a odvtedy mi ich oba odmieta:( skusala som ponuknut jeden a potom druhy, ani ich nezoberie do pusy, vyzera ako keby bol znechuteny, ze mu vobec prsnik ponukam. snazila som sa ho aj prisunut, ale sa vzpiera:( nie je chory. je mi to luto, lebo som este skoncit nechcela a aj mliecka som mala a vlastne este mam(prsniky su este stale naliate a dost tvrde). kazdy mi tvrdi, ze, kedze sa rozhodol sam, tak je to to najlepsie a netreba s tym nic robit… tak sa len chcem spytat, ci sa s to mam tak nechat, alebo mu stale prsnik ponukat a ak ano, tak dokedy.
  snazim sa produkciu znizit, zastavit, kedze si prsniky neodsavam a maly ich nechce 😦 pouzivam kapustne listy a pijem salviu.

  dakujem, Jarka

  • Marianna says:

   Ahoj Jarka,
   ja som mala ten istý problém, viď nižšie. Dodnes si neviem predstaviť, prečo maličký začal odmietať prsníky. Mliečko však z fľaše prijal, takže to nebolo asi kvôli chorobe. Možno bábätká cítia nejaké hormonálne zmeny, ja som na ďalší deň dostala menštruáciu. Tiež som si mliečko odsávala iba minimálne, lebo som si myslela, že maličký skončil s dojčením. Mlieko mi už skoro zmizlo, keď sa môj syn zhruba po dobrom týždni znova začal dožadovať prsníka, a to tak ako predtým 4-5 krát denne. Mliečka však bolo už iba málo. Teraz našťastie dojčím ďalej. Mliečko sa tak po dvoch týždňoch vrátilo, vďaka častému prikladaniu. Chcem Ti len poradiť, neurob tú istú chybu ako ja, mliečko si odsávaj aspoň tak často, ako si dojčila. Tvoj syn sa určite nechystá odstaviť, daj mu čas. Som presvedčená, že znova začne cickať. Ponúkaj mu prsníky aj naďalej. Viem, že je to ťažké obdobie, lebo niet nad horší pocit, ako keď ťa tvoj syn odmieta. Prajem Vám veľa mliečka a tebe veľa trpezlivosti. Uvidíš, za pár dní bude znovu všetko postarom :-). Marianna

   • Anonym says:

    Ahoj Marianna,

    ani si nevies predstavit, aka som rada, ze si mi odpisala.
    Je pravda, ze moje posledne dva tyzdne boli velmi stresove. Ja som si to az tak neuvedomovala, ale asi sa to prejavilo viac ako som si myslela prave na mliecku. Uz ma napadlo, ze mozno maly bude mliecko zase pytat po nejakom case. Jedinu dilemu, co mam teraz je, ze ja som si nikdy mliecko neodsavala, takze neviem, co a ako s tym. ale asi skusim, len tak odsat, rucne. Uvidim ako zareaguju moje prsniky, lebo su este stale dost naliate, resp. velmi tvrde vo vnutri. Ja som menstruaciu dostala, ked maly zacal spavat cez noci bez kojenia, to mal asi 7 mesiacov. hormony to asi teda nie su. ale ako som povedala, stres je hnius a ja som stresovala viac ako som mala :((( tak nejako instinktivne som to tusila. a ano, ako hovoris, je to strasny pocit, ked maly odmieta… :(((
    dakujem este raz a tiez prajeme vsetko len to najlepsie:))))
    Jarka

    • Viera Červená says:

     Jarka, nestíham napísať celý komentár, ale ešte napíšem. Aspoň narýchlo – tu je výborný protokol o štrajku http://www.mamila.sk/domain/flox/files/pre-poradkyne/prezentacie/kurz-trnava-2010-2011-cerftifikat/strajkprotokol.doc.pdf a pokiaľ chceš ďalej pracovať na dojčení, odporúčala by som Ti kontaktovať čím skôr poradkyňu pri dojčení, s ktorou prejdete všetky konkrétne detaily toho protokolu, vrátane zachovania a zvýšenia tvorby mlieka, čo je momentálne jedna nesmierne dôležitá oblasť a ďalej s technikami, ako dieťatko prilákať späť na prsník – čo je druhá dôležitá oblasť. Štrajk nie je signálom, že dieťa sa už chce samo odstaviť, že dáva signály, že jeho potreba dojčenia je naplnená. Stojí za to zabojovať!

     • Anonym says:

      dakujem vierka,

      zatial stale strajkuje… u mna nikdy nebol problem s laktaciou, vzdy bolo mliecka az az. chvalabohu. a aj teraz ho stale mam. uvidime dokedy. budem si mliecko odstriekavat, kedze sme uz kojili aj tak len rano a vecer.
      zvlastna vec je ale tiez, ze ked maly prestal kojit, tak si prestal sat palcek. a to uplne, ani pri zaspavani si ho nesal, proste vobec. a vcera ho zacal sat ako divy zase… ale prsnik stale nechce. tak uvidime, budem mu ho ponukat. ma niekto vobec predstavu ako dlho to moze trvat?a ozaj, ta moja pricina je podla mna evidentna. ja som naozaj bola v dost velkom vnutornom strese :((( maminky, nestresujte, nestoji to za to 😦

      • Viera Červená says:

       Jarka, myslím, že prísť na príčinu nie je jednoduché stres k tomu určite môže prispieť významne, ale čo mne pripadá ako ďalšia z možných tehličiek, ktoré k tomuto prispeli, je to, čo píšeš hneď v prvom príspevku – spomínaš len denné dojčenia – v noci s nedojčil? A ak by aj – ak sa ročné dieťa dojčí len ráno a večer, znamená to, že nevyužíva rôzne funkcie dojčenia, teda to znamená, že napr. pre zaspatie cez deň nevyužíva nikdy prsník, že dojčením nerieši stresové situácie, bolesť, fyzickú i psychickú, ktorých sa cez deň občas niekoľko vyskytne. Satie naprázdno je veľmi dôležitou súčasťou dojčenia a vplýva aj na tvorbu mlieka, nehovoriac o tom, že aj pri týchto dojčeniach za účelom upokojenia by dieťa niečo vypilo a to zase vplýva na tvorbu mlieka. Ak dieťa využíva viac-menej len sýtiacu funkciu dojčenia, je možné, že pri nižšom počte dojčení prišlo k bodu, kedy tvorba mlieka poklesla a deti nemajú radi znížený tok mlieka. Opakované zažívanie zníženého toku mlieka môže viesť k frustrácii a odmietaniu prsníka. Aj preto je dôležitou súčasťou riešenia štrajku zvýšenie tvorby mlieka a ideálne domperidónom, pretože ten súčasne zrýchľuje tok mlieka.
       Štrajk môže trvať niekoľko dní, aj týždeň, niekedy aj viac. Ak medzičasom matka pracuje intenzívne na tvorbe mlieka a k tomu dieťa čo najviac počas dňa má v tesnom fyzickom kontakte – nosí ho, spí s ním, dieťa má možnosť tráviť veľa času v kontakte koža na kožu s matkou, väčšinou to pomerne rýchlo prejde. Mnohé štrajkujúce deti sa prisajú aspoň v polospánku, preto je dobré využívať aj v noci aj cez deň tento čas, v kontakte koža na kožu mu hneď pri prvých náznakoch precitania ponúknuť prsník. Niekedy pomáha ponúkať prsník v neobvyklých polohách – pri chôdzi, pri skákaní na fitlopte, pomôže niekedy aj spoločný kúpeľ, treba len skúšať. Držím palce, musí to byť psychicky veľmi náročné.

 5. Marianna says:

  Milá Katka,
  chcela by som Ťa poprosiť o radu. Môj syn bude mať o dva týždne rok. Doteraz som ho dojčila. Cez deň pil aj 4-5 krát a cez noc sa mliečka minimálne raz dožadoval. Pred včerom mi začal prsníky radikálne odmietať. Má práve zápal hrdla a teploty. Pokiaľ si mlieko odsajem a ponúknem mu ho z fľaše, to prijme. Neviem, či to odmietanie je iba dôsledok choroby alebo sa práve chce odstaviť. Rada by som kojila aj naďalej. Keď je chorý, odmieta jesť, je dojčenie nad zlato. Odstavenie si neviem predstaviť. Pravý prsník vydrží bez odsatia max 6. hodín, ak si mlieko neodsajem, vytvoria sa mi bolestivé hrčky, je naliaty na prasknutie. S pravým je to trochu lepšie. Tam je tá tvorba trochu menšia. Čítala som tvoje rady vyššie o stlmení laktácie. Neviem si však predstaviť prsník neodsať celý deň. Vopred ďakujem za radu.

  • Viera Červená says:

   Marianna, synček sa určite sám neodstavuje, to, čo momentálne zažíva je pre neho veľmi nepríjemné, s prsníkom v ústach sa mu nedá dýchať a prisávanie k prsníku môže vnímať veľmi frustrujúco. A ak si s dojčením spojí nepríjemné pocity, nechce sa dojčiť. Je to však dočasný stav, ktorý je dôsledkom toho, že je teraz chorý.
   Je dobré, že ste schopní synčeka teraz nakŕmiť a hydratovať nejako inak. Bolo by však vhodnejšie, nepoužívať na to fľašu, ktorá aj v tomto veku zhoršuje prisávanie dieťaťa, jeho spôsob satia, ktorý je odlišný od satia na prsníku a navyše sa učí na stabilný tok mlieka, ktorý na prsníku nie je, tam mliečko tečie raz rýchlo, raz pomaly. Pokiaľ je schopný napiť sa z pohárika, je to omnoho bezpečnejšia možnosť.
   Okrem toho je vhodné prečkať túto dobu, kým sa trošku prelieči a medzitým zintenzívniť maximálne telesný kontakt – čokoľvek z tohto, alebo ideálne všetko – spoločne spať, cez deň veľa nosiť, dať si napr. spoločný kúpeľ, tráviť veľa času v kontakte koža na kožu, aby mal prístup k prsníku a dať si pozor na to, aby tam zažíval len príjemné pocity, ak sa to dá.
   A medzičasom je vhodné udržať si tvorbu mlieka – buď odsávať prsníky, aspoň v takých intervaloch, ako voľakedy syn pil na prsníku, alebo aj častejšie (odsaté mliečko mu skúsiť podať) a možno k tomu aj nasadiť bylinky na podporu tvorby mlieka, senovku grécku a benedikt lekársky (dajú sa objednať z internetu, alebo niektoré poradkyne vedia poradiť, kde sa dajú kapsule s týmito bylinkami zohnať).

   • Marianna says:

    Vierka,
    aj keď oneskorene ďakujem za radu. Veľmi si mi pomohla. Po prečítaní som zmenila prístup a začala som si mliečko odsávať, vtedy som už mala menej mliečka. Teším sa, že maličký znovu cická a všetko je postarom. Ešte raz vďaka za podporu.

 6. Lucia says:

  Ahoj Katka, mám 18 mesačnú dcérku, chcela by som ju odstaviť nakoľko od apríla nastupujem do práce a vo februári ma čakajú štátnice a viac menej už nevládzem k malej v noci vstávať. Snažím sa jej mliečko cez deň neponúkať ale neviem si predstaviť že ju dám večer spať bez dojčenia. Umelé mlieka odmieta. V noci sa budí na mliečko 1-2 krát. Chcela by som aby sme sa odstavili bez plaču ale obávam sa toho že to nepojde. Poslednú dobu by si pocuckávala aj pol hodinu ked jej prsko vyberiem a ulozim ju do postielky tak sú strasne plače. 😦
  Rady mamičie že natrieť si bradavky citronom a povedať že sa mliečko skazilo u nas neplatia Sofinke vobec citron na bradavke nevadil a cucala …. 😀

  • Janka Mich says:

   Mila Lucia, myslim ze Katka mnohe z tvojich otazok zodpovedala v odpovediach pre Niki.
   Ja Ti mozem povedat nieco z mojej skusenosti – 2 krat som isla do prace od rocnych deti a myslim, ze prave vytrvanie v dojceni im pomohlo tuto odluku lahsie prekonat. Ako Katka pre Niku nizsie pisala, mliecko im stacilo pocas tej doby co som kojila (vecer na spanie, 1-2 krat v noci a rano, zo zaciatku aj hned po prichode z prace), zvysok bol rieseny prikrmami, bez UM. Je jasne, ze je to trosku namahave, ale to je starostlivost o male deti aj tak. Kolegyna rovnaku dilemu vyriesila odstavenim, ale skoncilo to tak, ze vstavat v noci musela tak ci tak, ale musela davat aspon cajik alebo vodicku. To mne stacilo iba prsicko…
   Neviem, ci s malou spis spolu v posteli – to je tiez super, vid novy clanok. A ak sa potrebujes ucit a mala nie a nie spat, daj si ju do nosica (napr. satka, Manduca…) a ucte sa spolu. S najvacsou pravdepodobnostou Ti za nejaku polhodinku zaspi ani nevies ako.

   • Lucia says:

    Janka dakujem za nazor, avšak mamina ktora pisala predomnou ma 10 mesačné dieta ja mam 18 mesačné ….cize napr. tvoja rada ucit sa tak ze budem mat malu v nosiči je dosť nemožne okrem toho že v nom vydrží len ked sme vonku tak 18 mesačné dieťa aj niečo váži a to že by zaspala by sa stalo jedine keď by so s nou chodila niekde po lese:) S malou v posteli nespim uz davno spi vo svojej izbicke v postielke (malu sme rusili tak sme ju prestahovali a ona zacala lepsie spat) keby spala so mnou v posteli tak je na prsku celu noc.
    Jedna pravda je že by som to mala prestať riešiť snad sa odstaví sama i keď kojiť chcem max. do dvoch rokov

    • Janka Mich says:

     Rozdiel medzi 10 a 18 mesacnym dietatom co sa tyka materskeho mliecka (MM) nie je az tak velky, ako sa mozno zda. Nie nadarmo aj WHO odporuca zavadzat prikrmy do 2 roku dietata, a potom dojcit nadalej tak, ako to matke a dietatu vyhovuje. Pre 18 mesacne dojcene dieta tuha potrava este stale nie je tou najdolezitejsou potravou.
     Ta rada s nosicom vychadza opat z mojej skusenosti – teraz mam 21 mesacnu slecnu, a ked sa nam nedari zaspat, tak ju radsej dam do nosica, v ktorom vie dobre zaspat alebo aspon sa ukludnit. Idem prec zdrojov hluku i pocitaca, vezmem do ruky casopis ci knihu a spacirujeme…Dnes bol zrovna jeden taky den :-).
     Este sa nezmienujes, kde bude mala, ked budes bez nej. Ak to bude nejaky kolektiv (jasle, skolka), tak je opat vyhodou mat este MM. Prva dcerka bola v jasliach, mala 27 mesiacov, bol februar a bola som nutena ju odstavit (teda bolo mi tak povedane, ze je to nutne. Dnes viem, ze je to inak). Dost rychlo potom sa nam zvysila chorobnost a v lete sme skoncili bez nosnych mandli…
     Aj ked sa nam to mozno nezda, MM ma az do prirodzeneho odstavenia (od 30mesiacov) mnohe ochranne faktory – ci uz citove alebo imunologicke, a taktiez dlhsie dojcenie ochranuje mamicku – znizuje vyskyt rakoviny prsnika, osteoporozy.
     Drzim palce ku statniciam a dobremu startu v praci a nech sa rozhodnes s dojcenim akokolvek, nech ste obe pri tom spokojne :-).

     • Lucia says:

      Janka ďakujem za rady. Mala pojde do jaslí, nie som z toho nadšená ale inak sa nedá. Jasne kazde dieta je iné naša by v nosiči už nezaspala od 10tich mesiacov vie krásne zaspať sama v postielke takže zaspavanie riešiť nemusím. Ale musím povedať ze mala je prave chora a teraz som napr. strašne štastná že ju ešte dojičim. 😉

 7. Lubica says:

  Mila Katka,
  nas Elinko ma rok a 5 mesiacov a kojim uz len v noci, teda viac menej vramci zaspavania, niekedy viac inokedy menej, a potom ked sa prebudi v noci, okolo 2-6krat, nad ranom si nataha viac mliecka. Rano ma potom okolo 9 ovsenu kasicku ako ranajky. Umele mliecko z flase nepije, vecer dostava tiez kasu. Rada by som ho pocas Vianoc odstavila z nasledujucich dovodov. Nedari sa mi otehotniet, myslim, ze to suvisi s kojenim. Mam strach, ze ak budem tehotna a budem stale kojit, mozem spontanne potratit. Mam pocit, ze kvoli navyku na kojenie nevie Eli po prebudeni v noci sam opat zaspinkat, a ze to moze trvat este strasne dlho, kym sa nauci prespat celu noc. Niekedy sa len potrebuje prisat a uz sa upokoji a pokojne zaspava, ale nemam pocit, ze je to z toho ze potrebuje mliecko ale z toho ze nevie sam zaspinkat. Myslim, raz ho tak ci onak budem musiet odnaucit od tohto uspavacieho navyku. Na druhej strane sa mozem mylit v tychto argumentoch, teda tesim sa na Tvoju radu. DAKUJEM

 8. Niki says:

  Ahoj Katka! Chcela by som Ta poprosit o radu. Mam 10 mesacnu dcerku, ktoru popri prikrmoch plne dojcim, a v juli 2011 nastupujem na cely den do prace. Chcela som teda dojcenie cez den postupne ukoncit a ponechat len ranne a vecerne (a celonocne…) Myslela som si, ze to oducanie bude dlhodoby proces, tak som s tym zacala uz dnes a na moje pocudovanie si mala na prsnik cely den nespomenula, az vecer pri zaspavani. Tak teraz neviem, co robit, ci uz to necham tak a cez den ju kojit nebudem alebo mame na oducanie este cas. Tiez, ci je riziko, ze pri takomto postupe, aky som zvolila, ze stratim mlieko uplne. Prosim, porad! Velka vdaka!

  • annag says:

   Ahoj Niki,

   osobne by som sa odstavovaním vôbec nezaoberala 🙂

   Do júla zostáva viac než 8 mesiacov, to je pomaly raz toľko, koľko má dcérka teraz. Odstaviť bábätko už v tomto veku by bola veľká škoda, však ešte len zavádzaš príkrmy, ešte je veľmi maličká, materské mliečko pre ňu stále znamená významný zdroj živín. Maličká v pohode môže byť od júla na príkrmoch a vodičke cez deň a po Tvojom príchode domov, prípadne v noci sa môže dojčiť. A vôbec jej to nebude vadiť – ak si malá bude istá, že v Tvojej prítomnosti sa môže dojčiť na požiadanie, tak cez deň , keď bude bez Teba, v pohode bez dojčenia vydrží.

   Pri postupe aký si zvolila existuje veľké riziko, že sa odstaví predčasne.

   • Niki says:

    Katka, dakujem velmi pekne za Tvoju rychlu reakciu. Ja som sa bala, aby to nebol potom zrazu pre nu sok a ked vidim, ako tazko a dlho sa niektore deticky v mojom okoli oducaju od dojcenia… Ale asi som naozaj zacala priskoro:-)

    • annag says:

     Niki, žiaden šok nebude, však ju nebudeš odstavovať, budeš ju dojčiť, keď budeš doma. A keď budeš v práci, bude sa o ňu starať niekto iný , dojčiť sa nebude. Ona si dojčenie bude spájať predovšetkým s Tvojou prítomnosťou. Naopak, veľmi jej dojčenie pomôže zvládnuť odlúčenie cez deň.

     Detičky sa ťažko od dojčenia neodstavujú, pravdepodobne si to len ich mamičky predstavujú inak, asi sa pokúšajú odstaviť ich v čase, keď na to nie sú psychicky pripravené. Bábo sa totiž pred druhým rokom dobrovoľne neodstaví.

 9. Tina says:

  Dobre rano, zo zdravotnych dovodov musim odstavit 4,5 mesacnu dcerku zo dna na den. Dodnes nepozna flasu ani dudlik. Poprosila by som radu, ako na to. Vopred dakujem.

 10. copakova kitti says:

  dobry vece potrebovala by som pomoc mam19 mesacneho synceka pred5dnami uz nechce kojit a ked si odsavam anivtedy nechce mliecko pit len polotucne mliecko bud s medom,alebo s grankom co mam robit aby mi mleko odisiel rposim napiste mi e-mail na ernestcopak@zoznam.sk dakujem

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: